Skocz do zawartości

Pierwszy gramofon


Recommended Posts

Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o temat gramofonów, jednakże chciałbym się to wkręcić, gdyż mam ciekawą kolekcję winyli w domu, która się bezsensu kurzy.

Więc dochodzimy tu do mojego pytania, jaki zestaw skompletować za cenę do 600zł? Na więcej mnie nie stać niestety. Liczę tu na konkretną poradę typu to i to z np. allego jest dobre, połącz to z tym i z tym i baw się dobrze. Mi samemu cięzko taką operację przeprowadzić bo niespecjalnie się znam na tym jak już wspomniałem, a i bazując na poprzednich tematach ciężko się odnieść do takiego np. allegro, gdzie sytuacja zmienną bywa. Ach no i zestaw może być uzywany, nowy i być najlepiej tak złożonym, że wystarczy podpiąć kolumny, ewentualnie delikatnie przy nim pogrzebaćicon_wink.gif.

Pozdrawiam
M.

Edit: Przyznam, że inne wątki po ponownym przejrzeniu nadal do mnie specjalnie nie przemawiają ale tak dla porządku, bazując na tym co inni piszą. Gramofonik ma byc taki zwykły no w zasadzie samo słuchanie bez żadnych niepotrzebnych funkcji. Wejścia PHONO zdaje się w niczym nie posiadam - załóżmy może, że mam wyłącznie kolumny. Gdyby było uniwersalnie, pod wzgledem plyt, to tez by było miło.
Mam nadzieję, że nie uchodzę za wielce leniwego, poprostu przeglądając alledrogo ciężko mi dojść czy coś jest w dobrej cenie i jak by to połączyć z zakupem czegoś, żeby wyszło najrozsądniej;), a kupić coś i potem żałować to nie sztuka;).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ,
gdybyś zerknął na podobne tematy na forum to wprawdzie nie znalazłbyś pewnie oczekiwanej odpowiedzi ale na pewno znalazłbyś wskazówki co trzeba napisać, żeby dać nam szansę odpowiedzieć na Twoje oczekiwania.
Uzupełnij informację, a wcześniej pofatyguj się i sprawdź, jakich danych potrzeba, żeby coś podpowiedzieć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra - to parę podpowiedzi i możliwości (na razie ogólne).
"Łopatologicznie" - ale mam nadzieję, że jasno i uporządkuje Twoją sytuację icon_cool.gif

Wszystko dotyczy sprzętu używanego, w dobrym lub bdb stanie - zakładam, że nie chcesz się bawić w naprawę świeżo kupionego sprzętu icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
chociaż wspomniałeś o drobnym "grzebnięciu".

1. Firmowa (warunek konieczny) midiwieża (lub mini wieża) wszystko w jednym (wzmacniacz+CD+deck+gramofon) lub w kilku kawałkach (np. modele serii LB SONY), w zestawie z dedykowanymi kolumnami. W 600zł spokojnie się zmieścisz z zadbanym egzemplarzem.

2. To samo - ale gramofon jako oddzielny element, który nie wchodzi w skład zestawu. Możliwe, że również kolumny innej firmy lub później kupowane. Miniwieża (lub ciut większa - midiwieża) z wejściem PHONO, ewentualnie zewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy (wtedy przedwzmacniacz podłączasz kablami cinch z dowolnym wejściem w wieży).

3. Wzmacniacz (albo amplituner - czyli z radiem), który już ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy (krótko mówiąc - jest gniazdo oznaczone PHONO). Do tego gramofon - i ew. kolumny.

A teraz jeszcze odpowiedz na 2 pytania:
1) Jakie masz kolumny ?
2) Co znaczy Twoje stwierdzenie "Gdyby było uniwersalnie, pod wzgledem plyt, to tez by było miło"?
3) Gdzie mieszkasz - bo najlepiej sprzęt sprawdzić przy zakupie i osobiście przywieźć do domu, bez ryzykowania wpadki z pocztą/kurierem.
4) Czy sprzęt ma być do zwykłego, niezbyt głośnego grania? Bo jak chcesz nagłośnić duży pokój i grać głosno to musi być odpowiednia moc.

Pozdrawiam
PS. To było przy założeniu, że masz jakieś 600zł do wydania. Bo jak wiadomo - jeśli masz więcej do wydania to tym lepiej i można szukać lepszych rozwiązań.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Grzebnięcie"- nazwałbym tak każdą przeróbkę naprawę, której nie można zepsuć. Czyli bez lutowania etc. Raczej prace typu wyjąć to i to i włożyć tam coś innego.

Czytając post RoRo skłaniam się ku opcjom 2. i 3. przy czym zdecydowanie bardziej ku 3. bo wzmacniacz wydaje się wyjściem bardziej uniwersalnym czy przyszłościowym?? Chyba że więcej da się osiagnąć przy opcji 2.? Generalnie jakby sie uprzeć to mam miniwieżę marki M-Audio grającą przyzwoicie. I wieżę/midiwieżę Technicsa, obie zabawki z głośnikami, z zestawu. Inną sprawą jest brak wejścia PHONO, więc przy opcji drugiej potrzebny będzie przedwzmacnaicz.

1)Moje kolumny, są marki XXX z racji tego że się zatarło, ale są naprawdę niezłe. W każdym razie na moje ucho. Głośniki typu "półkowego".

2)Mam tu na myśli prędkości i rozmiary, bo płyty są różnych rozmiarów jak już wyczytałem i są nagrane pod różne prędkości odtwarzania si?

3)Wrocław

4)Myślę, że zwykłe granie to jest to co mi wystarczy. Także bez szaleństw.

Kwota pozostaje nadal sumą 600PLN i niestety więcej nie będzie...;/

Pozdrawiam i dziękuję na dotychczasową pomoc:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mort chłopie,
przy całym szacunku dla Cieibie i osób początkujących odnoszę wrażeni, że "nie odrobiłeś lekcji".

Adamc dał Ci generalną wskazówkę. Poczytaj uważnie, na spokojnie tematy na forum dotyczące gramofonu. Znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania, co najmniej w 80%.
Obecnie, aby udzielić Ci odpowiedzi każdy z nas musiałby napisać o gramofonie to wszystko, co już raz napisano na forum i w całym Internecie.Inaczej mówiąc, aby odpiwiedzieć na Twoje pytania należałoby napisać tutaj kilkustronnicowy elaborat o tej technologii.

Wielokrotnie podawałme linki, tutaj na tym forum, co najmniej 3-4 razy do stron, na których znajdują się podstawowe i nie tylko podstawowe wiadomości na temat gramofonów.

I bez obrazy Jeszcze raz powtórzę za Adamem - "Uzupełnij informację, a wcześniej pofatyguj się i sprawdź"

W innym przypadku zrazisz się do gramofonu a żal w tej sprawie przelejesz na tych, którzy Ci doradzali.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi @belfer54
Kusi mnie, aby tu przytoczyć typowo belferską anegdotkę, wyobrażam sobie, jak to zwykle zaczynają się zajęcia zwane ćwiczeniami na pewnej uczelni wyższej przychodzę do studentów wcale nie prostego kierunku zwanego matematyką, ćwiczenia do wykładu z działu zwanego topologią. Patrzę chwilę na studentów nie umiejących rozwiązać zadania i tak, teraz polecę im świetną książkę pana Kuratowskiego 250 stron czystej matematyki, dla kogoś kto się na tym nie zna czarna magia, ale przecież tam znajdą 80% odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości, w zasadzie przecież żeby to rozwiązać trzeba znać podwaliny tego wszystkiego, ale założę sobie, że ich nie znają, bo zadają w mojej ocenie głupie pytania. Potem ewentualnie może im pomogę, w końcu ćwiczenia nie są od tego, żeby kogoś uczyć...

Co by jakieś wnioski z tego wyciagnąć. Osobiście czuję się urażony tym co w tym momencie napisałeś, bo rozumiem, że głównie odnosisz się tu do mojego pierwszego posta w którym faktycznie jest więcej niż jedno pytanie. Moje pytanie od samego początku odnosiło się tak naprawdę do waszego obeznania w temacie cena/jakość i nie rozumiem jak można tego wymagać od kogoś kto w zasadzie chce sobie kupić coś co faktycznie jest w jakiejś tam cenie warte uwagi, skazywanie kogoś na czytanie eposów na forum w którym właściwie nigdy nie ma konkretnej odpowiedzi pozwalającej w jasny sposób utworzyć dobry zestaw do jakiejś tam sumy jest troszkę bez sensu zupełnie jak przykład z książką.
Z całym szacunkiem ale czuję się potraktowany nieco po macoszemu. Na forum jest mnóstwo tematów zaczynających się jakoś tak: "chce kupic to i to czy to dobry wybor" i wlasciwie nic wiecej konstruktywnego, a jakos taka osoba nie zostaje zakrzyczana w zaden sposob. Nie wiem zakladacie ze jak sie nie poda jakiegos planu to sie nic nie robilo w celu przyswojenia jakiejs wiedzy? Oczekując od początkujących podania jakichś parametrów, zamaist mówić jakie to męczące, że trzeba za każdym razem o to wypytywać, można by zrobić piękny spis, wystarczy np. przekopiowac post kolegi RoRo i go przypiąć, wcale nie trudne a przynajmniej wiadomo, co oczekujecie, bo na forum nikt nigdy tego nie sprecyzowal. W przeciwnym wypadku wczujcie się w studenta na topologi;).
Coż więcej, wydaje mi się po poprzednim poście, że podałem już wszystko czego wam trzeba, z waszej strony tak naprawde wystarczy troszke zrozumienia, ze przebieranie w modelach na allegro i ocenianie ktora cena do ktorego sprzetu bedzie najlepsza wykracza poza mozliwosci wszystkich poczatkujacych, juz nie mowiac o tych ktorzy zajmuja sie tym powiedzmy 2 letnią chwile i wie "bardzo duzo". Kończąc swój wywód, żebym nie wyszedł na chama, podkreślam że proszę o to i nie obrażajmy się na siebie, bo już jesteśmy dorośli. Zresztą jeśli chcecie to zbanujcie, jesli duma zostala urazona:).

Pozdrawiam
M.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się porobiło, choć sprawa wygląda dość prosto. Belfer54 na mojego posta też się powoływał więc mam też coś do dodania w temacie.
Nie chodziło ani mnie, ani jak przypuszczam belfrowi, żebyś kolego Mort jakieś łamigłówki rozwiązywał albo sam sobie udzielał odpowiedzi na pytania zadane wcześniej. Żeby można było cokolwiek sensownego odpowiedzieć trzeba mieć podstawowe dane, tzn. co masz już, czego szukasz, w jakim pomieszczeniu ma to grać (m2), jak muzyka.
O to mi chodziło, kiedy sugerowałem Ci, a za mną belfer54 fatygę i uzupełnienie informacji.
Można oczywiście inaczej -> mogłem już i ja napisać "kup wzmak Techniksa, gramiak Thorensa itp itd, tylko że takie "mądrości" to sam możesz sobie wykombinować choćby szukając klocków mieszczących się w budżecie. Żeby natomiast, w niewielkim budżecie, wymyślić coś sensownego trzeba mieć dużo informacji. I o to chodziło i belfrowi i mnie.
Nie ma co się dąsać tylko jeśli prosisz o wsparcie to elegancko jest ułatwić wspierającemu nieco.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Piszę, choć Mort się chyba obraził, ale inny czytelnik zainteresowany gramofonem mógłby przeczytać i uwierzyć Violetowi - toż zawsze zachęcamy nowych forumowiczów do studiowania wcześniejszych tematów.
Kolego Violet, nie bardzo wiem co Tobą kieruje dając takie rady i wskazówki.
Mort chciał się zmieścić w 600 zł - to po pierwsze (czytanie pytania może być pomocne przy dawaniu odpowiedzi)
Po drugie - pierwszy gramofon za 1200 zł dla kogoś, kto jako jedyne doświadczenie ma ... posiadanie starych winyli to co najmniej przesada. Za 200 zł można kupić gramofon np Altusa czy tego typu zupełnie przyzwoite urządzenie, dokupić wkładkę za 100 (np Otrofon) i za ok 300 zł łącznie sprawdzać czy słuchanie winyla to moja bajka. Jeśli tak to można potem wydawać już dowolnie większe kwoty - od kilku stówek za Adama do ...... tu ograniczeń pewnie brak.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Pogłoski o tym, że się obraziłem są mocno przesadzone, ot laptop pojechał do serwisu.icon_razz.gif

To może tak dla usystematyzowania informacji i dodania tego co myślałem że już podałem, albo ominąłem:
-ok.18m2, ale mam też mniejsze pomieszczenia
-posiadam ładnie grające stare kolumny typu półkowego, nieidentyfikowalnej produkcji, ewentualnie mikro wieże M-audio z dedykowanymi głośnikami typowe marketowe "coś co gra", zero wejść PHONO
-słucham w sumie wszytskiego ciężko określić: rock, metal, folk, "a la grechuta", "a la tom waits", może tu raczej o moich przyzwyczajeniach czy też upodobaniach bo o to generalnie chyba chodzi czyli: lubię wyraźne wysokie tony, ale zawsze je łącze z mocnym basem, słuchawki zawsze jak "najcieplejsze" dobieram.
-tak przy okazji nie mam potrzeby słuchania nie wiadomo jak głośno.
-skłaniam sie najbardziej ku opcji solo gramofon+ wzmacniacz, reszta to już w zasadzie tylko pobożne życzenia...albo zmienne które, można dostosowaćicon_wink.gif


Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Witam,
Dołącze się do dyskusji.
To co pisali Belfer54 i Adamc to cenne rady. Kolega Violet dużo tutaj nie pomógł, mam wrażenie że nie do końca uważnie przeczytał temat.
Osobiście korzystałem z rad Chłopaków i jestem bardzo zadowolony.
Jeśli chcesz wydać 600 zł to wystarczy i na gramofon i na wzmacniecz. Masz kolumny więc, ten element Cię odciąża, proponuję sprawdzić ich moc i impedancję zanim podepniesz do wzmaka. Chodzi o to że jeśli na wzmacnieczu jest opisana impedancja 8 ohm, byłoby dobrze żeby twoje kolumny też były takie.
Zestaw jeśli poszukasz na allegro, to możesz złapać na serio piękne okazy, np. kupujesz gramofon Akai i wzmaka Akai i jeśli dobrze poszukasz, albo będziesz cierpliwy to znajdziesz sprzęt w sędziwym wieku, a i tak będzie cieszył oko swoim stanem wizualnym, już nie wspominając o brzmieniu.
Nie musisz budować zestawu tej samej marki, ale możesz, kwestia upodobań.
Jeśli nie jesteś pewien co kupić, polecam gramofony Dual, Technics, Thorens, na allegro jest ich mnóstwo, jak i wzmacniaczy.
Zyczę udanych zakupów i miłych wrażeń przy odsłuchu, Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...