Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw od podstaw


jeryco

Recommended Posts

Witam.
Piszę ponieważ potrzebuję pomocy w wyborze sprzętu. Niedługo planuje powrót do Polski i chciałbym kupić fajny zestaw do słuchania vinyli.
Niestety nie mam o tym większego pojęcia dlatego proszę o pomoc. Chciałbym złożyć coś fajnego w granicach 3000zł. Chodzi mi o coś na średniej wielkości
pokój, sprzęt może być nowy lub używany nie robi mi to różnicy. Ważne zeby dobrze grało i było w miare niezawodne. Jeśli ktoś może mi pomóc w wyborze gramofonu, kolumn i całej reszty potrzebnej do słuchania vinyli byłbym barzdo wdzięczny. Z góry dziękuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia wielkość pokoju to rzecz wielce względna. Do 12-15 m2 możesz spokojnie szukać kolumn podstawkowych. Powyżej już raczej podłogowe. Wzmacniacz powinien mieć wejście PHONO (gramofonowe) - inaczej będzie konieczne dokupienie przedwzmacniacza gramofonowego.
Co do wyboru gramofonu - encyklopedię tu już napisano. Ja od września usiłuję znaleźć różnicę pomiędzy Garradem (zacna zagraniczna marka) a Adamem (produkcja rodzima) - różnicy nie uchwyciłem. Albo jej nie ma albo słoń mi na ucho nadepnął. Oba to sprzęty leciwe, koszt między 400 a 500 zł.
Do gramofonu warto pewnie szukać wzmacniacza lampowego tylko są one droższe i nie mam pewności czy w 3000 się z wszystkim zmieścisz.
Powodzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwota 3000pln jakby trochę zbyt mała na sprzęt nowy, szczególnie że ma to dobrze grać.
W powyższej kwocie już łatwiej o sprzęt używany. Jednak jest jedno małe "ale". Trzeba mieć świadomość, że kupując używany gramofon i tak trzeba będzie go doinwestować.
Kupując sprzęt używany, o czym wielokrotnie na tym forum pisałem należy to robić z duża rozwagą, najlepiej od pewnego sprzedawcy, z możliwością osobistego sprawdzenia. Chyba, że masz kogoś zaufanego i pewność, ze nie wpuści Cię w maliny.

Często gramofon w dobrej cenie i stanie technicznym można nabyć z ogłoszeń zamieszczonych na forach audio, od kolegów którzy zmieniają swój sprzęt na inny z tzw. wyższej półki. Radziłbym tam zajrzeć.

Zwróć tez uwagę na oferty dotyczące nowych gramofonów, chociażby firmy Pro-Ject: http://www.voice.com.pl/pro-ject-gramofony.html

Podobnie jak Kolega Adamc skłaniałbym się ku wzmacniaczowi lampowemu. Sądzę jednak, że przy mniejszym obyciu w tej materii na początek stawiałbym tranzystor.

Zachęcam do poczytania wątków dotyczących gramofonów. Znajdziesz w nich wiele cennych informacji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model gramofonu to teoretycznie sprzęt solidny, jak to u Technicsa, ale ja osobiście nie przepadam za automatami. Ten gramofon ma też nietypowy standard mocowania wkładki, możesz mieć problem gdyby się coś stało.
Jeśli już koniecznie Technics to z tańszych gramofonów polecałbym raczej SL-D3, SL-Q3, ewentualnie B3 lub chociażby SL-3210.
Na Twoim miejscu szukałbym czegoś manualnego, gdzie jest mniejsza szansa, że może się coś posypać oraz z typem mocowania wkładki 1/2"
Zajrzyj tutaj:
http://www.rms.pl/gramofony.html

Wzmacniacza Mistral osobiście nie słuchałem i szczerze mówiąc go nie znam na tyle, aby go oceniać. Słyszałem niepochlebne opinie o wcześniejszych wersjach. Za te pieniądze znajdziesz lepszą używkę.
Co do kolumn również szukałbym czegoś sprawdzonego, z wyższej półki, ale z drugiej ręki. Wówczas cena jest znacznie niższa. Co do tych konkretnych kolumn to trudno mi powiedzieć jak zagrają szczególnie z tą lampą. Należałoby koniecznie posłuchać, aby nie pozostał niesmak i chęć pozbycia się sprzętu w jak najszybszym tempie z domu.

Aha jeszcze jedno do tego wzmacniacza należy dokupić przedwzmacniacz gramofonowy, o czym zapomniałem wspomnieć, bo jak mi się wydaje nie ma wyjścia phono.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz coś na lampie (a do tego kolumny podstawkowe - bo będą w sam raz na powierzchnię Twojego pokoju) to np. poszukaj używanych wzmacniaczy XINDAK (albo wyszukaj nowego w rozsądnej cenie...)
wzmacniacz XINDAK MT-1 np. z kolumnami
http://allegro.pl/xindak-mt-1-dali-concept...1877685964.html

albo XINDAK MT-3
http://allegro.pl/xindak-mt-3-raty-salon-w...1870634570.html

i do tego kolumny KODA HARMONY 2000B (ok.850zł)
http://allegro.pl/koda-k-2000b-k2000-k-200...1869760985.html

i coś z używanych gramofonów ProJect (ok.500zł)

Natomiast ja preferuje półautomatyczne gramofony - tzn. ręcznie uruchamiasz sprzęt i nastawiasz igłę, natomiast po zakończeniu płyty igła (czyli ramię z wkładką i igłą) podnosi się, wraca na miejsce spoczynkowe i wyłącza silnik

Przykłady lamp są pierwsze z brzegu - po prostu masz nowe w niezłej cenie. W każdym razie kwota na nową lampę to raczej minimum 2 tysiące...
Tym niemniej wśród używanych w podobnej cenie znajdziesz niewątpliwie lepiej grające (w końcu taki jest sens kupowania sprzętu używanego icon_cool.gif , ale najlepiej (tak zazwyczaj proponujemy...) poszukać kogoś sprzedającego lampę na którymś forum audiofilskim i samemu posłuchać (masz wtedy bardzo dużą szansę kupić sprzęt w pełni sprawny i zadbany, w dodatku od jego wieloletniego użytkownika a nie od handlarza...)

O tym, że zapewne będziesz potrzebował jeszcze przedwzmacniacza gramofonowego (koszt rzędu 200zł za używany, firmowy sprzęcik) napisał już Belfer54

Pozdrawiam
PS. Skąd jesteś - bo nie napisałeś tego w informacjach o sobie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...