Skocz do zawartości

Pomoc w doborze kolumn!


pawlop

Recommended Posts

Witam.
Jestem tu nowy i mam prośbę o doradzenie jakie ewentualnie kolumny byłyby w miarę dobre do mojego sprzętu.

Słucham różnej muzyki najczęściej z radia. Odziedziczyłem po rodzince wieżę Technics ale bez kolumn i nie wiem czego miałbym szukać. Niestety wieża młoda nie jest a ja nie dysponuję zbyt dużym budżetem (powiedzmy do 800-1000zł). POsiadam wzmacniacz model Technics SU-A900. Koolumny będą w pokoju 25m2 z wykłądziną podłogową.
Z góry dzięki za podpowiedzi jakie kolumny dobrze grałyby z tą wieżą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie poleciłbym w żadnym wypadku JBLi do Technicsa, chyba że komuś kto stracił słuch na dyskotece.
Jamo, to zależy jaki model, ale z tego przedziału cenowego raczej nie za bardzo.
Natomiast Dali 104 http://allegro.pl/listing.php/search?strin...amp;category=11 jak najbardziej, warto o nie powalczyć.
Może jeszcze nie sprzedane AA Phoebe http://www.hifi.pl/gielda/kolumny/69973.php
http://www.hifi.pl/gielda/kolumny/70828.php
Albo te http://allegro.pl/mission-m74-i1455597277.html
http://allegro.pl/mission-733i-kolumny-vin...1450371629.html tu nawet polecam wyrzucić te blaszane zworki, bo psują dźwięk i zastąpić je kawałkami kabla głośnikowego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jeżeli chodzi o używane kolumny to raczej musiałbym odebrać je osobiście, bo jakoś nie zdecydowałbym się na taki zakup w ciemno. Jestem ze śląska więc podesłane linki niestety nie wchodzą w grę ale i tak bardzo dziękuję. Ponieważ za bardzo się nie znam więc starałem się poczytać na forach więc już wiem, że kolumn typu VK nie powinienem brać pod uwagę icon_wink.gif. Chciałbym się dopytać czy do takiego wzmacniacza nadawałyby się kolumny które znalazłem na allegro:
Jamo Studio 180
KODA AV 51Fv2
M Audio HTS 700
Master Audio MA12
KODA AV 702F v2
Tomsil Fenix 2

Co o nich myślicie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie ma tu czego doradzać. Nowych, dobrych kolumn do 25m2 za te pieniądze nie kupisz. Dali 104 polecam w ciemno, z Missionami też powinno być dobrze a AA trzeba by posłuchać, bo może być za jasno (choć nie musi i też kwestia gustu).
A te kolumny, które wymieniłeś, to babole raczej do patrzenia na nie a nie do grania. Może ktoś się z tym nie zgodzi, ale takie jest moje zdanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AA to świetne kolumny ale muszą być dograne ze wzmakiem, nie wiem czy technics je pociągnie, myślę że nie bardzo. Inny charakter dźwięku zapewne zaprezentują missiony 733i i nimi też bym się zainteresował. Kup jedna albo drugie a kiedyś wymień wzmacniacz na coś normalnego i powinno zagrać. Tutaj masz wyczesane kolumny http://allegro.pl/glosniki-montan-quadral-...1471763755.html ale nie wiem ile wynosi cena minimalna, nie sądzę aby się sprzedały poniżej 1000zł. Sam posiadam kolumny z tej serii, nieco niższy model i dla mnie grają świetnie. Ale w nich też spore znaczenie miałby wzmacniacz i wątpię, żeby technics dał rade.
Znalazłem jeszcze http://allegro.pl/quadral-shogun-mkiv-kolu...1469092557.html i tutaj mieści się w cenie, niższy model ale i tak dźwięk powinien być dobry. Polecam do nich ciepły wzmak.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateo66, masz rację, Technics raczej nie bardzo da radę tym Quadralom. A Montany fajne, warte by się nimi zainteresować. Poza tym podejrzewam, że jeśli jednak by jakoś zagrało, to będzie mało przyjemnie, kolumny obnażą wszystkie wady Technicsa.
A tak na marginesie jaki model Quadrali masz i czym je napędzasz, jeśli to nie tajemnica?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna tajemnica icon_smile.gif mam Quadrale Phonologue Shogun ale z dość starej serii chyba, dokładnie nie wiem która to seria i z jakich lat, są to takie bardzo duże monitory trójdrożne z wstęgówką. Napędzam je końcówką mocy na bazie gainclone i do tego preamp na lampach ECC83, który jest na razie modyfikowany przez gościa, któru mi go robił. Jeśli chodzi o kolumny to są one dość jasne i przestrzennie grające, więc żeby zagrały ładnie potrzebują ciepłego wzmaka. Wcześniej napędzałem je starym Denonem PMA-560 ale w tym zestawieniu jednak było za sucho, teraz jest już bardzo fajnie jak dla mnie icon_smile.gif I ogólnie jestem bardzo zadowolony, że udało mi się złożyć taki sprzęt za całkiem niewielką kase icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gratuluję fajnego zestawienia i zadowolenia, bo to nieczęste. Z czasem nabieram coraz większej pewności, że najważniejsze jest by czerpać przyjemność ze słuchania muzyki zamiast wciąż gonić króliczka (sprzętowego). Wiem, nic to odkrywczego. Choć z drugiej strony dobrze słuchać muzyki na przyzwoicie brzmiącym sprzęcie icon_smile.gif
Co do Quadrali i Technicsa, to rzeczywiście nie byłoby dobre połączenie. A Pawlop chyba nie zamierza wymieniać w najbliższym czasie wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teoretycznie tak, ale człowieka zawsze skusi ten "króliczek" icon_biggrin.gif ja może też bym chciał coś zmienić, zwłaszcza źródło Marantz CD-52 ale na razie nie mam budżetu na to icon_smile.gif Co do Pawlopa to mimo wszystko zastanowił bym się nad wymianą, nawet bym wolał oddać część budżetu na kolumny, jakieś 300zł i kupić wzmak a za reszte kolumny, bo nie wydaje mi się żeby ten technics pociągnął jakie kolwiek konkretne kolumny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, ale sprzętu raczej nie wymienię, bo wieża jaest 5 elementowa w szafce robionej na miarę razem z resztą mebli do pokoju gościnnego. Nie jestem też "audiofilem" więc moje wymagania chyba nie są aż takie duże. Oststnio od znajomego dostałęm na dwa dni Tonsile Samba 250 i stwierdziłem, że grają trochę za dużo wysokimi tonami a za mało dołem. A tak poza tym to w miarę i czegoś w tym rodzaju bym szukał ale właśnie z większym basem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym wzmakiem ciężko będzie o naprawdę dobry dźwięk. Ale skoro już się upierasz przy tym technicsie to szukaj kolumn o dużej efektywności, powyżej 90db. Jeśli chcesz dużo basu to może magnaty, najlepiej z serii Quantum. Tutaj masz jedne http://allegro.pl/magnat-quantum-505-stan-...1481936462.html, myślę że warte ceny. Aczkolwiek zagrają o niebo lepiej jak wymienisz wzmak. Takie rzeczy jak korektor to tylko "pogarszacze" dźwięku więc najlepiej to odłączyć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Supreme to są raczej bardzo przeciętne kolumny. Chodź bas powinny mieć dość głęboki, ale czy dobry to nie wiem. Jednak Quantum połączy dobry bas z resztą. Te MAGNAT ART 145 080 to jakiś starszy model, ale raczej z niższej półki. Jeśli chcesz naprawdę dobre kolumny zainwestuj w quantum, kiedyś może zmienisz wzmak i zobaczysz co potrafią.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jednak Technics nie będzie wymieniany, to uparcie twierdzę, że Dali 104 będą naprawdę dobre a Dali 107 może jeszcze lepsze. Jedne i drugie kolumny dobrze grają z niedrogą elektroniką w tym z Technicsem i mają wysoką skuteczność, przez co łatwo je napędzić. http://allegro.pl/dali-107-kolumny-audiofi...1479218048.html
Z Magnatami może być jednak za ostro.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie jestem zaawansowaym użytkownikiem dźwięku icon_smile.gif ale chciałbym tylko przypomnieć, że bas niesamowicie zależy nie tyle od samego sprzętu co od akustyki pomieszczenia, rozmieszczenia kolumn i określenia miejsca odsłuchu, które w różnym układzie potrafi niesamowicie zmienić charakterystykę i wybrzmiewanie niskich tonów jak i przestrzenność wyższych pasm. Przekonałem się o tym na własnych uszach, dlatego tak jak radzili koledzy: wyrzucamy korektor i operujemy ustawieniem

W skrócie:
kolumny na krótszą ścianę (w razie niekwadratowego pomieszczenia)
bliżej rogów - więcej basu, dalej rogów - mniej basu
co do ustawienia miejsca odsłuchu względem punktu przecięcia osi kolumn to jak kto woli byle tylko nie wyjść poza trójkąt (równoramienny) który tworzą kolumny i punkt przecięcia osi, na rysunku mniej więcej wygląda to tak:



Uploaded with ImageShack.us
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukas_P, oczywiście. My to wiemy, ale często zapominamy, że ktoś początkujący może nie wiedzieć.
Generalnie zgadzam się z Tobą, ale nie do końca. Jeżeli sprzęt słabo będzie sobie radził z niskimi tonami, to znaczy wygeneruje ich bardzo mało, to i postawienie kolumn blisko ścian niewiele pomoże. W innym skrajnym przypadku, jeśli wybitnie przebasowiony wzmacniacz podłączymy do dających potężne basisko kolumn, to nawet odsunięcie ich daleko od ścian w całkiem dużym pomieszczeniu niewiele pomoże. Czyli jednak ważne jakie kolumny (w szczególności) wstawimy do jakiego pokoju.
Inna sprawa (pisałem o tym ostatnio parokrotnie), to tzw mody własne pomieszczenia. Na przykładzie choćby własnego doświadczenia wiem, że ten sam sprzęt w pokoju 13m2 i kolumny ustawione dość blisko ścian (próbowałem i inaczej) za cholerę nie chciały dać mocnego, głębokiego basu. Ten sam zestaw w nieco ponad 20m2, kolumny odsunięte od ścian bocznych 140 i tylnej 120cm daje tyle niskich tonów (wręcz się wzbudzają), że musiałem zatkać otwory bass-refleks lekką gąbką o otwartej strukturze porów. A kolumny są niewielkie, standowe. W tym 13m pokoju miałem też kolumny podłogowe (żeby nie było... icon_wink.gif ) i niskich tonów wcale nie było więcej ani wyraźnie niżej nie schodziły.
Kolumny niekoniecznie na krótszą ścianę. Wiele osób się wypowiada, że na dłuższej ścianie często gra im lepiej. Szczególnie zyskuje na tym scena, przestrzenność dźwięku. Poza tym istnieje także tzw. metoda Audio Physic (wymyślona przez tę firmę), która to metoda sugeruje ustawienie kolumn na dłuższej ścianie, dość szerokie ich rozstawienie i znaczne skręcenie ich w osi do środka. Przy czym kolumny wysunięte są bardzo w kierunku środka pomieszczenia.
Co do ogólnych zasad ustawiania sprzętu i akustyki, kolejny raz pozwolę sobie wkleić link do fajnej strony: http://www.audioton.republika.pl/akustyka.html
Czasami gdy są kłopoty z którymś z aspektów dźwięku, stosuje się ustawienie diagonalne (trzeci rysunek od góry - patrz link).
Ogólnie też im bliżej ściany stoją kolumny czy naroży pokoju, bas się wzmacnia, ale pogarsza się przestrzenność, głębia i neutralność dźwięku (podbarwienia spowodowane bliskością ścian).
Jeśli kogoś interesują te tematy służę skanami artykułów z pism o tematyce audio, tym bardziej godne polecenia, że na ogół dość przystępnie napisane.
Mogę wysłać, wiadomość proszę zostawić na PW.
Pawlop, co do korektora, to go sprzedaj jak najszybciej, może kupisz lepsze kolumny, bo korektor psuje tylko dźwięk, zniekształca go.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...