Skocz do zawartości

Gramofon audio-technica AT-LP120


Recommended Posts

Pozdrawiam wielbicieli czarnej płyty!
Kupiłem nowy gramofon audio-technica AT-LP120. Przystąpiłem do montażu wkładki (Ortofon 2M Red) i regulacji gramofonu. Opierałem się głównie na artykule znalezionym w Internecie. Przy regulacji anti-skatingu posłużyłem się płytą, na której była duża powierzchnia niezapisana muzyką. Opuszczając igłę na powierzchnię między rowkami tak, aby igła ślizgała się po powierzchni płyty obserwowałem jej zachowanie w zależności od ustawionej wartości anti-skatingu. Spodziewałem się, że przy za małym anti-skatingu igła będzie uciekała w stronę środka płyty, a przy za dużym na zewnątrz płyty i tak dobiorę jego optymalną wartość. Tymczasem bez względu na ustawioną wartość igła zjeżdżała do środka. Teraz nie wiem, czy ja źle interpretuję zagadnienie, czy anti-skating nie działa. Rozważam, czy wkładka nie jest zbyt ciężka, lecz w instrukcji gramofonu nie ma mowy o ciężarze wkładki. Jeszcze problem regulacji wysokości ramienia. Piszą, aby tak ustawić, żeby ramię było równoległe do powierzchni płyty. Przyznam się, że na moje oko ramię w pozycji zerowej znajduje się za wysoko, a regulując śrubą mogę je tylko podnieść. Celowo użyłem określenia ”na moje oko”, gdyż trudno wizualnie tę równoległość określić i nigdy nie będę pewny, czy ramię jest równoległe. Czy należy je ustawić oceniając brzmienie w zależności od ustawionej wartości? W budowie gramofonu dostrzegam inne drobne mankamenty konstrukcyjne. Czy ktoś ma doświadczenia związane z tym gramofonem?
Pozdrawiam! Grzegorz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
1. Mam nadzieję, że wkładkę ustawiałeś przy pomocy jakiegoś szablonu. Np. RCM
2. Co do wysokości ramienia (w skrócie VTA) to równolegle do płyty ma być górna powierzchnia wkładki przylegająca do główki ramienia. Oczywiście po opuszczeniu ramienia na płytę. Często zdarza się, że że wkładka jest nieregularnych kształtów w dolnej części i ramię jest okrągłe z tendencją zwężania ku główce, dlatego górna powierzchnie jest punktem odniesienia.
3. Jeśli chodzi o antyskating to jeśli masz "magnetyczny" lub "dynamiczny" to ustawienie na czystej płycie jest nie możliwe. Jeśli pokrętło "AS" jest wyskalowane to ustaw jak podaje instrukcja i ewentualnie możesz poeksperymentować w granicach 10% w górę i dół.

pozdr. Jacek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...