Skocz do zawartości

Denon AVC-1SE - jakie kolumny?


tove

Recommended Posts

Zostałem właścicielem Denona AVC-A1SE. Będę go używać ok. 70% do muzyki, 30% czasu do kina domowego. Pokój ma 32 m2 - około 5x6, telewizor na środku dłuższej ściany. Mam duży problem, jakie kupić kolumny - rozważam JBL Movie3 (5.1) - potrzebuję rekomendacji/opinii dot. tych kolumn, propozycji sprzętu kt. dobrze zagra z moi Denonem.
Możecie mi pomóc, coś polecić, skonsultować problem?
Pozdrawiam,
Adam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

...masz może jakieś doświadczenia/opinie o JBL, o których pisałem?

Tove
Dla ułatwienia rozpiska - w skład zestawu JBL Movie 3 wchodzą największe kolumny z serii E, tzn. fronty E100, podstawkowe E30, centralny EC35 i subwoofer E250P.
Odnośnie moich doświadczeń z E90 (oraz odsłuchów E80 i E100) to w kinie domowym jest OK, bas jest wszędzie - natomiast dla słuchania muzyki wymagają koniecznie odsunięcia od ścian co najmniej po pół metra, dobrze jest też ustawić na kolcach (powinny być w komplecie, normalnie kolumny stoją na gumowych nóżkach, wykręcasz je i zastępujesz kolcami). Bas robi się wtedy lepiej kontrolowany i bardziej zdyscyplinowany (nie masz odczucia, że jest go za dużo). Kolumny E90 grały u mnie z amplitunerami KD wysokimi modelami Pioniera i SONY, na w miarę podstawowym kablu Jamo 4mm oraz na płaskim kablu.
Co do EC25 - sympatyczna dwudrożna kolumna centralna, ładnie się komponuje z resztą, ale niewątpliwie z większą trójdrożną EC35 będzie jeszcze lepiej ... Podobnie oba suby to udane modele w swojej klasie cenowej i warte są swojej ceny. icon_lol.gif
Podstawkowe E30 - niezłe przy takich powierzchniach, jak możesz to nie wchodź w słabsze E20.

Jeżeli zakładasz słuchanie w 70% muzyki, to proponowałbym jednak wejście (oczywiście po odsłuchu) w zmodernizowaną i niestety droższą serię JBL ES, nawet kosztem zmiany modeli z najdroższych w serii E100 na ES90 (dobrze byłoby jednak zachować ES35C zamiast ES25C) zachowując E250(w subwooferze nie wiem, czy dokonano zmian poza innym kształtem obudowy w stosunku do E250P i czy to coś wniosło poza upodobnieniem do pozostałych ESów).

Z innych firm warto zerknąć na Paradigmy i wspomniane przez Makro DALI, ale nie pamiętam w tej chwili cen poszczególnych zestawów, więc musisz najpierw sam ocenić ich koszty icon_rolleyes.gif
Korzystaj z testów AUDIO, były tam m.in. DALI.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, RoRo!
Fajne to co piszesz, trochę mi to ułatwia sprawę - trudno mi było znaleźć rzeczowe oceny dla JBLa. Napisz mi jeszcze proszę, jak rozumiem z Twojego postu, kluczową rzeczą by bas nie dominował dźwięku jest odsunięcie kolumn od ścian, czy tak? To nie łatwe, bo 30 m2 to nie taka wielka powierzchnia i odsunięcie frontów o 0,5 metra od ścian robi z nich poniekąd główne meble pokoju, czego raczej wolałbym uniknąć... Napisz mi proszę, czy dla kolumn ES to wygląda tak samo - też musza stać daleko od ściany?
Dlaczego ES-y są lepsze do muzyki niż E? Napisz mi też słowo o tym, jak widzisz różnicę między np. E90 a E100 - czy nie jest tak że to i tak nadmiar mocy? Podobnie to dla serii ES...
Co myślisz o ew. łączeniu serii ES (fronty) i E (reszta i sub)?
Co do centralnej to ja zdecydowanie E35..
Pozdrawiam,
Adam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam
E90 kupiłem głównie dlatego, że są trochę węższe (tzn. mniejsze, ale najbardziej chodziło mi o szerokość) i zgrabniejsze od E100. Różnica w cenie była dla mnie pomijalna (300zł).
Słuchałem w salonie E90 podłączonych pod 2 od góry amplituner KD Yamahy (lato chyba w 2003 roku) i byłem pozytywnie zaskoczony ich dynamiką i precyzją (analitycznością) w budowaniu sceny. W domu na słabszych kablach i bliżej ściany było już trochę gorzej. Generalnie są to dobre kolumny, chociaż oceny na ich temat (właściwie całej serii) potrafią być różne - zazwyczaj gdy autor zapomina o ich cenie icon_cool.gif Ja byłem z moich zadowolony (i jestem, chociaż teraz grają tylko podłączone pod KD).
Cytat

Co myślisz o ew. łączeniu serii ES (fronty) i E (reszta i sub)?

Proponuję z uwagi na różną konstrukcję (ESy mają m.in. dodatkowy głośnik superwysokotonowy, inne kształt obudowy, inaczej skonstruowaną maskownicę...) byś nie łączył serii E oraz ES. W razie czego możesz zaoszczędzić ok.500zł kupując sub E250P zamiast ES250.
Natomiast jak najbardziej popieram wybór serii 30+C35 zamiast 20+C25, a także E250 zamiast E150 przy Twojej powierzchni pokoju icon_rolleyes.gif

W niedzielę napiszę Ci na priva ciut szerzej o moich doświadczeniach z JBLami - ostatnio wpadam na Forum tylko na parę minutek i ... a teraz widzisz godzinę... icon_sad.gif
W AUDIO numer 4/2004 były testowane JBL E30, w 6/2005 - E60, a w 10/2003 - zestaw E80/E20/E25/E250P, warto przeczytać. Jeżeli nie masz dostępu do tych testów - daj mi znać, pomogę icon_cool.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, RoRo,
czekam na opis o którym pisałeś (priv). Cała seria ES (z ES 100 itd.) to kupa kasy i w dodatku tak jak piszesz pewnie słabo zabrzmi w domu (za blisko ścian). Dodatkowo nie ma odpowiednika E35C w serii ES - jest tylko ES25C (centralny) - łączyć serie, zostać przy E, wystarczy mi może ES25C ?
Może po prostu wystarczy mi ES90, nie muszę mieć "największych"?
Napisz, jak to widzisz, pls.
Adam.
Dodatkowo: Możesz mi wyjaśnić bi-wiring i bi-apling - co ja z tego mam, na co muszę uważać, jak to się podłącza, czy i czemu jest lepsze od zwykłego połączenia - w ogóle jakie powinienem użyć kable do np. zestawu ES (same duże: 100, 30, 250P itd.) - czy do każdej kolumny taki sam kabel czy lepiej różne? Wiem że beztlenowe, co jeszcze powinienem wiedzieć?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

...Może po prostu wystarczy mi ES90, nie muszę mieć "największych"?


To niezłe rozwiązanie, bo ES90 znakomicie dadzą sobie radę w Twoim pokoju zarówno w stereo i kinie domowym. Co innego w powierzchniach rzędu 50m lub osobnikach dyskotekolubnych i maniakach głośności na full icon_rolleyes.gif
Co do centralnego - ES25C musi wystarczyć, zapomniałem że w serii ES nie ma jeszcze centralnego ES35C.
Więcej info właśnie Ci wysłałem - miłej lektury icon_cool.gif Dostałem info o błędzie w mailu - jeśli nie doszło wyślij mi info.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Hej, RoRo!
Rok minął od kiedy gadaliśmy na tym forum, dziś jestem szczęśliwym posiadaczem Denona AVC-A1SE, DVD A11, oraz autorem zwarcia w starych kolumnach - to znaczy, że szukam nowych... Od czasu gdy gadaliśmy zmienił mi się pogląd (pewnie korzystnie) tzn. już wolę nie wchodzić w JBL ES 90/100 tylko przemawia do mnie JBL L890. No i przede wszystkim zaczynam od frontów, reszta KD przyjdzie z czasem (i kasą...) Nie znasz kogoś, kto mógłby mi zaoferować kolumny JBL L890 w rozsądnej cenie? Rozsądna znaczy poniżej stawki z W-wy - 3400 pln/parę.
Napisz w chwili wolnej, będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam i dzięki,
Adam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zakupie kolumn polecono mi kabel Monster-niestety nie pamietam symbolu.Ale to był niewypał.Po sugestiach kolegów z forum zakupiłem Audioquest CV4 i to było to.Nie namawiam Cie na ten kabel ale u mnie on sie sprawdził.Co do ceny to zakupiłem go przez internet,2x3 m za 400 zł
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...