Skocz do zawartości

słaby bas Yamahy R-S700 + s606


tamtoo

Recommended Posts

Witam,
posiadam amplituner 2.1 Yamahy R-S700 plus Jamo S-606, dobre kabelki. Gra całkiem dobrze ale niestety odkryłem, że nie ma to basu (pomijam inne niedoskonałości tego sprzętu). Niedawno kupiłem dziecku takie małe pomarańczowe cudo Yamahy MCR-040.... jak to gra!!! Oczywiście nie ma takiej dynamiki i brzmienia jak RS ale przy ustawieniach na 0 z oryginalnymi głośnikami dźwięk jest extra. Zabawiłem się i podłączyłem toto cudo do moich 606tek i szok! Potężny bas o jakim R-S700 może pomarzyc.
Poczytałem trochę na tym forum i już wiem, że generalnie Yamaha nie ma basu. Czym zastąpic R-S700 żeby uzyskac głęboki, ciepły bas. Słucham raczej popu, lekkiego rocka i najczęściej nie głośno. Lubię przyzwoitą jakośc ale przy cichym słuchaniu potrzebuje więcej basu. Chodzi mi o amplituner stereo do ok 2tys.
Z góry dzięki za pomoc...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiadam:
amplituner czy wzmacniacz? zależy mi na radiu bo to ono gra przez jakieś 80%, reszta to CD
co do kabli to nie jestem pewien bo kupowałem je ze trzy lata temu, chyba firmy Head (srebrny plus niebieski w przezroczystym"wężyku") - z tego co pamietam taka srednia półka - ale tu powiny wystarczyć, na stronę mam po dwie pary kabli a w amplitunerze wykorzystuję oczywiście wyjścia A+B
co do ustawień - tu nie ma za bardzo co ustawiać, a z tego co pamiętam bas jest dźwiękiem "nielokalizowalnym" i powinien grzmieć zawsze. Jak wspomniałem po podłączeniu MCR-a aż dudniło... chyba kupię kolejnego MCR-a icon_smile.gif
Zacząłem przeglądać forum, a może Harman Kardon alebo jakiś Musical Fidelity? Ale nie mam z nimi doświadczenia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu przykładowo (bo nie chce mi się szukać po Allegro) masz super wzmacniacze do 2kzł.
http://www.hifi.pl/gielda/wzmint1000/93659.php
http://www.hifi.pl/gielda/wzmint1000/93682.php
http://www.hifi.pl/gielda/wzmint1000/93422.php
http://www.hifi.pl/gielda/wzmint1000/92937.php
Jeśli nie dadzą mocnych, dobrych niskich tonów (wspomnę tylko dużo lepszej o reszcie pasma), to możesz tu na forum pisać do mnie per "dupku".
A nie tam jakieś amplitunery albo Yamaszkę dla dziecka icon_wink.gif A fajny tuner można kupić za 200-300zł jak lubisz słuchać radia.
Oczywiście wówczas słabym ogniwem pozostaną kolumny, powiedzmy to sobie szczerze. Ale za jakiś czas... icon_biggrin.gif i miałbyś naprawdę dobrze grający sprzęt audio.
Co do dudnienia, to mam nadzieję, że nie taki bas jest dla Ciebie wyznacznikiem jakości, ale pisałeś chyba w przenośni?
Head? Nie znam tej firmy. Więc chyba to jednak niezbyt porządne kable icon_wink.gif
Tak z ciekawości. Yamahę przenosiłeś do swojego pokoju, czy z kolumnami przeniosłeś się do pokoju dziecka na czas tej próby?
Cytat

co do ustawień - tu nie ma za bardzo co ustawiać, a z tego co pamiętam bas jest dźwiękiem "nielokalizowalnym" i powinien grzmieć zawsze.

Pozwól, że się z Tobą nie zgodzę.
Basu tylko w teorii nie można zlokalizować, ale gdybyś podłączył subwoofer i postawił go nie na środku sceny stereo tylko gdzieś z boku, to dość szybko odczujesz, że coś jest nie tak. A ogólnie, to w Twoim przypadku chodzi o akustykę. Spróbuj tak dla doświadczenia postawić kolumny w samych rogach pokoju, zobaczysz jak się wzmocnią niskie tony. Niestety poprawny odbiór stereo szlag trafi. Trzeba szukać złotego środka (jak powiedziała stokrotka icon_lol.gif ).
Naturalnie powinieneś "pojeździć" kolumnami po pokoju, może stoją w złym miejscu, jak pisze Tomgda (tylko co do "rozchodzenia" się basu w sufit i podłogę mam nieco inne zdanie, choć pewnie gdybyśmy doprecyzowali pewne kwestie, to mogłoby się okazać, że chodzi nam w sumie o to samo).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do "rozchodzenia" się basu w sufit i podłogę

oczywiście jest to pewna przenośnia by podkreślić skale problemu icon_wink.gif

Btw ostatnio przełuchiwałem wzmacniaczy
YAMAHA A-S500,
DENON 710,
MARANTZ 5004,
MARANTZ 6004.

Z tych największy bas w sensie punktowego uderzenia miał MARANTZ 5004 i DENON 710.
Z tych dwóch wybrał bym marantza 5004 bo miał do tego dokładnieszą górę.

Ja ostatecznie wybrałem MARANTZA 6004 icon_wink.gif
Mniej dudniącego basu ale schodzący sporo niżej (potężniejszy)

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za zainteresowanie tematem. Jak czytam to widzę, że dążycie do coraz wyższej półki, coraz lepszej jakości - to dobrze, ale... Jak niedawno kupowałem Yamahę to zastanawiałem się nad Rotelem RA-04 + RCD-06SE i nie chodzi tu o cenę ale ja nie mam czasu z tego korzystac. Podoba mi się do teraz Rotel RCX-1500, nawet snułem plany o strumieniowaniu muzyki... ale jak o tym myślałem to zawsze pojawiało mi się pytanie - kiedy mam się tym bawic? Kiedyś miałem na to czas i 1996 miałem już kino domowe 4.1. Ale teraz jest rodzina, praca, dom i na przyjemności coraz mniej czasu. Właśnie niedawno zamieniłem 10-letni amp 5.1 Yamahy na RS-700 i ten ostatni po prostu mnie drażni - chocby ten tragiczny pilot icon_evil.gif Z drugiej strony jak już słucham to ma to byc przyjemne a nie męczące.
Teraz do rzeczy. Jak zmieniałem poprzednią Yamahę szukałem opinii w sieci i rozważałem RS-500/700, HK 3490, Marantza 5023, Rotela RCX-1500 i jakiegoś Pioneera ale on odpadł. Sprzedawca odradzał mi np. HK, twierdził, że nie będę zadowolony ale polecał właśnie RS-700. Teraz żałuję, że nie posłuchałem każdego ale jak wyobraziłem sobie targanie kolumn... Męczy mnie ciągle HK bo mam ich sprzęt w aucie i gra bardzo fajne.
Mimo wszystko skłaniałbym się ku amplitunerowi i póki co nie ruszałbym kolumn (nowe kolumny to miesiąc boju z żoną icon_rolleyes.gif )
Dziękuję za porady, każdą czytam i analizuję
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R-S700 ma wyjście na subwoofer. Może kupno używanego suba ~500zł całkiem zaspokoji Twoją potrzebe basu. Rozważałeś to?
Kupno nowego amplitunera (poniżej ~2500zł) obarczone jest ryzykiem że ten znowu basowo nie da rady jeśli nawet R-S700 nie dał rady.
Zapytaj na forum patiaro on miałby dużo do powiedzenia na ten temat.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Odnośnie słabego basu w tej konfiguracji moim zdaniem trzeba pobawić się kablami głośnikowymi oraz interkonektem. Ponadto jak ktoś już zwrócił uwagę należy ewentualnie zmienić ustawienie kolumn w pomieszczeniu. Na pewno ja bym nie zmieniał amplitunera. Ja posiadam amplituner Yamahę RX-797 (starszy typ) + podstawkowe AE Evo One + CD NAD C545BEE. Do polączenia używam kable głośnikowe Supra Classic 4.0 i interkonekt Supra EFF-I (wcześniej interkonekt Supra DAC). Ze swojej konfiguracji jestem zadowolony, a basu mam odpowiednią ilość. Chciałem zwrócic uwagę, że amplituner posiada płynnie regulowany loudness , którym można wyregulować kontur i tym samym poprawić sobie niedostatek basu. A jak jeszcze będzie mało basu (w co nie wierzę ) , można sobie dokupić suba aktywnego, którego połączymy z amplitunerem pod drugie pary wyjścia głośników.
pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor wątku napisał na początku, że przy tej samej konfiguracji i ustawieniach podłączył MCR-040 i bas zagrał, więc wątpię, że ustawienia i kable wiele zmienią. Yamaha bas ma zwarty i szybki, co często powoduje, że słabo go słychać. Raczej jestem za tym, aby poszukać lepiej grającego wzmacniacza. Subwoofer tylko zamaskuje prawdziwe brzmienie, będzie dudniło, ale czy będzie grało poprawnie? Przy tych kolumnach powinno już trochę dudnić bez subwoofera i to trzeba wydobyć innym wzmacniaczem. Ja cały czas polecam Harmana ewentualnie Denona.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
wysłałem niedawno rodzinke na ferie i mogłem poeksperymentować. Po pierwsze zamieniłem miejscami kolumny - stoją teraz basem do środka w odległości ok 2,5m od siebie. Słuchając na lini osi bas stał się bardziej wyraźny, zwarty i szybszy - jak to napisał lothian, ale ciągle nie jest głeboki i ciepły. Przyjrzałem się dokładniej kablom, są to SCAN cable master flex 2x2,5 razy 2 na srtonę. Kupiłem dla porównania tańsze kable (po 6zł za m) ale 2x4 i podłączyłem po jednaj parze na stronę - nie słyszę różnicy, jedynie wzmacniacz stał się trochę głośniejszy - słychać go od poziomu -60, (przy połączeniu bi-wiring gra od -50). Dla porównania stary amp RX-V430 grał juz od -80, basu było tyle samo ale jakości mniej. Z subwooferem na razie dałem sobie spokój bo nie o taki bas mi chodzi.
Zainteresowałem się wpisem tixela co do amplitunera NADa (kiedyś marzył mi się NAD lub Copland - ale tej firmy juz chyba nie ma), znalazłem C725 http://allegro.pl/nad-c725-c725bee-salonwa...2156830331.html i Visio Three 3 http://allegro.pl/nad-viso-three-3-salonwa...2156830339.html. Znalazłem tez HK BDS270 http://allegro.pl/harman-kardon-bds270-bds...2156830141.html no i podoba mi się Rotel RCX-1500 http://allegro.pl/rotel-rcx-1500-autoryzow...2108649490.html - ale czy to nie są wynalazki?. Ma ktoś jakieś doświadzenia z nimi? Lothian, którego HK a którego Denona byś polecił. Sprzedający podają mało informacji, choć jak poszukałem to ich parametry liczbowe są dość zbliżone. Wprawdzie pogodziłem juz się z R-S700 ale czekam na jakiś impuls... choć tym razem musze posłuchać w sklepie i poczytać Waszych opinii. Dzięki!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisząc wynalazki miałem na myśli urządzenia 2 w1, 3 w1 itd. Nie było to złośliwe. Widzę, że moje poszukiwania trzeba zacząc od nowa. Dzięki f1angel za uświadomienie co do S-606, szkoda, że dopiero teraz. Wybieram się do kilku sklepów posłuchac propozycji sprzedawców i chyba kupię wszystko od nowa. Pozdrowienia dla forumowiczów!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...