Skocz do zawartości

Pomoc!


krzysiek222

Recommended Posts

Muzyki slucham przewaznie hiphop,rock,house i troche techno.Mam pokoj 13m2:D
Mam amplituner Cambridge Audio 540r a kwota to max 2000zl kolumny+sub 500zl
bede uzywal tego zestawu do grania na PS3 30% filmy 30% i muzyka 40%
zestaw ma grac bardzo jasno,na pierwszym planie wysokie tony,poniewaz mam
w planach kupic jeszcze suba,nie wiem,moze Jamo200 najlepiej konstrukcji zamknietej,
wiec co teraz zaproponujecie?Ja osobiscie jestem za Paradigm CINEMA PHANTOM v.3 i
sub Jamo200.Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Muzyki slucham przewaznie hiphop,rock,house i troche techno.Mam pokoj 13m2:D



Cóż Ci przyszło do głowy!
Słuszne skrzynki do 13 metrów? Do tego jeszcze sub?
Co to ma być?
ŻADNE kolumny z tych, co wymieniłeś nie rozwiną skrzydeł w tak niewielkim metrażu. Będzie buczało jak trzeba:(
SUB w 13 metrach? Zawsze myślałem, że to ja byłem kiedyś szalony...

Jeśli jednak uparcie pożądasz mega basu, a do tego jasnej, przejrzystej góry - proponuję (jak zwykle) poniższe starocie:
http://allegro.pl/axiom-ax-150-audiofilski...1502856180.html
Tu jest 30 cm na basie (wypruje Ci flaki, o ile amplituner je napędzi). Do tego w obudowie zamkniętej, która umożliwi jako takie granie w małym pomieszczeniu.
Strach się baćicon_smile.gif

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje Paradigmy też obecnie grają w bardzo małym (ok 11m^2) i zagraconym pokoiku i na moje ucho to nic nie dudni nie buczy i się nie przelewa. Co prawda nie ma takiej przestrzeni i pracy powietrzem jak w większym (20m^2) pomieszczeniu ale ja z brzmienia jestem bardziej niż zadowolony icon_smile.gif Fakt, sub absolutnie niepotrzebny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Moje Paradigmy też obecnie grają w bardzo małym (ok 11m^2) i zagraconym pokoiku i na moje ucho to nic nie dudni nie buczy i się nie przelewa. Co prawda nie ma takiej przestrzeni i pracy powietrzem jak w większym (20m^2) pomieszczeniu ale ja z brzmienia jestem bardziej niż zadowolony icon_smile.gif Fakt, sub absolutnie niepotrzebny.



Nie dudni, bo masz sporo gratów, które skutecznie załamują i wyłapują odbicia. Tylko, w tym wypadku, gdzie ta przestrzeń i powietrze (tu się zgadzamy)?
Chyba, że w muzyce Kolegi jej nie ma/nie musi być? Wtedy BRAĆ!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, wełniany dywan, ciuchy wiszące gdzie popadnie (bo nie ma na nie miejsca) wełniany koc i wełniana kołdra na rozbebeszonym łóżku robią swoje icon_biggrin.gif. Ja na swoje Paradigmy się zdecydowałem ponieważ udało mi się je upolować nówki za 2600zł podczas gdy ich cena rynkowa wynosiła 3200zł poza tym w niedalekiej przyszłości już na stałe będą grały w większym pomieszczeniu. A co do przestrzeni, mam wrażenie że i tak ostatecznie dochodzimy do wniosku, że głównym ograniczeniem są właśnie rozmiary pomieszczenia i po osiągnięciu pewnego poziomu, lepszy sprzęt nie pomoże. W razie gdyby kolega krzysiek miał kiedyś okazję przenieść się z muzyką do większego pomieszczenia, to nie będzie musiał od razu zmieniać sprzętu a jak by nie patrzył na takich zmianach zawsze się traci (pieniądze).

Generalnie zmierzam do tego, że możliwe jest osiągnięcie takiej konfiguracji, gdzie będziemy mogli powiedzieć, że: Lepiej posiadać nieco większe kolumny w nieco za małym pomieszczeniu i mieć ten zapas który będziemy mogli później wykorzystać niż posiadać idealnie małe kolumny które w razie potrzeby nie podołają większemu pomieszczeniu. A osobiście nie uznaję 'doładowywania' muzyki subem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za zainteresowanie w mojej sprawie,Lukas_P nawet nie wiesz jak mnie podbudowales,wielkie dzieki Ci za to,bo
znowu zaczynam sie cieszyc, wiedzac ze jak kupie te Paradigmy cinema nie bede mial tragedi a kto
wie moze udalo by mi sie wyrwac model 7.v6,bo z kupnem mi sie narazie nie spieszy,mam zamiar kupic
kolumny dopiero w maju,a co do suba to chce go kupic tylko do gier i filmow,no chyba ze te Paradigmy
dadza tyle basu ile trzeba to sie moze rozmysle.,Lukas_P wiem ze masz wyzszy model tych Paradigmow jak tam z basem u Ciebie?
I jak by bylo mniej wiecej u mnie jak bym zrezygnowl z suba i kupil model 7.v6 mogl bys cos doradzic?
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek222, muszę Cię zmartwić, ale to jest tylko zdanie Lukasa_P. Ja podobnie jak Zukzukzuk twierdzę, że takie kolumny raczej się uduszą w małym pomieszczeniu jakie posiadasz. Obawiam się też, że możesz być tego typu szukającym porad na forum, który bierze pod uwagę tylko zdanie ludzi zgadzających się z jego założeniami. Ale takie wybiórcze traktowanie opinii może być dla Ciebie przykrym zaskoczeniem kiedy kolumny zagrają (a raczej nie zagrają) u Ciebie w pokoju. A sub to już przegięcie. Oczywiście możesz kupić jeszcze większe Paradigmy, np z serii 9 i dwa subwoofery, co mi tam.
Lukasowi_P akurat się udało, że nie ma podbić w takim pomieszczeniu, ale Ty ryzykujesz, chyba że przed zakupem posłuchasz kolumn u siebie. Inaczej prawie pewne, że znajdziemy je niedługo w dziale ogłoszeń "sprzedam".
Lukas_P, nie gniewaj się, ale rozbawiłeś mnie stwierdzeniem:
Cytat

Lepiej posiadać nieco większe kolumny w nieco za małym pomieszczeniu i mieć ten zapas który będziemy mogli później wykorzystać niż posiadać idealnie małe kolumny które w razie potrzeby nie podołają większemu pomieszczeniu.


Ja mam zdanie dokładnie odwrotne. Trochę za dużych kolumn w małym pomieszczeniu po prostu na ogół nie da się słuchać, bo może "trochę" za bardzo bumić i raczej nic się z tym nie da zrobić a małe w trochę za dużym pomieszczeniu zupełnie nieźle zabrzmią. Niewielki niedostatek niskich tonów jest o wiele mniej dokuczliwy niż ich nadmiar.
Czyli lepiej kupić za duże kolumny i męczyć się z nimi w oczekiwaniu na większe pomieszczenie, niż dobrać idealnie, ale nie cieszyć się dobrym dźwiękiem, bo radość popsuje nam wizja ew. zmiany lokalu na większy? Dobre, dobre icon_lol.gif
A przecież łatwiej zmienić kolumny niż mieszkanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z powyzszymi wypowiedziami, ze dudnienia niskich tonow nie da sie sluchac. To kompletnie psuje muzyke.
Ale tez dorzuce od siebie cos co niby jest oczywiste, a niekoniecnzie sie o tym pamieta. W tym samym pomieszczeniu kolumny mozna ustawic tak ze dudnia lub nie, ze dudnia w jednym miejscu a w innym juz nie dudnia. Dlatego lepiej przetestowac kolumny u siebie na miejscu niz gdybac. O ile jest taka mozliwosc oczywiscie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tescie MA bx5 pisze ze te kolumny nadaja sie do malych i srednich pomieszczen,no a przeciez
te Paradigm CINEMA PHANTOM v.3 wielkoscia sa prawie identyczne i tak samo maja BR z przodu i z tylu,
wiec sobie pomyslalem ze i te Paradigmy sie nadaja do takich pomieszczen i nie ukrywam ze dalej tak mysle.
Tak czy inaczej patrzac na Lukas_P to on ma Paradigm Monitor 9 v.5 [150W] w 11m2 a ja chce
Paradigm CINEMA PHANTOM v.3 [85W] w 13m2 ewentualnie model 7.v6 [130W] to chyba szanse mam
spore zeby uzyskac podobny dzwiek jaki ma Lukas_P?A dodam ze nie jestem wybredny.
Lukas_P napisz jeszcze jaki masz ten pokoj,ile metrow na ile?
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek222: Cieszę się icon_smile.gif ale nie chciałbym aby moja opinia skłoniła Ciebie do decyzji, której mógłbyś później żałować. Pamiętaj, że są tu ludzie o większym doświadczeniu niż moje.

f1angel: ani trochę się nie gniewam icon_biggrin.gif Ale zauważ, że poprzedzającymi słowami: "możliwe jest osiągnięcie takiej konfiguracji, gdzie będziemy mogli powiedzieć, że:..." zaznaczyłem, że nie jest to reguła ale możliwość, która ma słuszność w moim konkretnym przypadku. Możliwość zaistnienia takiego przypadku także u innych moim zdaniem jest dość duża co jest swego rodzaju złamaniem stereotypu na temat dużych kolumn w małym pomieszczeniu (oczywiście bez przesady, nigdy nie wstawiłbym do obecnego pokoiku swoich DIYs na TVMach)

Reasumując, udało mi się tak wykombinować akustykę pokoju, że przy mojej konfiguracji sprzętowej pomimo rozmiarowego mezaliansu:
-przestrzeń: moim zdaniem nie jest źle, można bez problemu zlokalizować instrumenty i wokal nie tylko na kierunku lewo-prawo ale i bliżej-dalej, wychodzi (stety czy niestety) różnica w ogólnej jakości nagrań a niektóre szczegóły w specyficznych utworach sprawiają wrażenie jakby docierały wręcz 'zza ucha'
-bas: jak kolumny stały jeszcze przy dłuższej ścianie głębokiego basu nie było wogóle, przestawienie kolumn na krótszą ścianę z zachowaniem odpowiedniej odległości od rogów wprawiło mnie w totalny zachwyt nad dźwiękiem. Bas jest taki jak lubię, szybki i energiczny przy perkusyjnych manewrach, uderzy kiedy trzeba i zejdzie nisko kiedy trzeba (co prawda Yamaha AX500 schodziła niżej ale NAD to zupełnie lepsza bajka). Nic nie dudni i nie ciągnie się jak guma ze starych majtów.

Obawiałem się nieco brzmienia albumu Tool - Aenima który zawsze uważałem za mięsisty a na Grado SR60 brzmiał miejscami zbyt grubo. Na Paradigmach - nic z tych rzeczy, żadnego męczącego wybrzmiewania, wszystko poukładane jak trzeba, czasem zbyt zadziorna góra (jak to Paradigm)

Generalnie należy pamiętać że dźwięk to kwestia bardzo indywidualna, najważniejsze żeby podobało się słuchaczowi icon_smile.gif no i w tym kolumnowym ferworze nie zapomnijmy o kablach icon_smile.gif

PS. Więcej szczegółów na temat brzmienia (na prośbę mateo66) wypiszę w założonym przeze mnie temacie dot. odtwarzacza CD jak już się ze swoim nowym nabytkiem dobrze osłucham icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek222, ja Ci odpowiem tak (chociaż mnie nie pytasz icon_biggrin.gif ). Zgodnie z tym co napisał Lukas_P wszystko zależy od danego pomieszczenia, czyli od akustyki w tym od rozkładu tzw. modów własnych danego pomieszczenia, które są w każdym inne nawet w dwóch o wielkości dajmy na to 13m2. Bo wystarczy, że jeden wymiar zmieni się o kilka/kilkanaście centymetrów i już jest inaczej. I nic Ci nie da, że napisze ile dokładnie ma metrów a nawet centymetrów kwadratowych. Mało tego (o czym pisałem już parokrotnie), z własnego doświadczenia wiem, że ten sam zestaw w pokoju 14m2 dawał bardzo mało niskich tonów, nic nie bumiło, choć zazwyczaj powinno. W pomieszczeniu nieco ponad 20m2 basu było tyle, że nie pomogło ustawianie kolumn w różnych miejscach i musiałem zatkać porty b-r gąbką, co nie we wszystkich kolumnach można zrobić bezkarnie (bez utraty jakości brzmienia). Mnie się udało. W mniejszym pokoju też nie pomogło ustawianie kolumn w różnych miejscach (rozsądnych). Zgadzam się też z tym, że w niektórych szczególnych przypadkach duże kolumny mogą dobrze zagrać w niewielkich pomieszczeniach. Ale to jest powiedzmy jeden, góra dwa przypadki na dziesięć. Zaryzykujesz?
Tak więc KONIECZNIE trzeba wypróbować szczególnie dość duże kolumny w niewielkim jak Twoje pomieszczeniu.
Mam nadzieję, że zrozumiałeś o co chodzi, bo więcej Cię nie będę przekonywał. Nie mam w tym żadnego interesu icon_smile.gif
Tak czy inaczej życzę Ci powodzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...