Skocz do zawartości

Wybór sprzętu audio do 3000zł


kubatt

Recommended Posts

Witam.
Jestem na etapie kompletowania sprzętu stereo który będzie podłanczany do komputera. Mam pokój 20m2, szczególnie zależy mi na jak najwierniej odwzorowanej barwie fortepianu (gram na klawiaturze sterującej), poza tym będę słuchał metalu, muzyki elektronicznej i klasycznej. Wolę żeby bas był bardziej mięsisty niż twardy, jak najniżej schodzący. Na kolumny mam do wydania ok 2000zł, moim faworytem jest na razie Stx fx-200 lub 300, będę je za niedługo odsłuchiwał, więc liczę na wasze propozycje z czym je warto porównać, oraz gdzie w krakowie lub na południe od niego znajdują się jakieś salony odsłuchowe warte polecenia .
Co do wzmacniacza, po kupnie kolumn będę je najprawdopodobniej podłączał do wzmacniacza Unitra ws-442 (czy nie będzie on za bardzo ograniczał tych kolumn?) za jakiś czas myślę o kupnie czegoś lepszego do 600zł.
Na kartę dzwiękową lub Dac mam do wydania 500zł, przydałoby się by miała ona sterowniki Asio II, na razie myśle o Esi Juli, ale może lepiej zainwestować w Dac-a?. Dziękuje za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę się dopiero wybierał na odsłuch, jak myślicie co może być jeszcze godne polecenia, może jakiś Magnat, Mission albo Monitor Audio? A jeśli zdecydowałbym się na przykładowo DIY fx-300,to jak wygląda takie składanie kolumn (dodam ,że zajmuję się różnymi rzeczami elektroniką, stolarką) czy wymaga to jakiejś wprawy w składaniu kolumn? Czy STX dostarcza jakieś instrukcje?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak jak f1angel odradzam Ci STXy. Nie będziesza zadowolony. W tej cenie naprawdę można wybrać wiele lepiej brzmiących kolumn. Magnaty i Monitor Audio to dobry kierunek, dobre do Twoich wymagań będą też Focale i B&W. Te Esy polecane wyżej też mogą być, choć dla mnie grały trochę "ciemno", ale to kwestia gustu. Pytanie zasadnicze czy chcesz kolumny nowe czy mogą być używane. Ja na Twoim miejscu kupiłbym używane, a resztę przeznaczył na jakiś fajny wzmacniacz (też używany).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta muzyczna jest podłączana najtańszymi kabelkami za grosze, do tego tanie wyjścia z komputera. Podczas przenoszenia dźwięku do wzmacniacza powstają różne błędy, opóźnienia itp.. To wszystko działa na niekorzyść karty muzycznej. W każdym DAC'u asynchronicznym te problemy są pomijane. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika bezpośrednio po nim nie ma sensu go cytować!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak w takim dac'u wygląda obsługa wirtualnych instrumentów po Asio? Esi juli jest podobno bardzo dobrze wykonana. Moglibyście jeszcze podać jakieś salony odsłuchowe godne polecenia w okolicach Krakowa albo na południe gdzie byłby duży wybór kolumn w okolicach 2000zł. A słuchaliście tych Stx, mają jakieś niepoprawne brzmienie? jakoś dotychczas spotykałem się tylko z pozytywnymi opiniami. A takimi kolumnami jak Yamaha NS777, Tonsil Siesta czy Maestro II warto sobie głowę zawracać?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubatt, jeśli tu wchodzisz i pytasz, to raczej uwierz naszemu doświadczeniu (choć oczywiście nie bezkrytycznie icon_biggrin.gif ).
Chyba, że dobrze wiesz, znasz temat i chcesz się tylko upewnić. STXy, to niestety kolumny brzmiące źle, z podbarwieniami, nierówno.
Podobają się zapewne wytwórcom, dystrybutorom, sprzedawcom i nieosłuchanym nowicjuszom (oraz wielbicielom Altusów i Altonów).
Wymienione przez Ciebie kolumny w tej cenie będą takie sobie, można kupić dużo lepsze.
Lothian, ogólnie zgadzam się z tym co napisałeś w swoim ostatnim poście, ale dodam, że nie lubię Focali i nie przepadam za B&W, jednak większość wolałbym zdecydowanie od STXów. Co do ESA Vivace, to się dziwię. Grały trochę ciemno? No oczywiście kwestia gustu. Poza tym zależy z jaką elektroniką grały? Ale i tak nie powiedziałbym, że są przyciemnione, chyba, że ktoś lubi jak mu daje po uszach. Stąd może Twoje propozycje Focala, B&W i Magnatów?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie byłem dzisiaj na odsłuchu w firmie LBX audio z Jaworzna i dowiedziałem się że projektują własne kolumny które podobno po teście przeprowadzonym na prototypach wydają się bardzo konkurencyjne w przedziale cenowym ok 2000zł, ogólnie mogę polecić tą firmę, są obeznani i nie starają się naciągać klienta. Teraz do rzeczy, odsłuchiwałem Stx fx-300, Tonsil maestro s, Avance V9 i jeszcze jakiś inny model od Avance. Tonsil w ogóle odpadł grał nieprzyjemnie jasno aż było słyszeć takie nieprzyjemne syczenie, bardzo zawiodłem się na Stx średnica była bardzo wycofana, przy niższych poziomach głośności było ledwo co słychać wokal w porównaniu do innych, poza tym w niektórych nagraniach nie było prawie w ogóle słychać basu, dziwię się bo słyszałem bardzo pozytywne opinię właśnie szczególnie za średnie tony. Avance wypadł najlepiej, chodź moim zdaniem wiele brakuje mu do doskonałości, generował on najszerszą scenę, choć w nie których momentach można było usłyszeć dość nieprzyjemne uwypuklenie średnicy, bas był bardzo podobny do tego z subwoofera, miał tendencje do przeciągania, we wszystkich przypadkach zdarzało się że wysokie tony nieco kuły w uszy. Ogólnie po tej półce cenowej spodziewałem się lepszych wrażeń, poczekam może jeszcze na tą autorska konstrukcję z LBX. W dalszym ciągu czekam na wasze propozycje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że odsłuchy potwierdziły nasze opinie. Spróbuj tez podjechać do MediaMarkt, co prawda nie będzie to odsłuch, ale możesz tam posłuchać np. Magnatów czy Cantonów. Jak będą brzmiały te autorskie kolumny LBX? Na pewno lepiej niż STX i Tonsile;) Podskocz też do sklepu polecanego przez Adamca. Tam też będzie ktoś, kto zaproponuje Ci jakieś kolumny do posłuchania. Wyrobisz sobie swoje zdanie i już łatwiej nam tez będzie Tobie coś doradzić.

f1angel Esa Vivance słuchałem kiedyś z Linn Classik. Chciałem wtedy posłuchać Linna, ale Linn zagrał znacznie lepiej z Focalami. To oczywiście kwestia gustu, nie mówię, że to złe kolumny, tylko nie na mój gust;)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na przykład nie lubię urządzeń Linna, bo grają za bardzo w jedną stronę (oczywiście oprócz gramofonów) i kolumn Focala, bo grają za bardzo w przeciwną stronę. Nie chce mi się tu rozpisywać na ten temat, ale mam nadzieję, że rozumiesz o co chodzi.
Myślę, że po prostu Linn i Focal dobrze się uzupełniły. I wierzę, że taki zestaw mógł zagrać lepiej niż z kolumnami ESA.
Jak zwykle kwestia połączeń no i jak napisałeś gustu. A kolumny ESA są dobre, choć osobiście wolę Ostinato lub wyższe modele.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cytat

Kubatt, jeśli tu wchodzisz i pytasz, to raczej uwierz naszemu doświadczeniu (choć oczywiście nie bezkrytycznie icon_biggrin.gif ).
Chyba, że dobrze wiesz, znasz temat i chcesz się tylko upewnić. STXy, to niestety kolumny brzmiące źle, z podbarwieniami, nierówno.


no a na innym forum miały być najlepsze do 5k, czyżby mit upadł ? icon_wink.gif
sam się nimi (FX-300) kiedyś interesowałem, ale nie mogłem trafić do odsłuchu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
FX-300 STX hmm, za nim zakupiłem posłuchałem topowych na rynku Monitor Audio, Kef, Dali AA etc. Dlaczego? po prostu zdecydowanie jak na mój słuch STX FX-300 są najlepsze w tematycznej kategorii. Wybór trwał tym razem ponad trzy miesiące.
Przed zmianą na STX podłogówki Elac, przed Elacami, używane monitory B&W. Każda z wymienionych ma swoje wady i zalety. Najważniejsze znaleźć odpowiednie... wino, piwo degustując je zamiast ulegać prymitywnym reklamom.
Następnym jak sądzę celem będą Utopie. Jak tylko dozbieram następne 50 Tyś. Chyba że wcześniej Harpia i Monki, które były jak dla mnie nr. 1 na ostatnim AS.
ale to na razie właśnie klasa-utopia.
Wzmak? Luxman, nawet najtańsze modele powodują radość w moich odczuciach.
CD? stare Soniaki cenię za średnicę.
Kabelki? Kimber! Polecam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STX FX-300 najlepsze w "tematycznej kategorii" (może wyjaśnisz co to znaczy i dlaczego są najlepsze?) i to w porównaniu do topowych MA, KEF, DALI, AA. Różne "ciekawostki" czytałem na tym forum, ale pozwól, że tę zaliczę do największych.
Tym bardziej to dziwi, że słuchałeś i cenisz np. produkty Luxmana i Focale Utopia. Choć te ostatnie jak na swoje możliwości brzmieniowe wydają się dużo za drogie (ale to można powiedzieć o wielu h-e konstrukcjach). Dla mnie lepiej brzmią Thiel'e albo Magico czy choćby Sonus Faber. Ale to kwestia gustu.
Stare Soniaki rzeczywiście można cenić za średnicę, bo za inne części pasma raczej trudno icon_wink.gif Nie to aby byly złe, ale nie są też wybitne. Może poza tymi z modyfikacją Swobody.
Kable Kimbera, są równie dobre/złe jak VdH, Acrolink, Harmonix, Tara Labs, Fadel, Nordost (długo by wymieniać). Wszystko zależy od konfiguracji. I nie ma takich, które by pasowały do każdego systemu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowi członkowie forum (nie tylko tego) rejestrujący się tylko po to aby zachwalać STXa, to standardowy widok nie tylko na tym forum
nie słuchałem FX-ów bo nie mogłem nigdzie trafić, widać są takie ekstra że ekspresowo znikają z salonów icon_biggrin.gif
a tak na poważnie to chyba żaden myślący człowiek, przy takiej antyreklamie ich nie kupi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko nawet odsłuchać jest problem bo nigdzie tego nie praktycznie nie widać, chyba STX liczy na to że ktoś je kupi po takich opiniach i nie zdąży zwrócić w ciągu 10dni przez net icon_biggrin.gif
2 posty wyżej to już nawet nie antyreklama tylko jakaś totalna kpina, STX bije wszystkie wysokie lub topowe konstrukcje a wyżej są dopiero kolumny klasy JMlab Utopii ? icon_surprised.gif
w tym wątku stwierdziliście, że STX są bardzo jaskrawe, na audiostereo w jakimś wątku ktoś, proponując kolumny komuś do zestawu, napisał że STX będą dobre bo są przyciemnione... jak widać one pasują do wszystkiego
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraziłem jedynie swoją opinię o FX-300. Nie musisz się z nią zgadzać. Uważam że właśnie ten produkt STX zasługuje na miano wybornego produktu tym bardziej że crossover do nich wykonał Misiomor o czym można poczytać na innych forach. Z tego co wiem to również Harpia ma chyba coś wspólnego z tym mistrzem od crossoverów, gdyż na ich stronie też jest - Misiomor.
Tak czy inaczej gwarancja poprawności projektu gwarantowana.
Pozdrawiam
Zniesmaczonych moimi opiniami, taki jest life.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...