Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam
Chcę kupić kabel głośnikowy Audioquest Type 6 do przednich kolumn. i pytanie:
czy ten kabel potrafi ładnie wyeksponować scenę? czy pokaże detaliczność? o to mi najwięcej chodzi, żeby wszystko było ładnie słychać, żebym wiedział gdzie co gra itd.
Czy jest on dobry w cenie do około 250 zł za 2x 2,5m ? Czy może doradzacie jakieś inne kable lepsze w tej cenie z super wyeksponowaną sceną?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel w systemie ma najmniej do roboty i jeśli kolumny oraz elektronika są kiepskie niewiele Ci on pomoże. Piszesz o kolumnach przednich, więc wnioskuję, że posiadasz kino domowe. Kupiłeś kino a teraz audiofilskie aspiracje do dobrego stereo? Chyba, że naprawdę dobre to kino. Nie napisałeś nic o swoim systemie ani pomieszczeniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam amplituner ONKYO TX-SR600e i do tego Zestaw 5.1 TANNOY, na froncie TANNOY M4, ale jutro zaczynam budowę przednich głośników od podstaw nowych ( DIY), głośniki wysokotonowe MOREL MDT 29, midbass Monacor KEP 165.
W tym momencie mam do frontowych kolumn podłączone najgrubsze z najzwyklejszych kabli miedzianych ale już poczerniały od utlenienia. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika bezpośrednio po nim nie ma sensu go cytować!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup jakiś wzmacniacz stereo i pod niego podepnij te tannoye to wtedy łatwiej będzie o lepsza scenę. Jak dołożysz troszkę do ceny tego kabla i kupisz np:
http://allegro.pl/wzmacniacz-nad-3300-i1536242924.html
http://allegro.pl/nad-304-legenda-i1543766845.html
lub jakiś inny porządny wzmak stereo to efekt będzie o wiele lepszy niż ten kabelek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz lampowy o ile dobrze zrobiony, fajna rzecz. W tym sęk, że trudno zrobić przyzwoicie brzmiący lampowiec za nieduże pieniądze. No i trzeba lubić takie brzmienie, słuchałeś? Ile warto wydać na wzmacniacz (nie tylko lampowy), to już zależy od Ciebie. Przy poprawnie brzmiących kolumnach a M4 za takie można uznać (choć nie są specjalnie wyrafinowane), wszystko zależy od możliwości finansowych. Z lepszym wzmacniaczem całość powinna zabrzmieć lepiej. Oczywiście im droższy i na ogół lepszy wzmacniacz tym więcej powinien "wyciągnąć" z kolumn. Nieraz właśnie dopiero z dużo droższym wzmacniaczem dane kolumny pokazywały na co je stać. Oczywiście w pewnym momencie to kolumny stają się ograniczeniem jakościowym. I tu znów bardzo indywidualna sprawa co za ile i do czego się dobiera. Przyjęło się, że elementy zestawu kupuje się w podobnej klasie cenowej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie miałem w życiu tylko raz styczność z takim wzmacniaczem, i to za 10 tysięcy, głośniki też tyle kosztowały, pokój był do tego dobry i to była masakra jak to ładnie grało.
Dziękuję za wypowiedź, no a jak Pan by kupował jakiś wzmacniacz ( lampowy lub nie) to do jakiej sumy wybrałby pod te kolumny? Na razie są to TANNOYe M4 ale już chyba jutro składam całe nowe na MORELu MDT 29 i midbasie MONACOR KEP 165. Podobno o wiele lepiej grają. Żeby to było mniej więcej pod te kolumny, tak żeby nie przepłacić za pieca lub nie dać za mało ( mówię tu o jakość pieca do głośników )
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika nie ma sensu cytowac go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze tu na forum piszemy do siebie per ty, taki zwyczaj. Panów zostawmy w spokoju icon_wink.gif
Co do wzmacniacza "pod kolumny", to naprawdę trudno przewidzieć jak takie składane będą brzmiały. Poza tym mam nadzieję, że jest to projekt kogoś kto ma pojęcie o budowaniu kolumn, ma wiedzę, narzędzia pomiarowe. Bo złożenie kolumn tak "z czapy" nawet ze świetnych głośników i elementów zwrotnicy może dać opłakane rezultaty. A nawet mając całe zaplecze techniczne i świetnych fachowców, mam tu na myśli znane firmy produkujące kolumny, nie zawsze udaje się stworzyć coś dobrze brzmiącego. Geniuszy w tej branży można by policzyć na palcach jeśli nie jednej, to co najwyżej dwóch rąk. Dlatego gorąco namawiam na korzystanie ze sprawdzonych wzorów albo tzw. kitów,choćby firmy Akustyk http://www.akustyk.com.pl/projekty.html
Jeśli chodzi o wzmacniacze, to najtańszy jaki można polecić w dodatku nowy to Yaqin - MC-5881A http://sklep.liveaudio.pl/product_info.php?products_id=71
Być może znajdziesz gdzieś taniej albo poszukasz używanego. Z droższych Amplifon WT-40, Jolida 502B. Jeszcze droższe Manley Stingray, Jadis Orchestra.
Są i inne w podobnych cenach, ale nie tak uniwersalne, to znaczy głównie chodzi mi o pięknie brzmiące, ale kilku, kilkunasto watowe konstrukcje wymagające niezbyt trudnych do napędzenia kolumn i powiedzmy o skuteczności powyżej 90dB. Tu masz stronę z różnymi wzmacniaczami, tak dla przykładu http://www.hifi.pl/gielda/wyswietl.php?grupa=wzmint-lamp
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok nie będzie Panów icon_wink.gif jeśli chodzi o projekt i zwrotnice będzie to wykonane przez Piotra ze strony http://diyakustyk.com/ Zwrotnice są specjalnie zaprojektowane tylko pod ten tandem głośników. Obudowa też tylko pod to, wszystkie wymiary są specjalnie niby pod te głośniki robione.
Co do tego Yaqina 2x23W wystarczą żeby napędzić te głośniki? Ja lubię słuchać głośniej muzy i nawet nie patrzyłem na ten wzmacniacz przez to.
Dzięki wielkie, dziś sobie przejrzę te wzmacniacze i mam nadzieję że w końcu do mnie trafią formatki i zacznę kolumny...
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika nie ma sensu cytowac go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem, czy słuchałeś już jak takie kolumny grają, jeśli tak, to opisz ich brzmienie, bo nadal nie wiem co to mogą być za kolumny? A może po prostu zapytaj konstruktora czy taki wzmacniacz je napędzi? One projektuje te kolumny i powinien wiedzieć. 23W ze wzmacniacza lampowego to jest nieźle. Lampowe waty grają jakby głośniej, dynamiczniej. W tej klasie cenowej nie można mieć jednak wszystkiego. A jeśli naprawdę Ci zależy na mocy, to w tym samym miejscu sprzedają np taki: http://sklep.liveaudio.pl/product_info.php...p;products_id=5 a gra też ładnie.
Na koniec wyręczę moderatora. Jeśli np. odpowiadasz na mój post, bezpośrednio i nie ma między nimi innych postów, to nie musisz cytować. Wiadomo, że właśnie mnie odpowiadasz. Chyba, że to niezamierzone, bo "odpisz" jest w kolorze czerwonym a "odpowiedz" mało widoczne w szaro-stalowym kolorze.
I tu z kolei uwaga do moderacji. Powinno być odwrotnie. "Odpisz" na szaro a "odpowiedz" na czerwono i nie byłoby tylu pomyłek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra!!! właśnie podłączyłem type 6 pod mój sprzęt. nie wiem od czego zacząć bo podsumowując wszystko w dźwięku się polepszyło !!!!!!! WSZYSTKO !!!!! icon_biggrin.gif Jestem baaaardzoooo zadowolony icon_biggrin.gif:D:D

W porównaniu do starego kabla, zresztą nie będę ich porównywał bo bym zgrzeszył..... To co się pojawiło to przeszło moje najśmielsze oczekiwania!!! To tak jakbym siedział przy innym sprzęcie.

Przesłuchałem już każdy rodzaj muzyki od godziny 18 jak przyszedłem do domu. Pierwsze co się rzuca w uszy to PRZESTRZEŃ!!! Jest jej więcej niż oczekiwałem ale na plus. baardzo to mi się podoba. Rozłożenie poszczególnych dźwięków jest słyszalne na każdym poziomie. scena scena i jeszcze raz scena... Tu słychać każdy najdrobniejszy dźwięk, wcześniej nie wyłapywałem tylu detali. Następna rzecz to uporządkowanie tonów, każdego jest pod dostatkiem, basu przybyło co nie miara!!! jest piękny, twardy i jest go o wiele wiele więcej. Jedna z ważniejszych rzeczy to niedoskwieranie moim uszom, tzn. poprzednio uszy od wysokich aż bolały i nie można było długo słuchać, teraz słucham 3 godzinę i nic!!!! Nie wiem co jeszcze ale moje życie stało się piękniejsze kosztem tylko kabli!!! Mówiliście że to nie pomoże, a tu masz, OGROMNA zmiana na plus!!!!!! Gorąco polecam Audioquesta TYPE 6 jeżeli zmienia się kabel za parę złotych na o wiele droższy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel w porównaniu do wzmacniacza czy kolumn rzeczywiście na ogół dużo mniej wnosi. Musiałeś mieć bardzo niedobry kabel albo elektronikę niezwykle czułą na zmianę kabli. Audioquest Type 6 to na pewno dobry kabel, ale nie do każdego systemu. W Twoim akurat dał dużo dobrego i przypadkowo (czy jednak nieprzypadkowo?) nie wzmocnił złych cech zestawu. Poza tym może dałoby się zrobić za podobne pieniądze jeszcze więcej. Porównywałeś go z innymi kablami z tego przedziału cenowego? Tak czy inaczej cieszę się, że kabelek tyle dobrego zrobił.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No miałem na prawdę fatalny już ten stary kabel. Miedź przez całą długość kabla zrobiła się czarna (widać przez przezroczystą izolację), do tego pewnie fart icon_smile.gif
Czytałem ile tylko mogłem na temat kabli, i właśnie pode mnie podchodzą kable Audioquesta, czyli przestrzenność, uwielbiam ją, no i scena- rozplanowanie poszczególnych instrumentów w przestrzeni. Więc wolałem jednak wymienić ten kabel skoro właśnie konstruuje nowe kolumny DIY to się przyda. Co do lepszych rozwiązań za te pieniądze, wiem że wzmacniacz, ale na niego będzie pora na wakacje jak zarobię dodatkowe pieniądze icon_smile.gif wtedy się zgłoszę o pomoc nowego pieca, i chyba to już będzie lampowy icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra brakuje mi tylko głośników (dziś góra do czwartku mają dojechać ze zwrotnicami). To pierwsze zdjęcia:
Obudowy z MDF 29mm (cieńszej nie mieli a mi nie przeszkadza że jest taka gruba, litraż się zgadza)
Kabel wewnętrzny: głośnikowy OFC Profigold Bassflex 2x2.5mm2 , łącznie 5 metrów.
Bass Reflex: 2 x Rura BR-70-160-HP (kabel jak i BR kupione na www. loudspeakershop. eu
Mata wygłuszająca: bitumiczna filcowa. Grubość 10 mm , od spodu z klejem samoprzylepnym (z allegro, 4 sztuki 50 x 50 cm)

Wychodzi ok 19 litrów dla głośników (odejmując już maty, głośniki itd).
Jak dostanę głośniki to porobię zdjęcia i opiszę części z jakich składają się zwrotnice.
Po tym dopiero pojadę do stolarza i będą wycinane otwory na głośniki i BR.
Gniazda nie zabrałem, zostały w piwnicy ale na razie są zwykłe jakieś najprostsze.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam tylko jedyne kable.... które odmienią wszystko : QED GENESIS SILVER SPIRAL ...... po tych kabelkach nie ma dłuuuuuugo nic w świecie kabelków - pozdrawiam ... ps.: piszę o kabelkowaniu budżetowym .... oczywiście icon_smile.gif 150-200 zł / za metr to dobra cena za budżetowe kable do kolumn głośnikowych ... poniżej tej kwoty to możesz tylko kupić kabelki które ot tak przenoszą dźwięk i mają ładne pudełeczka .. sorry ale taka jest prawda - kiedyś też nie wierzyłem w to co piszę? ale niestety tak jest....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Widzę że sie zabrałes do pracy ostro.Ciekawy jestem końcowego efektu.Dobrze by było gdybyś wkleił nam tu co jakiś czas jakąś fotke z postępu prac.


na pewno będę wklejał zdjęcia po kolei co i jak icon_smile.gif cieszę się że kogoś to w ogóle interesuje icon_smile.gif fajnie mieć fanów (chociaż pewnie już macie 100 razy droższe sprzęty i siedzicie w tym 30 lat icon_smile.gif )
Biorę się biorę ale czekam cały czas na głośniki i zwrotnice więc prace stoją, więcej nawet nie mogę zrobić, ponieważ :
dziury w przedniej desce będę robił pod wymiar dokładny głośników.
kable nie mogę przeprowadzić bo nie wiem jak będzie wyglądała zwrotnica i ile tego będzie potrzebne
maty filcowe też stoją ze względu iż chcę mieć kable pochowane pod nimi.
okleiny ( lub pomalowania zewnętrznego) nie zaczynam . po pierwsze w trakcie prac mogę po odzierać, poza tym takie rzeczy jak kolce, płyty granitowe i okleina zacznę dopiero na samym końcu i tylko jeżeli dźwięk będzie na prawdę interesujący.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

polecam tylko jedyne kable.... które odmienią wszystko : QED GENESIS SILVER SPIRAL ...... po tych kabelkach nie ma dłuuuuuugo nic w świecie kabelków - pozdrawiam ... ps.: piszę o kabelkowaniu budżetowym .... oczywiście icon_smile.gif 150-200 zł / za metr to dobra cena za budżetowe kable do kolumn głośnikowych ... poniżej tej kwoty to możesz tylko kupić kabelki które ot tak przenoszą dźwięk i mają ładne pudełeczka .. sorry ale taka jest prawda - kiedyś też nie wierzyłem w to co piszę? ale niestety tak jest....


Już wcześniej kupiłem zewnętrzne kable Audioquesta TYPE 6 które są na prawdę dobre. Kupiłem używane z allegro (203 zł za 2x 2,5m).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też chętnie popatrzę na zdjęcia i poczytam co robisz. A co do drogiego sprzętu, to bywa różnie. Nie każdy tu ma drogi. Ważniejsze jest by elementy zestawu były dobrze do siebie dobrane ( i do gustu właściciela icon_biggrin.gif ). Nieraz całkiem niedrogie klocki potrafią dużo lepiej zabrzmieć niż sporo droższe elementy ale źle zestawione. Podobnie jest z głośnikami, elementami zwrotnicy i obudową kolumn. Jeśli ktoś ma błysk geniuszu potrafi z niedrogich elementów złożyć naprawdę świetnie brzmiące kolumny. O czym zresztą wcześniej pisałem.
A kabelkiem się teraz nie przejmuj. I tak na razie nie wiesz czy będzie pasował do nowych kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry wcisnąłem się ale pytanie było takie:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Chcę kupić kabel głośnikowy Audioquest Type 6 do przednich kolumn. i pytanie:
czy ten kabel potrafi ładnie wyeksponować scenę? czy pokaże detaliczność? o to mi najwięcej chodzi, żeby wszystko było ładnie słychać, żebym wiedział gdzie co gra itd.
Czy jest on dobry w cenie do około 250 zł za 2x 2,5m ? Czy może doradzacie jakieś inne kable lepsze w tej cenie z super wyeksponowaną sceną?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
250 zł za 5 metrów to : 50 zł za m/b .... ok jak ci pasuje to świetnie niczego nie neguję i szanuję twoją decyzję ale jak uzbierasz 150-200 za metr/b kabla to kupuj i nie zastanawiaj się bo warto oj warto .... z przeciętnego sprzętu wycisną soki i krew ...... wiem bo mam icon_smile.gif
ps. to nie moja arogancja ani chamstwo mówi za mnie ale fakty których nic nie zmieni.... przepraszam za prostolinijne wypowiedzi icon_wink.gif
nie mam nic złego na myśli....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

sorry wcisnąłem się ale pytanie było takie:


Faktycznie się wcisnąłeś icon_eek.gif Pytanie było o Audioquesta (już kupionego - jakbyś nie zauważył...) Arogancji pewnie też się uzbierało...
Szczególnie, że nie wiadomo czemu służy Twój wpis...
Napisałeś o genialności ??? kabla, a nie napisałes o sprzęcie do którego jest podłączony.
Jak kabel jest tak wybitny, to zazwyczaj nie z każdym sprzętem zagra - a szczególnie w tak umiarkowanej cenie jak 150-200zł za metr. icon_lol.gif
W podobnej cenie można kupić parę niezłych modeli Audioquesta, XLO, Tare Labs, MiTa czy Resona - a z angielskiej stajni wolę IXOSa czy Chorda Odyssey zamiast tego QEDa.
A to tylko parę przykładowych firm.

Cytat

250 zł za 5 metrów to : 50 zł za m/b .... ok jak ci pasuje to świetnie niczego nie neguję i szanuję twoją decyzję ale jak uzbierasz 150-200 za metr/b kabla to kupuj i nie zastanawiaj się bo warto oj warto .... z przeciętnego sprzętu wycisną soki i krew ...... wiem bo mam icon_smile.gif

A od kiedy to kabel wyciska z przeciętnego sprzętu tak dużo??? Poza tym co to jest przecietny sprzęt?
Zazwyczaj jak jest kiepski sprzęt, to mu dużo nie pomożesz kablami - i po co kupować kable za tysiąc złotych do wieży wartej 200zł?
Lepiej w takiej kwocie wydać więcej na sprzęt a mniej na kable.

Zresztą to już wiele razy było pisane - nawet w tym wątku (wpis nr 2) F1angel napisał
"Kabel w systemie ma najmniej do roboty i jeśli kolumny oraz elektronika są kiepskie niewiele Ci on pomoże"

No i generalnie to nie jest odpowiedni wątek na tego typu wpisy !
Autor raczej chciał czegoś innego...
Więc jeżeli chcesz coś dodać - to lepiej nie w tym wątku by go nie zaśmiecać.

Pozdrawiam
PS. A ładne pudełko to raczej nie jest najważniejsze icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...