Skocz do zawartości

Monitor Audio GX300 - jakie klocki? Help help help...


Svart

Recommended Posts

Szanowni i Szanowne,

Idzie wiosna, więc pora na zmiany. Niedawno temu sprzedałem poprzednie kolumny i zakupiłem kolumny Monitor GX300. Teraz czeka na zmianę reszta systemu, czyli wzmacniacz i źródło. Aktualnie posiadam jeszcze nadal PMA 1500AE oraz niższe źródło DCD 700AE. Wobec powyższego zwracam się do Was z gorącą prośbą o poradę, opinię, tudzież uwagi  co może możliwie dobrze zagrać z ww. GX300. Muzyki słucham różnej: od klasyki, poprzez rock, pop, hip-hop, ciężki metal i spokojny jazz (pełne spektrum jak widać poza disco polo i techno). Cena za klocek 5k – max. 10k PLN.

Po wstępnych odsłuchach mierzę w poniższe zestawy lub wzajemne połączenie komponentów różnych producentów.

Harman Kardon HK990 (ale bez CD na pewno)
Yamaha A2000 i CD2000
Musical Fidelity M6i
Krell 300i
Ewentualnie niższe modele Ayon
Polecano mi też Hegel, ale zupełnie nie znam tej marki ze słuchu.

Teraz w Was ostatnia nadzieja icon_lol.gif
Z góry dziękuję za komentarze, byle z sensem i bez kłótni lub przepychanek itp. Bo liczą się konkrety icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało by się, że ktoś kupujący takie kolumny i chcący przeznaczyć na elektronikę 5-10kzł. powinien już jako tako się orientować w temacie.
O co mi chodzi? Nie napisałeś jakiej wielkości masz pomieszczenie, nic o ustawieniu kolumn. Szczególnie jednak zaniedbałeś opis brzmienia jakie chciałbyś uzyskać, co lubisz, może coś słuchałeś, podobało Ci się, może chcesz dążyć w jakimś kierunku?
Wzmacniacze, które zaproponowałeś są delikatnie mówiąc "od sasa do lasa".
Nie obraź się, ale mając trochę pieniędzy na sprzęt, trzeba by już coś wiedzieć czego się chce, bo inaczej wyjdziesz na nuworysza, który chcąc skompletować bibliotekę kupuje książki na metry. Czekam na jakieś konkrety, albo przejedź się ze swoimi kolumnami po salonach audio, posłuchaj choć kilku wzmacniaczy, stwierdzisz co Ci się podoba co mniej a co zupełnie nie. Inaczej to o dupę rozbić moje, czy czyjekolwiek rady.
Niby twierdzisz, że jesteś po wstępnych odsłuchach, ale nic jakoś na ten temat nie napisałeś.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obrażam się, bo i nie ma o co. Post był pisany dosyć na szybko. Pokój 22m2, kształ raszej nieregularny (powiedzmy ścięty z jednej strony prostokąt).

Propozycja może i są od sasa (niektóre - np. Yamaha i Ayon), ale wpisując je bazowałem na opiniach czytanych i częsiowym dosłuchu. Kiedyś kupiłem zestaw Denona i Kefa. Wszyscy odradzali, że bedzie za ostro, szpitalnie i trochę było, ale takie połączenie też miało wiele doskonałych atutów (szczegółowość, wokale na KEFach brzmiały super, to samo smaczki dźwiekowe). Tutaj pojawia się kierunek brzmienia. Pod mocną muzykę lepiej będzie delikatnie lampowe brzmienie, z drugiej strony nie chcę stracić analitycznosci, jaką dawał mi jeszcze do tej pory KEF i DENON. Trudne do połączenia, ale może się uda. Jak pisałem słucham przeróżnej muzyki, co również nie ułatwia idealnego wyboru. Krótko pisząc - najlepiej sprawdzi się coś, co gra możliwie uniwersalnie.

Słuchałem B&W CM9 z zestawem Yamaha 2000 oraz B&W CM9 ze wzmacniaczem MF m6i + CD Yamaha 2000. Pierwsze mi się nie podobało zbytnio. Podłączenie MF zrobiło kolosalną różnicę i spodobał mi się ten wzmacniacz. Ponieważ nie mieli w tym salonie na odsłuchu GX300 nie miałem szansy porównania z MF. Potem słuchałem z GX300 1) Yamaha 2000 zestaw 2) Yamaha CD Luxman L 550A 3) Yamaha 2000 CD i HK. Najbardziej sposobało mi się jak gra zestaw nr 3). Dlatego myslę jak może zagrać HK 990 z np. Ayon CD. Na więcej odłuchuów raczej nie mam czasu, tym bardziej w salonach, co może byc prędzej zgubne. Prędzej wolę zabrać sprzęt na testy do domu. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim - nie ma potrzeby cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukasz uniwersalnego wzmacniacza... icon_razz.gif
skoro możesz sobie pozwolić na porządne źródło (jak np. Ayon), to warto wziąć pod uwagę polski wzmacniacz Baltlab Epoca (jest parę modeli w różnych konfiguracjach, również z gniazdami XLR). Skrzydła pokazuje w połączeniu z wysokiej klasy sprzętem (kolumny, CD ... gramofon).
Cena detaliczna najnowszego modelu Epoca 3 to około 5500zł (wersja z pilotem i XLRami).

Na ile Epoca jest uniwersalna i dopasuje się pod Twoje upodobania? Zastanawiam się nad odpowiedzią, bo dobrze gra z wieloma rodzajami muzyki - ale z drugiej strony jest wymagająca w stosunku do pozostałych komponentów... chyba tak icon_wink.gif

Poniżej masz stronę producenta
http://www.baltlab.pl/

Poza tym jest dobry kontakt z konstruktorem i możliwość "dopieszczenia" wzmacniacza (pod kątem współpracujących sprzętów).
Pojawiają się też używane Baltlaby w różnych wersjach - ostatnio widziałem do kupienia w Toruniu używaną 2 z XLRami
http://www.hifi.pl/gielda/wzmint2000/91424.php

Pod kątem wydajności prądowej "3" jest najmocniejsza, natomiast który model jest najlepszy to już są różne opinie... Wielu zwolenników ma np. model 1 v.3 i to w wersji bez dodatków (czyli bez pilota i bez XLRów).

Tylko przypominam - podpięcie słabszych komponentów będzie nieporozumieniem (pokazuje niedostatki sprzętu - i kiepskie nagrania płytowe), ale na szczęście komponenty po 5 i więcej tysięcy powinny już zagrać prawidłowo.

Pozdrawiam
PS. Pewnie testy Harmana 990 czytałeś - na wszelki wypadek link do testu AUDIO z maja 2009 roku
http://audio.com.pl/pdf/testy/wzmacniacze/...ardon_hk990.pdf
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Szukasz uniwersalnego wzmacniacza... icon_razz.gif



Taaak! A kto go nie szuka? icon_twisted.gif

Cytat

Na ile Epoca jest uniwersalna i dopasuje się pod Twoje upodobania? Zastanawiam się nad odpowiedzią, bo dobrze gra z wieloma rodzajami muzyki - ale z drugiej strony jest wymagająca w stosunku do pozostałych komponentów... chyba tak icon_wink.gif



Nie znam, ale przy następnej okazji i wolnej chwili chętnie odsłucham. Jak mnie zachwyci, to będzie trzeba dokonać kolejnej zmiany icon_smile.gif

Cytat

PS. Pewnie testy Harmana 990 czytałeś - na wszelki wypadek link do testu AUDIO z maja 2009 roku
http://audio.com.pl/pdf/testy/wzmacniacze/...ardon_hk990.pdf



Roro, tak, znam ten artykuł i wiele innych, bo zanim kupiłem, to przetrzepałem pod tym kątem całą sieć. No może poza stronami arabskimi i tym podobnym z innymi szlaczkami icon_biggrin.gif W każdym razie dzięki wielkie za link!


Swoją drogą HK990 dotarł dziś się wygrzewa. Zresztą GXy też. Pierwsze wrażenia dobre, ale bez rewelacjiii zachwytów, których zresztą nie oczekiwałem. Czuć większą moc i jej pompowanie w dźwięk, ale z umiarem. Ciężki metal i hard rock, generalnie rock, brzmi o wiele lepiej niż na KEF i Denon. Z kolei spokojny jazz, Floyds brzmi już za to gorzej. Zniknęła gdzieś ta szczegółowość, krystliczność. Teraz słucham Adele no. 2 i też nie ma tej krystaliczności, analitycznosci i kopa. Za to jest na pewno cieplej, spokojnej, dźwięk jest zrównoważony. Czuję też duże pokłady basu i po zmianie z KEFów dostarczających basu mało chyba muszę się do tego przyzwyczaić. Moze to teżbyć wina pomieszczenia. Tutaj jest bardziej rozciągnięty. Generalnie czuć, że jest to zestaw grający zupełnie inaczej, czego chciałem spróbować. Sprzęt się jednak jeszcze praktycznie nie wygrzał dobrze, a czuję, że ma duży potencjał. Niektóre fragmenty płyt już teraz wprawiają, że gęba się cieszy. Więcej wrażeń podam wkrótce. Niech się oswoimy icon_smile.gif Aaaa, pilot HK jest tragiczny, prawie taki jak deska do prasowania icon_smile.gif

Naturalnie pozostało mi jeszcze do nabycia źródło. Pewnie to zrobię za miesiąc. Póki co gra z DCD 700AE, które pewnie, jesli nie psuje efektu, to na pewno ogranicza możliwości systemu.

Do następnego posta. Wesołego Nowego Roku 2012!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycje RoRo naprawdę niezłe (najbardziej podobał mi się ten uśmiech na końcu pierwszego zdania - zgadzam się), choć można lepiej, szczególnie mając na względzie używane. Za takie pieniądze nie ma się czego bać, tu już raczej nikt nie grzebie w sprzęcie i szanuje.
A propozycji sporo, ot choćby tu:
http://www.hifi.pl/gielda/wyswietl.php?grupa=wzmint5000
Niektóre jak choćby BAT przekraczają nieco 10kzł, ale chyba warto dołożyć. Inne to świetne ATC, NAIM, McIntosh, Gryphon, Electrocompaniet, do wyboru do koloru.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

http://www.hifi.pl/gielda/wyswietl.php?grupa=wzmint5000
Niektóre jak choćby BAT przekraczają nieco 10kzł, ale chyba warto dołożyć. Inne to świetne ATC, NAIM, McIntosh, Gryphon, Electrocompaniet, do wyboru do koloru.



Nie znałem tej gieły akurat. Kiedyś wszedłem, ale będę na bieżąco śledził. Nigdy nie sądziłem, że pojawia się tam tak dużo ogłoszeń dziennie : ) Dzięki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...