Skocz do zawartości

Kolumny Stereo do Rotel-a.


gremo

Recommended Posts

Witam Serdecznie
Ponieważ to mój pierwszy post na forum tak więc chciałbym się przywitać icon_wink.gif .
A teraz do meritum icon_smile.gif
Zdaję sobie sprawę, że podobnych tematów jest mnóstwo ale mimo przeczytaniu wielu zamiast rozwiać swoje wątpliwości to mam jeszcze większy mętlik icon_cry.gif
Swoją przygodę w budowaniu pierwszego zestawu stereo zacząłem dość nietypowo ponieważ od zakupu odtwarzacza CD/DVD Rotel RDV-995 (wydawało mi się, że zakup samego źródła w okazyjnej cenie coś poprawi w słuchaniu muzyki na kinie domowym-o ja naiwny icon_razz.gif) Potem przyszedł czas na czytanie forum, zakup wzmacniacza Rotel RA-01 (docelowo będzie RA-02, RA-972 lub coś z wyższej półki o ile starczy funduszy 1060,1062,1070 generalnie ma być z pilotem jedyny warunek żony icon_wink.gif ). Kolumny jakie posiadam to wiekowe (17-to letnie) JVC SX-F7TH. Pokój ma ok 16-18 m2, muzyka której słucham to ogólnie pojęty Rock trochę Soul-u ale i coś z Klasyki czasami gra. Brzmienie Rotel-a bardzo mi odpowiada.
A teraz pytania, które mnie nurtują:
1. czy ma sens zamiana RDV-995 na jakiś RCD (wykorzystuję go wyłącznie do słuchania muzyki); Podejrzewam, że zakup lepszego odtwarzacza ma sens w przypadku zakupu lepszego wzmacniacza a tym samym lepszych kolumn. Zakładając budżet na kolumny j.n 2500 zł ma sens wymiana odtwarzacza i zmiana wzmacniacza na lepszy czy raczej pozostać przy serii 0?
2. tytułowe pytanie o kolumny (podłogowe, używane lub nowe, cena do 2500 zł). Nie potrafię tak finezyjnie opisać brzmienia jakiego oczekuję jak inni użytkownicy ale myślę, że stanowię średnią arytmetyczną przeciętnego słuchacza tak więc lubię słyszeć i partie niskie i wysokie może lekko cofnięty środek.
Po lekturze forum skłaniam się do zakupu:
- Monitor Audio M4 (http://www.hifi.pl/gielda/kolumny1000/95785.php)
- Magnat QUANTUM 605
- Roth Audio OLI 40
- Mission MX4
- Mission M33i
- Mission M66i
Generalnie coś z firm Monitor, Magnat, Misson ewentualnie Roth (dalej nie przebrnąłem przez forum icon_biggrin.gif)
Wierząc w Waszą cierpliwość oraz dobre serce liczę na pomoc icon_smile.gif .
pozdrawiam Mariusz


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Gratuluję okazyjnego zakupu icon_wink.gif Trochę znam ten odtwarzacz DVD Rotela i to naprawdę niezły sprzęt. W porównaniu do innych odtwarzaczy DVD w tej cenie bardzo przyzwoicie odtwarza CD i muzykę. Czy jest sens zmieniać na CD? Zawsze jest, tylko pytanie czy w tej cenie znajdzie się coś lepiej brzmiącego. Jeżeli chodzi i Rotela to lepiej na pewno zagra odtwarzacz CD z serii 10 czyli np. 1070 lub 1072 i tutaj szukałbym okazji.
Jeżeli chodzi o kolumny to na pewno odpuść sobie MA M4, to najniższa seria i jeżeli od czegoś zaczynać to minimum BX5. Lepszy w tej cenie będzie Oli lub wymieniony Magnat. Missionów akurat ja nie lubię, ale to kwestia gustu, należy posłuchać, bo to tak uniwersalne kolumny jak MA czy Magnat.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Twoich propozycji kolumn super są Mission M66i ale za duże raczej do takiego pomieszczenia i wymagają lepszego wzmacniacza.
Magnat Quantum trochę zbyt jazgotliwe, szczególnie z Twoim Rotelem. Reszta kolumn niezła, ale można lepiej lub zdecydowanie lepiej.
Moje propozycje to:
MA BX5 http://allegro.pl/monitor-audio-bx-5-rosem...2165457964.html cena trochę chyba za wysoka, ale można kupić starszy model, też równie dobrze grający, czyli BR5 http://www.hifi.pl/gielda/kolumny1000/94696.php
Jeszcze lepsze byłyby RS6, ale z Twoim wzmacniaczem mogło by być nieco za jasno (co kto lubi) poza tym znów wzmacniacz za słaby. słuchałem je np. z Cambridge Audio Azur 850A i miałem wrażenie, że nie pogardziłyby jeszcze większą dawką prądu a przecież to naprawdę mocny wzmacniacz. Wszystko chyba dlatego, że RS6 mają metalowe membrany. http://www.hifi.pl/gielda/kolumny1000/94876.php
Tak z kronikarskiego obowiązku podam link do bardzo fajnych i spełniających Twoje założenia kolumn Elac EL141, ale znów chyba nie ten wzmacniacz (i może niekoniecznie Rotel). http://allegro.pl/glosniki-elac-el141-i2174547058.html
Zastanawiam się, czy naprawdę chcesz takiego brzmienia z nieco schowaną średnicą, może jak piszesz nie masz doświadczenia a po kontakcie ze słabymi jakościowo kolumnami to takie pierwsze zachłyśnięcie się wysokimi tonami i dużymi niskimi. A średnica jest bardzo potrzebna, to raczej podstawa. Szczególnie jeśli słuchasz soulu.
Gdyby jednak, to świetne byłyby ESA Ostinato 2000 S http://www.hifi.pl/gielda/kolumny1000/94528.php wysokie super bo na głośnikach Scan Speak, basisko jak dzwon a do tego ładna średnica.
Co do odtwarzacza, to do słuchania muzyki pewnie lepszy byłby odtwarzacz CD, ale myślę, że na razie może zostać. Wymieniłbym go jako ostatni element i jak sugeruje Lothian na coś znacznie lepszego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Koledzy za odzew i pomoc.

Czyli na placu boju pozostają:

1. MA BX5 (rozumiem, że BX6 będą za duże-prawda?)
2. Roth Audio Oli 40
3. ESA Ostinato 2000 S (http://allegro.pl/esa-ostinato-2000-s-na-scan-speak-i2155515070.html - warto?)
A może coś z Magnat-a?
Kuszą mnie Roth Audio Oli 40 - myślicie, że z tej trójki będą najlepsze (pomijając oczywiście ESA - bo to klasa sama w sobie)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

1. MA BX5 (rozumiem, że BX6 będą za duże-prawda?)
2. Roth Audio Oli 40
3. ESA Ostinato 2000 S (http://allegro.pl/esa-ostinato-2000-s-na-scan-speak-i2155515070.html - warto?)



Sam jestem ciekaw jak wypadną w porównaniu z Rotelem podane przez Ciebie jako pierwsze kolumny MA.
Sam mam RS6 i planuję zakup do nich właśnie min. coś z garnituru Rotela.

PS. Jeżeli wybierzesz właśnie MA podziel się opinią jak zagrały z Rotelem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak zdecyduję się na:
- Magnat Quantum 657 lub
- Mission M66i (http://www.audiosystem.com.pl/produkt/687/m66i)
W planach mam wymianę wzmacniacza na mocniejszy (2x70W) a i zmiana mieszkania się szykuje ( pokój będzie miał ponad 20m2). Na dzień dzisiejszy ceny obu zestawów są b.podobne.
Jak myślicie co lepiej zagra?
Ps. Powiedzcie mi koledzy czy ja dobrze myślę? Ponieważ zazwyczaj słucham muzyki dosyć cicho (dzieci, żona itp - sami rozumiecie icon_smile.gif) to tak sobie kombinuję icon_idea.gif , że mocniejsze kolumny (M66i czy wspomniane 657 a nie 655) lepiej zagrają od słabszych. Słuszna hipoteza czy karkołomna głupota? icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dziękuję Koledzy za odzew i pomoc.

Czyli na placu boju pozostają:

1. MA BX5 (rozumiem, że BX6 będą za duże-prawda?)
2. Roth Audio Oli 40
3. ESA Ostinato 2000 S (http://allegro.pl/esa-ostinato-2000-s-na-scan-speak-i2155515070.html - warto?)
A może coś z Magnat-a?
Kuszą mnie Roth Audio Oli 40 - myślicie, że z tej trójki będą najlepsze (pomijając oczywiście ESA - bo to klasa sama w sobie)?


BX5 podejrzewam że basem Cię nie zachwycą
Oli 40 są mocniejsze i grają nieco potężniej od BX6, miałem w domu obydwie te kolumny w podobnym metrażu
jakościowo są zbliżone, konkretnie bas - spory plus dla Oli, średnica - lekki plus dla Oli, góra pasma - średni plus dla MA, MA są bardziej równe i kulturalne a Oli nieco efektowniejsze
Magnatów do takiego pokoju nie wstawiaj...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gremo, wydaje mi się, że chyba nieco opacznie pojmujesz "moc" kolumn. Krótko i ogólnie. W uproszczeniu.
Kolumny jako takie mocy same w sobie nie mają (pomijam kolumny aktywne), mogą tylko jakąś moc przyjąć (czyli najlepiej niezniekształcony sygnał ze wzmacniacza). Czyli "mocniejsze" kolumny, to oznacza, że mogą większą moc ze wzmacniacza przyjąć, więc także na ogół trudniej je napędzić (są też zazwyczaj większe, wielogłośnikowe). Przy cichym słuchaniu moim zdaniem lepiej zabrzmią właśnie te "słabsze" a także nie posiadające zbyt dużego głośnika niskotonowego. Chodzi mi o konstrukcje raczej współczesne i powiedzmy kilkunastoletnie. Te sporo jeszcze starsze to była nieco inna szkoła brzmienia, ale ... nie będziemy się nimi tu teraz zajmować. Oczywiście nie wspomniałem o skuteczności, ale jeśli będzie ona przynajmniej średnia, czyli ok. 87-90dB powinno być dobrze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Koledzy za cierpliwość icon_biggrin.gif i Tobie f1angel za ,,łopatologiczne" icon_wink.gif wyjaśnienie.
Czyli zakładając takie realia jakie mam czyli wzmacniacz RA-01 pokój do 20m2 lepiej kupić mniejsze kolumny np Oli 40, Magnat 655.
A czy w przypadku zmiany wzmacniacza na np RA-06 i przy założeniu, że pokój ma ok.25m2 wybór Mission m66i będzie właściwy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madas, oczywiście że jeśli się podoba w dodatku na ulubionej muzyce, to najważniejsze. Jeśli jeszcze porównywałeś do innych i ta szkoła brzmienia Ci odpowiada, nie patrz na innych. Najważniejsza jest Twoja przyjemność płynąca ze słuchania muzyki.
Gorzej jeśli nie odsłuchałeś zbyt wielu kolumn.
Gremo a Ty koniecznie posłuchaj. Jeżeli masz możliwość propozycji Violet'a również.
Nie polegaj jednak do końca na sądach innych. To co podoba się jednemu, dla drugiego może być nie do zaakceptowania.
Słuchałem kilka razy w różnych konfiguracjach Avance Omega503. W jednym z pism o tematyce audio zachwycali się nimi. Ja nie mogłem znaleźć w nich nic co by mi się podobało. Grały tak bezpiecznie, szaro, bezpłciowo i niedrażniąco, że aż ... drażniąco icon_wink.gif W jednym z zestawień podłączyłem zaraz po nich ESA Ostinato2 (kwadrat) i rozpłynąłem się icon_biggrin.gif Wiem, że to inna klasa przetworników.
Widziałem ostatnio na Allegro używane Dali 104. Kto ma możliwość niech posłucha (można napisać do sprzedającego i spróbować umówić się na odsłuch). Bardzo dobre kolumny w swojej cenie (teraz szczególnie). Grają nieźle nawet z kiepską elektroniką.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F1angel wiadoma sprawa słuchałem kilkanaście zestawów w przedziale ok 900-1300 ale w tej cenie co ja szukam niestety nie mam ogromnego pola manewru i muszę wybrać coś co mnie zadowoli w dużym stopniu jak będą lepsze czasy pomyśle nad czymś konkretnym....
żeby dobrze wybrać trzeba cierpliwości i dużo odsłuchów tak jak mówisz. Życzę Gremo żebyś upił zestaw z którego będziesz mega zadowolony !!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię tak jak prawicie koledzy. Postaram się posłuchać w miarę możliwości kilku zestawów i wybrać coś uniwersalnego. Zdaję sobie sprawę, że w tym przedziale cenowym szału nie będzie i traktuję to jako wstęp/początek przygody icon_wink.gif. Na pewno napiszę o swoim wyborze i wrażeniach. Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.
Ps. A co z kablami coś adekwatnego do jakości możecie polecić?
Ps 2. Warto podłączyć kolumny stosując bi-wiring? Czy przy tej jakości zestawu nie ma to sensu?
Ps3. Miałeś na myśli te f1angel nhttp://allegro.pl/kolumny-glosnikowe-dali-104-i2163112479.html. Niezła cena - zostałoby mi jeszcze na lepszy wzmacniacz icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, te. Były jeszcze jedne. Może się już sprzedały? Bo to naprawdę dobre kolumny. Tu nie zastosujesz bi-wiringu i problem z głowy.
Oczywiście najlepiej by było pojechać, posłuchać, dokładnie obejrzeć.
Co do kabli, to się dobiera na końcu, po skonfigurowaniu całego zestawu. Albo kup zwykłe z dobrej miedzi a po pewnym czasie można lepsze gdy wiadomo już jak system gra.
Znalazłem jeszcze takie http://allegro.pl/ruark-telisman-2-i2166526370.html
Oczywiście Ruark Talisman a nie Telisman. W Polsce marka mało popularna, ale kolumny naprawdę dobre, choć nieco trudniejsze do prawidłowego napędzenia niż Dali 104. Kto ma blisko, polecam odsłuch. Można być bardzo miło zaskoczonym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Witam
Po kilkunastu dniach zadumy wybrałem kolumny Dali Concept 6. Wydały mi się najbardziej bezpiecznym zakupem. Myślę, że dla mało osłuchanego miłośnika muzyki wszelakiej jakim jestem to dobry wybór.
Powoli przyzwyczajam się do ich brzmienia a potem zapewne przyjdzie czas na kolejne zmiany.
Obecnie zestaw składa się z:
Rotel RA-06SE, Rotel RDV-995, kabe głośnikowe Audioques type 8.
Generalnie jestem zadowolony z dźwięku jaki wydobywa się z zestawu ale chciałbym chyba troszkę go ocieplić/poprawić.
Prosiłbym o sugestie dotyczące kabli RCA (kwota max.500zł) i odtwarzacza CD.
Co do CD celowałbym bezpiecznie w coś z Rotel-a (seria 10.. ) ale i oferta Marantz-a mnie kusi (5..., 6..., 7...).
Kwota do 2000zł oczywiście preferowane nowe ale i używane wchodzą w rachubę. Problem z Marantz-em mam taki, że nie wiem jak to się zgra z resztą zestawu i nie wiem jaki model byłby najbardziej optymalny. Liczę oczywiście jak zwykle na Waszą wyrozumiałość i dobrą radę icon_wink.gif
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Calkowicie wszystko pomieszales z tym sprzetem. Kupiles kiepskie kolumny do ktorych musisz sie przyzwyczajac, a teraz chcesz do nich wpakowac IC za 500zl i CD za 2 tysiace co jest calkowitym nieporozumieniem. Proporcje sa beznadziejne i dlatego taki zestaw nie zagra na przyzwoitym poziomie. A moglby. Juz teraz te Dali sa najslabszym ogniwem w tym systemie. Nie rozumiem czemu wladowales sie w takie kolumny majac do dyspozycji wieksza gotowke. Wtedy mialo by to jakis sens.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No toś mnie zmartwił kolego icon_sad.gif
Z opinii i testów (na tym forum zresztą) wynikałoby, że są to kolumny:,, uniwersalne, jeszcze nie audiofilskie, ale już nie idące na tanie efekciarstwo".
Wydawały mi się dobrym wyborem na początek a tu widzę, że jeszcze dobrze nie zadomowiły się w salonie a już trzeba będzie je sprzedawać icon_smile.gif
Myślicie, że np.: Roth Oli40 były by bardziej odpowiednie?
I ponawiam pytanie dot. odtwarzacza - czy Marantz np.: SA7001 ociepli mi nieco brzmienie tego zestawu czy kolumny są za słabe aby cokolwiek wskórać?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj !!! napiszę krótko.... nie pomyliłeś się wybrałeś takie kolumny jakie chciałeś i jakie na teraz są najlepszym wyjściem, ale gdzieś w głowie jest plan skąd ja to znam i moja rada jest taka wymyśl sobie jakąś markę o której marzysz której pragniesz która będzie twoim celem i wizualizuj na maksa, wyobrażaj sobie że jest że stoi u ciebie w domu i gra z rotelem przepięknie 100 % gwarancji tak się stanie w ciągu roku !!!! tak było z moimi elacami pojawiły się niespodziewanie za praktycznie 1/4 ceny nabyłem pięknie grające cacka!!!! nowe z drugiej ręki tylko 3 miesiące miały moje nowe dzieci hehe
pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...