Skocz do zawartości

Wzmacniacz a kolumny... Jak to w końcu jest? Pomocy!


Micki

Recommended Posts

Witam serdecznie icon_smile.gif . Na wstępie musze napisać, że nie jest tak, że z lenistwa pisze nowy temat a nic nie czytałem... horror tematów po prostu przeczytałem chyba już i zawsze gdy wydaje mi się że już wszystko jasne znów pojawia się coś nowego i mam mętlik. Sprawa jest dla tych którzy się znają po prostu banalna, a ja wchodze dopiero w "świat wzmacniaczy" i najtrudniej właśnie znaleźć to, co najłatwiejsze. W artykułach nigdy jasno nie było wyjaśnione co jak. Mam parę pytań, i liczę na waszą pomoc, bo bez tego nie rusze kroku do przodu icon_sad.gif(
A pytania sa następujące:

Czy jeśli pisze, że mam wzmacniacz 2x120 W to znaczy że mam po 120 Wat na kanał?(czyli 120W na L czyli kolumne spod A i kolumne z B po stronie L i tak samo po stronie R) A co za tym idzie jeśli mam 4 kolumny to moge podpiąć 4 kolumny po 60Wat lub dwie po 120W?

Z góry serdecznie dziękuje, mam nadzieje że ten artykuł pomoże wszystkim początkującym (jak ja) i nikt inny nie będzie powtarzała takich pytań. Zostanie to raz a porządnie wyjaśnione. Nie proszę by ktoś się rozpisywał i tracił swój cenny czas. Wystarczą mi sensowne i analogiczne odpowiedzi na moje pytania icon_smile.gif
Pozdrawiam wszystkich.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Rafał nie przejmuj się tak bardzo watami. Ale jeśli chcesz podpiąć cztery kolumny, musisz uważać. Lepiej by były one 8 ohmowe niż 4 ohmowe. Wiele wzmacniaczy ma to wyraźnie napisane w instrukcji lub z tyłu, przy zaciskach głośnikowych. Masz instrukcję do niego, co to za wzmacniacz, jakie kolumny? A tak w ogóle to jaki sens ma podłączanie czterech kolumn? Chcesz sobie zrobić bałagan w scenie stereo?
Jeśli nie czytałeś, koniecznie to zrób
http://audio.com.pl/faq
znajdziesz tam wiele odpowiedzi na różne dręczące Cię pytania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki że wogółe ktoś odpisał icon_smile.gif artykuł który mi podaliście przeczytam bardzo uważnie icon_smile.gif
a wracając... nie chce podłączać 4 kolumn icon_smile.gif tylko dwie. Dlatego właśnie pytałem, czy jeśli podepne 2 kolumny to czy będą one mogły mieć moc przeznaczoną na cały kanał czyli np 2x120W
Pozdrawiam icon_smile.gif i zabieram sie za czytanie artyukułu icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z lepszych mierników jest ludzkie ucho. Jeśli nie słychać zniekształceń można grać. Byle nie podpiąć kolumn 4ohmowych do wzmacniacza przyjmującego tylko 8ohmowe, ale to jest wielka rzadkość. Albo nie należy łączyć dużych wielogłośnikowych kolumn ze słabym, powiedzmy 20W wzmacniaczem, choć to też nie reguła. Dużo zależy od konstrukcji kolumn, wydajności prądowej wzmacniacza itp... .
W Twoim przypadku czy to 60 czy 120W nie powinno stanowić problemu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie icon_smile.gif pomogliście mi jako jedyni, na innych forach to olali po prostu. Jeszcze raz wielkie dzięki icon_smile.gif
Przepraszam, że sie czepiam ciągle jednego pytania... ale nadal nie znam dokładnej odpowiedzi, czy wzmacniacz ma na określonych wyjściach maxymalną moc? jak już ciągle pisze te uparte moje 120W które idzie na kanał.
Może inaczej, jeśli mam wzmacniacz 2x120W prawda? to mam po 120W na kanał. I moje pytanie brzmi tak, te 120W są dzielone na każde wyjście czyli na 2 kolumny w kanale? czyli na każdą po 60W? czy jeśli np podepne jedną kolumnę na kanał (wiadomo drugą kolumnę na drugi kanał czyli dwie kolumny podpinam pod wzmacniacz), ona przejmie całą moc jaką przeznacza wzmacniacz czyli te 120W na jeden kanał?, czy nadal będzie to tylko 60W bo tyle jest przydzielone na jedną kolumnę? Jeszcze prościej:

Mam wzmacniacz o mocy 2x100 Wat, chce do niego kupić 2 kolumny. Więc szukam takich, które mają ponad 100Wat mocy no bo kolumna musi mieć conajmniej 25% więcej mocy niż wzmacniacz. Czy szukam raczej kolumny o mocy ponad 50W bo mimo, iż podpinam tylko 2 kolumny do kanału o mocy 100W moc dla jednego wejścia jest równa 50W (100/2).

Wiem już, z wcześniejszej odpowiedzi jakie kolumny dobrać itd bo mi to świetnie wyjaśniliście icon_smile.gif Ten ww przykład to tylko tak dla ułatwienia wam o co mi chodzi, więc nie piszcie już że co bym nie podpiął to będzie działać bo już to wiem, tylko ta jedna sprwa mi mąci w głowie...
jakby co to piszcie na pw nie chce śmiecić forum]

Pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...