Skocz do zawartości

zestaw do pokoju 19 m2


mazier

Recommended Posts

DSC01446.jpg



Witam,

To mój pierwszy post na forum więc pozdrawiam wszystkich serdecznie. icon_smile.gif

Jestem zupełnie zielony w sprawach audio a moje doświadczenie to kilka godzin serfowania po necie.
Niestety nie bardzo udało mi się znaleźć odpowiedź na insteresujący mnie temat więc postanowiłem napisać.

Chciałbym nagłośnić pokój 19m2 (rysunek w załączeniu).
Słucham głównie muzyki klasycznej, jazzu, bluesa i muzyki wschodu może czasem rocka.
Chciałbym, żeby kolumny były podpięte pod PC ale jeśli to wyklucza względnie dobrą jakość muzyki jestem gotów kupić wzmacniacz i ew. CD.
Ze względu na układ pokoju wykluczone są raczej kolumny stojące, gdyż znalazłyby się w przejściu. Układu mebli nie chciałbym zmieniać, ponieważ uczę angielskiego i na ścianie naprzeciw kanapy jest tablica (a w przyszłości podwieszę sobie rzutnik). Wbudowanie głośników w ścianę nie wchodzi w rachubę, bo nośna ani w sufit, bo i tak mam nisko.
Myślałem o kolumnach zawieszonych na scianie naprzeciw kanapy ale nie wiem jakie nadawałyby się najlepiej do tego celu. Nie mogą być zbyt wysokie (myślę, że max 40 cm) żeby się ktoś nie przypieprzył w głowę. Myślę, że ogólnie gabarytowo mogłyby być spore ale wtedy ogólnie ustawione niejako w poziomie.
Jeśli chodzi o cenę to nie chcę szaleć; ot taki w miarę przyzwoity zestaw - ile trzeba będzie wydać tyle wydam.

Będę wdzięczny za wszelkiego rodzaju opinie, pomysły i rady.

Pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Słucham głównie muzyki klasycznej, jazzu, bluesa i muzyki wschodu może czasem rocka.
Chciałbym, żeby kolumny były podpięte pod PC ale jeśli to wyklucza względnie dobrą jakość muzyki jestem gotów kupić wzmacniacz i ew. CD.
Ze względu na układ pokoju wykluczone są raczej kolumny stojące, gdyż znalazłyby się w przejściu.



Aby słuchać muzyki z PC w możliwie najlepszej jakości z całą pewnością potrzebujesz 3 rzeczy:

- Wzmacniacz, warunek minimalny i konieczny.
- Zewnętrzny DAC , który zamieni cyfrowy sygnał z PC na analogowy. Nie jest to warunek konieczny, gdyż każdy komputer ma wbudowany DAC
(karta dźwiękowa), ale regułą jest że komputerowe karty dźwiękowe nie są zbyt "audiofilskie". Na początek zanim wydasz pieniądze na DAC możesz
podpiąć komputer bezpośrednio do wzmacniacza (złącze mini jack -2x RCA)
- Kolumny głośnikowe, a w Twoim przypadku kolumny podstawkowe

Wszystkie te 3 elementy bardzo wpływają na jakość dźwięku, ale IMHO kolejnym i mocno pomijanym elementem w odbiorze muzyki jest po prostu pomieszczenie odsłuchowe. Trzeba się po prostu dopasować.

Proponuję "bezpieczne" zakupy sprzętu audio. Za uniwersalnie, i dobrze brzmiące wzmacniacze można uznać: Marantz PM-6002 oraz nowsze Marantz PM-6003 oraz PM-6004 oraz wszelkie modele "wzwyż". Inne godne polecenia wzmacniacze to np. Yamaha A-S500 (wzornictwo nie każdemu musi się podobać).
Jest oczywiście jeszcze wiele innych wzmacniaczy, ale mogę się tylko wypowiadać uwzględniając moje własne doświadczenia i upodobania.
Warto na początek kierować się recenzjami sprzętu.

DAC - występuje ostatnimi czasy wszędzie gdzie mamy do czynienia z cyfrowo zapisana muzyką (komputerowe kart dźwiękowe, odtwarzacze CD, MP3-ki itd). Ostatnimi czasy zewnętrzne (poza komputerem) urządzenia DAC pojawiają się coraz powszechniej. Ma to sens, gdyż nie każdy użytkownik komputera jest audiofilem, a cyfrowo zapisana muzyka jest dla wszystkich.

Kolumny podstawkowe - polecam Monitor Audio seria BX i RX, następnie Mission seria MX, Acoustic Energy Neo, Mourdant Short Mezzo i Mourdant Short Aviano. Oraz oczywiście moje obecne kolumienki Epos M12i.

Prawdę powiedziawszy dobrego sprzętu na rynku jest bardzo dużo. Cała reszta jest po prostu kwestią dopasowania osobistych upodobań do możliwości.

Moja porada: nie baw się w audiofila. Ciesz się muzyką niezależnie od tego, czy płynie ona ze sprzętu wartego krocie, czy z ze sprzętu "budżetowego"
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zewnętrzny DAC , który zamieni cyfrowy sygnał z PC na analogowy. Nie jest to warunek konieczny, gdyż każdy komputer ma wbudowany DAC
(karta dźwiękowa), ale regułą jest że komputerowe karty dźwiękowe nie są zbyt "audiofilskie". Na początek zanim wydasz pieniądze na DAC możesz
podpiąć komputer bezpośrednio do wzmacniacza (złącze mini jack -2x RCA)



No to czekaj czekaj, skoro karta przetwarza sygnal cyfrowy na analogowy i podepnę DAC to będzie przetwarzanie analogowy na analogowy (?)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oktagon już wszystko napisał wyraźnie, że ZEWNĘTRZNY DAC jest lepszy jakościowo, niż DAC w karcie dźwiękowej komputera!

Więc powtórzę:
jeżeli kupisz zewnętrzny DAC, to z komputera wypuszczasz sygnał cyfrowy, a DAC zamienia go na sygnał analogowy i dalej idzie na wzmacniacz (na wejście 2x cinch).

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na zewnętrzny DAC, to z karty dźwiękowej wychodzisz bezpośrednio na dowolne (za wyjątkiem PHONO) wejście wzmacniacza (zapewne kabelkiem minijack-2x cinch), np. AUX, CD, Tape, Tuner...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź i wskazówki.

Poszperam nieco i pewnie nasuną się następne pytania więc z pewnością wrócę do tematu.

Przeglądnąłem kolumny i pewnie chodzi o te z początków serii, czyli np. dla MS Aviano modele 1, 1XR lub 2 dla systemu 2 głośników.

http://www.mordauntshort.com/summary.php?PID=78

Producenci zalecają ustwianie głosników na podstawce lub regale, czy umocowanie na ścianie lub suficie też będzie ok?

Czy są jakieś sensowne kolumny przystosowane do motażu ściennego/sufitowego?

W sumie mógłbym alternatywnie umieścić kolumny na regale i biurku po lewej stronie pokoju ale wtedy źródło dźwięku znalazłoby się po prostu po lewej stronie miejsca odsłuchu.

Dzięki i Pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy są jakieś sensowne kolumny przystosowane do motażu ściennego/sufitowego?



Zalecenia producentów kolumn dotyczą optymalnego ustawienia - a życie oczywiście wymusza inne rozwiązania.
Generalnie dla większości kolumn wymagane jest pozostawienie pewnej wolnej przestrzeni wokół. Jeżeli nie spełni się tego warunku,
np. umieści się kolumny bezpośrednio pod ścianą, to można się spodziewać, że bas może być rozlazły i dudniący.
Podwieszenie kolumienek na odpowiednim uchwycie powinno być OK i nie powodować zbytnich problemów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Przeglądając sprzęt pomyślałem, że może coś dać się wybrać z Allegro w mojej okolicy.

Przesyłam linka do Allegro w moim rejonie. Jest tego ok 13 stron więc może znajdzie się coś sensownego.
Chciałbym kupić wzmacniacz lub amplituner, CD i 2 kolumny do podwieszenia na suficie/ścianie do max. ok 40cm wysokości.
Wzmacniacz musi mieć możliwość podłączenia PC.

Może komuś będzie się chciało looknąć i coś mi doradzić. Dzięki icon_smile.gif

kolumny
http://allegro.pl/stereo-kolumny-podstawko...%C5%BC%C2%A0%3E
amplitunery
http://allegro.pl/sprzet-audio-dla-domu-am...%C5%BC%C2%A0%3E
wzmacniacze
http://allegro.pl/sprzet-audio-dla-domu-wz...%C5%BC%C2%A0%3E
CD
http://allegro.pl/sprzet-audio-dla-domu-od...%C5%BC%C2%A0%3E

Albo może w ogóle coś z Allegro, niekoniecznie z mojej okolicy.

Pzdr icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wzmacniacz musi mieć możliwość podłączenia PC.



Każdy wzmacniacz ma możliwość podłączenia do PC - to fakt. Wystarczy taki kabel (przykład):
mini jack - 2x RCA
Wystarczy wetknąć wtyczkę mini jack do zielonego gniazdka karty dźwiękowej PC, a wtyczki RCA (cinch) podpiąć do dowolnych gniazd w tylnej ściance wzmacniacza. Gniazda we wzmacniaczu są oznaczone zwykle mniej więcej tak: CD, TAPE, DVD, TUNER, AUX. Jedynym gniazdem do którego nie należy się podpinać, jest gniazdo PHONO - jest ono zarezerwowane dla podpięcia tylko i wyłącznie gramofonu.

Wcześniej pisałem o zewnętrznym DAC-u. Każdy komputer traktuje taki DAC jako zwykłe urządzenie audio. Dla wyjaśnienia - aby podłączyć komputer z zewnętrznym DAC trzeba albo użyć kabla USB, albo w przypadku nowszych komputerów , których karty dźwiękowe mają wyjście optyczne, można użyć kabla TOSLINK np. TOSLINK

Domyślam się, że chcesz tylko i po prostu słuchać muzyki. Ale w dzisiejszych czasach nic już niestety nie jest proste. Wdepnąłeś na to forum, to musisz cierpieć.
Aby zrobić bezpieczny i rozsądny zakup sprzętu audio, trzeba niestety liznąć nieco współczesnej techniki.
Osobiście, to odradzam kupowanie odtwarzacza CD. Muzyka wprost z komputera jest przyszłością i oferuje po prostu wygodę. Jakość dźwięku wcale nie musi na tym cierpieć. Zanim wydasz jakiekolwiek pieniądze, powinieneś zrobić głębsze rozeznanie. W obecnej chwili zachodzą głębokie przemiany w rynku muzycznym.
Jedynym bezpiecznymi zakupami na przyszłość są dobry wzmacniacz i kolumny. Cała reszta podlega dynamicznym zmianom.
Znikają z rynku tunery i odtwarzacze CD. Wszak przecież można słuchać radia internetowego online, a muzykę zamiast z CD odtwarzać z komputera.
Sam osobiście pozbyłem się całej mojej kolekcji płyt CD, po uprzednim zgraniu ich na twardy dysk w bezstratny sposób (formaty plików FLAC i APE).
Teraz kupuję płyty CD tylko wtedy, gdy nie jestem w stanie ściągnąć ich z internetu w interesującej mnie jakości. Pliki MP3 akceptuję, pod dwoma warunkami:
- jakość 320kbps lub VBR (Variable Bit Rate)
- możliwość zakupu/ściągnięcia w lepszej jakości gdy muzyka jest OK

Nie wiem czy mój post pomaga czy szkodzi w Twoim dokonywaniu wyborów, ale zwyczajnie nie mogłem się powstrzymać ... sorry
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, spoko, pomaga jak najbardziej. Dzięki za zaangażowanie.

Pomimo, że nie jestem audio i nie znam trendów, również uważam, że PC to przyszłość, zwłaszcza że przy rzutniku, który chcę zamontować i tak kompa będę chciał podłączyć. Myślę, że muza i radio (zwłaszcza z uwagi na stacje angielskie, niedostępne 'w eterze') z kompa będzie po prostu wygodnie.
Myślę więc, że faktycznie na razie wzmacniacz+kolumny a później DAC.

Chętnie wybrałbym coś z używek, bo wolałbym nie wydawć więcej kasy niż to konieczne, więc gdybyś doradził mi coś z Allegro to byłoby super.

Pzdr icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oktagon, po zgraniu na twardy dysk i puszczaniu tego na wzmacniacz nie odczuwasz pogorszenia jakości dźwięku, pewnych jego aspektów?
Jakim kablem przesyłasz muzykę do DACa a jakim dalej do wzmacniacza?
Moim zdaniem słuchanie muzyki z serwerów, odtwarzaczy strumieniowych to rzeczywiście przyszłość, ale jeszcze trzeba dopracować pewne technologie, bo dzisiaj niestety, dla mnie to nie brzmi szczególnie dobrze choć recenzenci pieją z zachwytu jak to wszystko super gra. Mój kolega niedawno mi powiedział, że muzyki z plików to on może sobie w drodze do pracy z telefonu posłuchać, ale nie w domu.
Może starsi userzy pamiętają entuzjastyczne recenzje wzmacniacza cyfrowego (TACT) jaki to miał być wspaniały neutralny dźwięk, przyszłość.
Ale na razie wzmacniacze analogowe mają się bardzo dobrze i zmiany nastąpią zapewne nieprędko.
Mazier, piszesz że nie jesteś audiofilem, ale kolumny muszą pracować w przyzwoitych choć warunkach by dobrze zabrzmiały. Jeśli już umocujesz je do ściany, to głośniki wysokotonowe powinny być na wysokości uszu słuchającego muzykę. To tylko jeden z kilku podstawowych warunków prawidłowego odbioru stereo. Ze względu na bliskość ścian wybierz kolumny z otworem bassreflex z przodu obudowy albo takie bez żadnego otworu (obudowa zamknięta).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oktagon, po zgraniu na twardy dysk i puszczaniu tego na wzmacniacz nie odczuwasz pogorszenia jakości dźwięku, pewnych jego aspektów?
Jakim kablem przesyłasz muzykę do DACa a jakim dalej do wzmacniacza?



Na chłopski rozum - nie bardzo wiem czym może się różnic muzyka cyfrowa odczytywana z CD, od tej odczytywanej z twardego dysku.
Dawnymi czasy, wyraźnie słyszałem różnicę pomiędzy muzyką odtwarzaną z CD a płytą winylową.

W moim przypadku muzyka pochodzi nie z twardego dysku komputera, ale z dysku sieciowego Synology DS210j.
Sygnał wędruje do Squeezebox Classic a następnie kablem optycznym do DAC-a. A wzmacniacz i DAC połączone są interkonektem analogowym QED.
Jedną z zalet takiego układu sprzętu jest to, że aby słuchać muzyki nie muszę nawet włączać komputera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F1angel - dzięki za info z tym bassreflexem. Widzę, w innych postach że polecałeś wzmacniacze Cambridge Audio. Czy dla moich potrzeb taki np. A5 byłby ok?
Jeśli chodzi o wysokość zawieszenia kolumn to muszą być pod sufitem, ponad głową, bo inaczej będą 'w przejściu' i cała idea podwieszania mija się z celem. Równie dobrze mógłbym po prostu postawić standy albo w ogóle kupić kolumny stojące.
Wyszperałem gdzieś, że jeśli kolumny są wyżej niż uszy słuchającego można efekt poprawić przez zawieszenie ich pod kątem i skierowaniem 'na uszy'. Nie wiem czy to ma sens.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oktagon, na chłopski rozum CD powinno być lepsze niż vinyl a twardodyskowe/sieciowe/strumieniowe odtwarzanie lepsze od tego z CD.
Dlaczego tak nie jest? Tak sobie myślę, że im dalej uciekamy od "fizyczności" nośników, tym trudniej utrzymać w nich "życie". Może to trochę i filozoficzne, ale kto ma podobne odczucia do moich zrozumie a kto się z tym nie zgadza choćbym zapisał i dziesięć stron, nie przekona go to, ponieważ tych rzeczy (tak) nie słyszy.
A że to przyszłość i ma pewne zalety, tego nie neguję.
Mazier, w pewnym budżecie starsze CA są nawet dobre (szczególnie w porównaniu z nowszymi, jazgotliwie brzmiącymi modelami tego producenta).
Wolałbym dodać jednak parę złotych i kupić coś firm NAD lub Rotel. Oczywiście przede wszystkim dobrałbym wzmacniacz do kolumn, bo trudniej znaleźć dobre kolumny a łatwiej do nich później dobrać wzmacniacz niż odwrotnie.
Chociaż gdy będą one wisiały przytwierdzone do ściany czy sufitu albo ściany powyżej poziomu uszu, choćby skierowane w dół pod kątem i tak odbierzesz jakby orkiestra grała na pierwszym piętrze. Ale i tak chyba warto poszukać dobrych kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś o wzmacniacz CA A5, który kosztuje 400-500zł. a chcesz kupić do tego tanie głośniczki? Jedynie Celestion zagrają na dobrym poziomie, ale nie wiadomo do jakiego pułapu dojdzie aukcja. Myślę, że do takiego wzmacniacza trzeba by kupić lepszej jakości kolumny. Ile ostatecznie możesz przeznaczyć na kolumny a ile na wzmacniacz?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak myślałem. Znaleźć kolumny do 40cm. z otworem b-r z przodu albo bez w tym budżecie, by jeszcze starczyło na wzmacniacz, jest dość trudno.
Te, które widzę mogłyby mieć trochę niższą cenę, ale na pewno nowych lepiej grających za takie pieniądze nie znajdziesz.
http://tablica.pl/oferta/kef-iq1-IDzQRl.html
http://allegro.pl/kef-coda-8-angielska-jak...2003178825.html
http://tablica.pl/oferta/kolumny-glosnikow...302-IDzhj1.html
Do 19m2 powinny być raczej większe, ale wobec powyższych ograniczeń trudno będzie chyba znaleźć lepsze?

A oprócz CA w podobnej cenie możesz też zwrócić uwagę na takie wzmacniacze, grają chyba lepiej, rzecz gustu.
http://allegro.pl/rotel-ra-935bx-stan-bard...2001509643.html
http://allegro.pl/rotel-ra-820bx4-wysokiej...2003814765.html
http://allegro.pl/audiofilski-stereo-rotel...2006525090.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no fajnie, mam już jakieś konkrety

myślę, że kupię tego Rotla920 (ponoć ma byś w super stanie) i zostanie z 700 na kolumny

głośniki KEF CODA8 są akurat w Gorzowie więc też nie będzie problemu

pozostaje pytanie czy czekać na tego Celestiona 100 (i ile warto za nie zalicytować) czy może w ogóle popatrzeć za innymi kolumnami około 700PLN

gdybyś podał na jakie konkretnie głośniki do tego Rolta920, na które mógłbym w tej cenie zapolować to mógłbym jeszcze poszperać

co mi doradzasz?

Dzięks icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Rotel może być, jak najbardziej i jeśli wszystko z nim ok, to cena też jest dobra. Co do Celestion'ów, to podejrzewam, że i tak pójdą dużo wyżej niż obecna oferta. Ile dać? Trudne pytanie. Na pewno 2 a może nawet 3 razy więcej niż teraz.
Jeśli chodzi o kolumny do 700zł. na razie nie widzę nic ciekawszego i pasującego do Twoich potrzeb.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za odpowiedź i zaangażowanie.
Mam nadzieję, że to już ostatnie pytanie jakim zawracam Ci głowę. icon_smile.gif

Zastanawiam sie, czy ten wzmacniacz 920 udźwignie Celestiony 100; w manualu wzmacniacza piszą o mocy 35W, natomiast na stronie recenzji kolumn wymagania co do wzmacniacza podano jako tajemnicze 'up to 120W program'

http://www.stereophile.com/content/celesti...-specifications

Pzdr icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rzeczywiście, przeoczyłem wyjątkowo niską skuteczność (84dB) tych kolumn. Fakt, że Rotele grają dużo dynamiczniej niż niejeden niby mocniejszy "na papierze" wzmacniacz, ale tu może być różnie. Czyli bez odsłuchu z konkretnym wzmacniaczem ani rusz. Cóż. W takim razie pozostają te inne propozycje, napędzi je na 100% albo trzeba szukać dalej. Albo jeśli nie będziesz szalał z poziomami głośności, kup dużo mocniejszy ROTEL RA-935BX.
Seria BX znana jest z lepszego zasilania. Myślę, że taki wzmacniacz powinien wystarczyć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, możesz w tej chwili śmiało pozostać przy RA-935BX, te inne to po prostu tylko "kosmetyczne" zmiany.
Chodzi mi raczej o zupełnie inną klasę wzmacniaczy. O zdecydowany przeskok jakościowy i niestety cenowy. Np. takie:
Krell KAV 300i, Audionet Sam, Accuphase E-301 (E-303 itp.), Copland CSA 28, Electrocompaniet ECI 3, Electrocompaniet ECI-2, Densen DM-10
To tylko kilka przykładów, ale dla uświadomienia o czym myślę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...