Skocz do zawartości

Full-HD a HD Ready


kis

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 56
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Kis
Najkrócej: Full HD ma rozdzielczość 1920 x 1080
HD Ready ma 1366x768

Co do wykorzystania pełnego HD - przy zwykłym sygnale telewizyjnym (analogowym) obraz ma i tak mniejszą rozdzielczość. Pełne wykorzystanie możliwości HD następuje przy odtwarzaniu płyt BluRay.
FUUL HD jest to rozwiązaniem przyszłościowym, więc jeśli masz pieniądze to warto icon_lol.gif
Niektóre odtwarzacze DVD i amplitunery kina domowego mają możliwość skalowania obrazu do pełnego HD...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi telewizorami to mamy nie mały problem... Wszystko zależy od preferencji kupującego i jego podejścia do sprawy.

Weźmy przysłowiowego Iksińskiego. Widzi - "HD Ready", albo - co gorsze - "Full HD". Nie patrzy. Bierze od razu. A jeszcze jak mu Pan z Media Markt poradzi... To go tylko utwierdza w przekonaniu, że wybór dobry, przyszłościowy. Idzie Iksiński z tym pudłem do domu, podłącza ten cud techniki do zwykłej anteny i... ...cieszy oczy tymi trzydziestoma dwoma calami, albo - co gorsza - czterdziestoma dwoma calami miernego obrazu. Podłącza VHS - to samo. Podłącza DVD - identyczna miernota. W końcu Iksiński się przyzwyczaja do tego obrazka... Bo ma świadomość, że przed momentem wywalił kilka tysięcy polskich, ciężko zarobionych, złotych.

A ja zrobiłem inaczej. Rok temu kupiłem telewizor plazmowy LG 42PC1RV. Rozdzielczość? Marniutkie 852 x 480. I co? I szczęka opada, gdy się widzi, jak piękny i naturalny może być obraz z TV i DVD. A gdy wymarzę sobie kupić Blureja albo inne Hadediwidi, gdy "M jak Miłość", albo inne "Barwy szczęścia" zaczną nadawać w 1080p, to podreptam do sklepu i kupię sobie plazmę - cud techniki - Full HD.

Bo czasy naszych babć, kiedy Elektroluxa - skądinąd świetny telewizor - wymieniało się na kolejnego Elektroluxa co 20 lat, minęły na szczęście za mgłą historii.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca jest to prawda. Ważna jest roździelczość ale przy dzisiejszej sytuacji ważniejszę od ilości lini są układy polepszające obraz. Każda firma ma własne patenty np. Philips Piksel plus HD. Dlatego przy podłączonym tunerze sat i stacji SD plazma Full HD może dawać słabszy obraz niż Ready HD wspomagany technologią. Do tego pamiętaj, że każda nowa matryca to daje lepszy obraz niż porzedniej generacji nawet nafaszerowana techniką. Najważniejsze są nasze oczy i one decydują czy kupujemy ten czy inny TV. Na dzień dzisiejszy spokojenie można cieszyć się HD Ready
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle że opłaca się kupić już Full HD. Dość szybko stanie sie popularny,a potem bedzie żal że nie dołozyło się troche do hd ready icon_smile.gif. Telewizor to też nie jest zakup na rok, przynajmniej dla większości Polaków nie jest.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kis....

"Częstotliwość odświeżania obrazu" i "rozdzielczość obrazu" to są dwa zupełnie inne parametry. Jeżeli chcesz kupić Full HD - kup Full HD.

P.S. Generalnie wystarczy, aby w telewizorach - czy to kineskopowych, czy plazmowych, czy ciekłokrystalicznych - częstotliwość wynosiła 50-60 Hz. Taka częstotliwość w zupełności zapobiega zmęczeniu oczu. W plazmach - ze względu na większy rozmiar poszczególnych komórek, niż w LCD - teoretycznie częstotliwość powinna być nieco wyższa. Ale przy 100 Hz może wystąpić problem z jakością obrazu w dynamicznych scenach. Poza tym - czym większa częstotliwość, tym większy pobór mocy. Niektórzy producenci montują już odpowiednie układy zapobiegające "rozmazywaniu" przy dynamicznych scenach - TV sam dodaje kilka klatek w ujęciu, dzięki czemu ruch jest płynny. Ale czy to działa? Nie powiem, bo nie widziałem...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Różnica w cenie między podstawowym 37 calowym modelem Full-HD a HD-Ready wynosi 2000 PLN (4800 a 2800). Warto się zastanowić czy chce się kupić od razu TV na kilka lat, czy też warto poczekać aż FULL-HD jeszcze bardziej stanieją. Czasami lepiej przemęczyć się rok na swoim starym sprzęcie i za rok kupić znacznie lepszego za te same pieniądze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Format 32" faktycznie zrobił się mały...
Warto jeszcze spojrzeć na Toshibę i Sharpa - obie firmy w 2007 roku chyba przypomniały sobie o polskim rynku icon_rolleyes.gif
Za 4 tysiące można już trafić Toshibę 37" FullHD.
Natomiast co do różnic cenowych między HD-Ready a FullHD to jak dla mnie realne jest ok.1000zł, bo korekcja obrazu przy oglądaniu telewizji w najtańszych modelach HD-Ready jest dość marna i do porównań trzeba brać modele ciut wyższe - jak już słusznie zauważył Audionet.
No i raczej odpuścibym sobie 100Hz, szkoda kasy...

Wydaje mi się że w LCD ze średniej półki (bo chyba o takich tu mówimy) można też brać pod uwagę Samsunga i wyższe modele LG, generalnie modele tegoroczne - niby nie ma znaczących zmian, ale jednak starsze modele jakoś słabiej grają (tzn. "się oglądają"). icon_lol.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem Philipsa 42PFL 7662d.Mogę powiedzieć że jestem z niego zadowolony.Choć z wypowiedzi na forum poświęconym telewizji wynika że powinno się wsiąść model.Z układem Pixel plus 3 Hd. U mnie jest Pixel plus Hd. Ale niestety i cena grała rolę.Z moich obserwacji wynika że u Sony ładnie chodzą tylko te drogie modele.Najlepiej wybrać telewizor do własnego gustu.Ja miałem kupić Panasonica ,plazmę ,tak mi radzono.Lecz po przejechaniu chyba wszystkich sklepów RTV w moim mieście stwierdziłem że ten obraz mi nie odpowiada.ładnie chodzą też Sharpy.Moja żona też chciała kupić 37 cali.Odważyłem się sprzeciwić(uwierzycie?).Teraz przyznała mi rację że 42 jest ok.Do telewizora mam około 3 metrów.Udało mi się kupić telewizor na raty prawdziwe 0 %.Bez kombinacji typu ubezpieczenie czy tym podobne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Full HD ma rozdzielczość 1920 x 1080
HD Ready ma 1366x768"
To jest powszechnie znane. Ale przy oglądaniu telewizji ważne jest żeby piksele matrycy były niezauważalne. A to zależy nie tylko od formatu 1920 x 1080 lub 1366x768. Ma znaczenie odległość z której patrzymy ekran. Wystarczy zmierzyć w domu odległość do miejsca gdzie ma stać nowy telewizor a potem w sklepie z takiej samej odległości obejżeć telewizory. Format 1920 x 1080 pozwala oglądać z odległości 2 razy większej od szerokości ekranu, a nawet i z mniejszej! W więkrzości przypadków 1366x768 w zupełności wystarczy. Duże znaczenie ma także ostrość wzroku. Czyli wybierając telewizor po prostu trzeba popatrzeć. Może nie ma sensu przepłacać za Full-HD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Czas ukrocic dywagacje modelem Plazmowym Panasonic Full hd za 5,5kzl 42 cale dla sceptykow co na 37 calach nie widza ze to full hd.Tv nie posiada ukladu 100hz ale wszak plasma nie ma takich klopotow z odtwarzaniem ruchu jak LCD.

Generalnie jakosc obrazu a najbardziej ciemnych kolorow z lcd jest dla mnie nie do zakceptowania.Naprawde lubie czerń i to prawdziwa.


Edytowany
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno na tym forum sa ludzie bardziej ograni w tym temacie.Ale wywolany powiem co wiem ,mianowicie w LCD odswierzanie obrazu jest mierzone w ms(milisekundach), czyli jezeli podawany czas reakcji matrycy wynosi 8ms to odtwarzany ruch na ekranie bedzie napewno powodowal smuzenie(rozmycie poruszajacego sie obiektu ktory ciagnie za soba widoczna smuge)i tu 100hz powoduje w lepszych(czt.nowszych i drozszych)zmniejsza ten efekt.Natomiast w panelach plazmowych nowej generacji jak w/w Panasonicu smuzenie to nie wystepuje a jezeli nawet to nie urasta do rangi problemu.Wiem ze sa plazmy w technologii 100hz ale sa drogie i tu tez bym chcial zasiegnac opinii bo chcialbym nabyc plazme bez ukladu 100hz,jak zachowuje sie w grach HD i czy wyswietla 1080p bez overscanu(czy nie obcina krawedzi obrazu)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest chyba odwieczny problem do tego odległość itp otd..
tez stoje przed takim dylematem..i naprawde ciezki orzech do zgryzienia..jak narazie zostaje kineskopowy z krotkim tyłem, ale w ciagu roku chcialbym kupic ii co pol roku rynek sie zmienia w kolko dochodzi cos i robi metlik..
ehhh...dobrze by bylo gdybys zamieszczali tutaj jakies sensowne propozycje..??
w przedziale - cena / jakość
i cena / power
co Wy na to?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam na full hd i ceny ok. 3000 zł za 37 cali.
Technologie 100 Hz lub 120 Hz istotnie zmniejszają smużenie i są jak najbardziej potrzebne.
Obecnie, po lekturze opinii na kilku forach jeśli kupowałbym telewizorek to tylko lcd 2 firm Panasonic lub Thoshiba.
Kuzyn kupił Samsunga i już 3 razy był w naprawie a ma go 2 tyg. icon_sad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

(...) w LCD odswierzanie obrazu jest mierzone w ms(milisekundach), czyli jezeli podawany czas reakcji matrycy wynosi 8ms to odtwarzany ruch na ekranie bedzie napewno powodowal smuzenie(rozmycie poruszajacego sie obiektu ktory ciagnie za soba widoczna smuge)i tu 100hz powoduje w lepszych(czt.nowszych i drozszych)zmniejsza ten efekt.Natomiast w panelach plazmowych nowej generacji jak w/w Panasonicu smuzenie to nie wystepuje a jezeli nawet to nie urasta do rangi problemu. (...)



Faktycznie - plazmy mają o wiele szybszy czas reakcji ekranu. Potrzebny jest im tylko jeden impuls do zapalenia lub zgaszenia poszczególnej komórki. W LCD jest z tym dużo gorzej...

Ale również w plazmach - przy odświeżaniu 100 Hz - może wystąpić smużenie... Po prostu nadawany sygnał nie wyrabia z klatkami filmu. Ale to wszystko tylko teoria i "zasłyszane wieści". Sam tego nie doświadczyłem, bo moja plazma 100 Hz nie ma... Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście każdy telewizor ma możliwość regulacji i dobrze by było umieć z niej skorzystać wybierając model dla siebie .Trzeba zażądać od sprzedawcy pilota bo większość ostawień jest dostępna tylko z niego.Tak naprawdę nasz zakup jest dziełem przypadku opieramy się na tym co mówią znajomi,sprzedawca w sklepie.Jednego jestem pewien nie należy wybiera sprzętu niemarkowego w bardzo atrakcyjnej cenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HD Ready można bardzo tanio kupić na zachodzie Europy wystarczy rzucić hasło do znajomych, kupić przy okazji wyjazdu turystycznego lub w sklepie internetowym. HD ready jest tam masowo wyprzedawany i można go kupić nawet za 1/2 ceny, a spójrzmy prawdzie w oczy mało kto wykorzysta w pełni FULL-HD (m.in. dlatego że mało kto ma BlueRaya lub HD-DVD) więc po co przepłacać jak nie widać różnicy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...