Skocz do zawartości

Zmiany w zestawie


Micmac

Recommended Posts

Witam,

Kiedyś był szał na kino domowe, po czym przyszło opamiętanie.
Ale zestaw poniższy był kupowany z zamiarem użytkowania go głównie w stereo z domieszką kina w około 20-30%. Życie zweryfikowało plany i tak naprawdę kina nie ma wogóle albo jest w 2-3%. I tutaj pojawiła się koncepcja zmiany na stereo, żeby wyciągnąć maksymalnie dużo przy minimalizacji kosztów oczywiście.

Planuję zmiany w zestawie poniższym:
Amplituner: Denon 4306
Źródło: Odtwarzacz CD Harman Kardon HD970
Kolumny głośnkowe: Monitor Audio RS6
Głośnik centralny: Monitor Audio BX Center
Okablowanie: Ultralink Matrix 2.

Nie mam parcia na nowy zestaw ze sklepowej półki, może być używany byle był w dobrym stanie.
Muzyka to głównie rock, prog rock, metal i pochodne.
Pomieszczenie około 24m.

Zastanawiam się nad zmianą amplitunera na wzmacniacz stereo, źródło wydaje mi się w porządku ale mogę się mylić.

Wszelkie propozycje mile widziane.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, zamierzam sprzedać Denona dołożyć odrobinę i zakupić za to wzmacniacz, wymóg zgłoszony przez żonę musi być radio, ale wolałbym je dokupić osobno więc skupiam się na wzmaku.
Reasumując miałbym do wydania około 2tys. zł. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim - nie ma potrzeby cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2kzł. na wzmacniacz (nawet używany), to w porównaniu do amplitunera KD, który kosztował kiedyś ok.7kzł to moim zdaniem za mało by odczuć zdecydowaną poprawę jakości brzmienia. Myślę, że trzeba mieć conajmniej 3-4kzł. Czy w tym budżecie ma się zmieścić jeszcze tuner, czy też na niego będziesz miał inne pieniądze?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Właśnie, zamierzam sprzedać Denona dołożyć odrobinę i zakupić za to wzmacniacz, wymóg zgłoszony przez żonę musi być radio, ale wolałbym je dokupić osobno więc skupiam się na wzmaku.
Reasumując miałbym do wydania około 2tys. zł.



Witaj!
Jeśli mógłbym. Tym razem co nieco nie zgadzam się z f1angelem:)
Ponieważ mieszkam nie aż tak daleko - proponuję do bezpośredniej konfrontacji AMPLITUNER stereo sprzed lat (zaznaczam że nie sprzedaję, choć mam na zapas!), kosztujący dziś 1400-1800 złicon_smile.gif Na moje da radę!!!
Radio gratis:)
Nie ma to jak przekonać się na własne uszy, czy to je to:)

Pozdrawiam serdecznie!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że wszystko rozpatruję pod względem BRZMIENIA:)
Ów amplituner poddał mi na myśl mój imiennik, dla którego wymyśliłem Renaissance 90. OBAJ jesteśmy niezmiernie zadowoleni!!!
Ja tym bardziej, że po posłuchaniu ponad 10x droższego, też wiekowego, zestawu wzmacniającego Krella (KSA 200S+ KRC HR), ogarnęła mnie najpierw WIELKA RADOŚĆ (WOW! muzyka na żywo???), a potem... wielki smutek. Bo było tylko jedno "ale". Uzbierać "jedyne" 17-18 kzłicon_sad.gif Ufffff.... Odpuściłem!
Tymczasem, dziś już od pół roku gram na nieaudiofilskim sprzęcie! Dodatkowo, kupiłem za zaoszczędzone pieniądze duże TV i mam kino za darmo jako bonus:)
I jeszcze mi zostało.
Jak to gra? Hm... Chętnie się pochwalę!
Życzyłbym sobie, żeby renomowane wzmacniacze za grube tysiące tak zabrzmiały z R90...

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

2kzł. na wzmacniacz (nawet używany), to w porównaniu do amplitunera KD, który kosztował kiedyś ok.7kzł to moim zdaniem za mało by odczuć zdecydowaną poprawę jakości brzmienia. Myślę, że trzeba mieć conajmniej 3-4kzł. Czy w tym budżecie ma się zmieścić jeszcze tuner, czy też na niego będziesz miał inne pieniądze?



Kwestię tunera zostawiam sobie z boku, bo sądząc po cenach nie będzie problemu z dostaniem jakiegoś w rozsądnej cenie.
Biorąc pod uwagę wymianę amplitunera na wzmacniacz miałem nadzieję poczuć sporą różnicę. Po tym co napisałeś wnioskuję, że musiałbym wydać dużo, dużo więcej niż zakładałem. Prawdopodobnie będę musiał dozbierać.
Przeglądając Allegro znalazłem kilka pozycji, które wydawały mi się konkretne, oto one:
rotel-ra-1062
accuphase-e-301
marantz-pm-17
cambridge-audio-azur-740-a
musical-fidelity-a3

Czytając forum zauważyłem, że do moich kolumn dość dobrze pasuje Rotel, czy się mylę?
I ta propozycja wydawała mi się idealna, jednak mam spore obawy czy rzeczywiście czuć będzie różnicę.

Cytat

Ponieważ mieszkam nie aż tak daleko - proponuję do bezpośredniej konfrontacji AMPLITUNER stereo sprzed lat (zaznaczam że nie sprzedaję, choć mam na zapas!), kosztujący dziś 1400-1800 złicon_smile.gif Na moje da radę!!!
Radio gratis:)
Nie ma to jak przekonać się na własne uszy, czy to je to:)


Bardzo chętnie bym posłuchał a już w szczególności chciałbym porównać z moim Denonem.
Do Leszna jednak spory kawałek może znajdę kogoś bliżej.
Inna kwestia to wiek, czy sprzęt mający 20 lat będzie pracował bezawaryjnie ? Kto go ew. naprawi a jeżeli już to za jakie pieniądze?
Prawdopodobnie moje obawy są bezpodstawne, ale jednak są.
Pomimo to jest to bardzo solidna alternatywa dla sprzętu nowego i tego się będę trzymał.

A może ma ktoś jakieś namiary na salon z komisem, w Poznaniu lub okolicach, gdzie mógłbym wypożyczyć takie cudo, lub inne icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Jak widzę, Twoje "obawy" wynikają z kilku faktów:
1. To jest tylko AMPLITUNER (be!), a więc te audiofilskie klocki, które wymieniłeś powyżej muszą zagrać lepiej icon_wink.gif
2. TA E4 (a jestem przekonany wystarczyłby i TA-E3 do Twoich kolumn) - nie wygląda "rasowo". Goście nie docenią icon_sad.gif
Proponowałem go już wcześniej komuś, ale odpowiedział mi "nie wygląda". Cóż...
3. Sprzęt stary, a więc okazja do następnej wymówki.

Wg mnie z tej stawki, którą wymieniłeś być może Accuphase mógłby się równać z owym amplitunerem.
Sęk w tym, że na dziś jest droższy o ponad 1000 zł od TA E4 i 2000 od TA E3.
Co ciekawe - w tym wypadku wiek nie przeszkadza? Choć konstrukcja weszła na rynek przeszło 30 lat temu...

Oczywiście, nie można zapominać, że gra cały system i czasami słabszy brzmieniowo wzmacniacz z danymi kolumnami może zgrać się lepiej.
Druga sprawa, to gust, preferencje i oczekiwania.

Co do Rotela. Za bez mała 4x mniej można kupić starszy model, np. RB-1010, którego pewien czas użytkowałem. Jestem przekonany, że ten nowy "cukiereczek" dźwiękowo NIC więcej nie pokaże jak staruszek.
Już w latach 90 nadszedł czas oszczędności w każdej dziedzinie, który trwa do dziś. I one generalnie odbijają się na jakości brzmienia. Aczkolwiek, zawsze będą wyjątki.

Co do problemu podniesienia jakości odsłuchu.
Mój dobry znajomy ma amplituner Yamaha DSP AX1, który cenowo (przed laty) myślę, że można spokojnie porównać z Twoim Denonem. Kloc prawie 30 kg. Potężna moc. Ale dźwiękowo NIE MA SZANS do Nakamichi...

Lecz starczy już namawiania.

Jeśli uważasz, że sprzęt jest za daleko, szukaj bliżej icon_lol.gif

Powodzenia!

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

1. To jest tylko AMPLITUNER (be!), a więc te audiofilskie klocki, które wymieniłeś powyżej muszą zagrać lepiej icon_wink.gif


Dokładnie tak jak piszesz, jest to "tylko" amplituner i stąd moje obawy co do tego.
Jeżeli ampli (kina domowego!) używany kosztuje około 2k to wzmak stereo o tej samej wartości (nie nowy) powinien zagrać lepiej.

Cytat

2. TA E4 (a jestem przekonany wystarczyłby i TA-E3 do Twoich kolumn) - nie wygląda "rasowo". Goście nie docenią icon_sad.gif
Proponowałem go już wcześniej komuś, ale odpowiedział mi "nie wygląda". Cóż...
3. Sprzęt stary, a więc okazja do następnej wymówki.


Wygląd nie jest dla mnie kwestią ważną, moja żona ma inne zdanie na ten temat, niestety.
I w żadnym wypadku, wisi mi zdanie gości...
Natomiast wiek, tutaj moje obawy wiążą się z ewentualną awaryjnością owego.
Mam jednak świadomość, że kupując "wiekowy sprzęt" możesz trafić na model z długą przyszłością jak i nie.
Aha no i bardzo ważne, nie skreśliłem Twojej propozycji z listy "do wyboru".

Cytat

Co ciekawe - w tym wypadku wiek nie przeszkadza? Choć konstrukcja weszła na rynek przeszło 30 lat temu...


A tego nie wiedziałem i to bardzo cenna uwaga.

Cytat

Co do Rotela. Za bez mała 4x mniej można kupić starszy model, np. RB-1010, którego pewien czas użytkowałem. Jestem przekonany, że ten nowy "cukiereczek" dźwiękowo NIC więcej nie pokaże jak staruszek.


Absolutnie nie upieram się co do wieku sprzętu.
Byłoby miło wskazać jakie "starsze" modele są godne uwagi.
Dzisiaj właśnie oglądałem Rotel RB-1010, takie informacje właśnie są cenne.
A uparłem się, trochę, na Rotel-a, bo na forum ludzie chwalą to połączenie z moimi głośnikami MA RS6, do muzyki rockowej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Już wyjaśniam:)
1. To coś, to jest nie jest amplituner kina domowego. Jeno stereo. Może pracować też jako końcówka mocy
2. Awaryjność sprzętu starego bywa znacznie rzadziej jak nowego.
W krótkiej historii po odkryciu TA E - miałem 4 sztuki - 2 zostały - 2 poszły do kolegów po cenie zakupu.
Wszyscy "Infinitomaniacy" mają u mnie darmo!!!
Oprócz regulacji prądu podkładu w jednym (tak dla audio spokoju) w pozostałych NIC nie było robione:).
3. Swoje kolumny próbowałem napędzać różnymi drogimi cudami - nieraz o potwornych mocach. Rezultat zawsze był taki sobie. Tymczasem, ta niedoceniana rzecz gra MUZYKĘ!

Próbuję podzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami i tyle.
Niech jednak każdy wybiera to, co uważa i oczywiście to, na co go stać.

A swego czasu po wyśniony wzmacniacz byłem... w głębokiej wsi, w kieleckim!
To trochę dalej, niż daleko icon_wink.gif

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

1. To coś, jest nie amplituner kina domowego. Jeno stereo. Może pracować też jako końcówka mocy


To wiem akurat doskonale.
Pisałem w odniesieniu do swojego amplitunera, że jest do kina domowego.
I w odniesieniu do mojego Denona sądzę, że wzmak stereo zagra zdecydowanie lepiej. A chyba idealnie byłoby dobrać do niego jeszcze końcówkę mocy.

Cytat

2. Awaryjność sprzętu starego bywa znacznie rzadziej jak nowego.


Oczywista oczywistość, jednak i stary sprzęt się psuje, jak przez 30 lat się nic nie działo to kiedy zacznie po roku, za dwa, pięć...można mieć nadzieję, że conajmniej tyle wytrzyma

Cytat

Wszyscy "Infinitomaniacy" mają u mnie darmo!!!


hmm. czyli co dajesz Nakamichi za darmo icon_wink.gif

Cytat

3. Swoje kolumny próbowałem napędzać różnymi drogimi cudami - nieraz o potwornych mocach. Rezultat zawsze był taki sobie. Tymczasem, ta niedoceniana rzecz gra MUZYKĘ!


To może jednak sprzedasz jeden ze swoich ?? icon_wink.gif
Sądząc po ilościach tego sprzętu, należy raczej do tych trudniej dostępnych.
Chociaż dotyczy to również firm Rotel, Krell itd.
Znalazłem takowe Nakamichi na Allegro i był to jedyny ich model dostępny tam (poza wersjami do kina):
Nakamichi-ia-3s

Cytat

A swego czasu po wyśniony wzmacniacz byłem... w głębokiej wsi, w kieleckim!


No to rzeczywiście daleko, kiedyś wybrałem się tam ale w delegację icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Od kilku postów próbuje Ci uświadomić, że TA E4 zagrał U MNIE i podejrzewam, że gdziekolwiek zagra lepiej jak wiele klasowych i uznanych (używanych) wzmacniaczy stereo najmniej za kilka tys. zł. Tymczasem, Ty w kółko swoje...

Gdybyś miał klasyczne Infinity, to pewno już byłbym u Ciebie.
Mam takie "widzimisię", że pomagam użytkownikom tych kolumn jak się tylko da. Aczkolwiek, nie oddaję im sprzętu darmo.

Podałem Ci linka na ebay.de. TA E4 poszedł za 299 euro. Gość wysyłał na całą Europę...
Lepiej kupić tam, bo bywa częściej i jeżeli już, to dobrze serwisowany lub naprawiony...

Pisałem, że nie sprzedaję...



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak co do teoretycznej awaryjności starego sprzętu...
Zdarza się, że trzeba wymienić kondenatory bo już nie trzymają parametrów, albo przemyć styki. Koszt nieduży, problem mały - potem znowu wiele lat świętego spokoju.
W każdym razie warto kupić zadbany egzemplarz- a nie złom zrobiony z kilku jeszcze większych złomów!

nigdy się tego nie bałem - i nigdy nie miałem problemu ze starym sprzętem. icon_razz.gif
Do tej pory jeżeli coś się sypało - to paski w deckach, które stały sobie bezczynnie dłuższy czas (czyli usprawiedliwione...),
albo lasery w wysokim modelu miniwieży SONY - ale widocznie ten typ tak miał (co ciekawe - w również jednopłytowych CDkach tej samej firmy żadnego problemu, nawet jeśli stały sobie po parę - nawet 5 lat w szafie - wymienione na lepsze modele icon_cool.gif )
albo czujnik obecności płyty w wielopłytowym CDku.
Nie piszę tu o prostych firmowych miniwieżach, bo to nie ta liga icon_mrgreen.gif

Poza tym zazwyczaj stary porządny i firmowy sprzęt można łatwiej i taniej naprawić u jakiegoś fachowca niż obecne modele...

Zukzuk
Czy Twój RB-1010 tak ze 3 lata temu powędrował na próbę do Wwy do kolegi z AudioStereo, który w końcu (problemy ze znalezieniem za małe pieniądze preampa) kupił AXa (Yamę...) od Kaczora?

Pozdrawiam
PS. A co do wyższości wzmacniaczy nad amplitunerami to nie zawsze jest to widoczne (tzn. słyszalne).
Można poszukać sobie warszawskich wpisów dotyczących wysokich starych CRek Yamahay. Udział w dyskusjach zazwyczaj brali koledzy: Kaczor (właściciel), Belfer54 i ja (współsłuchacze zapaleńcy). Kopyto duże (napędzały m.in. wymagające Infinitki Kaczora) a cena nawet niższa niż TAE od Zukzuka...


Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Szczerze mówiąc nie pamiętam, gdzie odsprzedałem RB-1010?
Czytałem potem na forum audiostereo.pl, że ktoś wymienił w nim bodajże kondy i coś jeszcze. Po tych zabiegach grał ponoć jak z nut: icon_lol.gif

Sądzę, że już kolejny raz problem tkwi w tym, iż nie poleca się sprzętów, które sam sobie pytający wstępnie wytypował. A porady o zakupie czegoś spoza listy, są po prostu ignorowane w ten, czy inny sposób.
Trudno mi zrozumieć, że godzina drogi z Poznania do Leszna to DUŻO, dla prawdziwie szukającego dźwięku. Lecz może czasy się zmieniają, a tym samym i ludzie...

W każdym razie - SZCZERZE życzę POWODZENIA Koledze szukającemu!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na "świeżo" po odłuchu wzmacniacza /nowego/ w interesującym Ciebie budżecie ,co prawda wzmak nie był dla mnie tylko dla sąsiada bo ja "poruszam" się w trochę innych rejonach cenowym i brzmieniowych ale poniżej kilka moich uwag.
Sąsiad "przerobił" kilka wzmaków znanych marek tj. Denon,Marantz ,Yamaha,C.A. / budżet okolice 3kzł/ ale nic mu specjalnie "nie podeszło" więc zaproponowałem
mu Xindaka XA-6900/11/ ,którego miałem okazję posłuchać w Salonie Dystrybutora.
Jest to urządzenie hybrydowe tj. ma lampy w przedwzmacniaczu i tranzystorowa końcówka mocy ,po podłączeniu naszły mnie pewne obawy ,bo górka była jakaś taka ostrawa a bas malutki i rozłazły ,jednak po ok. 20-25 godzinach intensywnego wygrzewania ,weekend piątkowo-niedzielny wszystko sie "ustabilizowało" i wróciło do normy .Pomogło też postawienie kolumn na granitowych płytach bo tzw. "pływajaca podłoga" ,panele a pod nimi wygłszająca gąbka nie sprzyjała
dobrej reprodukcji basu .
Po tygodniu : bardzo dobra precyzja i rozdzielczość ,ciepła średnica ,twardy bas tylko górka trochę wg mnie zbyt łagodna .
W weekend pójdę do sąsiada i podmienimy IC bo być może ten jego no name tak "przycina" górkę ,dam mu zalegajacego u mnie w szufladzie Qeda Silver Spiral .
Reszta systemu to też "chińszczyzna" w dobrym tego słowa znaczeniu icon_smile.gif bo CD C-06 Xindak i kolumny Taga Harmony Paltinum F .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...