Skocz do zawartości

KOLUMNY STEREO + WZMACNIACZ ≈2500zł


Master1098

Recommended Posts

Master1098, trochę zaśmieciliśmy Ci ten wątek, ale może w końcu wyjdziemy na prostą icon_lol.gif
Zanim jednak odpowiem spróbuj mi wyjaśnić o co chodzi z tymi kolumnami dwu i trzydrożnymi? Masz jakieś informacje, że jedne lub drugie grają lepiej albo mają inne ciekawe właściwości?
Hub, jeśli masz na tyle pieniędzy, kupuj Caspiana. To bardzo dobry, uniwersalny wzmacniacz.
Zakup droższego wzmacniacza do tańszych kolumn ma nieraz sens, ponieważ wzmacniacz "wyciśnie" wówczas z kolumn wszystko co najlepsze. Pod warunkiem, że kolumny będą dobre jakościowo, bez większych wad brzmieniowych.
Pamiętam sytuację, gdy słuchałem kolumn Tannoy Revolution R1 (coś koło 1200zł.) a napędzał je wzmacniacz Marantz( nie pamiętam modelu za ok. 8000zł.) Grało tak, że aż trudno uwierzyć.
Oczywiście taki system musiałbyś potraktować jako tymczasowy i wraz z przypływem gotówki pomyśleć kiedyś o lepszych kolumnach.
Jeśli Cię jednak nie stać na Roksana, to kup nawet najtańszego z zaproponowanych przez Ciebie Roteli i też będzie bardzo OK.
A kolumny też warto kupić używane o ile zależy Ci na jakości brzmienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Hub - Ja też jak f1angel stawiam na Roksana albo na Rotela. Ten Exposure nie sprawdzi się w muzyce, której słuchasz.
Co do kolumn to na szybko znalazłem takie propozycje:
http://www.hifi.pl/gielda/kolumny1000/94876.php
http://allegro.pl/bw-p5-i2169654878.html
http://www.hifi.pl/gielda/kolumny2000/95283.php
Te Heco są nawet nowe w bardzo dobrej cenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel wydaje mi się po prostu, że głośniki trójdrożne zagrają lepiej, bardziej szczegółowo oddadzą poszczególne tony, w dwudrożnych jeden głośnik ma więcej zadań do spełnienia średnie i niskie musi zagrać - tak na chłopski rozum icon_wink.gif Mam takie wrażenie, że w bardziej rozbudowanym zestawie np. 5.1 mogły by być kolumny frontowe dwudrożne bo za bass będzie odpowiedzialny subwoofer, a niedostatki wyższych tonów satelitki (lub tylne monitory, czy jak się to tam nazywa).
Nie ma problemu z zaśmiecaniem, przynajmniej coś się dzieje, można poczytać jakieś konkretne uwagi na temat sprzętu, dzięki temu ktoś może dokonać lepszego zakupu i nie wyrzuci pieniędzy w błoto.


Mam dodatkowe pytanie co do nowego zestawu do pokoju o wymiarach mojego, czyli ok 13m kwadratowych. Dokładniej chodzi o zestaw, który łączył by następujące elementy:
-Kolumny stereo
-Wzmacniacz + tuner radiowy lub amplituner
-DVD
Chodzi o to co najlepiej wybrać aby połączyć zestaw do słuchania muzyki, radia i zarazem oglądania filmów. Ten zestaw w podobnym budżecie jak mój (do 2500zł) tylko, że najlepiej nowy, nie używany.
Tak się zastanawiam czy macie jakiś osobny sprzęt do oglądania filmów typu kino domowe a zestawy stereo służą Wam tylko do słuchania muzyki?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak trochę jednostronne podejście do zagadnienia...

Zakładając taką samą cenę kolumny dwu- i trójdrożnej:
- nie tylko ilość głośników - ale również (lub przede wszystkim) ich jakość. Więc za cenę 3 głosników możesz kupić lepsze 2 głośniki.
- łatwiej zrobić dobrą zwrotnicę i rozdzielić sygnał na 2 głośniki, a nie na trzy (swoją drogą czasami zwrotnice w kolumnach to poprostu kpina, czytaj bezmyślność lub nadmierna oszczędność). Tuning kolumn często ingeruje właśnie w zwrotnice, do tego okablowanie wewnętrzne, wytłumienie, dociążenie itp.

Zauważ, że układ dwudrożny często występuje w kolumnach za ciężkie pieniądze - gdzie już nie trzeba mocno oszczędzać.

A odnosząc się do 5.1 to wysokie tony powinny być dobrze odtwarzane nie tylko przez tyły, ale przede wszystkim frony (m.in. dlatego, że fronty grają częściej niż tyły). W zestawach kolumn do kina domowego (5 lub 7) zazwyczaj jest taki sam głośnik wysokotonowy.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, Roro mnie ubiegł i napisał podobnie, tylko przejrzyściej, zwięźlej. Ale wkleję swoje, bo mi szkoda tego kasować (a może powinienem? icon_lol.gif )
Mój kolega mawiał, że jak się człowiekowi coś wydaje należy się przeżegnać icon_wink.gif
A tak poważnie, śledząc mimochodem ten temat przez lata, nie dostrzegłem wyższości kolumn trójdrożnych nad dwudrożnymi.
Zaryzykuję nawet twierdzenie, że jeśli w jednakowym budżecie (szczególnie na niższych poziomach cenowych) zbudujemy kolumny o dwóch i trzech drogach, to te dwudrożne zagrają na ogół lepiej. Dlaczego? Ponieważ w dwudrożnych można zastosować dwa, ale za to lepszej jakości głośniki i zwrotnicę składającą się z mniejszej ilości elementów. Poza tym budżetowe wzmacniacze na ogół lepiej sobie poradzą z wysterowaniem mniejszej ilości głośników. Nie będą tak obciążone, nie wprowadzą większych zniekształceń.
Jestem daleki jednak od generalizowania. Tak jak niektórzy twierdzący, że lepsze są wzmacniacze na mosfetach a inni, że na polowych. Jeszcze inni, że tylko w klasie A a duża grupa, że wyłącznie wzmacniacze lampowe. Przykłady można by mnożyć.
Myślę, że dużo zależy od klasy podzespołów i przede wszystkim od umiejętnej ich aplikacji, czyli od "geniuszu" konstruktora.
Gdyby kolumny dwudrożne były gorsze, to nie robiłoby się takich, które kosztują nawet kilkanaście tysięcy zł. Dopiero na najwyższych poziomach cenowych dominują kolumny trzy i czterodrożne, ale raczej z racji tego, że wiele z nich przeznaczonych jest do dużych pomieszczeń i ma po kilka głośników w obudowie w tym duże niskotonowe.
Oczywiście na niższych poziomach cenowych też się konstruuje podobne kolumny by się nadawały do dużych pomieszczeń. I chodzi tu bardziej o dopasowanie do pomieszczenia niż o jakość brzmienia.
Oczywiście piszę o tym wszystkim w dużym skrócie i uproszczeniu.
Twój przykład z kinem domowym nie jest niestety najlepszy. Przekombinowałeś.
To teraz zdecyduj się na wzmacniacz a kolumny dobierze się do niego. Będzie wiadomo jakich, za ile szukać? Chyba, że już wiesz konkretnie, to napisz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel czyli jednak zakup należy rozpocząć od wzmacniacza? To dla mnie kolejne zaskoczenie. Polecaliście Rotel RA-04, znalazłem jedną sztukę używaną, która została już sprzedana. Jestem otwarty na propozycje z takim zapytaniem czy 40W na kanał to nie za mało? Tak jak pisałem na początku chciałem aby ten zestaw robił wrażenie przy mocniejszym graniu. Sory za moje ciągłe narzekanie, ale czuję że nowy sprzęt dla "mojego metrażu" może okazać się zbyt mało wyrazisty, delikatny. Oprócz tego Rotel'a f1angel masz jakieś propozycje używanego sprzętu, który mógłbym gdzieś dostać?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak można - to może uporządkujmy, na czym stoimy:

Master1098: wzmacniacz + kolumny, również używane, do 2500 (max.3000 zł?)
Ma to grać na 13m^2

Jak dla mnie - to wolałbym zacząć od wzmacniacza oraz taniego CDka (za 200-300zł), by nie korzystać z DVD (no chyba że bardzo tanio trafisz wiekowy, ale wysoki model odtwarzacza DVD który ładnie gra z płyt CD), a potem jeżdzić ze wzmacniaczem i szukać kolumn (a potem jeszcze kabli...)

Wracając do Rotela - ja często proponuję RA-02, a gdy kiepsko z kasą to można RA-01 (w tej chwili na aledrogą są 3 "jedynki" w okolicach 799zł).

Pozdrawiam
PS. f1angel - fajnie, że się zgralismy z podobną treścią. Czasami mam tak samo, że z kimś piszę równocześnie na Forum ... icon_razz.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż - tu już jest kwestia wyboru. icon_razz.gif
Dla mnie przede wszystkim trzeba określić, czy te 2500 (lub 3000) to już końcowa kwota - czy też stopniowo kolega będzie wchodził w wyższe klocki.

To może uściślę, co ja bym zrobił: szukał okazji od razu w obu kwestiach (wzmak i kolumny) i nie dzielił od razu kwoty (czy to będzie tysiąc na wzmak, czy tysiąc na kolumny). Co pierwsze wyjdzie (ciekawe i wysoki model, za rozsądną cenę) to brać, a potem szukać kolejnego elementu.

Poza tym - pytanie jeszcze, jak to zagra w konkretnym pomieszczeniu, bo pewnie inaczej niż w pokoju sprzedawcy?
Wiadomo, że odsłuch przy zakupie zrobi swoje, ale tak do końca to się dopiero w domu zobaczy.

Pozdrawiam
PS. A ponieważ czasami używany sprzęt udaje się kupić za 20-30% ceny wyjściowej i w tym momencie trudno powiedzieć, co ma więcej kosztować ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo podsumowując wzmacniacz + kolumny max 2500zł chyba, że trafi się niebywała okazja i wtedy mogę trochę dołożyć. Ok 13m2 sprzęt z naciskiem na dynamikę, bass, jakość najlepiej używany (gdybym miał wybierać kolor to czarny ;p) To jak to zagra w moim pomieszczeniu jest dla mnie wielką zagadką, chcę zakupić jak najlepszy sprzęt za te pieniądze i dopiero się przekonać, a że ma to być sprzęt używany to dodatkowo wprowadza nutę niepewności. Aktualnie nie mam żadnego sprzętu grającego, dlatego chciałem kupić zestaw właśnie w tej kwocie nie przekraczając jej zbytnio gdyż planuję gruntowny remont pokoju jak narazie zakupiłem sofę CHESTERFIELD czarną icon_wink.gif a więc czeka mnie jeszcze sporo wydatków. Co do sprzętu audio to jeszcze napewno będę go udoskonalał, chciałem od czegoś zacząć nie przekraczając określonego budżetu.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

f1angel, lothian dziękuję za odpowiedzi i propozycje. Chyba zaszaleję i skuszę się na tego Roksana (jak myślicie, czy te 2000zł są warte tego wzmacniacza, tzn czy nie przepłacę za bardzo za niego? icon_smile.gif wiem, że nówki chodzą po ok 7tys). Jestem umówiony ze sprzedawcą na odsłuch tego wzmacniacza, jeżeli wszystko będzie ok to na 99% go kupię. Odnośnie kolumn, przemyślałem sprawę i powinno mi się udać znaleźć dodatkowe pieniądze. W sumie mogę na nie przeznaczyć 1500zł (ale więcej wydać nie mogę). Co byście mogli mi polecić w tej cenie (niech to będą używki). f1angel, tak, zależy mi na jakości dźwięku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo, racja (zarówno post No 61 i 64), lepiej bym tego nie ujął. icon_biggrin.gif
Master1098 będę się rozglądał za czymś fajnym ale i Ty podrzucaj propozycje, jeśli myślisz, że coś może dobrze zagrać, najwyżej się to zweryfikuje.
Hub, sądzę, że to dobra cena za ten wzmacniacz. Ostatnio nie widziałem za mniejsze pieniądze. Jeśli wszystko jest z nim w porządku, to nie zastanawiałbym się. Sprawdź go dobrze jak będziesz na odsłuchu. Weź kilka płyt z dobrze nagraną, różnego rodzaju muzyką. Pokręć wszystkimi gałkami, obejrzyj dobrze ten wzmacniacz. Zwróć uwagę, czy oba kanały równo grają.
Kolumn dla Ciebie też będę szukał.

EDIT: znalazłem bardzo dobrze grające (i wyglądające - niestety nie czarne) kolumny Castle Avon http://www.hifi.pl/gielda/kolumny1000/94699.php Brzmienie barwne, pełne, naturalne. Niestety Panowie raczej nie dla Was, bardziej do jazzu niż do rocka. Ale może ktoś będzie szukał kulturalnie brzmiących kolumn do swojego zestawu i niezbyt dużego pomieszczenia. Polecam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam, to mój pierwszy post na forum.
Mam prośbę do was, o pomoc w doborze zestawu, kwota około 2500zł, zestaw miałby być do salonu 20m^2.
Jeśli chodzi o muzykę to słucham od rocka po różne elektroniczne kawałki, czyli dość dynamiczne granie.
Zależy mi też żeby zestaw dawał sobie radę przy oglądaniu filmów z telewizorem. Dobrze by było, żeby wzmacniacz miał od razu amplituner. Być może do oglądania filmów dokupię subwoofer, ale to za jakiś czas.

Myślałem na yamahą R-S300 lub R-S500 z tym że ciężko mi dobrać jakieś kolumny.
Co byście mi poradzili? Wołałbym raczej nowy sprzęt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam

Byłem na urlopie i dopiero teraz mam czas na napisanie posta. Kupiłem wzmacniacz Roksan Caspian (za 1980zł) o którym wcześniej pisałem. Stan wizualny oceniam na dobry, jest to jedna z pierwszych wersji Caspiana (ta z czarnymi gumowymi gałkami). Gałki są porysowane, guma na przyciskach pościerana. Dostałem go w oryginalnym pudle wraz z kartą gwarancyjną (data sprzedaży z 7.02.2002). Wg właściciela wzmacniacz nie był modyfikowany / naprawiany. Niezbyt chce mi się w to wierzyć gdyż (zauważyłem to dopiero w domu) śruby noszą ślady użytkowania. Czy można w jakiś sposób sprawdzić czy ten wzmacniacz był naprawiany? (mogę podesłać zdjęcie bebechów). Tak jak radziliście, pokręciłem gałkami icon_smile.gif, wszystkie działają, pilot również. U właściciela posłuchałem kilku moich płyt: Deep Purple - In Rock, Amon Tobin - Supermodified oraz Bena Frosta (utwór Killshot rozwalił mnie, o to mi chodziło!). Wzmacniacz gra czysto, bez żadnych trzasków, równo grają kanały lewy i prawy. Jakość dźwięku jak dla mnie jest bardzo dobra.

Z zakupu jestem zadowolony, teraz potrzebuję kolumn. Mogę wydać na nie 2200zł, preferuję używane, mogą też być nowe. Właściciel Roksana nie był w stanie nic mi doradzić odnośnie kolumn, sam posiadał kolumny podłogowe Tannoy (nie pamiętam modelu). Wiem, że najlepiej było by pojeździć i posłuchać na żywo. Jestem za, tylko są dwa ale. Po pierwsze mam bardzo mało wolnego czasu po drugie producentów i modeli kolumn jest od groma, dlatego chciałbym abyście pomogli mi zawęzić pole wyboru do kilku modeli. W grę wchodzą tylko oferty z Warszawy (co bym mógł podjechać ze wzmacniaczem i posłuchać). W sieci znalazłem takie oferty:

Elac 67.2
http://allegro.pl/elac-67-2-wyprzedaz-eksp...2220630080.html

Wharfedale Amber 20.5
http://allegro.pl/wharfedale-amber-20-5-wy...2220631215.html

Infinity KAPPA 70
http://allegro.pl/infinity-kappa-70-raryta...2222290309.html

Dali 808
http://tablica.pl/oferta/super-kolumny-dal...awa-IDwVET.html

ESA OSTINATO 2000
http://allegro.pl/kolumny-esa-ostinato-200...2228690567.html

Roth Audio Oli 40
http://allegro.pl/roth-audio-oli-40-oli40-...2189235287.html

B&W 603 s3
http://www.hifi.pl/gielda/kolumny2000/95417.php
http://www.audiostereo.pl/ogloszenia_sprze...s3-os88791.html

Yamaha ns 300
http://www.audiostereo.pl/ogloszenia_sprze...00-os88792.html

Dali Suite 1.7
http://www.audiostereo.pl/ogloszenia_sprze...17-os88795.html


Dodam, że słucham głównie muzyki elektronicznej (dobrym rockiem tez nie pogardzę), pokój w którym będą stały ma 16m2.

Czy któreś podane przeze mnie modele są warte uwagi? A może warto poczekać i polować na jakiś konkretny model kolumn?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najciekawiej dla mnie wyglądają Infinitki...i od razu bym się z nimi zmierzył. Cena fajna, wyglądają na bardzo dobry stan!
No i warto się bliżej poznać ze znanym głośnikiem EMIT-R icon_razz.gif
Co prawda na Twoich 16m^2 w pierwszej chwili wydają się za duże - ale niezły wzmacniacz powinien nad nimi zapanować, a poza tym Zukzuk na podobnej powierzchni grał na swoich Infinity i był zadowolony.

W drugiej kolejności sprawdziłbym Elac Ostinato oraz ESA,
natomiast odpuściłbym sobie NS-300 Yamahy.

Skoro masz możliwość podjechania ze wzmacniaczem - to sporo pochlebnych opinii zbierają też Roth Oli 40.
O reszcie propozycji nie wypowiadam się...

A co do śladów na śrubach - może właściciel odkurzył środek wzmacniacza? Zerknij na płytki drukowane czy nie mają śladów lutowania...
No i jeżeli ładnie gra - to nie ma się czym przejmować...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo, dziękuję za odpowiedź. Te Infinity rzeczywiście wyglądają na potężne, niestety to jest aukcja więc nie wiem czy końcowa cena nie przekroczy mojego budżetu ale spróbować zawsze warto. Jutro podzwonię i spróbuję umówić się na odsłuchy.

Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hub
spokojnie - właściciel już kilka razy wystawiał te kolumny i cena robi się coraz ciekawsza icon_razz.gif
Więc bez problemu powinieneś je kupić za cenę wyjściową - a może nawet troszkę zbijesz cenę (lub dostaniesz coś gratis).
Ja bym próbowal podjechać ze wzmacniaczem i dwoma tysiączkami w łapkach i finalizował transakcję (zresztą pewnie możesz się umówić w ten sposób, że pograją u Ciebie parę dni i czy będziesz mógł je zwrócić jak nie sprawdzą się w Twoim pokoju).
Głowa do góry - i do dzieła. Powodzenia!!!

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jutro odsłuchy, Elac 67.2 i Roth Audio Oli 40 posłucham w sklepie na moim wzmacniaczu, natomiast właścicielowi Infinity niezbyt podoba się idea podłączania czyjegoś wzmacaniacza (miał już paru takich delikwentów, problemem jest wolny czas którego posiada za mało na takie zabawy). Będę jeszcze raz z nim rozmawiał, może zmięknie. Warto jest kupować Infinity bez gwarancji?, czy to jest taka różnica w jakości dźwięku (porównując je z Elacem i Rothem) która przemawia za zakupem akurat tych kolumn?. No cóż, posłucham i wybiorę te które będą najładniej grały icon_smile.gif

Mam do Was jeszcze jedno pytanie, dotyczy ono kabli. Jakie kupić? ile warto na nie wydać? Czy warto wchodzić w bi-wiring? Czy te kable muszą mieć jakieś specjalne zakończenia żebym mógł połączyć Caspiana z kolumnami (np. z Infinity?) I jeszcze jedno, warto kupować używane kable? Może jakieś propozycje z Waszej strony?

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...