Skocz do zawartości

Najsłabsze ogniwo, czyli co zmienić?


Paimei

Recommended Posts

Witam wszystkich
od jakiegoś czasu gra u mnie NAD C565 + NAD C356 + FOCAL CHORUS 816VW SE
powoli zaczynam odczuwać chęć zmiany icon_smile.gif
Przypuszczam, że największa różnice usłyszę zmieniając wzmacniacz bądź kolumny, ale mogę się mylić icon_smile.gif
Jakie rozwiązanie było by najlepsze, czy jeżeli zmienię np wzmacniacz na M3 (bądź jakiś inny zaproponowany) będzie to miało sens lub okaże się że nic się nie poprawi bo głośniczki już nic więcej nie pokażą i znacznie lepszym rozwiązaniem będzie podpięcie lepszych głośniczków do obecnego nada C356?

Tak się właśnie zastanawiam od czego zacząć?
Pozdrawiam
Tomek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli powoli zaczynasz odczuwać chęć zmiany, zamień Focale na Sonusy icon_wink.gif A tak poważnie...
Wszystko zależy od klasy wzmacniacza czy kolumn. Teoretycznie kolumny jako najmniej doskonały technicznie element toru audio powinny wnieść najwięcej, następnie wzmacniacz, źródło, kable. Świadomie pominąłem niezwykle ważną rolę akustyki pokoju, ale o tym pewnie wiesz.
Ale ogólnie to za mało napisałeś.
Co Cię skłoniło do wyboru tego zestawu, który teraz masz?
Co Ci się podoba w obecnej konfiguracji a co chciałbyś zmienić?
Jakiej muzyki słuchasz?
Jakie brzmienie preferujesz (niby powinienem to wiedzieć znając Twój zestaw, ale mogę się mylić)?
Ile możesz przeznaczyć na nowy sprzęt?
Musi być nowy, czy może być używany?
A kabelki/listwę/kondycjoner jakieś konkretne masz, czy używasz najtańszych?
Jak duży masz pokój?
Odpowiedz na pytania, będzie można się zastanowić co dalej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z powodów wyboru właśnie tego zestawu był stosunek cena jakość tak mi się wydaje. Słuchałem kilku rożnych zestawów i ten wydal mi się najlepszy w założonym prze zemnie połapie cenowym, podoba mi się że bas nie zalewa wszystkiego z drugiej strony w ogóle go nie brakuje, słuchając Monitor Audio RX8 było go tam strasznie dużo co prawda można było przytkać bass reflex ale moim zdaniem nie o to chodzi natomiast brakowało im detaliczności na wyższych pasmach wszystkie przeszkadzajki zagrały porostu lepiej na moich focalach. (takie moje odczucie).
Kolejnym rzeczą która skłoniła mnie do wyboru takiego zestawu był przeczytany gdzieś tekst, ktoś mądrze napisał by nie kupować jako pierwszego zestawu sprzętu za 50. tysięcy bo nie zawsze a wręcz rzadko się zdarza trafić w idealny, tylko osłuchać się z tańszym a z czasem dojdziemy do tego w którym kierunku chcemy iść, to wydało mi się dość modre icon_smile.gif

W obecnej konfiguracji podoba mi się to że nie brakuje jej mocy icon_smile.gif głośniczki maja dość dużą skuteczność ok 91 dB, czasami lubię posłuchać muzyki bardzo głośno, wzmacniacz sobie z tym radzi nie słyszę zniekształceń na wysokich poziomach głośności,
Podoba mi się ze można usłyszeć sporo detali zwłaszcza w górnych zakresach,
dźwięk gitary np w rammstein, czy metallica, na płycie red hot-ów świetnie było słychać stopę szybka zwinna i nisko grająca
wszystkie przeszkadzajki w kawałkach bachata-owych góra i środek

co chciałbym zmienić icon_smile.gif ogólnie by było by lepiej, chęć zmiany zacząłem odczuwać po wizycie u znajomego posłuchaliśmy Jean Michel Jarre na jego Accuphase no i zagrało to troszkę inaczej icon_smile.gif muzyczka była wokół a nie w głośniczkach icon_smile.gif ( pewnie wiesz o co mi chodzi )

Sprzęt nie musi być nowy widziałem accuphase e-450 za jakieś 14000 używany i jest to w moim zasięgu dlatego tez tu moje pytanie czy warto i od czego zacząć bo co z tego ze kupie taki wzmacniacz jak głośniczki nic nie pokażą icon_smile.gif albo kupie jakieś electry i ugotują mi nada icon_smile.gif myślę ze tak rozsądnie na początek to do ok 10-15 za klocek i do 15-19 za głośniczki wiadomo albo jedno albo drugie icon_smile.gif chyba ze maci jakieś trzecie rozwiązanie icon_smile.gif

co do kabli to najtańsze to pojecie względne icon_smile.gif
interconnect: Furutech u-P2.1
głośnikowy: Kimber 4TC
niestety zasilanie standardowe,
pokój 18m2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałem jakby połączyć tego Accuphase E-450 z Xavianami Giulia, to mógłby być naprawdę super duet.
http://www.xavian.com.pl/index.php?x=gulia
Nie wiem, czy 18m2 by nie było za mało, ale Giulia to kolumny z obudową zamkniętą, więc niskie tony być może nie byłyby za duże w takim pomieszczeniu.
Duża kultura plus energetyczne brzmienie. Oczywiście z dobrym wzmacniaczem. Myślę, że Accu taki jest i poradziłby sobie z nimi doskonale.
Trzeba by wypróbować jakby to zagrało. A najlepiej w Twoim pokoju.
Oczywiście wiem, że nie wszystko naraz. Co najpierw? Chyba wzmacniacz. Gdyby było ciut za jasno można by złagodzić interkonektem Van den Hul The First lub The Second (niedrogo a skutecznie).
Oczywiście możesz także sprawdzić opcję NAD plus Xaviany. Z pozoru mezalians, ale kto wie, może jakiś czas dało by się na tym całkiem nieźle słuchać. Ja słuchałem tych kolumn kiedyś z niezbyt wyrafinowanym wzmacniaczem, chyba Sony i było naprawdę dobrze.
Jasne, że kabelki jak najbardziej trzeba by już dać lepsze. Zdecydowanie. Ale to na końcu, po skompletowaniu całego systemu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mi się tak wydaje jak zmienię wzmacniacz to focale powinny zagrać na 100% myślę ze obecny nad-zik nie wyciska z nich wszystkiego,
A co myślisz o Dynaudio Special Twenty-Five myślę ze gdzieś z ciężkim sercem ale podpięli by mi mojego nada pod nie icon_smile.gif możne trochę dziwnie by spoglądali ale w końcu chce im dać zarobić. icon_smile.gif
Co do wzmacniacz to jeszcze się zastawiam bo Accu byłby na pewno używany, czy było by to lepsze rozwiązanie niz nowy np Seria Master M3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NAD M3 ma naprawdę zacny dźwięk, na pewno ciut gorszy (lub dokładniej inny) niż Accuphase. Moi zdaniem różnica dźwięku zy jest niewspółmierna do różnicy w cenie M3 i Accuphase (oczywiście na korzyść NADa).
Jeżeli porównujemy podobne cenowo nowy NAD i używany Accuphase to wybrałbym Accuphase. Ale gdyby porównywać używany NAD i używany Accuphase wybrałbym używanego M3, a resztę przeznaczył na nowe kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam ze używany M3 będzie mniej wiecej polowe tańszy od Accu, trzeba poprostu posłuchać i przemyśleć, o ile z Nad-em nie ma problemy to z Accuphase już troszkę większy,
A co myslicie o rozbiciem tego na monobloki?? Zabieg napewno kosztowniejszy ale czy koszty przyniosły by wspolmierny efekt dźwiękowy??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Podobnie jak niektórzy uważam, że należałoby zacząć od kolumn.
Słuchałem wyższych JMLAb (926 i 936) w odpowiednich "towarzystwach" Wg mnie są to kolumny które kładą nacisk na detal, szczegół. Zwłaszcza w górnych rejestrach. Basik jest szybki. Ale jest to tylko "basik". Brak zejścia i masy. Ogólnie bardzo "czyste" brzmienie. Wielu może taką prezentację wręcz uwielbiać.
Lecz mało w tym spójności i "muzyki". I jest ona "odchudzona".

Tak mimochodem f1angel rzucił Sonusy. Ale jakie? Stare podstawki są BEST.
Lecz o nowszych podłogówkach nie słyszałem nazbyt pochlebnych opinii.

Pozdrówka:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

tylko basik icon_smile.gif fajne stwierdzenie w tym przedziale cenowym Monitor Audio miał spory "basik" ale to była trochę przesada icon_smile.gif
jakie głośniczki chodzą Tobie po głowie myśląc o spójności i nie odchudzonej muzyce??



Zwłaszcza w połączeniu z Nadem - MA taki przesadny "basik" mogły mieć.
Tzn. chyba lepiej napisać - niezrównoważony z resztą pasma.

Także do "tryskających siłą i mocą" NAD-ów mam zastrzeżenia. Aczkolwiek nic nie mogę powiedzieć o najdroższych (np. M3). Prasa chwali...
Słuchałem, co prawda starszego Nad-a (C-355 bodajże). Bas to raczej "kluska", bez konturów i odcieni. A kolumnami były w sumie niewielkie i niezbyt wymagające - Avance Omega 503. Góra pasma, stereofonia i przejrzystość - bardzo przeciętna. Może nowsze grają lepiej?

Nie chcę tu "cwaniakować". Ale gdyby niektórzy mieli okazję usłyszeć pełny, przepotężny BAS np. z B&W 801, to mieliby wspaniałą okazję usłyszeć czego im brakuje w dole pasma. Co najważniejsze, ten BAS co to wydaje się, że może ściany kruszyć (ci, którzy słuchają pierwszy raz, mimochodem odchylają się do tyłu!) jest wspaniale zrównoważony przez pozostałą część pasma. A tego zapewne brakowało w MA.

Nie wiem ile chcesz wydać na głośniki czy też kolumny + wzmacniacz?
W kwestii spójności i odchudzenia. Jeśli masz możliwość wydania od kilku do kilkunastu tys. zł na kolumny, to posłuchaj wspominanych starszych monitorów SONUSÓW - Extrema (szok!!!), Guarnieri, Electa Amator, czy choćby Concerto.
A jeśli wolisz podłogówki - to wiadomo jakie:)

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram ogólnie to, co napisali Lothian i Zukzukzuk. Jesli dasz radę, to zbieraj na Accu a jak nie to M3 też będzie dobry, można by pomyśleć jeszcze ew nad czymś innym. Może pre/power Metaxas, widziałem tu http://www.hifi.pl/gielda/wyswietl.php?grupa=wzm-pre-pow
Zukzukzuk, jak myślisz? Znasz te klocki.
Co do kolumn, to ja tez nie przepadam za "suchotnikami" Focalami. Dynaudio Specjal 25 dla mnie miodzio, ale czy niskie tony będą dla ciebie wystarczające, choć jak do 18m2 to nie powinno być źle. A panami z salonu się nie przejmuj, niech sobie patrzą i się uśmiechają. Co do Sonusów, to myślę, że najtańsza opcja i super grająca to SF Electa Amator 1. Ale wiadomo, trzeba je dobrze napędzić by pokazały co potrafią. NAD na początek może być, ale na pewno nie docelowo. Mam te kolumny, to wiem czego potrzebują. Z dobrą lampą też super grają. No, Extrema czy Guarnieri, super. Te pierwsze, to moje marzenie.
Xavianów też nie lekceważ, możesz posłuchać mniejszych czyli Giulietta.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No Violet, nie porównuj E-213 do E-450. To jednak spora różnica jakościowa. A że można pomyśleć o innym wzmacniaczu, to wiadomo. O jakim? Zależy od tego co się chce uzyskać.




zgadzam się w 100% 213 a 450 to zupełnie inna bajka, jak każda firma ma swoje flagowe model i takie tańsze (nie obrażając nikogo) ale jak z wszystkim jest A klasa mercedesa i tez mercedes tylko że S to tak mi się skojarzyło icon_smile.gif

Co do Sonusów to zostają chyba tylko używane bo Extrema to wydatek kilkudziesięciu tysięcy,

czyli tak wstępnie jest ustalone icon_smile.gif
głośniczki -> wzmacniacz -> cd -> okablowanie icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonusy ze starszych serii w tym i Extrema, to tylko używane. Ale przeważnie są w dobrym lub bardzo dobrym stanie, bo jak ktoś kiedyś dał za nie dużo pieniędzy, to raczej dba. Ja wolę te starsze (głównie standowe) niż najnowsze produkcje.
Ale zastanawiam się, czy jak dotychczas słuchałeś Focali i Ci się podobało taki rodzaj prezentacji jest dla Ciebie. Zawsze przeciez możesz przejechać się do jakiegoś sprzedającego, który mieszka blisko Ciebie i posłuchać. Albo pójść do salonu na odsłuch tych Dynaudio 25, to podobna szkoła i klasa brzmienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak narazie jestem na etapie gonienia króliczka icon_smile.gif
nie wykluczone ze jakieś Electry u mnie staną, nie skreślam brzmienia Focali, brzmienie Accu tez mi się podobało, teraz już bardziej świadomie i dojrzalej będę dobierał sobie sprzęt, od czegoś trzeba było zacząć (i jak dla mnie nie był to najgorszy start ) zazwyczaj jak się przesiada na ciutek lepszy sprzęt to wszystko się podoba gra lepiej (przesiadlem sie z tehnics-a i altus-ow), a z czasem zaczyna się dostrzegać ze to czy tamto mogło by zostać poprawione moim zdaniem ucho jak i gusta wygrzewają się razem ze sprzętem.
Czasami wystarczy podpowiedź dobrych ludi na forum by nie zacząć od końca.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...