Skocz do zawartości

Gorący / zimny wzmacniacz


oktagon

Recommended Posts

Może to i głupawy temat, ale frapi mnie to już od jakiegoś czasu, czyli od kiedy zakupiłem mój obecny wzmacniacz tj. Arcam A85.
Otóż - każdy wzmacniacz w którego byłem uprzednio posiadaniu wytwarzał nieco ciepła i zawsze w dotykając obudowy dało się to wyczuć.
A tu niespodzianka: Arcam A85 jest inny - nigdy się nie grzeje. Co prawda w teorii ma 2x85W RMS (850W poboru mocy), ale zachowuje się jak wzmacniacz 2x20W.
Aby osiągnąć określoną głośność, trzeba go dobrze podkręcić. No dobra - nawet gdy mam w "czubie" nie przekraczam połowy zakresu mocy (max 72 jednostki). Brzmienie jest OK (albo i lepiej), ale czuje się jakieś oszustwo.
Jako stary sprzęto-maniak cały czas rozglądam się za coraz to nowymi opcjami, czyli czymś "nowym-starym".

I teraz głupie pytanie: czy tak "poważany" producent jak Arcam pozwolił by sobie na oszustwo przez manipulowanie danymi technicznymi ?
Do tej pory miałem do czynienia z wieloma wzmacniaczami i nigdy nie doświadczyłem takiej rozbieżności pomiędzy deklarowaną mocą, a rzeczywistym
ustawieniem pokrętła "volume". A może sobie to wszystko wyobrażam?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też podejść z innej strony. Dobrze Ci ten wzmacniacz wysterowuje kolumny? Jakie oszustwo wyczuwasz?
Jeśli gra mocno, dynamicznie, bez zniekształceń, to dobrze.
A jeżeli wzmacniacz się nie grzeje, to znaczy, że ma wystarczający zapas mocy, dobrze zaprojektowane chłodzenie tranzystorów a przede wszystkim dobrze sobie radzi z Twoimi kolumnami. Nie są one dla niego trudnym obciążeniem a dla poprzednich wzmacniaczy pewnie były.
Poza tym zapytam. Nie masz większych zmartwień? icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...