Skocz do zawartości

Sztukowanie kabli głośnikowych....


Recommended Posts

wątek dotyczy tak jak w temacie sztukowania kabli, podaje na swoim przykładzie posiadam2X1,5m kabel Qed Genesis z oryginalnymi bananami chcąc pobawić się w bi-wairing z moimi nowymi kolumnami które są w drodze, zakupiłem 2 x 1,5 taki sam kabel ale w Bi-wairing niestety bez oryginalnych bananków...zastanawiam się czy mógł bym podzielić stary ,,normalny,, kabel na 4 równe części i dosztukować go. Otrzymał bym po takiej zmianie: 1. dłuższe kable 2. z jednej strony gotowe banany (oryginalne) więc koszt zamówienia oryginalnych spadł by o 1/2 czy można sztukować kable i jak to zrobić (skręcić je czy polutować? a może to i to ) sprawdzając w internecie nie natknąłem się na jasne wypowiedzi w więkrzości jakiś bełkot który nie wyjaśniał niczego w tej kwestji , z góry ogromne dzięki za konkretne wypowiedzi serdecznie dziękuję icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że łączenie zawsze obniża jakość kabla. Nie wiem czy słyszalnie dla ucha ludzkiego icon_wink.gif.
Jednak nie ciął bym i nie łączył kabli - sądzę że i wzmacniacz i kolumny mają możliwość podłączenia tak banana jak i gołego przewodu (zwykle w formie dziurki w gwintowanej części pod nakrętką).
Można też dokupić bananki itp osobno.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, mogę podłaczyć jak piszesz Adamc; czyli zakręcić kabel nakrętką na kolumnie, ale szkoda mi tego kabla który zostanie cholerstwo drogie dlatego mam takie krótkie kable po 1,5 metra a tak przedłużył bym go..... w sumie banany mogę sobie zamówić w necie nie oryginalne bez przesady nie będę przepłacał za te airlocki QEDa !!!

a może olać to wszystko i kupić stysfakcjonujące kable z bananami????

Pytanie do f1angel może kolega doradzi w sprawie tych kabelków ... naprawdę czekam na opinię... Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji EDYTUJ by uzupełnić swoją wypowiedź zamiast pisać jeden swój post pod drugim...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem tak. Podobnie jak Adamc uważam, że sztukowanie (łączenie kabli) to tylko pewien półśrodek. Oczywiście lepsze by były odpowiedniej długości nie pocięte kable, ale zastanawiam się dlaczego chcesz sztukować kable? W nowych trzeba zabielić cyną końcówki i zakrecić w zaciskach głośnikowych, albo kupić jakieś zakręcane końcówki, przecież nie muszą być drogie.
A Airlocki QEDa są bardzo dobre i naprawdę warto je zamontować, jeśli kable mają być na dłużej.
Jeżeli jednak chcesz łączyć kable (nie wiem, czy nie mogę się dziś skoncentrować, czy niejasno piszesz, bo nie rozumiem za bardzo o co chodzi?), to:
Odizolowane końcówki kabli należy odbrze skręcić, ale tak by możliwie nie dotykać ich palcami. Chodzi o to, żeby nie pozostawić na łaczonych powierzchniach tłustych śladów, brudu, potu (wszystkiego tego co jest na opuszkach palców). Jeśli się da je skręcić bez dotykania palcami, to byłoby super. Gdyby tak się stało, że dotknąłeś, dobrze przetrzeć końcówki czystym 96% spirytusem lub denaturatem.
Po skręceniu są dwie możliwości. Lutujesz takie końcówki cyną, najlepiej taką z domieszką srebra (lepsze przewodzenie). Albo jakbyś miał miedziane tulejki i praskę hydrauliczną, czy choćby dobrą ręczną, nałożyć takie tulejki (przed skręceniem) na kabel i zacisnąć. Można jeszcze zaizolować taśmą, albo lepiej również wcześniej, przed całą operacją założoną izolacją termokurczliwą (takie rurki plastikowe, do kupienia w sklepach z art. elektrycznymi). Podgrzewasz zapalniczką (byle nie przegrzać) i gotowe.
Przepraszam jeśli wiele z tych rzeczy wiesz, ale może ktoś inny także skorzysta.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...