Skocz do zawartości

Pomocy. Jaki wzmak do 2x250, 4 Ohm :)


ziom6270

Recommended Posts

Witam!

Podaj dokładnie model i firmę kolumn
bo niektóre firmy zawyżają moc kolumn nawet kilkukrotnie.. a więc jeżeli kolumna ma dumnie napisane np 500wat no to wcale tak nie musi być bo..

PMPO POWER - moc w idealnych warunkach , nie do odtworzenie w domu
MAX POWER - maksymalna moc kolumny (nie zawsze jest prawdziwa )
RMS - Moc muzyczna kolumny
No i Nominalna moc i to dopiero jest ta prawdziwa..

Np w moich kolumnach VK1004

PMPO 500 wat
MAX POWER - 350 wat
RMS 180wat
Moc Nominalna 90 wat..

Czyli 5 krotnie mniejsza niż ta co na opakowaniu napisana a więc najpierw warto podać producenta icon_smile.gif
Bo wzmacniacze 2x150wat pioneer,a no to już wyższa klasa i droższa..
No i obawiam się że z takim mocnym wzmacniaczem można przekroczyć granicę 500zł..

Pzdr Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika bezpośrednio po nim nie ma sensu go cytować!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Max to tak 500zł. Jeśli jednak za niewiele większą cenę będę miał znacznie lepszy wzmak to cóż, za wiele myśleć nie będę i wezmę go, może być też jakiś w dobrym stanie i używany.


Hmm z Pioneerów jak koniecznie chcesz dużą moc w tej cenie no to jest taki co ma 140wat przy 4 ohmach icon_smile.gif

http://allegro.pl/super-pioneer-a-702r-i1798944958.html

Lecz jednak jego stan nie należy do najlepszych icon_sad.gif

W tej cenie największą moc ma ten Pioneer.. Możesz też kupić słabszy trochę( 120wat a nie 140wat przy 4 ohmach ) ale w lepszym stanie icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie sprawiało by to jakiegoś problemu przy wydawaniu dźwięku, mam na myśli np. nie do końca wykorzystanie wzmaka/kolumn? Czy jego wydajność nie kolidowałaby z mocą moich kolumn? Mam 2x250W a tutaj jest 2x140/120W ? Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całego postu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie powinno być problemu

Moje kolumny mają 90wat a wzmacniacz 70wat. mniejsza różnica lecz jest ok..

Ale moje kolumny mają 8 ohm...

U mnie ponad 6 na 10 w skali mam przester i to ponoć się wzmacniacz przesterowuje a nie kolumny (tak wyczytałem na pewnym forum )

No i gra dobrze..

Jak chcesz koniecznie wzmacniacz 250wat no to będzie ciężko.. ;( Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika bezpośrednio po nim nie ma sensu go cytować!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak kolumny nie pokażą całej swojej mocy lecz grać będą

Ale lepszą cenę i podobną moc to może :

http://allegro.pl/pioneer-a-449-i1806829504.html

Ja posiadam taki wzmacniacz i powiem że naprawdę jest dobry icon_smile.gif

Tylko że przy 8 ohmach ma 70wat a przy 4 100 wat.. a więc chyba lepiej A-449 bo taniej icon_smile.gif Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całego postu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wzmaka będziesz zajeżdżał na maxxxa to nie wiem ale jak nie będzie jakoś katowany no to powinno dać radę icon_smile.gif

Ale ten wzmacniacz ma więcej na pokrętle niż powinien a więc zapewnie powyżej 6 na skali będzie przester (choć nie musi ) - u mnie nie jestem pewien czy to wzmacniacz ma przester czy kolumny.. lecz wyżej bałem się spróbować icon_biggrin.gif

No w drugą to już gorzej bo jak np wzmak ma 100wat a głośnik 50wat no to logiczne jest że jeżeli na niego puścisz 100wat no to się w ciągu kilku minut spali Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "ODPOWIEDZ" (na dole strony) zamiast "ODPISZ" by niepotrzebnie nie cytować wypowiedzi poprzednika...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak kolumny mają większą moc niż wzmacniacz, który je napędza.

A generalna zasada to tak grać, by nie dopuszczać do przesterowania sygnału (czyli nie grac na maksa), bo wtedy dochodzi do dużych zniekszałceń sygnału i można uszkodzić sprzęt...

Jeżeli chcesz nagłaśniać imprezy - to do tego służą wzmacniacze estradowe...
albo takie zestawy: końcówka mocy + przedwzmacniacz.
Niezbyt drogie są wieże Sharpa - poniżej masz link do samej końcówki mocy 7700
http://allegro.pl/hi-fi-stereo-power-ampli...1802296640.html
ale często jest do kupienia cały zestaw (końcówka + przedwzmacniacz z radiem i CD)

cała wieża wygląda tak:
http://allegro.pl/okazja-wieza-sharp-7700-...1722860459.html
lub inna aukcja (kolumny są inne - nie Sharpa...)
http://allegro.pl/wieza-sharp-7700-moc-300...1713256097.html

W każdym razie powinieneś spokojnie zmieścić się w 500zł za taką sprawną wieżę w dobrym stanie icon_razz.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to jedynie jako przykład podałem

A wzmacniacz ten przy 4 omach ma 100wat - na kilku stronach tak jest a więc raczej tak ma.. ja tego nie sprawdzę bo nie mam kolumn ani głośników 4 omowych icon_wink.gif

No w sumie racja wszystko zależy od tego do czego chce tych głośników używa ale sądząc po danych no to pewnie do kina domowego itp (choć mogę się mylić )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc służyć mi będzie na multi:) jakaś imprezka, kino także no i oczywiście muzyczka w tle, na maska to raczej logiczne żeby nie ustawiać icon_smile.gif. No to teraz rozumiem jako tako. Ale... jakieś proporcje konfiguracji może by się przydały, mianowicie wzmak/kolumy odnośnie mocy, np. 2:1; 2:1,5; 1:1; 3:1 i takie tam?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No w drugą to już gorzej bo jak np wzmak ma 100wat a głośnik 50wat no to logiczne jest że jeżeli na niego puścisz 100wat no to się w ciągu kilku minut spali


To nie jest takie oczywiste. Ja miałem swego czasu kolumny nominalnie 60W a wzmacniacz 80W i nic złego się nie działo nawet przy głośnym graniu.
Dużo zależy od jakości wzmacniacza. Kolumn też. Jeśli wzmacniacz nie generuje przy większej głośności słyszalnych zniekształceń, nic złego nie powinno się stać. Oczywiście lepiej nie podłączać w miarę możliwości 200W wzmacniacza do 50W kolumn. A najważniejsze używać takiego zestawu z głową.
Spalić głośniki prędzej można zbyt słabym wzmacniaczem, gdy do tego kolumny są bardzo wymagające. Na przykład jakieś wielko i wielo głośnikowe monstra o trudnym przebiegu impedancji (np. spadającej znacznie poniżej 4ohm - producent jednak rzadko to podaje)
Czyli jeśli jest napisane, że nie należy podłączać do wzmacniacza kolumn 4ohmowych, to lepiej tego nie robić, chociaż znam przypadki gdy takie zestawienie dobrze grało i nic się nie działo.
Generalni żadne tam proporcje, tylko w miarę mocny, dobrej klasy wzmacniacz i niemal każde popularne kolumny powinny zagrać bez problemu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Kolegą f1angel - to prawda, że szybciej można spalić kolumny mocniejsze od wzmacniacza (mówimy tu o ,,normalnym słuchaniu" nawet głośnym, nie o testach wytrzymałości ala z Pogromców Mitów...). Bo co tak na prawdę niszczy zestaw: ZNIEKSZTAŁCENIA, które pojawiają się najszybciej na wzmacniaczu po przekroczeniu pewnej głośności ( z założenia ok. godziny 12-13 na potencjometrze). I jeśli będziesz miał kolumny np. 100 [W] oraz podłączysz je do wzmacniacza np. 200 [W] - to masz pewność, że wysterujesz je do pełnej mocy czystym niezniekształconym sygnałem. Oczywiście po przekroczeniu w/w 100 [W], będzie bum!!! No i gdy do tych samych kolumn podłączysz wzmacniacz np. 60 [W], to przy jego maksymalnym wysterowaniu kolumny też mogą zionąć ducha. Czyli znacznie poniżej ich możliwości i co ważne poniżej głośności, która Ciebie by zadowalała!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Hmmm że ja się głupio może spytam ..... a po cóż ci autorze wątku 2 x 250W przy 4 ohmah?
Primo impedancja głośnika impedancją głośnika ale w tych kolumnach to zwrotnica jakaś jest? Te głośniki są jakoś podłączone? Więc pytanie pierwsze jaka jest impedancja zestawu?
Jak głośniki są połączone równolegle bez żadnych ceregieli to na średnich tonach masz na dzień dobry dwa ohmy, jaki będzie maksymalny spadek - strach się bać! Oj niewiele wzmaków to uciągnie ..... Ja osobiście bałbym się podłączyć wzmaka nie wiedząc jak te kolumny wyglądają w środku .......
Teraz kwestia mocy 120Watt przy 8 ohmah to pi razy oko 240Watt przy 4 .... zakładając że wzmak zdzierży.
Twoje zapotrzebowanie na moc - teoretyczne, że tak powiem - to moc NAJSŁABSZEGO głośnika - innymi słowy pierwsze głośniki spalisz pewnie przy 100 Watach

A teraz kilka faktów - wiesz że jak słuchasz w domu w pokoju powiedzmy 16 m kwadratowych przy 0,5 Watta jest już głośno a przy 1 Wacie łomot robi się nie do zniesienia .....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...