Skocz do zawartości

Wymiana kolumn


n3m3s1s

Recommended Posts

Witam serdecznie!
Szykuje mi się przeprowadzka do większego pokoju, więc pomyślałem, że to dobry moment na wymianę kolumn. Teraz duszę się w pokoju 8m^2, tak bardzo nieustawnym, że już mam dosyć. Teraz, gdy już przeszedłem przez pierwszy zestaw stereo wiem, że nigdy więcej nie zamieszkam w mniejszym pokoju niż 15 m^2 icon_wink.gif Dlatego też zakładam, że minimalna powierzchnia na której mają grać nowe kolumny to 15m^2. Wynajmę mieszkanie pod kolumny a nie odwrotnie icon_wink.gif)
Obecnie słucham na:
Laptop (flac) lub CD Onkyo DX-6640 -> Valab DAC -> Wzmacniacz Yamaha AX-700 -> Wharfedale Diamond 9.1
Muzyki słucham bardzo różnej, ostatnio uwielbiam takie artystki jak Norah Jones, Adele, Eva Cassidy, ale nie gardzę też dynamicznym rockiem, czasem metal i hip hop też leci. Nie słucham chyba tylko elektroniki i tego typu podobnych dźwięków.

Rozważam tylko kolumny używane w cenie maksymalnej 1500 zł. Na bazie opinii kilka modeli biorę pod uwagę, tj:
audio academy phoebe
Dali 7 (ciężko coś o nich znaleźć)
Dali 104
Dali 505 (cieżko je znaleźć)
Mission m33i
Może coś z Acoustic Energy, B&W lub Avance?

Ogólnie liczę na to, że poczuję różnicę w odbiorze muzyki na plus. Dodatkowo bezpośrednie porównanie mojego CDka, który kosztował 70 zł do Valaba za 700 zł nie pozostawi złudzeń. Przy obecnych kolumnach słychać różnicę znikomą.

Pozdrawiam!
Kuba

PS: Jestem z Kielc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Ja też jestem z Kielc. Co nieco o niektórych z tych kolumn pisałem w tym wątku http://forum.audio.com.pl/Pomoc-w-doborze-kolumn-t23846.html
pewnie czytałeś. Jak już niejednokrotnie pisałem ja i inni, 15m2 to dość "niebezpieczny metraż, czyli dobrze mogą zagrać kolumny standowe a podłogowe różnie.
czyli mogą dobrze, albo mogą się dusić lub bas się będzie wzbudzał. Szczególnie w większych gabarytowo (z głośnikami o wiekszej średnicy). Tu zawsze trzeba by podłogówek posłuchać jak się spiszą. Myślę, że Dali 7, Dali 505 mogą być trochę za duże. Nie muszą.
AA Phoebe zagrają dość przejrzyście ze sporym wyrafinowaniem, może być nieco chłodno, Dali 104 raczej wyrównane, lekko aksamitne (w sensie nie wyostrzone), Mission M33i zagrają nieco cieplej, dość muzykalnie, ale bez takiej rozdzielczości wysokich tonów jak w AA.
Acoustic Energy, zagrają szybko, przejrzyście, ale może być za jasno, B&W za tą marką nie przepadam, choć może być poprawnie. Avance np. Omega 509, jak dla mnie zupełnie bezpłciowe, choć nic konkretnego oprócz braku muzykalności (moim zdaniem) nie można im zarzucić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew, staram się śledzić wątki w tym dziale na bieżąco, zlinkowany temat czytałem. Bardzo mnie ciekawią te Dali 7. Akurat są wystawione na allegro, ale informacji o nich jak na lekarstwo. Te 104 od faceta z Łodzi mógłbym kupić w ciemno. Będę śledził aukcję. No i AA Phoebe, opinie wyglądają ciekawie. Myślę, że w przypadku Dali 104 i AA nie byłoby problemu z ewentualną sprzedażą, więc byłby to w miarę bezpieczny zakup.

Pozdrawiam!

Edit:
Pojawiły się na allegro Dali 107 oraz trochę stare Avance Concrete - 2000 http://allegro.pl/avance-concrete-2000-i1475087792.html. Jednak nic nie mogę znaleźć sensownego o tych kolumnach.

Pojawiły się też Infinity Reference 50, ktoś zna?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali 107, to wyższy (czytaj większy) model tej serii, do której należą też 104. Brzmienie podobne, tylko większa potęga dźwięku, niżej schodzący bas.
Avance Concrete, to bardzo wiekowe kolumny, pewnie mało kto je słyszał w akcji, ja nie.
Widzę, że jednak ciągnie Cię do dużych, coraz większych kolumn. Chyba rzeczywiście samemu się trzeba sparzyć, by uwierzyć w pewne rzeczy.
Już kilka razy na tym forum spotkałem się z żalami (do samych siebie oczywiście) autorów wątków, którzy wbrew opiniom forumowiczów kupili duże, zbyt duże kolumny i zamiast dobrego dźwięku mieli wielkie buuuuum! Wiem, że niektóre duże, wielogłośnikowe kolumny grają dobrze nawet w małych pomieszczeniach, ale według mnie najwięcej zależy nawet nie od proporcji: wielkość pomieszczenia - wielkość kolumn/membran, ale od rozkładu tzw. modów własnych pomieszczenia (akustyka). Duże pomieszczenie jest o tyle lepsze, że jest gdzie "pojeździć" kolumnami, można je bardziej odsunąć od ścian.
Tak, że jeśli nie jesteś w stanie pożyczyć tych kolumn i posłuchać we własnym pokoju, to duże ryzyko jest Twoim udziałem.
A na marginesie zapytam, czemu zwracasz uwagę na tak duże kolumny? Sądzisz, że ich brzmienie będzie lepsze niż tych mniejszych albo postawkowych?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

broń Boże, nie upieram się przy podłogowych kolumnach, podstawkowe też wchodzą w grę. Może to wynika z tego, że obecnie mam podstawkowe, które nie pokazują pazura w mocniejszej muzyce. Średnice mają fajną. Możliwe, że zależy to też od mojego oczytania, więcej "znam" modeli podłogowych. Jeśli jest coś godnego uwagi z modeli podstawkowych w tych granicach cenowych to chętnie się przyjrzę.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Kielcach też są dwa salony, byłeś, słuchałeś?
Vimed Sat ul. Winnicka 4 (041) 343 24 66
Top Hi-Fi Al. IX Wieków Kielc 16/9 (041) 343 22 80
Kolega Mateo66 dobrze radzi. Umów się na odsłuchy ze swoim wzmacniaczem i kilkoma płytami ze zróżnicowaną muzyką. Chyba, że byłeś, słuchałeś. Do Łodzi też niedaleko, dobre połączenie a salonów więcej i lepiej wyposażone. Może jest jakiś komis audio? Nie wiem, trzeba by poszukać.
Czy kolumny/zestaw zabrzmią z pazurem czy jeszcze inaczej zależy od wielu czynników.
Czyli: akustyki pomieszczenia, samych kolumn (ich jakości/klasy i ogólnego rysu brzmienia jaki prezentują) dalej wzmacniacza (to samo), odtwarzacza CD/DACa/karty dźwiękowej - czyli źródła, wreszcie kabli i jakości zasilania.
A tak na "dzień dobry", to ktoś w Kielcach chce lub chciał sprzedać kolumny Akustyk'a http://www.hifi.pl/gielda/kolumny1000/70294.php
Skontaktuj się, może jeszcze ma, może zejdzie z ceny. Dobre kolumny, warto. Tylko nie wiem, czy Twój wzmacniacz da sobie z nimi radę? Ale jesteś na miejscu, możesz spróbować. Nie znam człowieka, jakby co.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...