Skocz do zawartości

Zwięźle


Papet

Recommended Posts

Okej, to tak, ostatnio zacząłem babrać się w dźwięku. Kupuję stare głośniki w lumpex'ach i tym podobnych, po czym przywracam im dawną świetność.
I mam problem. Generalnie przy lapku mam słabiutkie dosyć głośniki, mianowicie Manta Domino MM1900. Kiedyś jechały sobie same, jednak teraz do gniazd cinch o ile się nie mylę 2x10 Wat (czy 5? Nie pamiętam) podpiąłem też (zwykły rozdzielacz) dwóch "weteranów". Oba głośniki mają kolejno jeden 25, drugi 10Wat. Wiem że to szkodzi wzmacniaczowi...( O ile to wzmacniacz wypuszcza te 2x10Wat [jest tam jeszcze tuba bass]) i wiem że w końcu się coś spi*przy. Także mam zamiar kupić wzmacniacz który da wszystkim głośnikom odpowiednio dużo papu. I teraz mam pytanie. Właściwie to przechodzę do sedna...
Jakież to ekscytujące...

No dobra. Jestem żółtodziub. Czy mogę podłączyć głośnik 10W do wychodzącej 25W? Czy głośnik pociągnie tyle napięcia ile mu potrzeba, czy weźmie wszystko i się skopci? Mam plan kupić wzmacniacz 2x25W, do niego podłączyć ten jeden 25W na jedno gniazdo, a na drugie gniazdo podłączyć dwa mniejsze po 10W i jeden malutki 5W. Tak żeby w sumie mieć od lewej jeden większy, a z prawej sobie w łuku ułożyć 3. Taki mam pomysł. Ale mniejsza o to, czy można podłączyć na większe napięcie, głośnik który potrzebuje go mniej?

To dz-dzięki.

PS. Jeżeli chciałbym zrobić wzmacniacz i używa on zasilania 18V. Mam go podpiąć do transformatora? O co wgle kaman z tym transformatorem? Znalazłem zestaw do złożenia tego wzmacniacza. Domyślam się że napięcie z gniazdka go zabije... Jak zapewnić mu zasilanie 18V?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie znasz, to nie kombinuj, bo może zabić ale... Ciebie. Jeśli jednak chcesz sam coś składać zapytaj w innej zakładce http://forum.audio.com.pl/DIY-f3.html
Z tymi głośnikami i podpęciem do wzmacniacza, to wykombinowałeś tak, jakbyś założył but gumowy na lewą nogę a bambosza na prawą. W zapasie na lewą nogę płetwa do nurkowania a na prawą but do biegania. Jeśli lubisz takie rzeczy, to postaw na półce i patrz sobie na to a do wzmacniacza podłącz dwie jednakowe (do pary) kolumny. Jeśli nawet para kolumn będzie miała moc nominalną 10W a wzmacniacz 25, to (o ile nie podłączysz 4 ohmowych, lub o niższej impedancji, do wzmacniacza przyjmującego wyłącznie 8ohmowe) nic się nie powinno dziać, trzeba tylko słuchać na w miarę
niewysokich poziomach głośności.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jak zapewnić mu zasilanie 18V?

To zależy, ile mocy potrzebujesz:
albo porządny transformator, albo trzeba znaleźć wśród używek w dobrej cenie choćby mocny zasilacz od laptopa ...

Natomiast co do Twoj "rzeźby", to może lepiej kupić używany (np. polski) wzmacniacz za kilkadziesiąt złotych zamiast ryzykować i czekać na kopnięcie z 230V icon_eek.gif
Poza tym - same głośniki to mało, przydadzą się raczej dwie kolumny (zakup najtańszych np. na aledrogo czy tablicy to też koszt kilkudziesięciu złotych, a może ktoś z Twoich znajomych ma gdzieś jakiś "szrot" z którego nie używa...)

Pozdrawiam
PS. Tematu na razie nie przenoszę do DIY, zobaczymy jak się dalej rozwinie...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...