Skocz do zawartości

Tani pokój odsłuchowy - domowymi sposobami ;)


fabularasaAUDIO

Recommended Posts

Popieram Pirsa. A jak chcesz, to napisz na PW i podaj swój adres mailowy a prześlę Ci skany artykułów na temat akustyki pomieszczeń. Są dość przystępnie napisane. Później można porozmawiać o konkretach. Wełna mineralna może spełniać swoją rolę (odpowiednio umiejscowiona), ale musisz pamiętać, że jej drobinki nie są obojętne dla organizmu i należałoby ją w coś szczelnie opakować. Więc to chyba średnio dobry pomysł.
Do zastosowania raczej jako wypełnienie w cienkich ściankach działowych.
Ogólnie im bardziej urozmaicona powierzchnia ścian i podłogi (meble, miękkie meble - tapicerowane, otwarte półki z książkami, płytami itp..., nieoszklone obrazy, kilimy, duże rośliny doniczkowe, ciężkie pofałdowane zasłony) tym lepiej.
Właściwie mozna zastosować prawie wszystko co Ci przyjdzie do głowy a "przełamie" czy zmiękczy duże, twarde, jednorodne powierzchnie ścian, podłogi a nawet sufitu.
Ja oprócz takiej naturalnie skomponowanej akustyki pomieszczenia dodałem jeszcze kilka elementów.
Dwie grube gąbki pokryte materiałem (by było estetyczniej) w miejscach pierwszych bocznych odbić. Ustawiam je tylko na czas odsłuchu.
Grube dywaniki (coś a'la indiańskie ) w ramach. Za nimi poduchy w miejscach pierwszych odbić za kolumnami.
Z masywnej, drewnianej komody na której stoi sprzęt (dodatkowo na filcowych, gumowych czy drewnianych podkładkach) wymontowałem szklane drzwiczki. Dodatkowo oprócz sprzętu jest tam część moich płyt. Większą ich część umiejscowiłem na wysokiej otwartej, stojącej półce za miejscem odsłuchowym - spełnia też rolę dyfuzorów. Telewizor powiesiłem na ścianie tak, że jego dolna krawędź jest wyżej niż górne ścianki kolumn. Ogląda się naprawdę dobrze.
A pokój nie taki duży, trochę ponad 20m2. Kolumny stoją przy szerszej ścianie, ponad metr od tylnej i bocznych. Kolumienki od standów są odizolowane plastelinopodobną substancją Blu Tack (świetna rzecz).
Jaki masz sprzęcik? Jak go rozstawiłeś? Jak urządzony jest pokój? Mogą być zdjęcia albo rysunek, to może się jeszcze coś wymyśli?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie będzie łatwe zadanie ;(

http://www.bankfotek.pl/view/1100042
http://www.bankfotek.pl/view/1100043
http://www.bankfotek.pl/view/1100044
http://www.bankfotek.pl/view/1100045
http://www.bankfotek.pl/view/1100046
http://www.bankfotek.pl/view/1100047

Mały pokój w całości ok 12m2 ale na jednej ze ścian jest szafa w stylu komandor więc pozostaje jakiej 10m2. Jak widać ściany całkowicie puste.

Jak rozmieścić sprzęt:


Rysowane w paint więc proszę wybaczyć estetykę i proszę nie zwracać uwagi na kąty itp icon_smile.gif

No i pytanie zasadnicze co zrobić ze ścianami i tym felernym komandorem. Jako, że mieszkanie wynajmowane więc nie mogę sobie pozwolić na zbyt wiele ingerencji. Zastanawiałem się nad jakim materiałem na którym zostałyby przyczepione wytłaczanki (na jaja). Innym pomysł to może gruby koc zawieszony na ścianie coś w stylu Na oknie na pewno będą grube zasłony, a na podłodze dywan a raczej wykładzina.

Sprzęt: muzyka z komputera, lossless. Będzie zakupiony http://digitronik.pl/oferta.htm?pr=33007 do tego wzmacniacz - tu cały czas czekam na propozycje http://forum.audio.com.pl/Na-co-wymienic-H...-zl-t26025.html Kolumny (na te warunki niestety) podłogowe.

Nie chcę się tu wdawać w koszty bo mieszkanie tylko na ok rok.

Czekam na propozycje i wszelki sugestie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rada ode mnie: podwieś na sznurkach dookoła jak najtańszy gruby materiał - przy ścianach , lub wyciągnij z szafy wszystkie ciuchy i powieś sobie je na wieszakach dookoła siebie to wytłumi doskonale pomieszczenie i nie będzie kosztować .. jeżeli to na rok to po co w ogóle o tym myśleć... wytłum sobie pomieszczenie tak żebyś mógł w ciszy myśli słyszeć to pozwoli się narodzić pomysłom na przyszłość... po tym roku .... pozdrawiam ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł Patiaro jakkolwiek doraźny, jest jak najbardziej do zastosowania w warunkach wynajmowanego mieszkania. Tkanina oczywiście najlepiej by była mocno pofałdowana (czyli trzeba jej dużo). Zamiast sznurka można użyć rurek, takich jak do karniszy lub wodociągowych. Sznurek lub drut będzie się pod ciężarem zasłon zwieszał pośrodku. Dawno temu miałem fajny "karnisz". Była to linka stalowa przymocowana kołkami rozporowymi do prostopadłych w stosunku do okna ścian (czyli ściany vis-à-vis siebie). Ale mury muszą być solidne a kołki profesjonalne. Linkę naciąga się tzw. rzymską śrubą.
Ogólnie lepszy efekt niż nadmierne przetłumienie pomieszczenia dałoby zróżnicowanie dużej powierzchni jego ścian, sufitu, podłogi no i tej szafy icon_razz.gif Oczywiście pofałdowana tkanina, wieszaki z odzieżą, czy co tam jeszcze jesteś w stanie postawić koło ścian. A może jakieś robione regaliki typu kratownica, gdzie w każdej kratce można postawić książki, kwiaty, płyty, bibeloty. Tak by się dało je rozłożyć i przenieść do nowego lokum.
Takie rzeczy zawsze się przydają. Gdyby było za dużo niskich tonów można dać (uszyć) w rogi pomieszczenia coś w rodzaju worków marynarskich, tylko dużo wyższych (nawet pod sam sufit) a mniejszych w obwodzie. Można to powiesić przy suficie (dla stabilności) na jednym haku. Worek taki wypełniasz czym masz, to znaczy nieużywane ubrania, ręczniki, pościel itp... . Miałem tak w innym mieszkaniu, za zasłonami. Skróciło to niskie tony
i nieco uporządkowało scenę. Na ścianie można też powiesić obrazy na płótnie a przestrzeń za nimi wypełnić gąbką albo najlepiej wełną owczą.
Płaskorzeźby, reliefy, gobeliny i jak wcześniej już pisałem wszystko co Ci przyjdzie do głowy.
Miałem też kiedyś pomysł na przenośne, przesuwane (na szynach) lub na kółkach dyfuzory. Stojaki w stylu sztalug malarskich z drewnianymi dyfuzorami, np. w stylu verticali o regulowanym kącie odbicia dźwięku. Z tyłu dodatkowo mogłaby być gąbka albo wełna. Czyli byłby to dyfuzor i pochłaniacz w jednym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cienki materiał prawie nic nie da. Na pewno znajdzie się sposób by bezinwazyjnie przymocować coś grubszego albo może stawiać jakąś "przeszkodę" tylko na czas odsłuchów. Można też na ten czas odsunąć drzwi szafy by jedne schowały się za drugimi i już będzie mniej płaskich, twardych powierzchni a wnętrze szafy z zawartością częściowo wytłumi i rozproszy dźwięk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy na szafę mogę rozwiesić cienki materiał (coś jak materiał na flagę), tj czy to coś da? Nic grubego nie mogę tam powiesić (brak możliwości wbijania gwoździ itp.)...

A masz możliwość położenia dłuższego kija (w stylu jak kij od szczotki, ale dłuższego...) na dwóch kijach wychodzących z minimalnie otwartej szafy na szafie i odpowiedniego zabezpieczenia by nie spadł? Na kiju możesz powiesić grubszy materiał (tak jak się podwiesza zasłonki do karniszy...), który będzie w miarę skutecznie spełniał rolę wytłumienia.

A w czasie w którym nie słuchasz muzyki można materiał schować, a kij i podpórki zdemontować?
Oczywiście pod warunkiem, że masz w miarę wysoko półki w tej szafie i da się zastosować taką konstrukcję bez demolowania szafy...
A w razie czego: prosta konstrukcja czyli dwa kije pionowo po bokach szafy, z każdego wystaje np. gwóźdź, oraz poprzeczka między nimi na której powiesisz grubą zasłonę.
Są to rozwiązania doraźne - ale sam napisałeś, że nie chcesz demolować pokoju icon_rolleyes.gif

Pozdrawiam
PS. A najprostszym rozwiązaniem będzie to, co zasugerował f1angel - o otwarciu szafy na czas odsłuchów!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakby środek wypadał na wysokości głośnika wysoko-tonowego (czyli na ogół ok. 80-100cm. od podłogi), ale nie przesadzajmy. Jeśli będzie paręnaście centymetrów wyżej lub niżej nic się nie stanie. Pamiętaj o znacznym pofałdowaniu/marszczeniu tkaniny. Jeśli jest jej zbyt mało by tak zrobić, to dokup jeszcze, podobno była niedroga.
A lustra jak okleisz wytłaczankami (ja miałem kiedyś w ramach pomalowane farbami wodnymi, wyglądało to o wiele lepiej niż "surowe") i odsuniesz te pozostałe, to powinno być naprawdę dobrze. Zastosuj jednak klej, który będzie można łatwo usunąć. Może lepszy będzie silikon albo Blu Tack?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...