Skocz do zawartości

NOWE/STARE


Radi73

Recommended Posts

Zauważyłem, że co raz częściej ścierają się na naszym FORUM dwie kwestie:

,,kupić nowe, czy używane”

- odwieczny dylemat co będzie lepsze, przy tej okazji częste popadanie w skrajności, bo zawsze będą zażyli zwolennicy jednego z obozów.
Dla mnie nie jest to takie oczywiste, bo z jednej strony zgadzam się, że są wyjątkowo udane stare modele, które do dziś prezentują się znakomicie i kosztują niewiele (a czasami niemal za bezcen). Ale nowoczesna technologia (mająca udoskonalać jakość dźwięku), która przecież sukcesywnie tanieje i jest coraz bardziej dostępna w niższych sektorach cenowych, łamie niby prostą zasadę: stare w tej samej cenie ,,musi” brzmieć lepiej...??? Są przykłady (jest ich całkiem sporo) współczesnych produktów w świecie audio/video, które jakością brzmienia znacząco przekraczają swoje sektory cenowe!!! I takie urządzenia śmiało stają w szranki z tzw. używkami w swojej cenie oraz wychodzą z tego ,,pojedynku” zwycięsko!!!
Nie jestem zwolennikiem tylko nowych sklepowych zestawów, ale jestem zdecydowanym przeciwnikiem popadania w skrajności..., pakowania wszystkiego do jednego przysłowiowego wora!!! Poza tym, gdyby wszyscy audiofile na świecie kupowaliby tylko wspomniane używki (bo załóżmy są zdecydowanie lepsze), to tak naprawdę nie kupili by nic. Rynek ten byłby martwy..., pusty..., ktoś przecież musi kupować nowości, by te zestarzały się i trafiły na rynek wtórny!!! A to też jest dowodem, że co nowe to i bliskie preferencjom audiofilskim wielu użytkowników, jeśli nie bliskie ideałowi danego osobnika..............

Zachęcam myślę, że do ciekawej oraz wartościowej dyskusji, podzielenia się swoimi refleksjami na ten odwieczny problem wyboru....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę zabrać swoje małe 3gr. icon_wink.gif .

Ja jako użytkownik który poszedł za radą by kupić używki. I to też raczej te z dolnej/średniej półki cenowej (dla przeciętnego zjadacza chleba/studenta).
Napiszę o tak:

Wszystko zależny od danej kwoty. Przykładowo za kolumny które u mnie były (kilka par) dawałem około 300-400zł/para. Powiedzmy sobie szczerze że jakbym chciał kupić nowe w tej cenie to nie wiem jaki wybór bym miał icon_wink.gif . A tak mam porządne stare kolumny (aktualnie Infinity RS3000) które mi się podobają i grają nie najgorzej icon_razz.gif .

Jednak gdybym miał do wydania powiedzmy 20-30 tys to pewnie już brałbym nowe by mieć gwarancję (utopienie takiej kwoty w jakiś stary złom było by mało śmiesznym dowcipem).

Jeszcze też kwestia polega co kupujemy. Czy wzmacniacz gdzie prawie nie ma co się popsuć przy normalnym użytkowaniu czy odtwarzacz CD gdzie laser prędzej czy później padnie a znalezienie zamiennika może graniczyć z cudem icon_wink.gif .

Pozdrawiam!
Snajk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, głównie oraz przede wszystkim wybór zależy od zasobności naszego portfela!!! Potem dochodzi wiele innych czynników..., dla każdego oczywiście inne mające większe lub mniejsze znaczenie w podjęciu decyzji...
Ja osobiście miałem raptem kilka epizodów z rynkiem wtórnym i raczej częściej w roli sprzedającego. Ostatnio kupiłem używany tuner radiowy (skądinąd bardzo dobry model PIONEER F-504RDS) - bo wychodzę z założenia, że polskie stacje raczej nie mają priorytetów na dźwięk audiofilski i szkoda mi wydawać na to większych pieniążków.

Jednak nachodzi mnie ostatnio przerażająca refleksja dotycząca mojej YAMAHY DSP-A1: dziś sprzedawana za ,,grosze" ok. 1 500 zł, kiedyś warta ponad 10 000 zł!!! Mam ją już ponad 11 lat i jak kiedyś padnie (tfu, tfu, tfu), bądź gdy będę chciał ją komuś sprzedać, to nie stać mnie będzie na tą samą wysoką jakość icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif !!! I może wtedy sięgnę po używany sprzęt np. YAMAHA DSP-Z1, lub model DSP-Z9??? Bo tylko taki model będzie mnie satysfakcjonował oraz tylko na takie roczniki będzie mnie finansowo stać...?

Innym nurtującym mnie tematem są kolumny DALI IKON 7 (ok. 4 200 zł), nie będę się rozpisywał na temat ich grania oraz prasowych recenzji. Ciekawi mnie tylko bardzo wysoka cena nowej wersji: mk2 (ok. 7 000 zł), gdzie jeszcze niedawno w niewiele wyższej dystrybutor sprzedawał model MENTOR 6!!! Czy producent (bardzo ceniony przeze mnie) aż takie wielkie zmiany w nich poczynił, że uzasadniony jest ten wyskok cenowy...??? No i jak się teraz ma nowość w postaci mk2, skoro moje ,,zwykłe siódemki" pod wieloma względami radzą sobie z produktami wyższych kategorii cenowych...? Mk2 chyba raczej walczą o byt w swym wyższym sektorze cenowym???
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tez pamietac, ze by kupowac sprzet uzywany trzeba miec juz jakies doswiadczenie, zeby nie dac sobie wcisnac czegos co jest zepsute lub dziala nie tak jak bysmy chcieli. Nie mozna tez zapomniec o tym, ze trzeba wiedziec jak dane urzadzenie gra, a uzywane nie stoja w salonach gotowe do odsluchu. Trzeba gdzies jechac na drugi koniec Polski zeby posluchac...
Co do nowosci to ich cena zawsze bedzie najwyzsza i nieoplacalna. trzeba tez pamietac ze Ikony 7 w momencie premiery kosztowaly wiecej. Pozniej - z uwagi na nowy model - zostaly przecenione. wiec to tez nie tak do konca wlasciwe porownanie, bo niby sprzet nowy ale korzysta juz z pewnych przywilejow starosci icon_wink.gif
Tuner tez bym uzywany kupowal, zwlaszcza ze jakosc sygnalu radiowego ustepuje nawet mp3 wiec nie ma sensu tutaj cudow wydawac icon_wink.gif

Jedno jest pewne, jezeli nowy np wzmacniacz za 2000 jest porownywany z uzywka za 1500 ktora kiedys kosztowala 7000 to znak ze technika idzie do przodu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Witam po urlopie!

Dyskusja o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą do trwa do dziś - bez końca.
Tu jest podobnie...

Nie mam problemu z wyborem. Akurat odkładam kolejne tysiące złotówek, aby je wydać na min. 15-20 (zapewne) - letni złom:)


Może konkretne przykłady? Stary (15 i wiecej lat) vis nowy, powiedzmy za 4-5 x mniej? Równy lub lepszy?

Pozdr.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko dla jasności, kiedy kupowałem moje Dali IKON 7 (za wspomnianą wyżej cenę) u oficjalnego dystrybutora, nie było jeszcze ,,widu ani słychu" o wersji mk2. Kwota jaką udało mi się wynegocjować wynikała z dość regularnej ceny internetowej konkurencji, więc nie było mowy o wyprzedaży starego modelu....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...