Skocz do zawartości

kabel optyczny


pawelend

Recommended Posts

Piszesz o wtyczkach przewodu, czy gniazdach S/PDIF urządzeń??? Na wtyczkach czasami producenci zakładają gumowe osłonki, które są zabezpieczeniem powierzchni światłowodu, je bezwzględnie trzeba ściągać przed podłączeniem!!! Osobiście nie używam tego rodzaju połączeń wolę COAXIAL, który uchodzi za lepsze połączenie, ale nie wydaje mi się by były jakieś dwa rodzaje wtyków!!!??? Natomiast na pewno są dwa systemy zabezpieczenia gniazda optycznego: starego typu ze ściąganą zatyczką (którą ludzie często gubią) i nowego gdzie osłonkę tworzy ruchoma klapka, chowająca się do środka kiedy wkładasz wtyczkę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

...nie wydaje mi się by były jakieś dwa rodzaje wtyków!!!??? .

Jednak są dwa roddzaje wtyków optycznych icon_cool.gif :

Toslink - kwadratowa, na środku 2 boków lekkie wybrzuszenie na zewnatrz (zazwyczaj takie właśnie gniazda są w amplitunerach i wzmacniaczach DVD, oraz w CDkach i odtwarzaczach minidisk, a także tych odtwarzaczach DVD i BR które mają wyjście optyczne), również od kilku lat telewizory mają wyjście optyczne w standardzie Toslink
oraz
Jack (okrągła średnicy 3.5mm, wyglądem przypominająca monofoniczny wtyk minijack)

W sprzedaży są kable każdego typu: Toslink-Toslink
Toslink-Jack
Jack-Jack
oraz bardzo fajny pomysł: kable, które mają z obu końców obrotową końcówkę, więc w zależności od potrzeb możemy mieć albo Toslink albo Jack optyczny.

Pozdrawiam
PS. Co do zaślepek - w gniazdach Toslink w amplitunerze i odtwarzaczach w miarę możliwości mam włożone zaślepki, na wtyku kabla którego nie używam (wisi sobie gotowy do podłączenia) też mam zostawioną nakładkę ochronną, by sie nie kurzyło...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Na wtyczkach czasami producenci zakładają gumowe osłonki, które są zabezpieczeniem powierzchni światłowodu, je bezwzględnie trzeba ściągać przed podłączeniem!!!



Dzięki za odpowiedź. Coś pomyliłem bo mam zdjęte te osłonki, jak je założyłem to nie chciały wejść wtyczki do gniazd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...