Skocz do zawartości

STOLIK/SZAFKA RTV, meble dla audio-videofila


Radi73

Recommended Posts

Wiem, że już podobne tematy gościły na łamach naszego FORUM. Niestety większość z nich, to już daleka historia i nie chciałem za bardzo ich odkurzać. Natomiast to co chciałem, to podzielić się z Wami swoim doświadczeniem i wrażeniami.

Pamiętam czasy, kiedy to stolarz robił mi pierwszą szafkę RTV zgodnie z moim projektem. Jakie było moje zdziwienie przy odbiorze, wyszedł mi niezły kolos, he, he... Do niedawna cieszyłem się doskonałą szafką firmy ARKAS - solidną i wytrzymałą konstrukcją (fot. 1).

Teraz trafiła mi się szokująca okazja w sklepie meblarskim, gdzie kupiłem troszkę wybrakowaną szafkę innego polskiego producenta HUBERTUS. Wynegocjowałem cenę i kupiłem SOLAR-a za 300 zł (nowy z dostawą to koszt 1300 zł - ale i tak za taką konstrukcję opłaca się)!!!! Po uzupełnieniu brakujących elementów oraz przeróbce z pomocą samego producenta w końcowym efekcie dobiłem ceny ok. 590 zł. Zdjęcie przed przeróbką (fot. 2), po (fot. 3) Właśnie a propos przeróbki firma wykazała się doskonałą i profesjonalną obsługą klienta. Jest może droga, ale godna polecenia i ma wspaniałe projekty szafek RTV. Wysokiej jakości materiały, naturalne okleiny etc. Bardzo zależało mi na możliwości montażu mojego LCD na takiej szafce, długo szukałem czegoś satysfakcjonującego mnie wizualnie i finansowo. I tu taki rodzynek.... Co do przeróbki to myślę, że dla Wszystkich oczywista sprawa i widać ją na zdjęciach.

Zachęcam innych do poruszenia tego tematu, bo przecież szafki dla audio- i videofili to często nie mniejszy problem od zdobycia jakiegoś wzmacniacza czy kolumn...

W PDF załączam opis mojego modelu w wersji producenta...

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

RTV_3.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radi73, bój się Ty kogo!!! Spojrzałem na pierwsze zdjęcie i nogi mi się ugięły. Piszesz o szafkach pod sprzęt a co z akustyką?
Kolumny nierówno rozstawione wg. ścian bocznych i zbyt blisko tylnej ściany(bocznych zresztą też). Z prawej strony szafka ze szklanymi drzwiami i to jeszcze jak blisko. Zgroza icon_rolleyes.gif Ściana z lewej strony goła, tylna też, dodatkowo ekran telewizora na wysokości głośników wysokotonowych. Dalej z lewej strony miękka sofa. To Twoje miejsce odsłuchowe? Mam nadzieję, że nie, bo załamałbym się do reszty. Totalna asymetria i niemal niczym nie utemperowane pierwsze odbicia dźwięku. Czytałeś Ty coś o akustyce pomieszczenia odsłuchowego? Nie masz przesuniętej sceny stereo (o ile w tej sytuacji można o takiej mówić), jak z lokalizacją źródeł pozornych? Jestem jak najgorszej myśli. W tej sytuacji naprawdę nie ma większego znaczenia jaką szafkę kupisz skoro zaniedbałeś w tak karygodny, wręcz poglądowy sposób akustykę swojego pokoju. Mam nadzieję, że się na mnie nie obrazisz tylko zrobisz coś z tym o czym tu napisałem. Zaręczam, że efekty brzmieniowe będą kilkukrotnie większe (na plus) w stosunku do zmiany szafki. Jeśli chcesz napisz do mnie na PW a prześlę Ci kilka przystępnie napisanych artykułów o akustyce.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

icon_cry.gif Łał, ale mi się oberwało!!! Panie sympatyczny f1angel, w czym Ci zawiniłem, że tak mi pojechałeś...? Te pierwsze zdjęcie dotyczyło starego już mieszkania, w tzw. blokowisku na niecałych 20 [m2]. Fot. 2 i 3 to już inne miejsce, nie widać tego??? Nic innego nie mogłem zrobić chcąc mieć pokój dla gości i do kina domowego. Po prostu kompromis... Jednak zapewniam Cię, że kolumny były w idealnej symetrii względem ścian bocznych (zdjęcie z tej perpektywy trochę przekłamuje). Od tynej ściany przednia ścianka kolumn (linia głośników), oddalona była o ile pamiętam ok. 90 [cm]. Faktycznie przeszkadzała tylko szyba po prawej podbijając lekko dźwięk o ok 1 [dB], co oczywiście lekko przesuwało stereo. Sprawdziłem to za pomocą programu do kalibracji DENON-a, który gościł krótko w moim mieszkaniu. Uwierz suma summarum nie było tak źle jak sobie teoretyzujesz na ten temat... Dziś będzie lepiej i inaczej, bo mam do dyspozycji ok. 40 [m2]!!! Niestety czekam na przypływ gotówki, by móc zacząć meblować i aranżować akustycznie pomieszczenie... Na temat akustyki pomieszczeń przeczytałem i wysłuchałem w swoim życiu sporo. Jest kilka szkół, ale żadna nie daje 100% gwarancji sukcesu. Ile razy spotkałem się z tym, że w ,,profesjonalnych" pokojach odsłuchowaych akustyka ,,profesjonalna" i droga, była do bani... Wiem jedno: bazując na zdobytych widomościach trzeba samemu eksperymentować, aż uzyska się zadowalające efekty!!! Aaaaa i ja osobiście nie wydaje kasy na gotowe ustrojstwa, wolę kwiatek czy półkę z książkami oraz dywan etc.

Nie o to jednak mi chodziło w tym temacie icon_evil.gif . Chcesz pisać o akustyce, to pisz w innym poście, tu miałem na myśli tylko SZAFKI i nic innego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

P.S. 1 Trudno mi sobie wyobrazić idealne warunki akustyczne w naszych mieszkaniach, bo zawsze gości w nich kompromis pod względem użyteczności i czynnika kobiecego.... Chyba, że Ty jesteś tym szczęśliwcem, który ma ,,studio" w domu...???

P.S. 2 Rozumiem, że gdybym zrobił tylko zbliżenie szafki z 1 zdjęcia, nie miałbyś tu o czym pisać?

Zał. Fot. Przedstawia moją obecną sytuację, też akustyka ,,rząda" ode mnie bym ustawił sprzęt inaczej: ściany skośne powinny być za kolumnami i za słuchaczem. Czyli wszystko musiałbym obrócić o 90 stopni!!! Ale nie chcę i zrobię co będę mógł, by zagrało super tak jak jest............ kiedyś w innym poście o tym sobie napiszę icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie sympatyczny Radi73, naprawdę nie chciałem Ci dopiec, niczym nie zawiniłeś, szkoda że tak to odebrałeś. Może powinienem w nieco bardziej wyważony sposób o tym napisać. Przepraszam, ale sam wiesz jak to wygląda. Rzeczywiście nie zauważyłem, że na dwóch kolejnych zdjęciach to juz inne pomieszczenie. Nie widać, za duże zbliżenie. Pomyślałem, że to zmiana aranżacji umeblowania.
Wiem, że trudno o idealne warunki w pomieszczeniach które służą zarówno do codziennego przebywania jak i słuchania. Zawsze jednak można coś z tym zrobić. Popieram jak najbardziej Twoje podejście aby w naturalny sposób stroić akustykę swojego pomieszczenia mieszkalno-odsłuchowego.
Ja sam oprócz wykładziny na przeważającej wielkości podłogi (choć to parkiet i sam w sobie byłby ozdobą), mam kilka dużych gęstych roślin doniczkowych, otwarte (oprócz jednej z szybami ale stojącej w lewym tylnym rogu pomieszczenia) szafki, półki z książkami, płytami filmami bibelotami itp...
W oknach zasłony, na parapecie kwiaty i inne "rozpraszacze", na ścianach obrazki (bez szkła) na płótnie, wypełnione od spodu gąbką, i kilka innych jeszcze "samoróbek" w miejscach pierwszych odbić i rogach pomieszczenia. Kobietę mam rzeczywiście wyrozumiałą bo choć sama nie jest audiofilką, nie zwraca uwagi na niuanse, tak dla nas jednak istotne, lubi posłuchać muzyki. Zresztą być razem i nie rozumieć wzajemnie swoich pasji albo wręcz je zwalczać (znam takie przypadki) to chyba jakieś nieporozumienie?
Co do nowego Twojego pomieszczenia widzę tu duże możliwości. Oczywiście trzeba będzie trochę popracować, ale za to jaka będzie radość z każdej poprawy brzmienia.
Co do szafki, to używam komody RTV z serii Markor kupionej w IKEA. Solidna, drewniana (żadna tam płyta mdf w okleinie), górny blat bardzo masywny 3,5cm grubości. Pod nóżkami filcowe podkładki. W komplecie były drzwiczki ze szkłem, ale ich nie zamontowałem. Z tylnej płyty (ścianki) zostały tylko 25centymetrowe trójkąty (potrzebne by komoda nie straciła stabilności) i dzięki temu mogę swobodnie przepinać kable. Telewizor wisi na ścianie a jego dolna krawędź jest nieco powyżej górnych ścianek kolumn. Wydaje się, że wysoko, ale zapewniam, ogląda się bardzo dobrze.
Pozdrawiam i mam nadzieję, że bez urazy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 years later...

Ostatnio kupiłam do pokoju multimedialną szafkę na sprzęt RTV https://audiortv.pl/multimedialna-szafka-na-sprzet-audio-akcesoria-s538-n94 . Tam zamawia się rzeczy telefonicznie lub meilowo.  Mogę w tej szafce również trzymać różnego rodzaju akcesoria. Pasuje do wystroju, zajmuje mało miejsca


 

Edytowano przez Patrycha
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...