Skocz do zawartości

Rozbudowa zestawu stereo do pseudo kina domowego


_EP_

Recommended Posts

Obecnie posiadam amplituner yamaha rx-v657 7 glosnikowy (Opis), dwie kolumny podlogowe jbl e100 oraz subwoofer tez jbl. Pokój 7x4 metry ale w planach ciut większy. Uprzedzając jakieś dziwne komentarze - tak wiem mój zestaw jest pewnie syfny i nie powinienem się odzywać.

Chcialbym to trochę rozbudować, nie duzym kosztem, tak aby mieć coś ala kino domowe (tak wiem prawdziwe kino domowe kosztuje tyle co dobry samochód, wzmacniacze lampowe, pozłacane przewody, kolumny robione na zamówienie, ale chciałbym mieć namiastkę).

Pytanie, czy za 1000zł da się mój zestaw jakoś rozbudowac? Znaczy się jakie głosniki dokupić, raczej podstawkowe bo drewno drogie (i ile, pewnie dwa ze wzgledu na ograniczenie $), gdzie (czy jakieś boczne, czy na tył). Jestem raczej laikiem siedzę tu od wczoraj przewertowałem trochę tematów ale większości i tak nie rozumiem oraz nie znalazlem kogoś z takim samym problemem i konfiguracją jaką posiadam, stąd ośmieliłem się dopuścić stworzenia tematu (sorry).

Dzięki z góry za konstruktywne odpowiedzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chcialbym to trochę rozbudować, nie duzym kosztem, tak aby mieć coś ala kino domowe (tak wiem prawdziwe kino domowe kosztuje tyle co dobry samochód, wzmacniacze lampowe, pozłacane przewody, kolumny robione na zamówienie, ale chciałbym mieć namiastkę).
Pytanie, czy za 1000zł da się mój zestaw jakoś rozbudowac?


_EP_
Nie jest źle - w cenie 1000zł akurat zmieścisz się z nowymi: kolumna centralną JBL EC25 oraz parą kolumn podstawkowych JBL E20 icon_rolleyes.gif
Co prawda do Twoich JBL E100 jeszcze lepiej pasowałby mocniejszy zestaw: centralna EC35 oraz para E30, ale to już będzie koszt 1500zł - jeżeli jesteś cierpliwy to sugerowałbym to drugie rozwiązanie (pierw centralny, potem trochę dozbierać i E30).
A jeżeli chcesz coś docelowego - bo najpewniej będziesz musiał jeszcze wydać parę złotych na podstawki, to jeszcze lepszym wyborem będzie na tył para podłogowych JBL E60 (20cm głośnik basowy) i wtedy łącznie wydajesz 2000zł icon_cool.gif
No i w efekcie tych zakupów będziesz miał mocne (w sensie wydajności) i spójne ze sobą kino domowe 5.1 tej samej firmy i z tej samej rodziny modelowej (zakładając że sub to E150 lub E250). Wszystkie ceny dotyczą nowych kolumn na gwarancji.
Tak swoją drogą to całkiem niezła "namiastka" i w kinie domowym przy dużej powierzchni nieźle się sprawdzi, choć puryści czystego dźwięku i muzyki stereo/wielokanałowej będą mieć pewnie ciut inne zdanie icon_biggrin.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki RoRo za odpowiedź, i pewnie tak właśnie będzie najlepiej, tzn kupować "na raty" po kawałku.

Ja słucham dość cicho muzykę, ale zawsze mnie nurtowało pytanie o łączenie kolumn o różnej mocy. E60 mają mniejszą moc od tych E100 co już posiadam, czy istnieje taka możliwość że przy głośnym słuchaniu muzyki te słabsze moga się uszkodzić (bo chyba amplitunery dają taką samą moc na każdo wyjście)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

E60 mają mniejszą moc od tych E100 co już posiadam, czy istnieje taka możliwość że przy głośnym słuchaniu muzyki te słabsze moga się uszkodzić (bo chyba amplitunery dają taką samą moc na każdo wyjście)?


_EP_
W uproszczeniu: w kinie domowym najmocniejsze muszą być 2 kolumny frontowe (u Ciebie E100, zresztą najmocniejsze w serii JBL NORTHRIDGE), natomiast tyły zawsze są słabsze icon_biggrin.gif

Jeżeli będziesz chciał słuchać muzyki w trybie wielokanałowym (SACD, DVD-Audio) można szukać rozwiązania 4 sztuki E100, chociaż zazwyczaj tyły też są słabiej obciążone niż fronty.

Moja propozycja odnośnie E60 bierze się m.in. stąd, że:
a) są mocniejsze od E30 - E60 mają moc ciągłą 90W i raczej mała szansa, byś słuchał ich na pełnej mocy... to "głośne słuchanie" musiałoby być baaaardzo głośne icon_eek.gif
b) ich cena będzie niewiele wyższa od E30 + porządne podstawki (lub nawet taka sama)
U Ciebie jest duże pomieszczenie, więc taki wydatek się opłaci. Można oczywiście kupić drugą parę E100, ale to już wydatek min. 2500 w połączeniu z centralnym EC25.
W tym roku JBL wprowadziło zmodyfikowaną serią E, zwaną ES. Główna różnica to dodatkowy głośnik superwysokotonowy no i inna obudowa. Więc masz szansę trafić w rozsądnej cenie (lub porządnie sie potargować w salonie...) praktycznie wszystkie modele z serii E - i wtedy E100 może wyjść niewiele drożej od słabszych modeli tej serii icon_rolleyes.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Więc masz szansę trafić w rozsądnej cenie (lub porządnie sie potargować w salonie...) praktycznie wszystkie modele z serii E - i wtedy E100 może wyjść niewiele drożej od słabszych modeli tej serii icon_rolleyes.gif


Dokładnie masz teraz dobra okazje na dobra cene. Jedyne co bym zaproponowal to zebys w I etapie nie zawracal sobie glowy centralnym który mozesz bardzo dobrze i skutecznie "zasymulować" w amplitunerze. Gwarantuję efekt dźwiękowy będzie dużo lepszy niż kupienie taniego głośnika centralnego. A zaś za zaoszczedzone pieniązki można kupić lepsze i mocniejsze głośniki tylne icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat który zaraz rozkręcił towarzysto
Kolego obys zostal w tej samej marce i tej samej lini ze wzgledu na dzwie i wyglad
No chyba ,ze lubisz miec 3systemy w jednym
powiadasz, ze lubisz cicho sluchac muzyki masz taki zestaw?icon_smile.gif
No no no:))
Generalnie najprostrze rozwiazanie jest najlepsze sukcesywnie uzupełniaj zestaw - to da pozytywny efekt
a sub dobrze sie zgrywa z tymi przodami?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

...powiadasz, ze lubisz cicho sluchac muzyki masz taki zestaw?icon_smile.gif


Muzyczny Gość
Mam wrażenie, że można cicho słuchać muzyki a dopiero w KD dać czadu icon_lol.gif
I wtedy właśnie przydają się takie "bydlaki" jak E100 icon_cool.gif ale jak jest u _EP_ to tylko On wie...
Poza tym na prawie 30 metrach kwadratowych można usiąść ciut dalej od głośników, więc duże możliwości nagłośnienia JBLów się przydadzą.
Generalnie seria E ładnie w całości się komponuje (podłogówki, centralny i podstawkowe) i raczej nie ma narzekań na oba suby (E150 i E250) w tym towarzystwie i ich zgranie z resztą systemu.

Co do zakupu końcówki mocy lub przejścia na ulubione przez Pablo1964 amplitunery HK - czasami lepiej w jednym pokoju zostać przy KD, a w innym porządnie zainwestować w stereo (mając 2 pokoje do tych celów...). Finasowo wyjdzie podobnie, a efekt lepszy, że o samopoczuciu właściciela kolekcji sprzętu nie wspomnę icon_rolleyes.gif

Oczywiście są to moje rozważania, w których jak często widać efekt finansowy: nie wydawać na sprzęt więcej, niż ma to sens i dopasować go do naszych potrzeb. A że każdy ma swoje potrzeby i ciut się one różnią, to tylko lepiej w dyskusji icon_cool.gif
"Temat który zaraz rozkręcił towarzystwo" - masz rację, faktycznie robi się wesoło ...
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co do zakupu końcówki mocy lub przejścia na ulubione przez Pablo1964 amplitunery HK - czasami lepiej w jednym pokoju zostać przy KD, a w innym porządnie zainwestować w stereo (mając 2 pokoje do tych celów...). Finasowo wyjdzie podobnie, a efekt lepszy, że o samopoczuciu właściciela kolekcji sprzętu nie wspomnę icon_rolleyes.gif



Jest to jedna z najbardziej inspirujących myśli, którą doświadczyłem w ostatnim czasie na naszym forum. Tak powinien wyglądać kompromis pomiędzy zamiłowaniem do kina domowego, a ukochaniem muzyki z dwóch kanałów. U mnie - w trzypokojowym mieszkaniu - jest nie do zrealizowania, ale gdybym miał jeszcze tylko czwarty pokój, dlaczego nie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak pod warunkiem ze jest się stereofilem a jeżeli ktoś jest surrondfilem? Dlatego moim zdaniem wymienione poniżej etapy są rozsądne.
Punkt wyjścia amplituner + 2 kolumny.
1. Dokupujemy 2 dobre monitory (z serii tej samej co fronty) na tył, warto w tym momencie kupić sobie jakąś płytkę muzyczną nagraną w DTS. Niedrogi wydatek a pozwoli nam zdefiniować dalszy kierunek poszukiwań.
po tym etapie jeżeli stwierdzimy że nas to nie kręci bez problemu można sprzedać te monitory lub fronty i wówczas pozostaniemy z dwoma kolumnami do stereo

2. OK. Stwierdzamy że coś może w tym mch jest?
Wówczas dokupujemy stereofoniczną końcówkę mocy lub dwa monobloki lub 5-ciokanałową końcówkę. Wydatek od 800zł do 5000zł.
proponuję jednak stereo końcówkę gdyż dalej możemy bez strat zdecydować się czy idziemy w mch czy w stereo

3. No i teraz nadszedł czas na podjęcie męskiej decyzji:
a) albo sprzedajemy wszystko co powyżej dwóch kanałów i za te pieniążki kupujemy przedwzmacniacz stereofoniczny
b) albo dokujemy kolejne końcówki mocy i solidny odtwarzacz multiformatowy

Ad.a) tutaj już korzystamy z rad kolegów stereofonicznych dotyczącyh źródła i wymiany poszczególnych elemntów
Ad.b) tutaj jesteśmy skazani na żmudne i długotrwałe poszukiwania, odsłuchy i posiadanie uniwersalnego systemu do muzyki i kina a po zakupie przedwzmacniacza skupieniu sie na zakupie coraz większej ilości płytek icon_wink.gif

Powyższe jest przećwiczone i sprawdzone. Po 5 latach został mi jeszcze zakup procesora i subwoofera (aktualnie męczę przeróżne przedwzmacniacze i jestem pod ogromnym wrażeniem)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_EP_
Dostałeś od Wolfa parę punktów do przemyślenia - ale zdaje się, że chcesz dojść do zestawu 5 kolumn i subwoofera. Masz już 2.1 a teraz potrzeba kolejnych 3 kolumn icon_rolleyes.gif

Nawiązując do wypowiedzi Wolfa i punktu 1 - czy masz możliwość wzięcia ze sklepu (dając zastaw nie powinno być problemu) na parę dni kolumn np. JBL E30 celem ich odsłuchania w domu?
Kolejny sposób to pożyczyć od znajomych na trochę parę kolumn (lub 3 włącznie z centralnym). Oczywiście płyta muzyczna nagrana wielokanałowo jest tu obowiązkowa... I wtedy będziesz wiedział, czy zostajesz na etapie kina domowego (po dokupieniu tyłów i centralnego) czy raczej będziesz skłaniał się do wielokanałowego słuchania muzyki (zgodnie z teorią Wolfa) i będziesz stopniowo wymieniał elementy zestawu.
Czy zamierzasz dalej inwestować w sprzęt, czy też zakup tyłów i centralnego zaspokoi Cię dźwiękowo na następnych parę lat?

Wolf - zakładając konieczność dokupienia kolumn (ma być kino domowe i _EP_ chce z 2.1 przejść na 5.1) na tył sugerujesz dokupienie właśnie E100 czy słabszych tyłów (podstawkowych E30 lub podłogowych...). Wydaje mi się, że nie ma co mieszać wchodząc w serię ES, dopłaty będą już znaczące icon_cool.gif
Przy założeniu, że to co kupiliśmy nam wystarczy i nie chcemy zmieniać amplitunera i dodawać źródeł mocy...

Zakladając ograniczenia finansowe _EP_ do 1000zł (początkowo..., później może i uda się dobić do 2500) wydaje mi się, że lepsze będzie "dojście" w miarę szybko do 5.1 i frajda z KD, bo pewnie ewentualne dozbieranie kolejnych paru tysięcy może potrwać -łączę tu proces decyzyjny o zmianach w systemie ze zbieraniem funduszy icon_cool.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...