Skocz do zawartości

Cierpienia sprzęto-maniaka


oktagon

Recommended Posts

Przez kilka ostatnich lat zamieniałem kilkukrotnie sprzęt audio oraz pomieszczania odsłuchowe, a to z kolei doprowadziło mnie do niespodziewanych wniosków.
Doznałem tzw. ambiwalencji uczuć icon_twisted.gif
Z jednej strony brzmienie dźwięku, które najbardziej mi się podoba, jest czymś czego nie da się słuchać na dłuższą metę. Po początkowym zachwycie, przychodzi zmęczenie "dźwiękami".
A drugiej strony znalazłem brzmienie, które może nie jest aż tak zachwycające, ale za to pozwala z przyjemnością słuchać muzyki całymi godzinami.

I w takim momencie wydaje mi się iż próbowanie dawania komuś porad co do doboru staje pod znakiem zapytania.
Hobby pod tytułem "audio" wydaje mi się coraz bardziej skomplikowane każdego dnia.

Czy jestem jedyny ze swoimi wątpliwościami?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam chyba podobnie. Kilkanaście lat temu miałem miło, ciepło, muzykalnie grający zestaw. Densen B-100 i SF Minuetto. Później wzmacniacz zamieniłem na pre Classe i końcówkę klon Pass Aleph 5 (klasa A). Grało to jeszcze lepiej, muzykalniej, choć nie super przejrzyście ani nie było rewelacyjnego basu. Za to zdarzało się, że słuchałem do 3 w nocy, nie mogłem się oderwać od muzyki. Później coś mnie podkusiło i kupiłem mocny zestaw pre/power. Super przejrzystość, stereofonia, basisko jak dzwon, ale... . Niedawno to sprzedałem. Kupiłem właśnie Ayona Spirita (niedługo do mnie dotrze). Odkąd po raz pierwszy usłyszałem dobry wzmacniacz lampowy to brzmienie za mną "chodziło". Od momentu gdy był u mnie kolega forumowy ze swoim Manleyem Stingrayem wiedziałem już, że kiedyś będę miał taki wzmacniacz. Czy to koniec poszukiwań? Chciałbym wierzyć, że tak, ale znając życie za jakiś czas pewnie znów zacznę poszukiwać. W którą stronę pójdę? Nie wiem. Ale to chyba tak już jest z tym hobby.
A może to coś więcej? Może jakiś sposób na życie?
Ciekaw jestem jakie to brzmienie znalazłeś, które Ci pozwala długo z przyjemnością słuchać muzyki. Coraz częściej dochodzę do wniosku, że przyjemność płynąca ze słuchania muzyki jest tu najważniejsza. Oczywiście jeśli stać mnie będzie na sprzęt wyższej klasy, który pozwoli uzyskać lepsze brzmienie, pewnie się skuszę i go kupię.
Korzystając z okazji chciałbym prosić kogoś kto ma instrukcję obsługi Ayona Spirita po polsku (chyba to pierwsza wersja http://www.positive-feedback.com/Issue37/ayon_spirit.htm) o przesłanie mi skanu albo w formie PDF, lub by wytłumaczył jak się reguluje lampy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Tak tak. Ciekawy temat.
Choć wydaje się nie mieć jednoznacznego, w pełni zadawalającego rozwiązania. Podobnie jak z sensem bytu...

Audiofilia moim zdaniem w pewnych "stanach", to już omalże choroba psychiczna...
Nieprzespane noce (a to przez myślenie, a to przez słuchanie), próby przerabiania dziennych salonów, pokoi na studia odsłuchowe. Ciągła kalkulacja co zrobić , by było lepiej? Za ile kupić, by nie przekroczyć granic zdrowego rozsądku? Wieczne porównania - co gra lepiej? Niepewność - może nam się zdaje?
"Katowanie" nie bardzo zainteresowanej rodzinki dziwnymi utworami, dźwiękami. Ściąganie setek, a nawet tysięcy płyt, z internetu, od znajomych. Płyt których nawet w części nigdy nie przesłuchamy. Popadanie w kółko ze stanu euforii (GRA!) w stan przygnębienia, załamania (nie gra) itp., itd...
Do tego dochodzą wieczne spory co lepsze? Lampa czy tranzystor?
Ile dróg w kolumnach, jakie przetworniki, rodzaj obudowy jest najlepszy?
Nie ma lekko...
Gdzie jest granica?

A żyć trzeba!!!

Pozdrawiam Wszystkich Zakręconych!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...