Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.
Posiadam mocno zmodyfikowane słuchawki sennheiser hd555. Pomyślałem, że jeśli będzie zainteresowanie to napiszę co-nieco o tym, co zmieniłem w moim egzemplarzu. (w internecie jest tylko opis odklejenia czarnej pianki ze środka, oraz wycięcia plastikowej kratki spod metalowej siateczki a także całkiem zmodyfikowane hd555 w drewnianej, półotwartej obudowie ale mało tam opisów)

OPISY MODÓW 2 POSTY NIŻEJ,, AKTUALIZACJA 20.07


tak ogólnie opisując: przemalowałem na czarno, wyciąłem plastikową kratkę(lepsza separacja i troszkę przestrzeń), usztywniłem mocowanie przetwornika i zredukowałem wibracje konstrukcji(więcej szczegółów, punktowy i krótki bas), zmniejszyłem trochę odbicia w muszli(trochę więcej szczegółów), zredukowałem do minimum przedostawanie się do ucha dźwięków generowanych przez tylną stronę membrany(lepsza separacja) , zmieniłem trochę kąt między głową a przetwornikiem(modyfikacja padów- trochę mniej basu, lepsza przestrzeń), wprowadziłem małą modyfikację w przetwornikach(więcej szczegółów i powietrza- mniej basu)

Niestety nie mam porównania z niemodyfikowanym egzemplarzem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AKTUALIZACJA 20.07

Niestety na razie nie mam możliwości focenia icon_sad.gif uzupełnię potem zdjęciami i będę edytował ten post. Hmm co by tu na początek.

1.mod redukujący wibracje(zniekształcenia) słuchawek

Wytłumaczenie:
Mod polegający na wycięciu plastikowej kratki spod tej metalowej daje większą separację i przestrzeń. Myślę sobię "dla czego tak się dzieje?"
Jest to spowodowane tym, że dźwięk emitowany przez tylną powierzchnię membrany ma łatwiejszą drogę ucieczki ze słuchawek i nie wraca do uszu.
Pomyślałem więc, jak wzmocnić efekt. Dookoła przetwornika jest papier, który przepuszcza dźwięk z zewnątrz. Postanowiłem go zakleić pianką która tłumiłaby powracający dźwięk. Z czasem jednak zastąpiłem piankę plasteliną, która dodatkowo dociąża cały przetwornik i jego mocowanie likwidując drgania.

Jak zrobić?
Rozkręcamy słuchawki. Od środka przyklejamy plastelinę w miejscu zaznaczonym na czerwono(niestety brudzi i zostaną ślady po odlepieniu, ale widać je tylko przy rozkręconych słuchawkach). Należy pamiętać, by dać równą ilość plasteliny po obu stronach(oczywiście od środka, "od strony kabli"). Wszelakie kable można przylepić do plasteliny, żeby się nie walały we wnętrzu. U mnie dodatkowo zostały wlepione ciężarki wędkarskie około 15 gram na stronę.


Po tej modyfikacji podczas patrzenia pod światło na słuchawki, powinno być widać jasne koło wielkości przetwornika, wszystkie inne dziury powinny być zalepione.
(zdj do uzupełnienia)

Po modzie bas powinien schodzić niżej, a ten wysoki, dudniący powinien zmaleć. Ponadto całość powinna dostać większego kopa(nie tylko na basie, ale na całej perkusji, na wiolonczelach powinno dojść troszkę szczegółów dzięki odmuleniu).

2. Modyfikacja przetwornika

Dla tych, co bardziej cenią sobie detaliczną górę, niż zbyt mocny bas.
Modyfikacja polega na wycięciu plastiku ze środka przetwornika, oraz papieru w odpowiednich miejscach. Najlepszym narzędziem do tego celu może okazać się nożyk do tapet lub żyletka. Ja użyłem nożyka do tapet z ledwo wysuniętym ostrzem(około 1mm)
UWAGA Siebie możecie kaleczyć, ale uważajcie na membranę, która może nagle znaleźć się niebezpiecznie blisko nożyka. No dobra, siebie też nie kaleczcie:P Zachowajcie ostrożność ;D

Jak zrobić?
Zdejmujemy pady i osłonkę przetwornika(czarny materiał). Wycinamy plastik w miejscach zaznaczonych na czerwono (usuwa zniekształcenia z basu-nieduża różnica ale do wychwycenia). Następnie wycinamy papier w zaznaczonych na zielono miejscach. Dla ułatwienia dodałem oś poziomą X oraz pionową Y.


Im więcej papieru wytniemy, tym więcej szczegółów przybędzie, poprawi się też przestrzeń i dynamika wysokich tonów. Wszystko stopniowo ożywa i rwie się do grania. Sama ilość wysokich zwiększa się do pewnego stopnia, potem tylko przybywają szczegóły. Bas niestety traci na uderzeniu i dla mnie było już go za mało(wyciąłem po 8 kwadracików na stronę)

Teraz tył przetwornika
Wycinamy okrągłe dziurki w miejscach zaznaczonych kolorem niebieskim. To odmuli całkowicie brzmienie. Na początek radzę zrobić tylko jeden otwór(ten z przodu), ponieważ efekt może być zbyt mocny.


Dzięki temu zabiegowi przetwornik będzie w stanie zejść niżej, przez co cała charakterystyka basu przesunie się nieco w dół. Można mieć wrażenie, że bas osłabł, ale osłabły tylko wyższe rejestry tego basu odsłaniając resztę pasma.

skutki
niższy(słabszy) bas, więcej detali, lepsza separacja, przestrzeń przesunięta trochę do przodu(w głąb) i do dołu, zmienia się częstotliwość sybilizacji (idzie trochę w górę pasma)

3.Modyfikacja padów
Ten mod jest bardzo łatwy. Polega na włożeniu pianki pod pad. Jej zadaniem jest oddalić słuchawki od uszu i utworzyć większy kąt między przetwornikiem a głową, by dźwięk docierał do nas bardziej z przodu. Na rysunku na zielono zaznaczone jest miejsce gdzie trzeba wepchnąć piankę.


Mod ten poprawia przestrzeń oraz zmienia trochę brzmienie, basu jest troszkę mniej, średnie tony są inne (nie wiem dokładnie jak się zmieniają).
Zbyt duża ilość pianki powoduje dyskomfort i wpływa lekko negatywnie na brzmienie, zbyt mała nie poprawia przestrzeni w zauważalny sposób.


Jak na razie tyle. Jeśli ktoś ma pomysł na moda, proszę pisać.


Każdy opisany mod został wykonany w moich słuchawkach i moim zdaniem poprawia dźwięk, nie biorę odpowiedzialności za to, że dla innych może to brzmieć gorzej, każdy ma inny słuch i inne upodobania
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eksperymentowałem i myślałem, teraz oglądam wyższe modele sennheisera i podpatruję rozwiązania techniczne(np. większy kąt przetworników-hd800).
Trafne spostrzeżenie. Na słońcu może być problem. Nie wziąłem tego całkiem pod uwagę. Oczywiście, że można dać co innego. Plastelinę wiele osób ma pod ręką icon_biggrin.gif Zamiast niej można dać np. gumkę chlebową. Z modeliną też świetny pomysł. Modelinowe figurki gotuje się, po czym są twarde jak kamień, więc nie będzie problemu z rozpuszczaniem się.


W hd800 nie ma żadnego papieru między uchem a przetwornikiem, zamiast niego jest bardzo cieniutka siateczka. Mimo to słuchawki nie są pozbawione basu. Myślę nad wycięciem całego papieru z zewnątrz przetwornika, a nie tylko w zaznaczonych miejscach(mod 2). Spodziewam się sporego zaniku basu i wiercącej góry, ale z drugiej strony po podobnym modzie w portapro, góra była gładka i równa. Chyba spróbuję się pozbyć tego papieru jutro icon_biggrin.gif dam znać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla poprawy sceny możesz spróbować dodać małe metalowe płytki (ok. 8 x 25mm) przy padzie. Jeśli chodzi o miejsce to trzeba eksperymentować, ale ogólnie rzecz biorąc to mają one symulować podłogę, od której dźwięki odbijają się przy odsłuchu z kolumn, także muszą być gdzies na dole padów, z ewentualnym przesunięciem do przodu głowy, tak, żeby kąt był ~30st.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawniej próbowałem z takimi płytkami, z tym, że były plastikowe. Opisane to było w wątku o modowaniu cal! o ile pamiętam. Spróbuję jeszcze raz, ale wtedy było to dość kłopotliwe(mocowanie płytki w słuchawkach) i rozmazywało lekko wysokie tony. Powstawał efekt trochę podobny do kompresji mp3, słyszalny tylko na wysokich tonach, ale kompletnie nie pamiętam jak było z przestrzenią. Jutro się przyłożę lepiej do tego moda icon_biggrin.gif Dziękuję za przypomnienie icon_biggrin.gif


EDIT:
Blaszki na miejscu, słucham od 2 godzin. Dźwięk raczej przyjazny, ale nie jestem pewien czy jakkolwiek się zmienił. Wydaje mi się, że blachy są trochę lepiej umiejscowione(troszkę niżej i dalej) ale to pewnie placebo icon_razz.gif Tym razem nic się nie rozmazuje jak kiedyś.

Możliwe,że źle coś zrobiłem. Blaszki dotykają rogami dolnej części pada i są niemal równolegle do podłoża.

EDIT 2:
dochodzi 13, słucham od 8. Na zmianę wyjmowałem i montowałem blaszki, zmieniałem kąt, na końcu wygiąłem je w lekkie półkole. Wtedy efekt był najmocniejszy.
Po czasie jednak zrezygnowałem z nich. Trochę odsuwają bliskie dźwięki, ale jednocześnie zbliżają wszystkie dźwięki, które wcześniej już były umiejscowione daleko. Poza tym słuchawki się robią niewygodne od nich.

EDIT 3: wyciąłem większość papieru z przedniej części przetwornika. Bas się zmienił ale jest go chyba tyle samo, jest trochę więcej wysokich i więcej szczegółów. Wysokie są teraz bardzo ostre, jednak słuchawki sybilizują tylko przy źle nagranym wokalu. Coś się pozmieniało z dynamiką, w niektórych miejscach jest niemal zbyt duża, a w innych dźwięki się zlewają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...