Skocz do zawartości

kolumny do muzyki elektronicznej


tomgda

Recommended Posts

Heyka.Witam szanownych forumowiczów.Jest to mój pierwszy post na tego typu forum.Pisze tu ponieważ stwierdziłem że jednak jestem audiofilem icon_smile.gif Mimo to jestem trochę dziwnym miłośnikiem pięknej muzyki bo lubie muzyke techniczną. Nie trawie jednak muzy w stylu "łup łup łup la la la" a muze w stylu Chemical Brothers i Orbital.

Chce zmienić swój sprzęt audio na coś "dużego" i zastąpić swoją mini wierze Philips FW670P na coś poważnego.

Na początek szukam głośników.
Hmmm jeśli w jakiś sposób można opisać dźwięk (choć wiem że jest to niemożliwe bo jest tyle uszu ile ludzi) ja bym powiedział czego szukam:

sopran - wysublimowany i precyzyjny jednak podkreślony

bas - głęboki lecz niedokuczający (potężny przy nie dużych głośnościach)

średnie - stonowane a czkolwiek wyraźne

głębia - przestrzeni średnia (słyszalny efekt stereo)

Czy jesteście w stanie polecić mi konkretne modele kolumn do muzyki elektronicznej ?? Czekam na propozycje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że to Twój pierwszy post to postaram Ci się pomóc, choć nie bardzo wiem w czym bo za mało podałeś informacji.
Ok - sprecyzowałeś swoje preferencje muzyczne (które nie wątpliwie sięgają konstrukcji z wyższej półki). Podstawowy błąd - nie podałeś budżetu, idąc dalej nic nie napisałeś o pokoju (gdzie to będzie grało chociaż ile m kw?). Jaki będzie wzmacniacz i co będzie źródłem. Jak podasz te informacje to pewnie ktoś poda kilka propozycji. A i jeszcze jedna istotna sprawa: nowe, używane, czy może DIY ?

P.S Jak to powtarzał mój prof.: "Nie ma pytań bez odpowiedzi, są tylko źle zadane pytania."
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Heyka.Witam szanownych forumowiczów.Jest to mój pierwszy post na tego typu forum.Pisze tu ponieważ stwierdziłem że jednak jestem audiofilem icon_smile.gif Mimo to jestem trochę dziwnym miłośnikiem pięknej muzyki bo lubie muzyke techniczną. Nie trawie jednak muzy w stylu "łup łup łup la la la" a muze w stylu Chemical Brothers i Orbital.

Chce zmienić swój sprzęt audio na coś "dużego" i zastąpić swoją mini wierze Philips FW670P na coś poważnego.

Na początek szukam głośników.
Hmmm jeśli w jakiś sposób można opisać dźwięk (choć wiem że jest to niemożliwe bo jest tyle uszu ile ludzi) ja bym powiedział czego szukam:

sopran - wysublimowany i precyzyjny jednak podkreślony

bas - głęboki lecz niedokuczający (potężny przy nie dużych głośnościach)

średnie - stonowane a czkolwiek wyraźne

głębia - przestrzeni średnia (słyszalny efekt stereo)

Czy jesteście w stanie polecić mi konkretne modele kolumn do muzyki elektronicznej ?? Czekam na propozycje.


Napisz ile masz kasy to napewno sie cos wybierze. Sam jestem fanem Chemicalsow i Prodigy i wszelakiej masci muzyki elektronicznej i tez pod katem tej muzyki wybierałem sobie kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za niedopowiedzenie:)

To czy głośniki będą nowe czy używane jest mi obojętne byle grały jak wspomniałem.

Jeśli chodzi o wzmacniacz to prawde mówiąc jeszcze też nie wybrałem.Wiem że to powinno iść w parze ale jakoś skupiłem sie narazie na kolumnach.

Budrzet to około max 4000zł za pare.

Wielkość pokoju to rzecz względna bo za jakieś dwa latka będzie pewnie wyprowadzka. Narazie jest 4x4 metry i 2,5 wysokości. Kolumny będą stały po rogach pokoju.

Co polecacie do takiej muzyki szanowni forumowicze? Jeśli ktoś poda namiar przy okazji na jakiś "pasujący" wzmacniacz miło będzie sie doinformować icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 k to już jakaś sumka. Masz zamiar wydać na kolumny 4 k czy raczej jest to budżet na kolumny i wzmacniacz (a co ze źródłem)

- jedyne co mi przychodzi na myśl to firma Paradigm np. coś takiego http://www.allegro.pl/item274259599_paradi...tem_olkusz.html cena dość wysoka ale może uda się znaleźć coś z drugiej ręki albo z wystawy. A jak nie to coś innego tu strona producenta http://www.koda.pl/pl/index.php?katg=2&kat=26#x
Do takich konstrukcji przyda się ciężki wzmak. ze sporą rezerwą mocy.
- albo coś z JBL http://www.allegro.pl/item275947378_jbl_st...y_warszawa.html

Podkreślam, że 4x4 to za mały pokój na takie głośniki, mim zdaniem minimum to 20-25 m/kw. Ustawienie kolumn (tak jak wspomniałeś w narożnikach) wymaga sporo pracy, jest kilka podstawowych zasad, jedna z nich mówi że głośniki nie mogą być zbyt blisko ściany tylnej i bocznej, warto dać im po 1,5m 'oddech'.

Te kolumny które podałem, nie zagrają zbyt dobrze w małym pokoju, może warto wstrzymać się z kupnem tak drogich konstrukcji do czasu przeprowadzki a w tym czasie kupić coś mniejszego (tańszego). Każdy kolejny zakup będzie łatwiejszy, większe doświadczenie. Zazwyczaj jest tak że pierwsze zakupy pasjonatów kończą się fiaskiem i po roku zaczynają się roszady i wymiana.

Może niech wypowie się ktoś kto miał styczność z takimi kolumnami, a może nawet takie posiada.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacza nie wliczam w cene kolumn.To oddzielna sprawa:)

te JBL podobają mi sie icon_smile.gif Wzrokowo wydaje się że posiadają ogromny potencjał. Słyszałem że konstruktorzy JBL przywiązują dużą wagę do muzyki elektronicznej i wiele modeli jest konstruowana pod ten właśnie gatunek icon_smile.gif Kolega polecał mi też B&W ten model http://www.ceneo.pl/showPicture.aspx?productID=650834 Możecie mi coś o nim powiedzieć ?

P.S-Czekam na kolejne propozycje icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomgda
Jeżeli będziesz chciał za jakiś czas uzupełnić wzmacniacz i parę kolumn do zestawu KD to może będzie miał sens zakup na razie niezłych kolumn podstawkowych, które po przeprowadzce (jeżeli "wylądujesz" w zdecydowanie większym pokoju) pójdą na tyły albo wejście w lampę? Budżet jest już niezły icon_rolleyes.gif I trzymając się serii L z JBLa to można wtedy zaoszczędzić kupując za ok. 1600zł L830 i zainwestować to w inne komponenty zestawu...
Czy coś wiesz o przyszłym metrażu?
Jeszcze odnośnie rozstawienia kolumn - to muszą być okolice narożników (najbardziej wpływają na basy), czy możesz je jednak trochę zbliżyć do osi symetrii pokoju oddalając jednocześnie od bocznych ścian? I wtedy duże podłogowe L890 chyba się nie uduszą powierzchnią poniżej 20m icon_cool.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem kiedyś B&W z tej serii co podałeś tylko podstawkowce, zupełnie mi się nie podobały (grało to z rotelem) głownie przeszkadzały mi wysokie tony było ich za dużo. Nie mówię że to złe głośniki, ale nie mam z nimi dobrych wspomnień, możliwe że to wina towarzyszącej elektroniki i tego że odsłuchy odbyły się praktycznie w biegu. Warto się zapoznać z tymi kolumnami.

Co do wzmacniacza to mam tu trochę nietypową propozycję:

- wzmacniacz: http://www.koda.pl/pl/index.php?katg=1&...30&zdj=41#x
- a do tego wszystkiego końcówka mocy http://www.dvdsystem.pl/lista.php?n=KO%C5%...Y&katID=148

Z końcówki mógłbyś w zasadzie zrezygnować przy tak mocnym wzmaku. Dlaczego o tym wspominam. A no dlatego że kiedyś Hybryd miał coś podobnego (a może tu chodziło o przedwzmazniacz) już sam nie pamiętam. Głównie chodzi mi o to że z tgo wzmaka można zrobić całkiem przyzwoity sprzęt po tuningu. Cena dość wysoka, ale można je dorwać używane, bądź sprowadzane do tego zalecany ten tuning. Pamiętam że taką Kodę po tuningu miała na sprzedać firma Studio16 Hertz http://www.studio16hertz.pl/index.html na stronce znajdziesz praktycznie same kolumny (bo tym się ta firma specjalizuje), musisz się skontaktować z firmą i zapytać się czy nie mają jakiegoś dobrego wzmaka po tuningu lub czyby mogli coś takiego dla Ciebie wykonać. Oczywiście Koda jest tu tylko prostym przykładem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge dostawić kolumny bliżej osi symetri pokoju nawe będzie lepiej:) W przyszłości pokój to napewno będzie powyżej 25m/kw.
Kiedyś słuchałem jakiś magnatów to brzmiały dość prosto (bezpośrednio) chociaż bas był potężny. Tylko to był jakiś tańszy model. Nie wiem jak sprawa by wyglądałą w tym modelu.
Musze zapuścić sie do jakiegoś sklepu odsłychać tych JBL i może B&W odrazu:)
Zna ktoś może w trójmieście sklep gdzie można odsłuchać tych kolumn?
W tuning wzmacniacza narazie nie chce wchodzić.Może w przyszłości o tym pomyśle.Narazie zobacze jak będzie grało to co uda mi sie złożyć oczywiście przy waszej pomocy icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kiedyś słuchałem jakiś magnatów to brzmiały dość prosto (bezpośrednio) chociaż bas był potężny. Tylko to był jakiś tańszy model. Nie wiem jak sprawa by wyglądałą w tym modelu.


Pewnie chodzi ci o serię Monitor. Quantum to wogole inna bajka. Siedza tam wogole inne przetworniki wysokotonowe jak i niskotonowe. Seria Quantum )chyba byl to model 507) w porownaniu do Mission M35i, Cabasse Jersey i Elac FS109.2 w prasie wypadl calkiem nieźle i ich brzmienie bylo sprecyzowane w ten sposob:
"Magnaty 507 robią wrażenie na osobach ceniących dynamiczne i zdecydowane brzmienie. Są szybkie, czyste i potrafią naprawdę głośno zagrać..."
Jak dla mnie właśnie to jest piorytetem dlatego zdecydowalm sie na Magnaty lecz niestety na serię niższą bo na Quantum 507 mnie nie było stać akurat.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Moge dostawić kolumny bliżej osi symetri pokoju nawe będzie lepiej:) W przyszłości pokój to napewno będzie powyżej 25m/kw.

Tomgda
W tym przypadku JBL L890 będą niezłym wyjściem - i ogólnie jeżeli możesz uciec od narożników to duże fronty mają sens icon_cool.gif
Słuchałem rocka i muzyki elektronicznej na strszych seriach JBLa i odpowiadało mi ich brzmienie (seria LX oraz E).
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomgda

Wolf sprzedaje swoje Paradigmy Studio
http://audio.com.pl/forum/index.php?showtopic=2690
- kwota niestety wyższa od Twoich założeń, ale nawet jeśli nie chcesz tyle wydać to mógłbyś się spytać o Jego wrażenia icon_rolleyes.gif
czy o porównanie ich do modelu PARADIGM MONITOR 11 v.5 polecanych w poście Baq85
http://www.allegro.pl/item274259599_paradi...tem_olkusz.html
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...