Skocz do zawartości

Denon+Wharfedale czy ONKYO+Quadral


Dete

Recommended Posts

Witam
Zwracam się do Was o pomoc w wyborze kina domowego. Po licznych poszukiwaniach w internecie znalazłem 2 zestawy, które rozważam kupić. Kino ma być zainstalowane w pokoju o wymiarach 3,30m x 4,50m. Telewizor znajduje się na środku dłuższej ściany. Budżet jaki mam zamiar przeznaczyć to kwota około 3000 zł. Użytkowanie zestawu to około 60% słuchanie muzyki, 40% filmy. Bardzo proszę o wszelkie rady oraz "za" i "przeciw" dla poniższych zestawów lub propozycje innych zestawów w granicach w/w kwoty.
Oczywiście odsłuch obowiązkowy, ale na razie chciałbym przygotować się teoretycznie. Dane zestawów:

1. DENON AVR-1508 + DVD-1740 + WHARFEDALE CRYSTAL CR 30 WH2
2. ONKYO HTE 505/405 QUADRAL QUINTAS 500

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo (z opinii osób znających się na sprzęcie bardziej niż ja) to tańsze Denon'y w tym i ten z twojego zestawu są "słabsze". Dlatego stawiam na Onkyo. Sam chcę kupić zestaw - fundusze zbliżone - około 4k i waham się między onkyo a yamahą - bardziej skłaniając się w stronę yamahy - bo podobno onkyo słabo z basem sobie radzi.
to tyle - podkreślę, że nie mam "praktyki" - a tylko powtarzam opinie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Budżet jaki mam zamiar przeznaczyć to kwota około 3000 zł.


Dete!
Niedawno (także dla zestawów w okolicach 3000zł) był już poruszany temat DENON kontra ONKYO i opinie były zdecydowanie za ONKYO. Skorzystaj z funkcji wyszukiwania na tym forum (szukaj - zaawansowane opcje wyszukiwania - wpisz ONKYO - zaznacz "kino domowe" - i masz parę ekranów do przeczytania...) icon_rolleyes.gif
Powodzenia!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma się w ogóle na czym zastanowiać bo ONKYO nie gra w cale, o ile jeszcze przy kinie bas może stworzyć jakiś efekt to do słuchania muzyki zestaw ten się nie nadaje. Gra skrajami pasma, syczacą górą (która przy słuchaniu muzyki w sklepie dla początkującego może imponować i pozornie zmylić w rzeczywistości to chłam) i twardym basem (jeśli się go pobije kruszy wszystko a czuć go w trzewiach). Ten zestaw pobije DENONA tylko przy death metalu i techno bo zagra głośniej (ale przecież nie o to chyba chodzi), nie prezentuje absolutnie żadnej kultury (zero średnicy). DENON nawet z najminieszymi WARHEDLAMI to dużo lepsze urządzenie. Przy muzyce cały zakres jest bardziej szczegóły i precyzyjny. Co do opcji kina odtwarzacz 1740 to jeden z najlepszych w tym przedziale cenowym. DENON uzupełniony o sub WH210 to naprawdę dobry sprzęt do każdego przezanczenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo dziękuję za odzew i wskazówki. No niestety, ale potwierdzacie opinię, że Quadrale są "raczej" słabsze. Niestety, w takiej konfiguracji dystrybutorzy sprzedają ten sprzęt, a wiadomo, że tak wychodzi taniej, niż z osobna kupować aplituner, odtwarzacz i kolumny. Już niedługo wybieram się na odsłuch, wtedy potwierdzę lub zaprzeczę Waszym opiniom icon_smile.gif
Powiem szczerze, że do Denona skłaniają mnie lepsze kolumny, natomiast do Onkyo - moim zdaniem lepszy amplituner. Słucham dużo rocka i zwracam uwagę na bas, więc jeśli będzie jak piszecie to wybór będzie prosty.

Jakie jeszcze kolumny grają dobrze z Onkyo? Pytam o możliwości innych konfiguracji. Pewnie będzie się to wiązało z rozszerzeniem budżetu, no ale cóż... icon_smile.gif

Jeszcze jedno pytanie, kompletnie laickie, ale wybaczcie icon_smile.gif Ile może kosztować +/- okablowanie do takiego zestawu? Tak, żeby to przyzwoicie grało, bez żadnych szaleństw cenowych icon_smile.gif
Wymiary pokoju podałem. Chodzi mi o bardzo orientacyjną cenę.

Roro - zaraz biorę się za wyszukiwanie icon_smile.gif Pewnie jeszcze mniej będę wiedział po przeczytaniu - czasem lepiej nie mieć wyboru icon_smile.gif

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ile może kosztować +/- okablowanie do takiego zestawu? Tak, żeby to przyzwoicie grało, bez żadnych szaleństw cenowych icon_smile.gif


Najpierw kable do podłączenia DVD z TV. Oczywiście parę możliwości (od najlepszej) i o dziwo wszystkie w podobnej cenie icon_biggrin.gif
1. Kabel HDMI-HDMI, dł. 1.5m, podstawowy model firmowego kabla - 40zł (średni model to już ok.80zł)
2. Połączenie component (3 kable RCA czyli cinch), podstawowy/średni model firmowego kabla (solidny, wtyczki-złocone styki) 40zł za długość 1.5m. Ale przesyłasz sam obraz, do dźwięku potrzebna jeszcze para RCA-RCA za ... (czasami możesz nie korzystać z amplitunera i stąd taka potrzeba). No i gdy masz TV kineskopowy, to zazwyczaj nie ma tam takich gniazd - w LCD i plaźmie występują praktycznie zawsze (nie znam modeli "bez", ale ...)
3.Kabel scart-scart (euro) do podłączenia DVD z TV, podstawowy/średni model firmowego kabla (solidny, wtyczki-złocone styki) 40zł za 1.5m.
Najtańsze kable (bezfirmówki o wątpliwej jakości) to 15zł za HDMI (w miarę... Thomson ok.25), RCA i scart od 3-5zł stanowczo odradzam.

Kable do połączenia DVD z amplitunerem. Znowu masz 3 możliwości - ale chyba Ciebie tym nie zaskoczyłem icon_cool.gif
1. Chyba najlepiej pojedyńczy kabel RCA-RCA (cyfrowy, koaksjalny) długości 1m cena 20-50zł (może być nawet 1/3 takiego jak potrójny z pozycji 2). Jest to tylko 1 kabelek, więc niby mozna zainwestować w bardziej odjazdowy za 50zł
2. Kabel optyczny - też cyfrowy (ale DVD niekoniecznie może mieć takie wyjście, standardem w średnich modelach jest koaksjalne gniazdo cyfrowe). Chyba w tych DVD nie ma wyjścia optycznego... podobnie jak wymaganie 6 kabli RCA przy wykorzystaniu wbudowanego dekodera do wielokanałowego dźwięku 5.1 - bo tego w ONKYO też brakujek Złącze występuje w DVD odtwarzających SACD oraz SACD i DVD-Audio. Czyli informacja na wyrost icon_sad.gif
3. Para kabli RCA do stereofonicznego przesyłania sygnału z CD. Ale wtedy z wielokanałowości lipa, natomiast do słuchania muzyki jak najbardziej. Koszt znasz, poniżej 20zł nie zejdziesz a śmiało możesz osiągnąć 50zł.

Teraz jeszcze trzeba będzie podłączyć subwoofer - zazwyczaj pojedyńczy kabel RCA, a długość nieznana - prawdopodobnie 3 metry (między 1.5m a 5m). Cenowo jak zwykle 20-40zł icon_cool.gif

Kable głośnikowe
Wg mnie na początek polski kabel z miedzi OFC i przekroju 2.5mm to ok.3 zł za metr (od 2zł do 4zł). Pewnie uzbiera się koło 20metrów - 4.5metra ściany nie przeskoczysz, jakoś musisz tyły podciągnąć. Przy firmowych kablach (model podstawowy) startujesz od kwot 5-10zł za metr. Warto już teraz pobawić się miarką i pogłówkować nad trasami kabli. icon_eek.gif

Dete - koszty kabli podałem takie, jakie wg mnie są dobre na początek (i nawet na trochę później), tak by nie były piętą achillesową zestawu. Z czasem pewnie zaczniesz je stopniowo wymieniać - wszystko zależy od Twoich odczuć.
Sumując kable wychodzi co najmniej 140zł, w porywach do 200zł (jeszcze w zależności od miejsca, gdzie kupujesz)
60zł - głośnikowe
20zł (40) - sub do ampli
20zł (40) – RCA dla połączenia DVD-ampli
40zł (60) – scart do DVD-ampli lub HDMI lub komponent

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do porównania DENON - ONKYO...
Dla mnie DENON zaczyna się od 19xx (lub starsze 2105), ale już zauważyłeś są różne opinie na Forum. icon_rolleyes.gif
Grałem na ONKYO serii 6 i w swojej cenie są OK.
Ceny zestawów kolumn Wharfedale i Quintas są zbliżone
Quintas - kolumny niezłe, warte swojej ceny i chyba ciut mocniejsze od W.Crystal. Natomiast od kilku lat Wharfedale (Diamond i Crystal) są bardzo chwalone za doskonały stosunek jakości do ceny. Co gra lepiej - więcej głośników w QQ czy mniej ale droższych w W.Crystal???
stachuboss1 i roker - na jakich modelach prowadziliście odsłuch i czy kolumny były odpowiednio rozstawione? Bo zarzuty do Q-Q są mocne, pytanie czy nie oczekujecie za dużo od zestawu 5 kolumn za kwotę około 1300zł? Jeżeli W. i Q. grały w takich samych warunkach a wychodziło im to bardziej "kulturalnie" to Dete ma kolejny problem. icon_lol.gif
Pozdrawiam
PS. Jak tak dalej pójdzie, to Dete zaraz przekroczy nie tylko 4, ale i 5 tysięcy icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

RoRo: dzięki za wyczerpującą odpowiedź o okablowaniu (pomimo mojego niedopatrzenia - brak info o TV). Jak tak dalej będzie to żona Dete wyrzuci go z domu i to nie za przekroczony budżet, ale za ciągłe głośne rozmyślania o konfiguracjach kina domowego icon_smile.gif
W budżecie zamknę się około 3500 z kabelkami. Jestem prawie zdecydowany na zestaw z Onkyo. W przyszłym tygodniu jestem umówiony na odsłuch.
Co do opinii o Q.Q i W.C słyszałem, że ich jakość jest porównywalna, ale jednak QQ zagrają trochę żywiej, Wharfedale natomiast polecają do jazzu - którego nie słucham icon_smile.gif
Dam znać co wybrałem.

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, muszę się szybko zdecydować.
Mam okazyjnie do kupienia ONKYO HTE 604/405 QUADRAL QUINTAS 500. Czyli zmienił się amplituner w stosunku do wątku. który rozpocząłem. 505 słuchałem w tym zestawie i mi odpowiada. W kwestii samych amplitunerów - decydować się? 604 to model wyższy, ale starszy niż 505, czy w bilansie "za i przeciw" opłaca się?
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

604 to model wyższy, ale starszy niż 505, czy w bilansie "za i przeciw" opłaca się?
pozdrawiam


Dete
Dla mnie wszystko przemawia za 604 (wyższa seria, wyższa moc, więcej wyjść i wejść, obsługa drugiej strefy oraz układy VLSC zmniejszające -przynajmniej w teorii-zaszumienie sygnału analogowego), a masz różnicę tylko jednego roku między 604 a 505.
Generalnie "od zawsze" byłem za serią 600 w ONKYO i 604 nie będzie grała gorzej od 505. Natomiast paru zacnych seniorów tego Forum i tak będzie sugerowało odsłuch icon_cool.gif

Wracając do tematu okablowania - byłem dzisiaj w Euro i cały czas jest w sprzedaży zacny płaski kabel euro-euro pakowany przez Philipsa (na kablu nie ma żadnego logo) za 39zł (1.5m) więc jeżeli potrzebujesz...
Co do kabli to salony (choć raczej nie duże sklepy typu MM czy Euro) za pół ceny często pozbywają się resztek kabli głośnikowych (zostaje im po parę metrów ze szpuli), informuję o takiej możliwości choć jak dla mnie cały czas aktualny jest pomysł z polskim kablem na początek.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od tygodnia katuję AVR1508 i 1740. Do tego kupiłem DALI CONCEPT6 w wersji 5.0. Jak dla mnie to to czego szukałem. IKONY6 które chciałem odradzili mi (i słusznie) sami sprzedawcy. Cena za jaką kupiłem to 5000PLN wraz z kablami do frontów i centrum (6m x 30zł). Ten zestaw sprzedawany jest z kolumnami CANTON GLE 407 5.0 w cenie ok. 5400za zestaw. Według mnie to porażka. Te kolumny nie grają!. Słucham różnej muzyki dotychczas głównie na Technicsach. Zestaw który kupiłem to naprawdę niezła budżetówka i kompromis między stereo a KD. W stereo całkiem nieżle radzi sobie z PINK FLOYD, ENIGMĄ itp. Gorzej z DISCO ale tego słucha moja żona a robi to sporadycznie. Kolumny katowałem przez tydzień az doszły do siebie. Dzisiaj ściana Floydów puszczona w 5.0 podniosła mnie z fotela. Niewiarygodne co potrafią te tylne monitory. Mrówki po plecach. Wiem, że zaraz spotkam się z krytyką audiofilów ale myślę, że 80% forumowiczów tego szuka a nie dla jednego kasa 5k pln to już granica możliwości. Zresztą dla mnie też. Następny zestaw jaki kupię to już wydatek rzędu 15tys PLN ale to pewnie za kilka lat. Filmy skalowane do 1080P całkiem przyzwoite, dobra jakość dzwięku. Nic dodać nic ująć za sprzęt tej klasy. Zapomnijcie o skalowaniu VCD ale dobre DVD zyskuje inny wymiar. Sprzęt na którym obecnie pracuję to SHARP LCD42 XD1 FHD i wspomniany wyżej zestaw DENON z DALI.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

RoRo: do mnie też przemówiło i teraz przemawia, ale już ustawione w pokoju icon_smile.gif Naprawdę nieźle to gra - przynajmniej dla mnie. Bas jest rzeczywiście trochę cofnięty ale całość gra dość dobrze. CO do kabelków to skorzystałem z Twoich rad, poza jednym, że na fronty i centralny wziąłem większy przekrój 3,5 albo 4,0 - już teraz nie pamiętam. Różnica w cenie była zbyt mała w stosunku do 2,5, żeby się na niego nie zdecydować.
Teraz kwestia konfiguracji. Na co muszę - niestety - zwrócić uwagę to fatalnie napisana instrukcja. Ona nie jest przystępna dla laików, jest napisana takim językiem, który używają już dość doświadczeni użytkownicy (ale na pewno nie początkujący).
Z plusów zestawu, który kupiłem, jest 3 letnia gwarancja, którą "aktywuje" sie przez www dystrybutora Onkyo. Zastanawiam się teraz nad kupnem Subwoffera. Musiałbym sobie przedtem odsłuchać ile on wniesie do zestawu. Tak teoretycznie to warto wydawać na niego kasę, czy będzie znacząca różnica w basach? Chodzi mi głównie o muzykę.

anbr64: Mój budżet był sporo niższy niż Twój, więc wiesz... icon_smile.gif Na razie jestem zadowolony, ale zobaczymy co będzie za jakiś czas...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

... na fronty i centralny wziąłem większy przekrój 3,5 albo 4,0 - już teraz nie pamiętam. Różnica w cenie była zbyt mała w stosunku do 2,5, żeby się na niego nie zdecydować.


Dete
Gratuluję - cieszę się, że udało się pomóc - a przede wszystkim, że jesteś zadowolony icon_biggrin.gif
Fajnie że kupiłeś wyższy model amplitunera i kable z zapasem - nie chciałem przesadzać z cenami.
Cytat

Zastanawiam się teraz nad kupnem Subwoffera. Musiałbym sobie przedtem odsłuchać ile on wniesie do zestawu. Tak teoretycznie to warto wydawać na niego kasę, czy będzie znacząca różnica w basach? Chodzi mi głównie o muzykę.


Co do subwoofera - może trochę posłuchaj tak, jak jest - i wtedy zdecydujesz się na na odsłuch i wybór suba. W kinie domowym na pewno się przyda - natomiast co do muzyki to najtańsze model może nie spełniać Twoich oczekiwań, więc przyda się Twoje odsłuchanie i pewnien dystans.
No i czas na dozbieranie, bo wtedy pewnie nie kupisz już najtańszego, tylko znowu trochę wyższy model icon_biggrin.gif
Pozdrawiam i życzę wiele frajdy z odsłuchu oraz powodzenia w walce z instrukcją ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anbr64: Mój budżet był sporo niższy niż Twój, więc wiesz... icon_smile.gif Na razie jestem zadowolony, ale zobaczymy co będzie za jakiś czas...
[/quote]
Zgadza się, ale ja tez nie kupiłem od razu. Jechałem na Technicsie 5 kanałowym kupionym w 1996 roku. Też przymierzałem się do kupna przez parę miesięcy aż stwierdziłem, że juz czas na wymianę. Być może traktuję ten sprzęt przejściowo, ale przy kolumnach już pozostanę. Moim zdaniem warto zainwestować w dobre kolumny bo na nich nawet używany sprzęt zagra przyzwoicie. Ampli, DVD wymieniane są dość często przez użytkowników na nowe. Mało jest natomiast kolumn używanych w dobrym stanie i rozsądnej cenie. To tylko moje gdybania, najważniejsze, że ty jesteś zadowolony. Szczerze mówiąc, to w pełni moc zestawu wykorzystam raz na jakiś czas przez krótką chwilę (sąsiedzi i rodzina). Życzę miłego słuchania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dete
Jeszcze jedna kwestia odnośnie wstrzymania się z zakupem subwoofera - Twoje nowe kolumny powinny pograć od 30 do 100 godzin, by się "wygrzały" i osiągnęły optimum swoich możliwości.
Wtedy będziesz wiedział, czego Ci brakuje w kolumnach i będziesz mógł dogłębniej zająć się tematem dopasowania ew. subwoofera do Twoich potrzeb icon_rolleyes.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za gratulację, ja również Tobie anbr64 życzę samych przyjemności odsłuchowych icon_smile.gif

RoRo: dzięki za wskazówkę odnośnie "wygrzania" kolumn. Na razie wstrzymuję się z zakupem subwoofera, bo jeszcze muszę się "poznać" z brzmieniem zestawu słuchając każdą muzykę jaką lubię, a rozrzut mam spory, bo od metalu po symfoniczną muzykę filmową icon_smile.gif

Mam pytanie natury technicznej: w większości wystawek na sklepach Dvd jest położone na amplituner (to pewnie przez oszczędność miejsca), nawet tu na grupie dyskusyjnej widziałem zdjęcia zestawów grupowiczów, gdzie też tak samo było. Wydaje mi się, że nie powinno zasłaniać się wylotów powietrza z amplitunera (nawet jeśli Dvd ma dość wysokie "stopki") bo i tak warstwa ciepła będzie się gromadzić między pudełkami. Drugi aspekt, to unoszące się ciepło z kurzem będzie dawało w kość laserowi w Dvd - tak mi się wydaje. Proszę o opinie w tej sprawie, bo od tego zależy jakie meble będę pod to kupował icon_smile.gif

Tak przyszłościowo to jaki subwoofer polecalibyście do mojego zestawu? Co powiecie np. o QUADRAL SUB 51 DV? Nie ukrywam, że ważnym kryterium (niestety) będą jego wymiary - uroki mieszkań w bloku.

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wydaje mi się, że nie powinno zasłaniać się wylotów powietrza z amplitunera (nawet jeśli Dvd ma dość wysokie "stopki") bo i tak warstwa ciepła będzie się gromadzić między pudełkami. Drugi aspekt, to unoszące się ciepło z kurzem będzie dawało w kość laserowi w Dvd - tak mi się wydaje. Proszę o opinie w tej sprawie, bo od tego zależy jakie meble będę pod to kupował icon_smile.gif


Dete
Wszystkie instrukcje jakie przeglądałem zawierają informację o konieczności pozostawienia wolnych paru centymetrów z każdej strony amplitunera. Szczególnie jest to ważne gdy ampli ma otwory wentylacyjne z góry a nie po bokach, oraz gdy szafka jest zamknięta z tyłu - przy głośnym słuchaniu (no, może bardzo głośnym) i słabej wentylacji ampli mocno się nagrzewa i zazwyczaj się wyłącza lub zmniejsza głośność (działają zabezpieczenia termiczne).
Odtwarzacze DVD zazwyczaj mają pełną dolną płytę więc kurz z dołu raczej tam nie dociera, głównie wchodzi przez szczeliny z przodu i tyłu.
Jeżeli chodzi o meble - najlepiej, gdy DVD i ampli będą na oddzielnych półkach icon_rolleyes.gif

A w sklepach chodzi głównie o kwestię miejsca, czasami też o mniejsza masę DVD (obudowa się nie odkształci). Ponieważ półki sklepowe są otwarte więc chłodzenie jest z każdej strony (podobnie jest na wielu zdjęciach na forum).
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...