Skocz do zawartości

wzmacniacz + głośniki do ok 3tyś


pwyrzyk

Recommended Posts

Witam.
Przede mną decyzja o kupnie stereo. Zestaw który aktualnie posiadam to mikrowieża Technics z serii HD50 z dedykowanymi głośnikami Technics SB-HD50A. Ma już kilkanaście lat i cały czas jestem zadowolony z jej brzmienia (może poza głośnikami, które moje zwierzaki potraktowały kilkoma upadkami z wysokości ok 2 metrów).
Nowy sprzęt będzie potrzebny do pomieszczenia o powierzchni ok 31m2 (salon z aneksem, dodałem prosty schemat). Mam ok 3tyś do wydania (ewentualnie jestem w stanie dołożyć 200-400zł jeżeli będzie to miało sens) na wzmacniacz i głośniki. Podłączę do tego PS3 i początkowo DVD Technics DV-410V, za jakiś czas dozbieram na CD (np. HD 980) i jakiś używany tuner.

Przeglądając forum doszedłem do wniosku, że prawdopodobnie odpowiedni będzie HK980, ale im dalej w las tym… I właśnie stad moja prośba o pomoc, czy HK980 jest dobrym pomysłem (można go dostać już za nieco ponad 1600zł), ewentualnie proszę o propozycje jakiś innych wzmacniaczy. Jakie głośniki w cenie ok 1400- 1600zł (to już naprawdę max) warto odsłuchać? A może warto kupić tańszy wzmacniacz, a więcej przeznaczyć na głośniki? Jeszcze się zastanawiam nad HK3490 (zaoszczędzam na tunerze i mogę PS3 podłączyć wejściem optycznym) - czy różnica w brzmieniu między HK980 i HK3490 jest na tyle odczuwalna żeby kupić sam wzmacniacz?

Teraz sprawa głośników. Początkowo myślałem o podłogowych, ale mieszkanie do którego się przenoszę na już zamontowane podstawki po KD po poprzednich właścicielach. Szkoda mi ich demontować i maskować kable, zwłaszcza że nie planuję żadnego malowania itp. Mam dylemat – podstawkowe czy podłogowe, a może i jedne i drugie po jakimś czasie (czy to ma sens? Kupić każdą parę o innej charakterystyce do różnej muzyki? Słuchać równocześnie na obu zestawach?).
Z uzupełniających informacji: słucham głównie metalu (heavy, death, thrash, gothic), czasem jakiś rock, do tego granie w na PS3 (Guitar Hero też), filmy prawie wcale (jedynie dzieciaki oglądają bajki na DVD). Nie jestem audiofilem chociaż mam dobry słuch i słyszę różnicę między sprzętem „dla mas”, a sprzętem wysokiej klasy. Budżet jest jaki jest i muszę się z tym pogodzić. Czy da się coś sensownego dobrać za cenę jaką podałem?
Proszę o pomoc i z góry dziękuję za propozycje.

PS. Zdaję sobie sprawę, że poradzicie brać używańce. Problem w tym, że naciąłem się już kilka razy na używanym sprzęcie RTV i wolę jednak nowe. Ewentualnie mogę pomyśleć nad głośnikami używanymi, ale musiałbym je obejrzeć i posłuchać, wiec w grę wchodzą tylko oferty z Trójmiasta.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi ciągle o stereo, może niejasno to opisałem. Kwestia czy kupić kolumny podstawkowe na tył skoro tam już są podstawki (muszą mieć wtedy znośny bas, bo nie planuję sub'a), czy lepiej podłogowe na taki metraż z przodu (stąd 4 głośniki na schemacie). Czy jest wogóle sens słuchania stereo na 4 kolumnach?

Ogólnie naciąłem się na używanym RTV, akurat nie na audio. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu go cytować ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie. Czyli jedna kwestia rozwiązana, kupuje jedną parę głośników. 32m2 pomieszczenie to też nie jest powalająca powierzchnia, więc może podstawkowe wystarczą? Proszę też jednak o propozycję podłogowych do odsłuchania, będe wiedział co porównywać. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu go cytować ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w 32m2 podstawkowe zdecydowanie nie wystarczą. Chyba że lubisz dobre wysokie i średnie tony a bardzo mało niskich. No i nowe za te pieniądze... ja nic nie polecę (nie lubię robić czegoś bez przekonania). Nawet jeśli chodzi o używane (podłogowe oczywiście) nie będzie wielkiego wyboru. Oczywiście mogły by być podstawkowe, ale jakieś wysokiej klasy, większe monitory i napędzane dobrym wzmacniaczem, ale to już zupełnie inne pieniądze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za szczerą wypowiedź, zdaję sobie sprawę że za taką kwotę cudów nie można oczekiwać. Bas jest mi jak najbardziej potrzebnyW takim razie trzeba będzie pomyśleć o podłogowych głośnikach i wybrać po odsłuchaniu najepszą pasująca opcję.
Jest jeszcze jedna możliwość, że odczekam trochę i dołożę do jakiś sensownych kolumn. Nie wiem, 2-2,5 tyś wystarczą? Jest sens za taką kwotę coś znaleźć przy wymienionych wyżej wzmacniaczach? Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu go cytować ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zakładasz w przyszłości zakup tunera - to pomysł z amplitunerem HK3490 zamiast wzmacniacza ma sens...

Co do nowych kolumn - może spodoba Ci się brzmienie JBLa czy Infinity lub Klipscha (opinie są różne, dlatego traktuj to jako opcja a nie konkretne zalecenie icon_wink.gif ), bo często są łączone w zestawy z HK.
A kwota 2-2,5 tysiąca na kolumny już pozwala na niezły wybór...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Jestem właśnie w podobnej sytuacji – chciałbym kupić „dźwięk” do telewizora i PS3 (move), na którym można by również posłuchać dobrej muzyki, np. przy czytaniu książki (cięższych muzycznie klimatów nie doświadczam zbyt często – raczej jest to muzyka spokojna lub klasyczna) Nie jestem jednak żadnym audiofilem – potrafię jedynie rozróżnić porządne brzmienie od średniego ...

Nie mam żadnego amplitunera.
Również chciałbym się zmieścić w kwocie 3 tys. za całość.

Pomieszczenie ma ok. 16 m2 (układ pomieszczenia identyczny jak u p. pwyrzyk) przy czym ściana, przy której będzie stał na niskiej długiej szafce telewizor ma ok. 5m, natomiast odległość sofy i foteli od telewizora do głośników wynosi ok. 2,80m, nie mam aneksu (wejście do pokoju jest obok szafki z telewizorem), kanapa stoi pod samą ścianą (odsunięta jak najdalej od telewizora) więcej mebli nie ma.

Ponoć do filmów w dobrej jakości bez subwoofera nie ma sensu podchodzić, ale żadnego cudu mi dotąd nie zaproponowano.

Byłem w sklepie audio i dostałem do odsłuchu zestaw:
- głośniki „Mission” (2 x m33i; 1 x m32i; 2 x m30i; bez subwoofera);
- amplituner „Yamaha” RX-V471
całość w cenie ok. 2.600 PLN.

Alternatywnie zaproponowano do tak małego pomieszczenia tylko stereo B&W 684 – cena ok. 3.000 PLN (same głośniki, a trzeba by jeszcze amplituner kupić).

Czy ktoś mógłby mi poradzić, które rozwiązanie lepiej rokuje? I prosiłbym również o poradę, jaki subwoofer do tego kupić. Nie mam żadnych preferencji odnośnie sprzętu (chyba że jest to wybór między krajowym producentem i obcym – wybieram krajowego), ale wolałbym, żeby to nie były „cuda techniki” ze sklepu „nie dla idiotów”, tylko coś porządnego, co pogra przez lata, a jednocześnie w rozsądnej cenie (jestem nieco elastyczny jeśli chodzi o fundusze, ale narzuciłem sobie limit 3.000 PLN i wolałbym go nie przekraczać, chyba że to byłaby naprawdę super okazja – w które co do zasady raczej nie wierzę).
Przeznaczenie sprzętu sugerowałoby raczej zestaw 5.1. …

Z góry dziękuję za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od około roku pracowałem nad skompletowaniem zestawu, który pozwoli mi słuchać muzyki na wysokim poziomie oraz zadowoli mnie pracując jako HT (kino domowe). Pole poszukiwań to Ebay a sprzęt oczywiście używany
Żeby się nie rozpisywać to ograniczę się do opisania tego co mam obecnie i co pozwala mi spać spokojnie bez potrzeby zerkania na aukcje internetowe w poszukiwaniu upgradeów.

Wzmacniacz:
wcześniej: Denon AVC3800, HK AVR20, Sony STR-K780
obecnie: Pioneer VSX-D2011 kupiony za 500zł
Zupełnie neutralny
Genialna funkcja virtualnego subwoofera, która dla kina domowego wysyła sygnały LFE dolnym pasmem głównych głośników stereo (osobny poziom głośności ustawiany w menu wzmacniacza) (szczególnie efektowne gdy używane są głośniki z opcją Bi-wire)
funkcja 5 kanałowego stereo nie powoduje bałaganu tylko ustawia scenę tuż przed nosem a efekt niewiarygodny.
Scena/przedwzmacniacz dla gramofonu (powód dla którego wybrałem ten wzmacniacz Kina Domowego)

Głośniki:
Przód
wcześniej: Wharfedale Diamond 8.3, Technics SB-CS50, Wharfedale Dovedale 3
obecnie: Wharfedale Diamond 9.5 kupione za 900 zł razem z transportem
2,5 drożne o zakresie 30-24k Hz najleppsze jakościowo diamondy serii 9. Trzeba posłuchać icon_biggrin.gif
Bas od 30 HZ, szybki głęboki i precyzyjny ośmiesza wiele subwooferów
Centralny
Sony SS-LAC303ED kupiony za 200zł
Próbowałem kupić cały zestaw SS-LAC ale poza zasięgiem cenowym lub w ogóle niedostępne
Tweeter z zakresem do 70kHz, zaprojektowane do SACD wychodzi trochę przed orkiestre w kinie domowym ale skorygowany korektorem (wzmacniacza) idealnie oddaje dialogi
surroundy:
Sony SS-CSD1 kupione za 100zł plus przesyłka.
Są częscią zestawu mini hi-fi sony o cenie dochodzącej do 2000zł. Pełnoprawne głośniki stereo w moim zestawie niezastąpione. Mam ich w sumie 6 bo 2 grają z wieżą w sypialni a 2 miały być tylnimi surroundami w 7.1 ale wolę 5.1 i Bi-wiring niż THX

Odtwarzacz CD/SACD/DVD Pioneer DV-575A (150zł)
kłpopty z polskimi czcionkami w divx oraz niepełny support tej platformy (niektórych filmów wogóle nie widzi) używam tylko jako CD/SACD/DVD
Do divx/xvid mam samsunga DVD-HD860 (150zł) i ten radzi sobie bardzo dobrze

Gramofon Pioneer PL-205 (200zł) gra idealnie zwłaszcza jak na 40 latka icon_wink.gif

Zostaje ci 1000 na dobre kable icon_biggrin.gif
Najsilniejsze punkty w zestawie to wzmacniacz i Diamondy9.5. Gorąco polecam

Ps. Sorry jeśli przynudziłem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Madmack icon_smile.gif

Te Diamondy muszę gdzieś odsłuchać, skoro tak polecasz.
Też spodobała mi się funkcja 5-kanałowego stereo - wczoraj ją testowałem - super sprawa.
I skłaniam się chyba coraz bardziej ku satysfakcjonującemu stereo niż 5.1.
Obawiam się tylko nieco kupowania sprzętu używanego (tym bardziej, że się na tym nie znam).
Teoretycznie wolę zapłacić więcej za spokój, ale też koszty rosną niepomiernie ...
Jeśli nie stanowi to problemu prośba o poradę, czy odnośnie drożności, Hz i kHz, czy powinienem się czymś konkretnym kierować?

Dzięki raz jeszcze
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku chcę zaznaczyć, że nie jestem erudytą w sprawach audio i poruszam się w temacie można powiedzieć prawie po omacku metodą prób i błędów.
Korzystam z porad znajomego, który nie jest ograniczony finansowo ale przyznaje, że nie są ważne liczby w danych technicznych ani też cena a subiektywne wrażenia odsłuchowe. 5 kanałowe stereo może być jednym wielkim kanałem i tego stanowczo znajomy mi odradzał bo twierdzi że hi-end stereo jest dużo "smaczniejsze". Moje doświadczenia są zgoła odmienne bo nie stać mnie na hi-end. Problem polega na tym, że każdy wzmacniacz będzie brzmiał inaczej w takiej konfiguracji i prawdopodobnie niewiele z nich może zadowolić indywidualne oczekiwania a co się z tym wiąże szanse na znalezienie "TEGO" bardzo nikłe.
Co do kupowania używanego sprzętu to jest to idealny moment w przechodzenia na sprzęty używające złącza HDMI. Teraz obowiązkowo szanujący się amplituner kina domowego musi być wyposażony w gniazdo HDMI icon_smile.gif)))) Wielu jest użytkowników dobrego sprzętu, którzy kupili go za namową sprzedawcy nie wiedząc co może zaoferować ale nie mają w nim HDMI więc idzie na sprzedaż. Ryzyko zawsze istnieje więc polecam zakupy lokalne. Warto spróbować. 500zł zamiast 7000 to dobry deal nawet za 6 letni sprzęt.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



No tak.
Ale nawet kosztujący jakieś 7 tys. 5-6 lat temu amplituner KD zagra być może (a może nawet nie) na poziomie starszego sprzętu stereo, kosztującego dziś jakieś 500 zł. Mimo tego, że wypisują różne peany. Ble, ble... W 99% z nich, nawet tych drogich, brak jest ogólnie pojętej muzykalności, barwy, kiepska stereofonia, itd.

Na przykład.
Mój kolega ma Yamahę A-2 (7x135 8/ohm, 20 kg złomu), która swego czasu też kosztowała sporo (7-8 tys.?) i dźwiękowo jest to... Nie dokończę. Oczywiście, dużo zależy od tego, czego się słucha i czego się szuka w muzyce.

Jeśli ma być do stereo i do kina (wymiennie) to tak. Ale znaczny kompromis dźwiękowy, choć 5 lat temu kosztowało krocie.
Jeśli jednak do stereo - to się praktycznie nie nadaje! Znaczy - nie polecam.

Jeśli ktoś chce się bawić poważnie w dźwięk, a musi mieć kino, to najlepiej 5-7 kanałowy wzmacniacz mocy. Do tego procesor/preamp. Tylko to kosztuje:(


Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...