Skocz do zawartości

Gumki antrywibracyjne na lampy elektronowe


Recommended Posts

Witam,

Czy ktos z Was uzywa lub mial mozliwosc testowania pierscieni antywibracyjnych zakladanych na lampy elektronowe ?

Niektorzy uwazaj pierscienie za przedmiot audio-voodoo. Sa tez zwolennicy, ktorzy pisza o znaczacych poprawach w dzwieku.

Prosze o opinie.

Jesli ktos ma pierscienie antywib z checia pozycze na odsluch by sam sie przekonac icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fono Master,

moglbys napisac cos wiecej ? Czy zmiany na Twoim systemie okazaly sie znaczace ? Czy tylko kwestia spokoju ducha ? icon_smile.gif

Ile masz zamontowanych pierscieni na lampach sterujacych (po sztuce czy po dwie) ?
Gdzie zakupiles pierscienie ?

Probowal ktos sprawdzac wplywpierscieni antywibr na lampach mocy ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierścienie antywibracyjne mam po dwa na każdej lampie a kupiłem u sprzedawcy
tajpan3 , ogłasza się w dziale ogłoszeń HFiM oraz na Allegro.
Jakiegoś specjalnego wpływu nie stwierdziłem chociaż wydaje mi się ,że góra
jak by się lekko uspokoiła i delikatnie polepszyła rozdzielczość ,
są to zmiany na granicy percepcji .
W tzw. między czasie zmieniłem też gniazdko w ścianie /miałem mały remont w
domu / na Sonus Olivę i teraz nie wiem który z tych elemenów coś tam pozmieniał
w brzmieniu. icon_confused.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innym wątku na Forum dyskutowaliśmy o wpływie akustyki pomieszczenia na brzmienie,
moim zdaniem na brzmienie mają też wpływ inne elementy chociaż w trochę mniejszym stopniu.
Pomijam wzmacniacz i kolumny bo te akurat moim zdaniem determinują brzmienie oraz
kable :IC,głośnikowe i sieciowe które wg mnie też wpływają chociaż niektórzy to negują
nie wspomnę też o kolcach, stolikach, podstawkach pod kable głośnikowe ,platformach
antywibracyjnych była dyskusja i zdania jak zwykle podzielone.

Moje stanowisko w tej sprawie jest takie: jedne rzeczy słychać od razu inne nie ,można
wierzyć lub nie ale suma tych wszystkich składników ma wpływ na brzmienie zestawu
i muzyki u każdego z nas indywidualnie.
Czyli słuchając nawet tej samej muzyki każdy słyszy to trochę inaczej.
Może napisałem to trochę chaotycznie ale nie jestem literatem tylko inżynierem. icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fono Master,

W 100% zrozumialem, chociaz inz nie jestem icon_smile.gif

Zgadzam sie z tym co napisales. Do tego wszystkiego dopisalbym jeszcze prad icon_smile.gif Fajnie by bylo miec oprocz tego jedynego pokoju, wspanialych zabawek - wlasna minielektrownie i stale 230 V hehe

Jeszcze takie pytanie, czy tylko my posiadamy lampy na tym forum ? Jakos poza nami nikt w tym watku sie nie wypowiada icon_sad.gif Wogole jakos malo watkow o lampach. Wlasciwie chyba tylko ten ? icon_wink.gif

Koszt testowania pierscieni antywibracyjnych jest minimalny (przesylka pocztowa), same pierscienie drogie tez nie sa. Komplet 30 zl (8sztuk) na lampy sterujace. Ciekaw jestem jak sprawdzilyby sie pierscienie w innych systemach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podobnej zasadzie zamówiłem te pierścienie i już zostały u mnie na stałe.
Rozmawiałem z resztą na ten temat z Panem Orszańskim z Audiofast-a ,wpływu
tych "gumek" na brzmienie w zasadzie nie stwierdzono ale pewna włoska "lampowa"
firma będąca w dystrybucji Audiofast wyposaża swoje wzmaki standartowo w przedmiotowe
pierścienie antywibracyjne .


Zasilanie/prąd/ jest często lekceważony przez audiofili a wg mnie jest to czynnik
o "słyszalnym" wpływie na brzmienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!
Z tego, co zauważyłem, to na forum jest jeszcze parę osób, które w czar lamp są zapatrzone. Może one nie używają gumek... icon_biggrin.gif
Dołączam się do tematu, bowiem najprawdopodobniej i ja, choć z pewnymi obawami, do grona "lompolubnych" dołączę...
Stąd Wasze lampowe doświadczenia na wagę złota...
No cóż - pisząc więcej - zdaje się, że mojego tranzystorowca uzupełni lampowa końcówka mocy...
Hybyrd!
Uprzedzam pytanie...
Tak... będzie to koncóweczka o cudnym brzmieniu i dyskusyjnej urodzie, której miałeś okazję posłuchać...
Nasz wspólny kolega stwierdził, iż "lepsze od Omaka, są tylko... monobloki Omaka" icon_biggrin.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, święta racja...
Wybór był mimo wszystko prosty - Omak Jewel One lub wzmacniacz (końcówka mocy) klasy, słuchanego niedawno, Ushera 1.5.
Jak widzisz - niby jest wybór, niemniej niezwykle ograniczony...
Tja.. niestety za czas jakiś - po zgromadzniu odpowiednich środków, stanę przed kolejnym dylematem, przed którym i Ty zdaje się w dalszym ciągu stoisz...
Żródło...
Wszystkich przepraszam za off-topic icon_redface.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gumki na lampy.Chyba lepiej wymieniać lampy.Niektóre są tak tanie .że ich zakup to żaden stress.A na pewno słychać różnicę.Ale gumki chyba kupię .Słuchałem wzmacniacza z tymi pierścieniami antywibracyjnymi.Raz mi się wydawało że jest lepiej ,za następnym nic nie słyszałem.Jest to różnica na granicy percepcji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audionet,

lampy sterujace w moim wzmaku sa juz tak dobrane, ze watpie bym znalazl cos lepszego. 2 sztuki byly wybierane z ilosci (doslownie) wiadra lamp. Dodam, ze pula wyjsciowa lamp, nie byla przypadkowa. Nie byly to lampy z odpadow. Wierz mi lub nie, ten wzmak bez konkretnie tych lamp - nie gra tak samo icon_smile.gif

Co do wplywu gumek, ponoc zalezy to od samych lamp. Sprzedajacy wytlumaczyl mi, ze starsze lampy mialy wiekszy efekt mikrofonowania i to wlasnie w tych lampach efekty sa najbardziej zauwazalne. Przy lepszych lampach poprawa jest na granicy percepcji (tak mowia). Czy sprawdzi sie u mnie, okaze sie juz wkrotce.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiofile którzy znają dobrze brzmienie swojego sprzętu oraz muzyki na nim odtwarzanej
są w stanie stwierdzić drobne niuanse np. po zmianie kabelków,zmianie lamp,zastosowaniu
pierścieni antywibracyjnych na lampy ,dociążeniu kolumn czy CD-ka płytami granitowymi.
Niestety ja też należę do tych "słyszących" /ze względu na rodzaj wykonywanej pracy
przy okazji "godzinami" słucham też muzyki/ co potrafi też wpłynąć na "odchudzenie portfela".
Dlatego staram się to trochę racjonalizować poprzez czynienie drobnych tanich "usprawnień"
jak poprawa akustyki ,prawidłowe /bezkompromisowe/ ustawienie głośników ,stolik na sprzęt
wypoziomowany,stabilne ciężkie stendy i dodatkowo dociążone monitory ,poprawa zasilania.


P.S. Ostanio czytałem ,że red. Wojtek Pacuła słyszał różnice brzmieniowe przy zmiane krążka
dociskowego na płytę CD w Top Leaderze nie mam powodu mu niewierzyć bo jak ja zostosowałem
docisk na płytę winylową w gramofonie w którym to nie było "przewidziane" to też słyszłem
powiem więcej jak wymieniłem matę filcową na korkową to też nastąpiła zmiana .
Kolega ,który buduje gramofony DIY /też inżynier / tłumaczył mi to obowiązującymi
prawami fizyki : ograniczeniem drgań układu ,paprawą stabilności ,w przypadku maty grubością
a w związku z tym zmianą kąta natarcia....itd. itp..................................................................
ale działania kabelków już wytłumaczyć nie potrafił.

Jeżeli ktoś patrzy na to z boku lub czyta te wpisy to myśli sobie,że ci audiofile to banda pomyleńców
a co najmniej jakaś sekta.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez należę do tych słyszących.choć czasami bywa z tym zabawnie kiedyś gdy chciałem zmienić kable głośnikowe porównywałem je na zasadzie lewa prawa kolumna różnica była olbrzymia na moją korzyść (Czytaj nawet koleżanka małżonka ją słyszała więc nie mogła powiedzieć ze to głupi zakup).Już byłem zdecydowany i prawie kupiłem kable ,na szczęście przy kolejnym teście podłączyłem je odwrotnie.I okazało się że moje kolumny brzmią inaczej .I w ten sposób nie zmieniłem kabla na inny tej samej firmy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Panie i Panowie, stalo sie !! Dzis w skrzynce znalazlem awizo, pedem wiec na poczte. Ponad 30 min stania w kolejce icon_sad.gif no i przyszly zamowione "gumolce".

W domu, od razu gumki na lampy icon_smile.gif CD w ruch, poszlo. Wzmak zimny, ale no stalo sie ...

Juz na zimnym wzmaku cos sie wydarzylo i na pewno nie bylo to na granicy percepcji !
Przyznam, ze w pierwszym momencie troche zglupialem. No bo jak to?, gumka na lampe i juz ? icon_smile.gif

Pozwolcie, ze na razie nie bede komentowal zmian. Ochlone i na spokojnie po kolejnych testach omowie zmiany.
Trudno jest testowac pierscienie, poniewaz nie da sie ich sciagnac i ponownie zalozyc (gorace).

Chyba najlatwiej bedzie rozbujac wzmak bez pierscieni, posluchac i wylaczyc do ochlodzenia. Nastepnie zalozyc pierscienie i odsluch.

Dodam, ze niedowierzajac w poprawe (pomyslalem sobie, ze moze mam jakis dziwny dzien, zmeczony jestem czy cos?) zaprosilem na odsluch wspolokatora. Ku mojemu zdziwieniu potwierdzil moje spostrzezenia.

Pelny opis testu i zmian w dzwieku juz wkrotce.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bert,

Niestety bedziesz musial jeszcze poczekac. Pierscienie odebralem wczoraj po godzinie 19, nie wiele bylo czasu na odsluch. Dzis sluchalem tylko chwile, probowalem cos testowac, wstepne wnioski sa, ale nie testowalem jeszcze wszystkich mozliwosci (sterujace/mocy).

Jutro wzmak jedzie na oczekiwany juz od kilku miesiecy ostateczny MOD. Czekalem na czesci, ktore byly zamowione z roznych czesci swiata icon_smile.gif Ponoc jest juz komplet i mozna dokonczyc modyfikacje. Przez kilka dni wzmak bedzie u znajomego, ktory dokonczy MOD. Oczywiscie poprosze go by sam sprawdzil wplyw pierscieni. Bardzo jestem ciekaw jego opinii. Znajomy posiada system naprawde wysokiej klasy - mysle, ze roznice powinny byc jeszcze bardziej zauwazalne.

Wzmak wroci do mnie pewnie w niedziele lub pozniej. Wiec dopiero w nastepnym tygodniu cos napisze. Jesli chcesz wiedziec cos wczesniej, odezwij sie na GG icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

No tak obiecalem, ze cos napisze no i trzeba dotrzymac slowa icon_smile.gif

Wzmak odebralem wczoraj, modyfikacja ukonczona. Miala byc zmiana tylko kosmetyczna, ostatni szlif. Ku mojemu zaskoczeniu jest zupelnie odwrotnie, po prostu jestem w szoku icon_smile.gif Zmiany ogromne na plus - wzmacniacz jest niesamowity, ale to opowiesc na inny watek.

Coz moge napisac o "gumkach", na pewno WARTO przetestowac. Cena relatywnie niska, zmiany naprawde spore. Podobno nie na kazdym wzmacniaczu slyszalne, u mnie slychac icon_smile.gif

Trudno mi powiedziec jakie zmiany na poszczegolnych sekcjach (lampy sterujace/mocy). Sprawdzalem w ukladzie:
1. na wszystkich lampach
2. tylko na lampach sterujacych, sprawdzenie wplywu pierscieni na lampach mocy.

Test 1
zalozenie pierscieni na wszystkie lampy dalo jednoznaczna poprawe w czytlenosci sceny, lokalizacja zrodel pozornych, wybrzmienia instrumentow, gladkosc, szczegoly. Co mnie zaskoczylo poprawa na basie, stal sie mocniejszy, twardszy, bardziej zarysowany - tak jak lubie.

Test 2
najwieksza poprawa na basie, lekka poprawa wyzej opisanych zmian.

Zastanawiam sie nad dokupieniem jeszcze po jednym pierscieniu na kazda z lamp. Obecnie mam po 2 sztuki pierscieni na kazda lampe (sterujace/mocy)

Namawiam kolegow do przetestowania, koszty niewielkie (dobra plyta CD) zmiany naprawde spore, powtorze raz jeszcze WARTO przetestowac icon_smile.gif

Dodam, ze pierscienie nie sa nowym pomyslem. Pierscienie zaklada seryjnie np firma Unison Research
http://www.unisonresearch.com/valve/prodotto.aspx?idp=19
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...