Skocz do zawartości

Mała różnica impedencji kolumn i wzmacniacza.....


KevinAudio_gsm

Recommended Posts

Witam!. Mam dość poważny temat który pewnie juŻ był poruszany nie raz i nie dwa... Chodzi o różnice impedencji kolumn i wzmacniacza(amplitunera) . Posiadam Amplituner SONY STR-DG820 który niestety może współpracować z głośnikami o impedencji w zakresie 8~16 Ohm. a chciałbym podłączyć kolumny 5.0 JAMO S608 które jak podaje producent i tabliczka znamionowa mają impedencje 6 Ohm. Pytanie brzmi czy amplituner poradzi sobie z taką różnicą??, czy możę to doprowadzić do uszkodzenia aplitunera ze wzgędu na problem z wysterowaniem takich kolumn a dodam ze posiadaja głosniki boczne basowę po 25cm wiec obawiam sie własnie takiej sytuacji- czy da radę aplituner. No i pytanie równie ważne czy jeśli da rade to czy będzie to skutkować pogorszeniem sie brzmienia...? MAM NADZIEJE, ŻĘ POMOŻECIE MI TYM RAZEM.... LICZĘ NA ODPOWIEDZ OPIERAJĄCĄ SIĘ NA WŁASNYCH TAKICH DOŚWIADCZENIACH. POZDRAWIAM. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie będziesz grał na maksimum głośnosci (bo chyba nie będziesz...) to nie powinno to stanowić problemu dla Twojego amplitunera..
W każdym razie u mnie trochę starsze od Twojego Soniaki bez problemu radziły sobie z kolumnami 4ro omowymi.
A jeżeli pojawią sie zniekształcenia dźwięku to po prostu ściszysz...

A na ten temat można poczytać na stronie FAQ Audio
http://audio.com.pl/faq/audio-wspolpraca-z...e-wzmacniaczami

Pozdrawiam
PS. Nie znaczy to jednak, że będzie genialnie - no ale to już kwestia sprzętu (czyli nie będziesz miał hi-endu ze zestawu za 2 tysiące). To taka uwaga by oceniać sprzęt zgodnie z jego ceną...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo dziekuje bardzo za pomoc bardzo dużo mi to wyjaśniło icon_smile.gif Mam jeszcze pytanie do wszystkich odnośnie wyboru kolumn do tego amplitunera. Co prawda mam już od dłuższego czasu zestaw KODY lecz czuje pewnien niedosyt w zakresie skrajnych pasma, oraz ogólnej przejrzystości brzmienia. Jak w poprzednim poscie zastanawiałem się nad JAMO S608 5.0 tak teraz mam jeszcze jedna opcje którą sa kolumny stereo Tannoy revolution r2 kolumny -kilkuletnie lecz w idealnym stanie praktycznie grały może kilka godzin w salonie icon_biggrin.gif Cena to w zasadzie wartość JAMO S608 5.0 czyli 1500zł i tu sie nasuwa pytanie : jak sie ma Tannoy sprzed kilku lat do nowych JAMO.Czytałem trohe o tannoyach ze to bdb kolumny, również osobiscie jestem za Tannoyami bo reprezentują chyba dużo wyższy poziom mimo kilku lat wstecz niż JAMO .... Czy wybór na Tannoye jest własciwy..? Zaznaczam,że głownie nacisk nakładam na muzyke icon_smile.gif Proszę wypowiedzcie się icon_smile.gif dziekuje icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakiej powierzchni mają grać u Ciebie kolumny?

Zauważ, R2 mają niezbyt duże głośniki (podwójna "13") i są dość wymagające prądowo (czyli potrzebują mocnego wzmacniacza). No i nie schodzą zbyt nisko - choć przy dobrym wzmacniaczu bas będzie szybki i punktowy.
Poniżej podaję ich dane techniczne:
* Power handling: 90 watts continuous (RMS)
* Sensitivity: 88 dB
* Impedance: 6 ohms
* HxWxD (mm) / Weight: 920 x 170 x 235 / 13 Kg
* Frequency response: 44 - 20000 kHz
* Biwireable
* Connections: 4mm banana plug/binding post
* Bass port - Rear ported with optional tuning bung
* Drivers: HF: 25mm soft domed, LF: 2 x 130mm long throw paper cone

Trochę mnie zastanawia ich cena - na giełdach dość ciężko się sprzedają (ceny za parę raczej poniżej tysiąca złotych, chociaż nowe kosztują sporo drożej), no chyba że podałeś cenę 1500zł za komplet 5.0

W każdym razie zdecydowanie radziłbym odsłuchać je przed zakupem na Twoim Soniaczku - bo możesz nie być zadowolony!
Bo może być gorzej, a nie lepiej niż na Kodach (swoją drogą - jakie konkretnie kolumny masz w tej chwili?).

Poza tym w niewiele wyższej cenie (za komplet 5.0, ale dotyczy to również samych frontów...) jak Tannoyki czy Jamo możesz jeszcze kupić kolumny Acoustic Energy Evo/Neo - co nie znaczy, że od ręki trafisz na używane w rozsądnej cenie...

Nie podałes swoich preferencji brzmieniowych - ale do Twojego Soniaka mogłyby pasować (mówię o kompletach 5.0 do 2 tysięcy) Jamo C405 (lub większe 407) i tyły oraz centralny tej samej serii.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia to około 20m2. Obecny mój zestaw głośników 5.0 to KODA CV52 Do tego mam Subwoofer SONY SA-W2500 którego sobie bardzo chwale ale wiadomo ze nie mówimy tu o subie czy tyłach bo tak jak wspomniałem zależy mi głownie na konkretnym dobrym STEREO oczywiscie z tym amplitunerem. Właśnie też się zastanawiam nad wydajnością prądową Soniaka, bo mimo ze nie jest to jakiś słaby model to jednak nie jest to wzmacniacz STEREO... icon_sad.gif Zastanawia mnie własnie kwestia basu jak z nim będzie. Słuchałem R2 już, ale na dużo lepszym wzmacniaczu. Co do ceny też nie uważam jej za okazyjną a raczej dobra biorąc pod uwagę klasę kolumn. Szczerze mówiąc już się trochę gubię bo nie wiem co wybrać... Jeśli chodzi o brzmienie to oczekuję lepszej góry oraz basu ale takiego który już daje o sobie znać nawet przy niskich poziomach głośności. Jeśli dobrze się orientuję a mam nadzieję że tak bo siedzę w AUDIO od 15 lat choć może tego nie widać na audio.com icon_razz.gif to bas który ładnie schodzi w dolne rejestry przy małej głośności pojawi się własnie tylko w przypadku wydajnych prądowo wzmacniaczach no i głośnikach które potrafią to oddać i prawidłowo przekazać... Nie wiem już nic. Ostatnio też myślę pod tym kątem czy w ogóle ma sens takie kombinowanie bo wiadomo jak kupie same tannoye r2 to znowu centralny i tyły nie od kompletu i znów szukanie czegoś pasującego brzmieniowo jak i wyglądem do r2 bo przecież wygląd ma też jakieś znaczenie może i małe ale ma... Podsumowując ostatnio skacze po różnych zestawach 5.0 i nawet 5.1 zupełnie już nowym i zdecydowanie lepszym bo przecież własnie o to chodzi mi... To co ostanio zauważyłem z nowości co mnie bardzo zaciekawiło to zestaw 50 lub 5.1 TAGA HARMONY PLATINUM .TAGA HARMONY PLATINUM Wiadomo, że jeśli chodzi o koszta to już dużo większa kasa ale mysle że zestaw 5.0 za 2.700 czy 5.1 za 3.500 to już zupelnie inna bajka. Mówię tu o wykorzystanych materiałach na elementy tj. np kosze głośników które są aluminiowe, nawoje cewek itd...icon_biggrin.gif fakt ze musiałbym się troszkę wstrzymać z ich zakupem około 3mc ale może sumarycznie to najlepszy wybór i warto....?icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...