Skocz do zawartości

Wzmacniacz Yamaha, jakie wtyki do przewodów?


bikefun

Recommended Posts

Cześć, mam stary wzmacniacz Yamaha. Nie wiem jakie wtyki zakupić aby podłączyć przewód głośnikowy 4mm do gniazd we wzmacniaczu. Na załączonym obrazku widać jakie to gniazda, proszę o pomoc w wyborze rodzaju wtyków oraz w jaki sposób je podłączyć? Gniazda te się jakby wykręcają i osadzone są na gwintowanym pręciku.

DSC01446.jpg


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak popatrzysz na "gwintowany pręcik" po dokręceniu nakrętek to powinieneś zobaczyć dziurki. W dziurki wkładasz przewód i dokręcasz nakrętkę z powrotem. Ważne, żeby połączyć między wzmacniaczem a kolumnami czerwone z czerwonym, czarne z czarnym. Zwykle jedna żyła przewodu głośnikowego znaczona jest czarnym paskiem na izolacji (dla ułatwienia).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam bardziej szczegółową fotografię bo też mam taką Yamahę od niedawna. Czy w tym wypadku należy wcisnąć końcówkę wtyku szpilki i dokręcić tak aby się trzymało? W sumie to też nie wiem jakie końcówki zastosować i wcisnąłem kabel w to wycięcie i dokręciłem ale to chyba tylko prowizorka:/

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel wiem, że jesteś nader aktywnym i pomocnym audiofilem - ale czytamy z uwagą i zrozumieniem, o tym już napisał Kolega Adamc!!! Od siebie dodam, że jeśli przekrój kabla nie nastręcza kłopotów z zamontowaniem go w tych gniazdach, to nie bawiłbym się w szpilki. To dodatkowy element w torze dźwięku i jeśli zastosujesz coś miernego, to może zepsuć dźwięk... Pamiętaj tylko by końcówki przewodu dobrze skręcić, żeby nie były postrzępione i takie wsuń do gniazd we wzmacniaczu oraz solidnie dokręć. Goła ,,oskórowana" końcówka przewodu (ok. 1 cm) powinna być tak dobrana, by koszulka (izolacja kabla) po osadzeniu prawie dotykała gniazda, żeby nie doszło do zwarcia z obudową!!! Miedź lubi się ,,układać" więc po jakimś czasie sprawdź znów gniazda i jeśli będzie luz dokręć!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Od siebie dodam, że jeśli przekrój kabla nie nastręcza kłopotów z zamontowaniem go w tych gniazdach, to nie bawiłbym się w szpilki. To dodatkowy element w torze dźwięku i jeśli zastosujesz coś miernego, to może zepsuć dźwięk...


Czy takie tanie, zwykłe wtyki typu szpilka mogą rzeczywiście wpłynąć na jakość dźwięku w sposób słyszalny? Co prawda zamontowałem te szpilki jednak nie miałem do nich przekonania. Rozumiem, że jest to dodatkowa przeszkoda dla dźwięku. Wtyki bananowe zamontować co prawda musiałem gdyż takie wejście mam w kolumnach i wciskając zwinięty przewód, wypadłby przy pierwszej okazji. Wtyki bananowe mam Prolinka, szpilki natomiast nie posiadają prawdopodobnie marki. Są to zwykłe szpilki koloru złotego z izolacyjną koszulką na wierzchu. Ciekaw jestem czy eliminując te wtyki uzyskam lepszy dźwięk:)? Może troszkę się poukłada i bas będzie głębszy, a góra nieco łagodniejsza:) Może tak być zważając tylko na same wtyki?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko nasze sugestie, zanim zaczniesz odcinać/demontować końcówki zrób też zdjęcia całego kabla, to ocenimi co warto zrobić...? Tzw. konfekcja: wykończenie przewodu banankami, widełkami czy też szpilkami, ma na celu ułatwić montaż w gniazdach (poprawić również przewodzenie na stykach) oraz zapobiegać utlenianiu się metalu (medzi, srebra, etc). Dlatego to musi być coś solidnego, markowego, o dość wysokiej jakości, by spełniało pewne wymagania też co do dźwięku. Sporo widziałem bananków - gdzie kabel montuje się w nich identycznie jak w gniazdach kolumn, czy wzmacniacza - więc takie coś nigdy bym nie użył icon_twisted.gif !!! Ale jeśli są zrobione profesjonalnie, z dobrego materiału, są pozłacane, przewód dokładnie zabezpieczony przed utlenianiem - to takie bananki, widełki i szpilki są godne użycia icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, po powrocie z pracy zrobię fotografię zarówno bananów jak i szpilek.

SZPILKI
BANANY

Pod powyższymi linkami są końcówki jakie zakupiłem. Pokryte złotem wg opisu są ale ile w tym prawdy to nie wiem... Kabel obrałem z izolacji na taką długość aby w całości schował się we wtyku, następnie skręciłem go rękoma, wsunąłem i dokręciłem. Przy obieraniu przewodu odcięło mi się kilka żył kabla, tych drobnych bo basowa jest dość gruba. Czy to również ma wpływ na jakość dźwięku?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obieraniu kabla nie wiem jakbym się bardzo nie starał, to zawsze coś obetnę icon_redface.gif i osobiście nie sądzę, że to ma wpływ na jakość dźwięku. Mimo wszystko bardzo ważne jest skręcenie końcówki, by przewodziki tworzyły w miarę regularną ,,spiralę”:
]]]]]]]]]]]]]]]]]]/////////
Twoje bananki i szpilki wyglądają na dość solidne icon_smile.gif, ale zrób te zdjęcia (najlepiej pokaż na nich sposób mocowania przewodów).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
Witam wszystkich icon_smile.gif
Szukałem tu powitalni, ale nie udało mi się jej znaleźć, tak więc przywitam się tu icon_smile.gif
Pozwólcie iż podłączę się pod temat.

Mój zestaw to Quadral Quintas QLX 202 i Yamaha RX-V471.

Przewód jakim łączę Amplituner z kolumnami to:
Home TraxTM Speaker Wire By Liberty Wire&Cable 14-2C-HT E190607-E (UL) 14AWG TYPE CL375C --- C(UL) TYPE CMG
FT460C Audio Only 014FT
(spisałem dokładnie jego nazwę, ponieważ kupowany był kilka lat temu i na prawdę już nic o nim nie pamiętam z tego co mi o nim mówili w salonie audio.
Jest to przewód 2mm2

Czytając inne forum zacząłem się zastanawiać, nad wykańczaniem i zabezpieczaniem przewodów głośnikowych i... No już mam taki mętlik, bo opinii jest tyle ilu forumowiczów :/

Chcę zapytać Was czy rzeczywiście w przypadku wtyków szpilek, używa się je jedynie do słabej mocy kolumn?

Pozdrawiam serdecznie.
igi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...