Skocz do zawartości

Pomoc w doborze zestawu Stereo


wolffik1

Recommended Posts

WItam,

Wcześniej konsultowałem się w dziale kino domowe, ale zrezygnowałem z kompromisow i bede szedl w sam sprzęt stereo. Trochę juz poczytałem, byłem w kilku sklepach w Warszawie ze sprzętem, porozmawiałem i bede szykował się do odłuchów. Jakkolwiek wielka prośba do tych, którzy mogą mi coś doradzic mądrego. Sprzęt będzie grał w pom. o pow.ok 38 m2. Pomieszczenie nie ma reguloarnego kształtu. Odległość odsłuchu od kolumn ok 2,8-3 m, kolumnty stałyby w odległości ok 0,8 m od ściany. Muzyka - rock, pop, lżejszy meta, electro, house, rnb. Mam kilka zestawów upatrzonych, jak zobaczycie różnią się klasą. Budżet max 11 tys. Prośba jest taka, żebyście ew coś doradzili, gdzie można zaoszczędzić, a gdzie nie mozna, czy np do dedykowanego zestawu moge wpiąc słabszy CD czy nie, itd. Lubie miekki ale wyrazisty dźwięk z głębokim basem, ale bez dudnienia. Moje typy:
1. NAIM NAIT 5i-2 + NAIM CD5iu-2
2. C.A. Azur 650 A + C.A. Azur 650 C
3. C.A. Azur 740 A + C.A. Azur 740 C
4. Marantz PM 6003 + Marantz UD5005
5. Denon PMA-1510AE + Denon DCD-1510AE
6. Denon PMA-710AE + Denon DCD-710AE

Posiadanie czytnika DVD + Blue ray nie jest priorytetem, moge z tego zrezygnować na rzecz samego czytnika Cd np z SACD a dołożyc kase na klasę CD lub wzmacniacza.

Moje typy kolumn:
DALI IKON 6 MKII
B&W 684
B&W 683
Monitor Audio RX6 lub RX8
Pytam was bo nie chciałbym tracić pół roku na odłuchy, żeby odkryć to co jest oczywiste i wam znane. Wielka prośba o uwagi, moze wasze jakieś pomysły co spiąć ze sobą. Będę bardzo wdzieczny.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumkę przeznaczyłeś dosyć zacną i nasuwa się pytanie nie tylko o wielkość pokoju ale co w nim będzie oprócz zestawu stereo i fotela do słuchania. Bo jeżeli będą w nim gołe ściany podłoga bez dywanu w oknach tylko żaluzje to nawet sprzęt za tyle tysięcy nie będzie miał gdzie pokazać co potrafi i będziesz mógł być zawiedziony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę nudny, ale sądzę że szczególnie takie, niemałe przecież pieniądze szkoda wydać na byle co lub jakieś tylko brzmieniowe "średniaki".
Z Twoich propozycji Wolffik1 przekonuje mnie jedynie zestaw NAIMa i ew. kolumny Monitor Audio, ale nie do końca. Owszem w stosunku do jakiegoś taniego zestawu, czy średniej klasy kina domowego zagra to naprawdę dobrze, ale moim zdaniem można jeszcze dużo lepiej.
Chodzi mi tu oczywiście o sprzęt używany. A możliwości jest sporo. http://www.hifi.pl/gielda/audio.php
Kolumny np. Infinity, ESA, Dynaudio Focus, ProAc, Castle.
Wzmacniacze Roksan, Baltlab, Sphinx, Exposure, Electrocompaniet.
A odtwarzacz CD np coś takiego http://www.hifi.pl/gielda/cd2000/77677.php
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel, lub czy ktoś inny zna jakiś sklep w Warszawie, lub okolicach, gdzie mógłbym posłuchać tych kolum, wzmacniaczy, o których mówi f1angel? I do Ciebie także pytanie, jeśli nic poza Naimem to co TY byś zestawił w ramach Twoich propozycji sprzętowych? Rzut z aranżacja pokoju i jakies foto pokoju załacze dzisiaj wieczorem, to będę też wdzięczny za jakieś uwagi odnośnie akustyki. Natomiast uwaga ogólna - Panowie ja tak naprawdę rozpoczynam swoja przygode z dobrym sprzętem bo to z czego teraz słucham nie należy nazywac w jakikolwiek sposób, więc nie mam wiekiej potrzeby w tym momencie dążenia do doskonałości, bo to o czym czasem piszecie, dyskutujecie jest dla mnie czarną magią. Na doskonałość przyjdzie jeszcze czas i odpowiedni budżet i też gust, preferencje odsłuchowe, ktore sie z czasem zaczną się wyrabiać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o akustykę pokoju to zerknij w te linki i szukaj podobnych artykułów w sieci. Ogólnie chodzi żeby było w miarę poprawnie bo idealnie nigdy nie będzie. Dywan, zasłony, firanki, kwiat w odpowiednim miejscu, na meblach zero szklanek i filiżanek to wszystko na plus. Kolumny metr (lub trochę więcej, zależy od pomieszczenia) od ściany tylnej i bocznej a fotel równo między nimi to podstawowe rzeczy. Czasami jest tak że wszystko jest prawie dobrze a hałas z ulic jest tak duży że nawet zamknięte okna nie dają rady i w tedy klapa. Życzę powodzenia.
http://audioton.republika.pl/akustyka.html
http://www.hifi.pl/porady/ogolne/pokoj-podstawy.php
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dedek, myślę, że z tych propozycji które przedstawiłem raczej wzmacniacze i kolumny pasują do siebie. Brzmienie oczywiście w każdym przypadku nieco inne, ale to już założyciel wątku decydując się na coś mógłby zastanowić się co do czego dopasować.
Wolffik1, jeśli chcesz znaleźć sklepy w Warszawie, to przejrzyj krajowe pisma o tematyce audio, tam reklamują się takie salony. Ew. internet, wyszukiwarka i ... .
Nie wszystkie jednak z tych kolumn znajdziesz w salonach z tego prostego powodu, że już nie są produkowane. Dlaczego Ci je więc polecam (tak samo jak wzmacniacze), bo są lepsze niż te, które można obecnie kupić. Owszem robi się dobre kolumny czy wzmacniacze, ale złożenie takiego zestawu mogłoby przekroczyć Twój budżet. Jakoś nie mam przekonania do większości tego sprzętu, który się teraz robi. Dziwne to brzmienie, takie jakieś mało naturalne, plastikowe. Owszem lepiej to gra niż jakieś miniwieże, zestawy KD, czy komputerowe, ale w porównaniu ze starszymi, dobrymi klockami wypadają marnie. Niby na pierwszy "rzut ucha" efektowniej, ale dłużej nie chce się tego słuchać.
Dlatego moim zdaniem szkoda tych niemałych przecież pieniędzy na coś brzmiącego tak sobie. Co z tego, że dopiero zaczynasz przygodę z prawdziwym stereo. Nie znaczy to, że masz kupić coś gorszego. Kup dobrze brzmiący zestaw a później jeszcze lepszy icon_biggrin.gif
A doskonałość, to coś nieosiągalnego. Można tylko do niej dążyć.
Z nowych, teraz produkowanych kolumn bardzo mi się podoba brzmienie Xaviana http://www.xavian.com.pl/index.php?x=produkty
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pytam was bo nie chciałbym tracić pół roku na odsłuchy, żeby odkryć to co jest oczywiste i wam znane. Wielka prośba o uwagi, może wasze jakieś pomysły co spiąć ze sobą. Będę bardzo wdzięczny.



Ależ czas spędzony na odsłuchach nie jest czasem straconym. To takie hobby...
A poza tym, to najlepsza droga na wyrobienie sobie własnej opinii.

Nie wiem czemu, ale sytuacja przypomina mi przypadek mojego kolegi. Miał on swego czasu (eee.. 25 lat temu) wieżę Diory, później Technicsa.
A po rozwodzie ze swoją pierwszą żoną, kupił sobie mikro więżę Yamaha Pianocraft, którą użytkował przez chyba 10 lat.
Przez ten cały czas interesował się sprzętem audio, czytał fachowe czasopisma itd.
A kilka miesięcy temu kupił wreszcie wymarzony sprzęt za 80 tys. złotych...
Najwyższe modele wzmacniacza i CD Accuphase oraz kolumny podstawkowe Dynaudio.
Oczywiście zaprosił mnie na rozruch i odsłuchy.
Sprzęt owszem imponujący, ale nic nie chciałem mu mówić ,aby nie gasić jego entuzjazmu.
Rzecz w tym, że w mojej opinii mój własny ówczesny sprzęt grał wcale nie gorzej, a może nawet przyjemniej niż to high-endowe cacko.
Ale to sprawa osobistych wrażeń i "złotego ucha".

Ot, taka sobie anegdotka.
Wniosek jest taki, że nie powinieneś wydawać żadnych pieniędzy do momentu gdy będziesz przekonany co do słuszności zakupu.

Moje propozycje co do sprzętu, to rozejrzeć się za "bezpiecznym" wyborem:
wzmacniacze i CD - firmy Marantz, Arcam, Yamaha, Naim, Rotel, Roksan
kolumny: Monitor Audio, Dali, Acoustic Energy, Mordaunt Short, Tannoy,

podana kolejność firm przypadkowa...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...