Skocz do zawartości

Kolumny do Rotela RA 05


Bartek1

Recommended Posts

Witam Wszystkich

To moj pierwszy post na forum icon_smile.gif

Mam pytanie.

Posiadam Rotela RA05. Przymierzam sie do kupna kolumn do 2,5 tys zl. uzywanych.

System bedzie uzywany do muzyki elektronicznej typu Massive Atack gdzie w utworach wystepuja glebokie basy i brudne dzwieki czesto przeplatane smykami i instrumentami akustycznymi. Muzyka undergroundowa typu minimal, w ktorej bardzo wazna jest selektywnosc i motoryka. Muzyka filmowa polaczona z elektronika.
Rotel ma twardy konturowy bas, zalezy mi na tym aby go troche rozciagnac i poglebic ale zeby nie wystepowalo tak zwane buczenie. Bas musi byc muzykalny. Slucham tez muzyki rockowej w mniejszej skali jak np. Tool ale zaznaczyc tez musze , ze czesto i w utworach elektronicznych wystepuje gitara. Jakie kolumny byscie zestawili do tego Rotela w podobnej cenie ?

Mam okazje kupic glosniki ESA Meritum 2 , bedzie to dobre uzupelnienie dla RA05 SE ?

Jeszcze jedno pytanie, zrodlo odtwarzania narazie nie bedzie wysokich lotow planuje teraz kupic tylko kolumny i kable CD bede kupowal troche pozniej. Czy jest sens zmieniac glosniki skoro mam za zrodlo DVD pioneera DV 410V ? rozumiem , ze nie bedzie optymalnie ale czy poprostu dac sobie spokoj ?

Czyli czy taki zestaw

Rotel RA + ESA Merotum 2 + dobre kable i + narazie niestety tylko DVD Pioneer DV 410V

ma sens ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie napisałeś, na jakiej powierzchni ma to grać...
A to ma spore znaczenie, by nie wcisnąć dużych kolumn do małego pomieszczenia - a Rotel potrafi zagrać ładnym dołem i może być za dużo basu.

Ze wzmacniaczem Rotela ładnie powinien się zgrać np. RCD-02 (cena za ładnie utrzymany, kompletny egzemplarz z pewnej ręki dochodzi do tysiąca), występuje zarówno w srebrnym jak i czarnym kolorze. A jeżeli będziesz miał więcej wolnej kasy - to polecam RCD-1070 i RCD-1072.

No i niestety na dobre kable też Ci wyjdzie "trochę" pieniędzy, jeśli chcesz ładnej selektywności i dobrego budowania sceny...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy te kolumny są w Twoim zasięgu, chodzi mi o to, czy masz możliwość pojechać na odsłuch ze swoim wzmacniaczem i muzyką? Bo to byłoby najlepsze rozwiązanie dla Ciebie, żadna sucha porada nie zastąpi niestety kontaktu ze sprzętem i właściwej weryfikacji brzmienia.

ESA produkuje porządne kolumny, solidnie wykonane i prawdę mówiąc, nie spotkałem modelu, który by grał źle. Rotel to też klasa w sobie, ale czy tak naprawdę połączenie tych dwu urządzeń Cię zadowoli dźwiękowo, zdecydują wyłącznie Twoje uszy...

Jeśli masz możliwość lub chęć kupienia kolumn za miedzą, to rozważ kolumny firmy Canton, akurat są ciekawe aukcje z modelem ERGO RC-L (kliknij TU i TU). Polecam też ciut starszy model Ergo SC-L oraz mniejszy Ergo SC-S. W zakresie basu te kolumny są bezkonkurencyjne, grają swobodnie już od 18 Hz, no a reszta pasma też jest znakomita, do tego fantastyczna przestrzeń i dynamika. Do wad zaliczyłbym wyraźne rezonanse obudowy przy akustycznej gitarze (szczególnie gdy się gra głośno) i wrażliwość na ustawienie, gdyż są dość mocno kierunkowe. Kolumny bardzo uniwersalne, sprawdzą się z każdym materiałem muzycznym. Z tego co pamiętam, w testach dostawały ekstra punkty przy klasyce.

Cantony mam, Massive Attack też słucham, więc moja rekomendacja nie bierze się znikąd.

Jest jeszcze jeden pewniak, mianowicie kolumny Infinity Kappa 8.2i bądź poprzednik 8.1i. Te kolumny są łatwo dostępne w Polsce, często na Allegro, można je wyrwać poniżej 3 tys.
Tutaj jest słabszy bas mimo większych głośników, za to jeszcze lepsza jakość reszty pasma niż w ww. Cantonach, a przestrzeń to już jest po prostu bajka. Wady: nie każdy wzmacniacz im sprosta i są kapryśne w zależności od akustyki pomieszczenia. Ale może tu się wypowie kolega Zukzukzuk...

Powyższe propozycje mają sens, jeśli masz pokój przynajmniej 20-25 m^2. W mniejszym to tylko do raczej cichego słuchania.


Twoje obawy o sens wymiany sprzętu są irracjonalne, przecież każda poprawa jakości brzmienia ma sens, ba, jest wręcz mocno pożądana. No chyba że się mylę??? icon_rolleyes.gif
Jeśli teraz planujesz wydać 2,5 tys. na kolumny, to wydatek kilku stówek na lepszy odtwarzacz w bliżej nieokreślonej przyszłości chyba Cię nie zrujnuje, prawda? Na pocieszenie dodam, że w przypadku odtwarzaczy CD czy DVD różnice w brzmieniu - choć słyszalne - nie są tak drastyczne, jak można by domniemywać na podstawie jakichś recenzji czy opinii na forach. Na pewno nie będziesz rwał włosów z głowy icon_cool.gif


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam tyle doświadczenia co koledzy z forum co przesłuchali tony sprzętu, ale czytając post Profiego, który proponuje kolumny Canton muszę przyznać, że (z mojego skromnego punktu widzenia) byłby to dobry wybór w danym przedziale cenowym. Jeśli kolumny mają służyć do słuchania elektroniki i czasami rocka to mogę potwierdzić, że chodząc na odsłuchy po sklepach nie natrafiłem na nic lepszego. Jeśli ktoś zna lepsze kolumny do takiej muzyki to z chęcią się dowiem jakie to są, bo z ogromną ciekawością postarałbym się ich gdzieś posłuchać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Witam!
Pozwolę sobie na kilka słów.

Niewielki Rotel, to nie jest urządzenie do uzyskiwania głębokich i soczystych basów (oczywiście muszą być kolumny, które go odgrywają). Zintegrowane amplifiery Rotela z podstawowej oferty raczej grają wyższym basem i otwartą, dosadną górą, co sprawia, że są to "wzmacniaczyki" (bez urazy) dające odczucia prezentacji muzyki otwarcie, żywo i dynamicznie. Ale problem może być kiedy zapniemy większe, bardziej wymagające kolumny, które z reguły dysponują pełniejszym i głębszym, basem.
W sumie niewielki zasilacz, dwa kondy po 6800 mikrofaradów oraz tranzystory mocy 40W nie gwarantują, że zagra z wszystkimi kolumnami.
Ale sporo zależy od gustów i oczekiwań. Nie mniej osobiście bym go nie męczył skrzynkami pokroju np. Infinity na większych głośnościach.

A jeśli już mowa o klasycznych Infinity...
Mam też kompletnie inne zdanie od Kol. Profi o basie z Kappa 8.1, czy 2i.
Owszem, jesli Kolega słuchał Kappa 8.2i z za słabym bądź niewydajnym prądowo wzmacniaczem - takie zjawisko mogło wystąpić.
Ja nie dałem rady utrzymać tych głośników w 16 metrach z powodu... potężnego basu:)
I nie sądzę, żebym się mylił.
http://www.audioreview.com/cat/speakers/fl...94_1594crx.aspx
Uważam, że są to kolumny nadające się jak najbardziej do rocka i BASÓW!
Ale wiadomo, są gusta i guściki:)

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Na pocieszenie dodam, że w przypadku odtwarzaczy CD czy DVD różnice w brzmieniu - choć słyszalne - nie są tak drastyczne, jak można by domniemywać na podstawie jakichś recenzji czy opinii na forach. Na pewno nie będziesz rwał włosów z głowy icon_cool.gif


Pytanie: co to znaczy drastyczna różnica icon_mrgreen.gif
Zdarzają się niezłe (tzn. dobrze odtwarzające płyty CD ) odtwarzacze DVD - ale raczej nie za 200 czy 300zł icon_eek.gif
Poza tym - zazwyczaj te tańsze ( odtwarzacze lepiej grają, gdy wykorzystamy zewnętrzny przetwornik DAC (ale raczej nie taki w cenie niewiele wyższej niż DVD player, tylko w okolicach tysiąca zł).

Więc jak będziesz miał możliwość, to nie ma co czekać z zakupem CDka.

Poza tym:
Nadal nieznana jest powierzchnia pomieszczenia...

Zukzukzuk
Może by tak kiedyś pod tą "piąteczkę" podpiąć końcówkę mocy z tej samej stajni? Koszt niezbyt duży, rozłożony w czasie (wszak może się okazać, że jednak te 40W w "05" wystarczy i nie trzeba będzie dodatkowego kopniaka z końcówki?).
Albo jeżeli powierzchnia będzie spora - i podłogowce będą niezbędne, a nie ma miejsca na końcówkę, to można 05 wymienić na coś mocniejszego (choćby RA-06)?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ja nie dałem rady utrzymać tych głośników w 16 metrach z powodu... potężnego basu:)



Dlatego twierdzę, że do tych kolumn trzeba przynajmniej 25m^2.

W poprzednim poście pisząc słabszy bas wyraziłem się nieprecyzyjnie icon_redface.gif , powinno być płytszy bądź nie schodzący tak nisko jak w Cantonach. Kappy generują basu od cholery, ale z tego powodu w małym pokoju tworzą za duży "atak". Jak ktoś lubi, gdy łeb urywa, proszę bardzo, no "ale wiadomo, są gusta i guściki". Porównując Cantony z Infinity pod kątem najniższych rejestrów posłużyłem się kilkoma nagraniami, z gatunku elektroniki jak też muzyki organowej. Infinitki były niestety DUŻO słabsze. Pisanie, iż użyłem mało wydajnego wzmacniacza jest trochę na wyrost. Oprócz moich dwóch Myryad-ów pożyczyłem do testu dzielony wzmak Adcom GFP/GFA -555, a jego 200W/8 Ohm na kanał jest chyba wystarczającym argumentem?

Niemniej niezależnie od użytego wzmocnienia wysnułem podobne wnioski co do możliwości brzmieniowych porównywanych kolumn.

Latem tego roku mój przyjaciel ze szkolnych lat mieszkający na stałe w Niemczech zaprosił mnie na parapetówę i ... test nowo nabytego sprzętu. Z mieszkania przeprowadził się do domu, gdzie urządził sobie porządny pokój odsłuchowy (ok. 32 m^2).
Sprzęt to: starsza integra Accuphase E-405, CD Audiolab 8200CDQ i właśnie Infinity Kappa 8.2, na które strasznie się napalił po odsłuchu u mnie.

To co usłyszałem, to było moje największe zaskoczenie, niestety, w bardzo negatywnym sensie. Rzekłbym, porażka. Myślałem, że namącił coś z kablami (przeciwfaza), lecz wszystko było OK.
Bas pojawiał się od czasu do czasu, rozmyty i bez wyrazu, przestrzeń taka sobie, raczej szeroka niż głęboka, o urywaniu czegokolwiek nie było mowy. Nie tak sobie wyobrażałem to brzmienie. Kumplowi bardzo się ten dźwięk podoba, ja natomiast mam niesmak, to nie mój styl prezentacji muzyki. Nie wiem, może coś u niego nie tak z wytłumieniem pomieszczenia.

W każdym razie kumpel ocenia brzmienie swojego systemu jako znacznie bardziej leniwe od mojego. A w chwili szczerości (czyt.: po paru głębszych) wyznał, że brakuje mu szybkości i dynamiki mojego sprzętu, choć nie mam fajerwerków.
Jako że słuchałem tych kolumn u różnych ludzi, w zróżnicowanym metrażu, napisałem, że są kapryśne w zależności od akustyki pomieszczenia. Co nie znaczy, że są do bani. To tyle moich dygresji w temacie Canton-Infinity.


Jeszcze parę słów o Canton Ergo RC-L. Jest to następca modelu SC-L. Kosztowały w Niemczech średnio 5 tys. DM (Infinity Kappa 8.2i - 6 tys. DM). Wyżej w hierarchii były już tylko flagowce Digital. Po wprowadzeniu Euro ceny na niemieckim rynku audio się nie zmieniły, tzn. jak coś kosztowało 1000 DM, to potem 1000 Euro icon_biggrin.gif . Idąc tym tropem, konkurencji dla poleconych przeze mnie kolumn wsród produktów nowych należałoby szukać w okolicach 20 tys. zł.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobre kolumny, posiadające wstęgowy głośnik wysokotonowy. Będzie bardzo detalicznie. Obawiam się, że z Rotelem RA-05 zagrają zbyt jasno, wyostrzonym dźwiękiem. Chyba, że lubisz takie brzmienie. No i martwi mnie trochę te 15m2. Nie wiem czy wykorzystasz potencjał tych kolumn.
Chyba, że się wpasują w Twoje pomieszczenie (bywa, że duże kolumny dobrze grają w małym pokoju) i masz możliwość odsunąć je choć po kilkadziesiąt cm. od ścian.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
Czy kolega, ktory zalozyl watek moglby odpisac na co sie zdecydowal na kappy czy na cantony i czy je porownywal ? Mam podobny dylemat, do dyspozycji mam wzmacniacze: Marantz PM-80, Pioneer A-858, Denon PMA-1560 no i moja pierwsza Diore WS-704. CD to Sony CDP-229ES, lub Pioneer PD-S601, planuje zamiast ES kupic w podobenej cenie (350zl) Sony CDP-222ESD z uwagi na TDA 1541.

Moj dylemat polega rowniez na wyborze modelu z firmy infinity, w gre wchodza dobrze znane 8.2i, renaissance 90 lub kappa 90
http://www.hifi-wiki.de/index.php/Infinity_Kappa_90
na ktore zwrocilem uwage, bo wysokotonowy to wstega Emit-B, i 2 niskotonowe maja 25cm, moga byc powazna alternatywa do 1szt 30cm w kappa 8.2i
Wyglada obiecujaco, niestety nie wiem jak gra i czy jest to model nowszy od 8.2i czy tez starszy ? Prosze nie mylic z renaisanse 90 http://www.hifi-wiki.de/index.php/Infinity_Renaissance_90, bo to calkowiecie inna konstrukcja. Czy ktos moze mi objasnic hierarchie i chronologie tych modeli. Model kappa 90 i 80 maja rozne wysokotonowe glosniki i oczywiscie niskotonowe rowniez, w 90 jest to wstega, a w 80 jest glosnik EMIT-R jak w kappa 8.2 ktorego pasmo siega do 35kHz a nie do 45kHz jak w kappa 90 i renaisanse 90 oraz starszych kappach 7, 8 i 9. Ktore rozwiazanie jest lepsze ? Ktore bardziej zaawansowane ?

Chcialbym kolumny mozliwie jak najnowsze z obawy o ich zawieszenia. Prosze o porade mozliwie jak najszybciej, bo moge w sobote miec darmowy transport glosnikow kappa 90, jednak nie mam kompletnie zadnego porownania i zanim znajde i poslucham czegos w mojej czesci Polski to uplynie pewnie z miesiac. Porwnujac tez ceny kappy 90 byly najtansze.

Znajomy bedzie mial tez do sprzedania swiezo z importu i bardzo mnie namawia na Yamahy NS-1000 M za niestety 4 tys zl , ktore maja glosniki berylowe i sa podobno lepsze od Yamaha NS-1000. W gre wchodza tez glosniki JBL Ti 5000 w podobenej cenie. Za infinity 8,2i trzeba zaplacic okolo 3 tys zl za kappy 90 mialbym zaplacic 2700zl, jednak jeden sredniotonowy byl regenerowany.

Moj pokoj ma aktualnie 20m2, i graja tutaj B&W DM602 pierwsza wersja, nowy pokoj do odsluchu na poddaszu ma 50m2, ale nie jest za wysoki i sa spady dachu. Calosc w karton gips, a za nimi grubo welny skalnej, podloga z desek sosnowych.
Dodam, ze glosniki maja byc docelowe i raczej bez kompromisow, wiec inne sugestie rowniez mile widziane. Nie chce isc jednak w 9.2 lub 9 z racji ich ceny i koniecznosci stosowania poteznych wzmacniaczy, wolal bym pozostac przy najwyzszych modelach zintegrowanych, lub dolozenia w przyszlosci jesli to dobra droga przedwzmacniacza lampowego lub cos z przedwzmacniaczy luxmana c-02 c-05 c-06. W muzyce i glosnikach chce poczuc dynamike, potege basu, ale kontrolowanego, wysoki realizm instrumentow muzycznych, przestrzen i scene, oraz pobawic sie w lokalizacje rozmieszczenia muzykow na scenie, gdyz dojrzalem juz do takiej muzyki czyli do muzyki klasycznej i wokalnej. Chcialbym tez uslyszec tzw. przeszkadzajki jesli w tej klasie glosnikow to mozliwe. Glosniki mialy by tez sluzyc do glosnego zagrania na imprezce urodzinowej czy sylwestrowej kilka razy w roku icon_smile.gif

pozdrawiam forumowiczow
Lukasz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zakupach bez odsłuchu, bez porównań, w ciemno zawsze jest dylemat, co wybrać i zawsze jest ryzyko, że wybrany sprzęt nie spełni oczekiwań.
Zawsze jednak można taki nabytek odsprzedać, ja bynajmniej nie miałbym stracha icon_biggrin.gif . Bazując na sprzęcie używanym, taka rotacja raczej nie generuje dużych strat finansowych, jakby to miało miejsce przy odsprzedaży nówek.

Z drugiej strony, jeśli mają być kolumny w cenie do 1 tysiąca euro, proponuję genialne modele Cantona z serii Digital (większe 1; 1.1; mniejsze 2; 2.1; 2/98). Rzadko, aczkolwiek można trafić w tej cenie. Na wyposażeniu mają kontroler z mikrofonem, z pomocą którego możesz zniwelować wpływ akustyki pomieszczenia, a ponadto możesz wybrać jedną z kilku charakterystyk, tak by uzyskać brzmienie, które najbardziej Ci odpowiada. Digitalki jakością grania deklasują wszystkie modele kolumn wymienione w tym wątku, łącznie z Twoimi typami. W rankingach stawiano je obok Infinity IRS Epsilon. U mnie na 17 m^2 grały Digital 2, dzięki kontrolerowi spokojnie się "zmieściły", obecnie muszę jechać po Digital 1. Jak znajdziesz w sobie trochę motywacji, poszukaj w moich starszych postach, pisałem więcej o tych kolumnach.
U Ciebie problemem będzie raczej wzmacniacz, gdyż tym co masz do dyspozycji świata nie zwojujesz, ale przecież zawsze można wymienić na lepszy model icon_wink.gif .

Poniżej kilka przykładowych ofert:
LINK (bez kontrolera)
LINK
LINK
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorszy. Jest jeszcze Ergo 100, aktualnie na Allegro i najwyższy model 120 z serii Ergo DC. Nad nimi Ergo SC-L / RC-L. Potem już tylko Digitale - przy czym mam na myśli firmową hierarchię Cantona z lat 90. Ergo z tamtych lat to mniej więcej obecna seria Vento, Digitale to protoplasta obecnej serii Reference.




Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...