Skocz do zawartości

Full-HD a HD Ready


kis

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 56
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cytat

HD Ready można bardzo tanio kupić na zachodzie Europy wystarczy rzucić hasło do znajomych, kupić przy okazji wyjazdu turystycznego lub w sklepie internetowym. HD ready jest tam masowo wyprzedawany i można go kupić nawet za 1/2 ceny


Skoro tam już takiego formatu nie chcą, to po co się w niego pakować. HD Ready jest tylko wstępem do pełnego formatu i wolę dołożyć do Fulla nawet kupując na zachodzie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszłościowo to raczej oczywiste że full hd powinien by ale dużo trudniej odpowiedziec sobie na pytanie , czy to ma byc plazma czy lcd. Oba mają swoje wady i zalety ale tak przecietnie to najwięcej się ogląda mimo wszystko telewizyjnych kanałów... zawsze coś tam w tle gra , bo ileż można oglądac dziennie filmów ?? czy nawet miesięcznie. A tylko przy bluray czy hd dvd będziemy mieli odpowiedni obraz do full hd a raczej znając życie w Polsce nawet satelity będą jeszcze dłuuuugo przechodzic na hdtv więc chyba optymalniejszy na najbliższe 5...10 lat byłby tv dający lepszy obraz ze zwykłych gorszych telewizyjnych kanałów i niższej rozdzielczości... czyli który ?? Z tego co czytałem to niby plazma... ?!?!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla mnie te wszystkie nowinki techniczne (typu Full HD) to niestety u nas (w tym kraju trzeciego świata icon_wink.gif ) wciąż chwyt marketingowy. Większość kupuje to bo myśli, że za niedługo będzie to standardem i czekają aż tak się stanie, jednocześnie szukając niejako na siłę możliwości, by to wykorzystać, podczas gdy nadawcy telewizji cyfrowej i wydawcy płyt DVD zostają z tym daleko w tyle. Wg mnie nie ma sensu wydawać teraz tyle kasy na Full HD, bo procent wykorzystania tego będzie mizerny, a za parę lat jak już wejdzie to w życie, można zawsze zmienić TV. Niektórzy teraz powiedzą, że po co wydawać dwa razy siano na TV w przeciągu kilku lat, ale wydaje mi się, że jak teraz kupię Full HD na zapas, żeby potem nie zmieniać TV, to i tak za parę lat wejdą jakieś nowe standardy, których ten TV nie będzie miał, więc moja rada (taka bardziej ekonomiczna, bo miłośnicy nowinek mnie zaraz "zjadą" w następnym poście icon_wink.gif ) to wydać więcej na lepszej jakości sprzęt, nawet jeśli będzie on nieco krok do tyłu, w stosunku do tego, co próbują nam wmówić spece od marketingu producentów sprzętu A/V. Na pewno zyska sie na jakości i strata będzie mniejsza, bo ceny nowości są spore, ale jeszcze szybciej spadają w dół icon_wink.gif . Podobnie rzecz ma sie (przynajmniej narazie) z HDMI.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Uważam że zawsze lepszym rozwiązanie jest telewizor o pełnej rozdzielczości Full HD. Fani MP3 też twierdzą że nie ma różnicy w dźwięku i tylko maniacy upierają się przy starym CD Audio .Programów nadawanych w HD dynamicznie przybywa w telewizji satelitarnej ,i także co lepsze sieci kablowe wprowadzają je do swojej oferty.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam tego typu pytanie. Wiem, że zwykła TV lepiej skaluje się na telewizorach Full HD z racji na zbliżoną do podwójnej ilość linii w Full HD w stosunku do TV tradycyjnej. Z tego co wiem kanały HD w Polsce nadają w 720p, a nie w 1080p. Jak więc sprawa ma się ze skalowaniem obrazu 720p na telewizory Full HD? Bo wygląda mi to na podobną sytuację do tej, gdy PAL (576 linii) skalujemy na HD Ready (720 linii). Co prawda 720 wystarczy przemnożyć przez 1,5 a więc wartość dość przyjemną dla oka, ale i tak oznacza to, że linie sygnału 720p na telewizorze 1080p na przemian byłyby oryginalne i podwajane, co chyba nie wyglądałoby nadzwyczajnie. Jak więc to wygląda w rzeczywistości i o ile gorszy jest odbiór np. Canal+ HD na telewizorze Full HD od tego na telewizorze HD Ready. I czy ktoś może wie, kiedy polskie TV mają zamiar rozpocząć nadawnaie w 1080p?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZALEK

Polska telewizja zanim zacznie to pewnie umrzemy , miałem nadzieję i liczyłem bardziej na satelity ale cóż... miesiąc temu dzwoniłem do polsatu spytać Pani ( ponieważ wcześniej kupiłem dekoder HD z anteną HD ) jakie kanały w końcu poza testowym POLSAT SPORT HD który jako testowy nie daje nic .... odpowiedziało mi milczenie a raczej infornmacja że takich informacji nie ma .... więc spytałem jeśli nie wie jakie to może wie kiedy chociaż i usłyszałem znowu jakieś dziwnego typu milczenie wręcz z urazą ( tak to intuicyjnie czułem ) że ośmielam się takie pytania bezczelne ?! nietaktowne ?! zadawać... W Canal+ i eNce chyba trochę lepiej ale jakoś wierzyć mi się nie chce i jak pisałem troche wyżej naprawdę zaczynam się zastanawiać nad sensownością zakupu Full HD niestety...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kibic1

Co do eNki czy innych oby tak było że będzie coraz lepszy obraz...głosuję za !!
Natomiast ceny odtwarzaczy maleją i na pewno będą tanie jak i teraz DVD albo porównywalnie ale problem w tym że np. filmy na DVD nówki masz w cenie... 50...60...70...80...120 ... zalezy co...
I tu jest problem bo nie sądzę żeby nagle płyty bluraya i hd dvd miały być w rozsądnej cenie...
Tu chyba jesteś za dużym optymistą icon_smile.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hd ready to przejsciowa technologia. Wychodząc z tego założenia kupiłem FullHD. Może telewizja w najbliższym czasie nie bedzie nadawała w najwyższej rozdzielczości, ale HD DVD czy Blue Ray bedzie bardzo szybko dostępny do masowego użytku. Tam już FullHD działa ok.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

...Z tego co wiem kanały HD w Polsce nadają w 720p, a nie w 1080p. Jak więc sprawa ma się ze skalowaniem obrazu 720p na telewizory Full HD? Bo wygląda mi to na podobną sytuację do tej, gdy PAL (576 linii) skalujemy na HD Ready (720 linii). Co prawda 720 wystarczy przemnożyć przez 1,5 a więc wartość dość przyjemną dla oka, ale i tak oznacza to, że linie sygnału 720p na telewizorze 1080p na przemian byłyby oryginalne i podwajane, co chyba nie wyglądałoby nadzwyczajnie...


W Polsce nadają w formacie 720p zwłaszcza sport z tego względu, że w użytku jeszcze jest sporo telewizorów HD-ready i to starszej generacji, dla których przeskalowywanie 1080i do 720p jest zbyt trudne i jakość obrazu wychodzi gorsza. Podobno na kanałach niesportowych można spotkać 1080i, ale często materiał źródłowy jest w niskiej rozdzielczości i nadawanie go w wersji HD jakości nie poprawia.
Co do przemnożania ilości linii przez 1,5 oraz pomysłu "na przemian byłyby oryginalne i podwajane", to nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Przeskalowanie obrazu dokonuje się za pomocą zaawansowanych algorytmów analizujących nawet do kilkudzisięciu pikseli obrazu źródłowego do obliczenia jednego piksela w obrazie wyświetlanym. Podstawą tych algorytmów jest imetoda nterpolacji, występująca zazwyczaj w towarzystwie odszumiania, wygładzania, wyostrania krawędzi, filtracji i t.d. W różnych telewizorach te procesy działają inaczej, co daje różne rezultaty. Najlepiej po prostu to zobaczyć - umówić się w markecie przed południem, kiedy nie ma tłoku, jeszcze wziąć DVD, płyty i obejżeć na różnych modelach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku miesięcy mam LCD Samsunga full HD i jestem bardzo zadowolony. Jestem bardzo wymagający jeżeli chodzi o jakość obrazu i wszystkim radzę, jeżeli chcecie wydać tyle kasy - kupcie raz a dobrze full HD, a i za kilkanaście lat będziecie cieszyć się wyśmienitym obrazem, no chyba że zaczniemy juz w ogole żyć w jakiejś wirtualnej rzeczywistości icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście - tylko full HD... W końcu telewizor, to zakup na pare, jak nie parenaście ładnych lat... Przynajmniej dla większości, przeciętnych obywateli.. Tyle, że osobiście poczekam aż full HD zadomowi sie "na dobre" w Polsce. Fakt, że pewnie to potrwa, ale do tego czasu, jeszcze pewnie sie sporo zmieni i to nie tylko pod względem cen...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
W kwestii utwierdzenia Cię w wyborze TV Full HD i jego przekątnej. Jeżeli TV FHD 50" ma 1920x1080 pikseli i TV FHD 42" ma 1920x1080 pikseli to siłą żeczy ten 42" będzie miał te piksele mniejsze niż ten 50". Skoro mają tę samą rozdzielczość a inną powierzchnie ekranu to robiąc proste obliczenia matematyczne wyjdzie w którym z nich mamy więcj pikseli na cm2 a co za tym idzie lepszy obraz z mniejszej odległości. Niestety nie mam wymiarów 42" ,żeby te obliczenia zrobić.

A teraz zrób takie porównanie w relacji 42" 1920x1080 a np. 42" 1366 x 768 albo jeszcze gorzej 1024 x 768. Nie wiem czy trzeba jakichś lepszych argumentów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja podam te wartości. Chcę zastrzec tylko, że są one przybliżone i dla różnych modeli mogą być minimalnie inne (dane producentów są sobie nierówne 42" to niezawsze 105cm).
Wszystko dla przekątnej 42" (pow. ~4750cm2)
Full HD (1920x1080) 300pix/cm2
HD Ready (1366x768) 220pix/cm2
(1024x768) 165pix/cm2

cooledit
Nie potrzebujesz danych producenta czy pomiarów własnych, żeby to policzyć. Wystarczy wiedzieć, że ekran jest panoramiczny (16:9) i znać twierdzenie Pitagorasa icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A ja sie dopisze icon_smile.gif
Planuje kupic samsunga 32b450 za 1800 zł z HD ready.
Czytajac wasze wypowiedzi. Bede go ogladał z odległości ok 2 metrów.
Czy on wystarczy? Jak go ocenaicie?



Warto też sobie uzmysłowić ile posiadam na chwile obecną materiałów w HD , ile w Full Hd.
Ile mamy puszczanych programow które wymagają ogladania w full hd (np dajmy na to...Telexpress) icon_smile.gif
Nie zakładajmy z góry, że TV ma być na 10 lat..bo w tych czasach już wchodza TV z podświetleniem ledowym, wchodzą TV 3D..nie wspominając..o japończykach którzy chcą już wprowadzić.. większą rozdzielczość niż Full HD.
Jest masa aspektów do przełknięcia za nim kupi się TV.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Moim skromnym zdaniem zdecydowanie Full-HD.Ważną sprawą jest jakie będzie żródło z którego będziemy oglądać.
1.Czy jest to kablówka
2.Czy jest to dekoder podpięty bezpośrednio do telewizora
3.Czy jest to dekoder podpiety do ampitunera a on do telewizora.
Gwarantuję że w każdym przypadku będzie inny obraz.Piszę o tym bo to przerabiałem.Poza tym różnica w cenie nie jest już zbyt wielka.
Przyjmuję również taką dewizę że nie należy się cofać.Był na topie HD-Ready jest Full-HD.Jest to normalna kolej rzeczy.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Przyjmuję również taką dewizę że nie należy się cofać.Był na topie HD-Ready jest Full-HD.Jest to normalna kolej rzeczy.


Owszem podzielam Twoje zdanie, ale na dobrym ekranie HD-Ready material w 720 już wygląda znakomicie...zabija wszelakie SD.. icon_smile.gif
Puszczony obraz 1080 - wygląda chyba ciut lepiej..chyba,ze to moja wobrażnia jakoś lepiej wpływa na obraz...
Źródła obrazu.. ważna sprawa..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...