Skocz do zawartości

Starzenie się głośników


Lucjan

Recommended Posts

Witajcie,

Ostatnio interesuje mnie kwestia starzenia sie kolumn/przetworników/zwrotnic i spowodowany tym spadek jakosci. Moze dobrym przykladem sa moje ProAc 2.5 (Scan-Speak). Glosniki maja chyba okolo 10 lat i zastanawiam sie nad tym jak bardzo sensowna jest wymiana kolumn czy samych przetworników (nie wiem czy ProAc jeszcze oferuje nowe elementy na wymiane) czy moze spadek jakosci jest niewielki. Nie bardzo moge porównac z nowymi a kazdy inny glosnik zabrzmi inaczej...

Bede wdzieczny za opinie czy informacje na ten temat.

Pozdrawiam,
Lucjan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzieje się coś złego z tymi głośnikami? Może słyszysz, że grają gorzej albo widzisz pęknięcia zawieszenia lub resor się kruszy?
Jeśli nie, to nie łam sobie głowy. Ja mam ponad piętnastoletnie kolumny i głośniki wyglądają bardzo dobrze a grają jeszcze lepiej.
Dużo zależy od jakości głośników, sądzę że nie masz powodów do zmartwień, jeśli nie wystąpiły żadne z wyżej opisanych objawów.
Do nowych faktycznie nie porównasz, bo nie zabrzmiałyby podobnie. Nawet nie wiadomo, czy dziś udałoby się zrobić identyczne według
dawnych specyfikacji. Tak, że uważaj abyś nie zamienił siekierki na kijek, bo większość współczesnych kolumn tak brzmi, że jakoś nie
marzy mi się wymiana moich na jakieś nowe w podobnej cenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A dzieje się coś złego z tymi głośnikami? Może słyszysz, że grają gorzej albo widzisz pęknięcia zawieszenia lub resor się kruszy?



Nie, nic od strony wizualnej się złego nie dzieje. Głośniki wyglądają dobrze, skrzynie również. Grają też całkiem nieźle icon_smile.gif.

Dzięki za odpowiedź. icon_smile.gif

Pozdrawiam,
L.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!
Ten post, to chyba tylko pytanie retoryczne...
Nie ma to jak STARE:)

Jeszcze niedawno miałem 30-letnie skrzynie, oczywiście z oryginalnymi głośnikami. Tylko górne zawieszenia woferów trzeba było wymienić (wiadomo - pianka).
Grały jak MARZENIE! Sądzę, że dziś długo by szukać nowych w okolicach 15-20 kzł z taką klasą brzmienia...
Może wyglądają archaicznie? Ale wierzcie mi - przy nich wiele, wiele nowych akurat brzmiało "archaicznie".

Pozdr.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze. Niby to tylko tylko 2-3 latka do tyłu jak je przygarnąłem i już zapominam:(
Na początku, o ile pamięć mnie nie myli, z zestawem AA Capitole 24/192 (CD i pre w jednym) + Mataxas Solitaire jako koniec mocy.
Potem, jak swego czasu wysprzedałem się i zszedłem do "podziemi" sprzętowych - był CD Sansui, pre - nie pamiętam, a końcówka - wiekowy Rotel RB 1010. A swego czasu - kolumny obsługiwała nawet integra Dual 1460!

Jak to grało?
Pozwolicie, że napiszę następnym razem.

Pozdr.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...