Skocz do zawartości

wąskie kolumny - podłoga czy podstawka?


nik

Recommended Posts

Witam,

jestem nowy na forum, ale trochę już poczytałem i wiem, że moglibyście mi pomóc z moim dylematem icon_smile.gif

mam prośbę o pomoc w doborze kolumn. Mój problem polega na tym, że mam ograniczone na szerokość miejsce, w którym mogłyby być postawione, co ogranicza ich szerokość. Cały pokój to 24m2 (wysokość 3m), odsłuch z odległości ok. 3m, muzyka głównie rock szeroko pojęty, akustyczna, elektroniczna.
Ograniczenie wynika z faktu, że ścianka przed którą mają stać ma 196-198cm szerokości (198 z listwą) i mają się one przed nią zmieścić razem z szafką 160cm. Zastanawiam się czy kupić wąskie podłogówki, czy nieco szersze na podstawkach, których dół można by wsunąć lekko pod szafkę RTV. Obydwie idee starałem się narysować (zielona szafka, szare kolumny - po lewej podłogowa, po prawej na niebieskiej podstawce) - lepsza jakość w załączniku.

Pytanie brzmi: wąska podłogówka (max 18-19cm), np Monitor Audio BX5, szersza podstawkowa np MA RX2 czy i wąska i podstawkowa (np. Callisto III)? Budżet na nowe - 2000-2500PLN.

Wzmacniacza brak - to kolejny zakup, jak już wybiorę kolumny. Z góry dziękuję za pomoc.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój ma chyba większą szerokość niż 198cm jak sądzę, czy się mylę? Mam nadzieję, że kolumny nie będą stały zbyt blisko tej ścianki? Ile centymetrów od niej? Jeśli bardzo blisko, to może lepiej jakieś kolumny z bass-reflexem z przodu obudowy. RLS Callisto III będą raczej za małe do takiego pomieszczenia, Chyba, że nie zależy Ci na potędze brzmienia ani na dużym "basie". Ale i wówczas moim zdaniem trzeba by do nich dobrać niezły wzmacniacz. Taki conajmniej za podobną jak kolumny sumę a jeszcze lepiej używany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Cytat

Pokój ma chyba większą szerokość niż 198cm jak sądzę, czy się mylę?


dużo większą - jest to pomieszczenie 4x6m z otwartymi przejściami do kuchni i innych części mieszkania.

Cytat

Mam nadzieję, że kolumny nie będą stały zbyt blisko tej ścianki? Ile centymetrów od niej?


Fronty ok. 60cm od ściany

Cytat

Jeśli bardzo blisko, to może lepiej jakieś kolumny z bass-reflexem z przodu obudowy. RLS Callisto III będą raczej za małe do takiego pomieszczenia, Chyba, że nie zależy Ci na potędze brzmienia ani na dużym "basie".


Może jakieś podpowiedzi? Czy różnica pomiędzy seriami RX a BX w MA jest spora? Nie miałem kiedy tego odsłuchać, bo w tym tygodniu wszyscy się przygotowywali na Audio Show.
Na jakie firmy jeszcze zerknąć?

Cytat

Ale i wówczas moim zdaniem trzeba by do nich dobrać niezły wzmacniacz. Taki conajmniej za podobną jak kolumny sumę a jeszcze lepiej używany.


Racja. Ze wzmacniaczami jestem jeszcze mniej zorientowany póki co.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 60cm od przedniej ścianki kolumny, to nie jest tragicznie, choć można by lepiej. Z drugiej strony ta ścianka nie zajmuje całej powierzchni z tyłu, więc i odbicia dźwięku nie powinny być tak duże jak przy normalnej ścianie. Szkoda tylko, że kolumny będą tak wąsko rozstawione.
W sumie to mam za mało danych by Ci coś doradzać. Nie napisałeś jakie brzmienie lubisz (typu: chłodne - gorące, rozjaśnione - przyciemnione, łagodne - ostre, granie średnicą, czy bardziej skrajami pasma, itd... .) co będzie źródłem dźwięku? Ile będziesz mógł przeznaczyć na wzmacniacz, czy musi to być nowy sprzęt?
Przydałyby się jakieś zdjęcia pokoju albo rysunek, rzut z góry.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli 60cm od przedniej ścianki kolumny, to nie jest tragicznie, choć można by lepiej. Z drugiej strony ta ścianka nie zajmuje całej powierzchni z tyłu, więc i odbicia dźwięku nie powinny być tak duże jak przy normalnej ścianie. Szkoda tylko, że kolumny będą tak wąsko rozstawione.
W sumie to mam za mało danych by Ci coś doradzać. Nie napisałeś jakie brzmienie lubisz (typu: chłodne - gorące, rozjaśnione - przyciemnione, łagodne - ostre, granie średnicą, czy bardziej skrajami pasma, itd... .) co będzie źródłem dźwięku? Ile będziesz mógł przeznaczyć na wzmacniacz, czy musi to być nowy sprzęt?
Przydałyby się jakieś zdjęcia pokoju albo rysunek, rzut z góry.



Już nadrabiam:
- brzmienie ciepłe, z wyraźnym ale niekoniecznie głośnym basem. choć lubię muzykę gitarową więc środek pasma jest istotny.
- główne źródło dźwięku - gramofon (z pre-ampem Phono Box MM)
- Wzmacniacz nie musi być nowy, ok. 2000.

A poniżej rysunek pokoju z planu z zaznaczonym na czerwono planowanym miejscem na kolumny. Jeśli się nie da, albo stwierdzę, że kiepsko w tym miejscu wychodzi to przemeblowanie wchodzi w rachubę - np na tę ścianę, która jest na dole rysunku. Ustawienie w miejscu zaznaczonym na czerwono wynika z tego, że docelowo kiedyś będę miał TV+BlueRay i będzie on umieszczony właśnie na tej ściance i myślałem o wykorzystaniu tych kolumn również do oglądania/słuchania koncertów lub filmów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wzmacniacza, jeśli lubisz ocieplone brzmienie proponuję Densena B-100 (świetny wzmacniacz o ile nie przeszkadza Ci brak zdalnego sterowania). Ewentualnie coś z oferty Musical Fidelity albo Naim. Niektóre z nich są tu.
http://www.hifi.pl/gielda/audio.php
Co do nowych kolumn w budżecie który zakładasz, chyba rzeczywiście Monitor Audio będą nieźle grały. Jasne, że BX i RX to trochę inna klasa, ale też i nieco inne brzmienie. RX brzmią nieco bardziej rozdzielczo na wysokich tonach, ale też jaśniej, co niekoniecznie każdemu musi się podobać. Tu już sam musisz wybrać. Myślę, że wzmacniacze które Ci zaproponowałem powinny dobrze zagrać z MA, tym bardziej, że moim zdaniem kolumnom tym brakuje trochę wypełnienia w średnicy a wzmacniacze które zaproponowałem to zrekompensują. Z nowych kolumn w tej cenie nie widzę zbyt wielu ciekawych. Może Mission M33i, M34i, dobrze grają tylko brakuje im nieco wyrafinowania wysokich tonów.
Jeśli jednak bierzesz pod uwagę także kolumny z drugiej ręki, to dobrze by zagrały także Castle, Ruark, ESA, Xavian.
Gdyby nie to, że są szersze niż chcesz poleciłbym Ci świetne Dali 850. Mniejsze 450 też są fajne.
Densen super gra z kolumnami Sonus Faber, sam miałem B-100 z SF Minuetto, ale dobre i niedrogie Sonusy są na ogół standowe a Twoje pomieszczenie jest całkiem spore. Mogłoby brakować potęgi brzmienia, szczególnie niskich tonów. Choć piszesz, że Ci na tym szczególnie nie zależy.
Kto wie? Trzeba by spróbować.
Do takiego zestawu warto by już dać jakieś przyzwoite kable (interkonekty i głośnikowe). Oczywiście najpierw skompletuj zestaw, pograj na zwykłych kablach i wówczas stwierdzisz co w brzmieniu chciałbyś jeszcze "dopieścić".
Szkoda, że kolumny muszą stać tak wąsko rozstawione, ale może nie będzie źle grało. Dobrze, że jesteś otwarty na zmiany.
Za miejscem odsłuchowym koniecznie trzeba dać jakiś dyfuzor. Może być w formie otwartej półki "kratki" wypełnionej książkami, płytami, bibelotami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość blisko siebie te kolumny mają stać icon_sad.gif . Zastanawiam się czy nie mogłaby się kolumienka do końca barku "przytulić" - wtedy trójkąt kolumny - miejsce odsłuchowe miałby szanse na równoboczność , a to sprzyja.
Co do nowych kolumn, zerknij w kierunku Elac FS 68 - troszkę droższe od zakładanego budżetu ale odwdzięczają się ciepłym, zrównoważonym brzmieniem icon_smile.gif
Powodzenia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapamiętaj sobie, że zawsze warto!!! Tym bardziej wtedy, gdy ktoś Ci coś odradza, a Ty tego nie znasz... Dopiero wówczas zrozumiesz, czy to była dobra, czy zła porada. Akurat tego modelu DALI nie znam, ale sporo innych produktów tego wytwórcy i owszem. Dlatego z czystym sumieniem piszę byś posłuchał ich, a nóż/widelec spodobają Ci się icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...