Skocz do zawartości

Universum Alpha 550


dawdi17

Recommended Posts

Dzień dobry. Posiadam wieżę Universum Alpha 550. Chciałbym wiedzieć co mogę maksymalnie uzyskać na tym sprzęcie. Jakie kolumny najlepsze do niej będą itd.

Nie jestem audiofilem. Mam podłączoną jedną kolumnę do niej, jakis "no name", ale już z nią podoba mi się brzmienie. Jednak chciałbym wiedzieć jak mogę ją maksymalnie wykorzystać.

Proszę o rady i sugestie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugestia jest taka by czytać również inne wątki. zawsze można się czegoś dowiedzieć, choć niby nie na temat.
A wiedziałbyś, że trzeba podać wielkość pomieszczenia, muzykę jaką słuchasz a w tym wypadku jakieś dane techniczne Twojej wieży.
Może masz instrukcję obsługi, to spisz. Jeśli nie, to na tylnej ściance powinno być ilo ohmowe kolumny może przyjąć wzmacniacz.
spróbuj zrobić dobre zdjęcia tylnej ścianki, tabliczki z danymi (o ile taka jest) albo napisz, co tam wyczytałeś.
Universum, to niestety nie audiofilska marka (delikatnie to określając), ale może coś się z tego wykrzesze icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój 4x3m. Głównie słucham Rocka, Metalu, trochę orkiestry, ale nic wyszukanego, raczej ograniczam siędo soundtracków z filmów i gier.

Przy głośnikach napisane jest 8 ohmów. Są cztery "wejscia: lewy prawy main, lewey prawy surround. Power in 230V/50Hz~ ale zgaduję, że to nieistotne.
Mam również VU meter, służy od własciwie do czegos prócz mierzenia tymi wskazówkami?
Instrukcji nie posiadam, bo to "prezent" od wujka, który sprzątał garaż.

edycja
Słucham głównie zespołów pokroju Comy, Metallici, System of a Down. Do wieży mam również podpięte ps3 (często gram) i tuner cyfrowy ferguson 3018. W zasadzie obecny głosnik mi wystarcza, problem polega na tym, że jest tylko jeden. Dlatego na dzień dzisiejszy potrzebny mi jeszcze jeden. Ten pierwszy jest dla mnie na tyle dobry, że nie myslę o żadnym subwooferze itp. Chcę przyjąć tą wieżę jako centrum dźwięku. Mówisz, że ten sprzęt nie jest audiofilski. I dobrze, jak widzisz moje potrzebny nie są aż tak bardzo wygórowane. Przyjmuję raczej taktykę paroetapową, tzn. dokupywanie podzespołów co jakis czas. Niestety sytuacja finansowa nie pozwala mi na jakiekolwiek szalenstwa. Zależy mi więc na dobrym stosunku ceny do jakosci. Bardzo proszę o rady i sugestie. Aha, wieża zwykle jest ode mnie oddalona o max 2metry więc i z glosnoscią nie mam co szaleć. Potrzebne są jeszcze jakieś informacje?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No oczywiście ile pieniędzy możesz przeznaczyć na kolumny? Używane chyba mogą być? Będzie lepsza jakość w tej samej cenie.



Kurcze... nie wiem...chcę tylko jak najlepsze do dokładnie tej wieży. Nie chcę wydać kupy forsy na kolumny, których nie będę mógł wykorzystać. Sam piszesz, że ta wieża to raczej wąskie gardło, ale ja mam do niej ogromny senstyment i chcę poprostu jąaksymalnie wykorzystać icon_wink.gif Powiem tak - nie chcę kolumn, z których będę mógł wykorzystać np 30% mocy. Ale też nie chcę takich, które wykorzystają więże w 80%. Dobrze byłoby 100 na 100 icon_wink.gif Zaproponuj proszę co sam bys do niej dokupił icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogólnie wiem jakie kolumny, z jakiego przedziału cenowego będą "akuratne" do Twojej wieży, ale niestety muszę znać konkrety. Ile masz na nie pieniędzy? Bo dla jednego mało/dużo to 300zł, dla innego 1000 a jeszcze dla innego 10000zł. to mało.
A jeśli chodzi o moc, to zdaję sobie sprawę, że wzmacniacz raczej słabowity i nie da się do tego dużych, wielogłośnikowych, wymagających kolumn. Czy mogą być to kolumny standowe (podstawkowe)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jedyne kolumny godne uwagi, które znalazłem.
http://allegro.pl/mordaunt-short-ms-3-20-s...2216966607.html
Może ktoś inny będzie miał lepsze propozycje.



Raczej myslałem o 300 zł za jedną kolumnę icon_wink.gif A tak wogóle da radę wyrwać jedną kolumnę czy raczej pakiet dwóch? I powiedz mi czy do tej wieży jest sens dokupić później dwa dodatkowe głosniki? Sorry, że tak grzebie, no ale jestem noobem pod tym względem.

A powiedz mi ile Ty sam, jako ekspert wyłożyłbys pieniędzy by zmaksymalizować ten zestaw. Naprawdę bardzo mnie to interesuje. Najwyżej zaczekam trochę by dozbierać brakującą sumę. Nie jestem typem niecierpliwym jesli wyłożenie większej kasy warte będzie efektu icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musimy sobie chyba coś wyjaśnić zanim zacznę szukać kolumn. Chcesz na tym słuchać muzyki stereo czy mono? Mam nadzieję, że wiesz co to stereo?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stereofonia
Tak, że po co Ci jeden głośnik? Chcesz dokupić do tego co masz? To tak jakbyś chodził w jednym sandale a na drugiej nodze miał gumiaka.
Pisać dalej? Chyba nie.
Myślisz o jeszcze jednym komplecie kolumn? Czyli w sumie chcesz cztery sztuki (o ile dobrze zrozumiałem) a to dlaczego? Wytłumacz.
Ten zestaw "zmaksymalizujesz" dokupując mu parę (jedną) kolumn, na tyle dobrych by wyciągnąć wszystko co najlepsze z tej elektroniki (szczerze, to wiele dobrego nie można się po niej spodziewać) i na tyle łatwych do wysterowania, by wzmacniacz dał sobie z nimi radę. Poza tym aby były na tyle dobre, by stanowiły podstawę do rozbudowy zestawu w przyszłości, by np. z lepszym wzmacniaczem pokazały, że wiele jeszcze potrafią.
I jeszcze jedno. W co tu chcesz włożyć pieniądze i jak maksymalizować ten zestaw? Ja ulepszyłbym go w następnym kroku po kupieniu kolumn, czyli sprzedał i kupił jakiś dobry wzmacniacz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i o to mi własnie chodziło, o taką opinie icon_wink.gif Czyli rozumiem, że z tymi głosnikami, które podałes wczesniej osiągne maks tego co można wyciągnać z tej wieży, tak?

Wiem kurcze, że mówię to delikatnie mówiąc na opak i taka rozmowa bardziej Cię męczy, ale to poprostu nie moja dziedzina stąd tak wiercę, bo każda sugestia jest dla mnie ważna. Rozbudowa, ewentualnie wymiana to na chwilę obecną dla mnie melodia przyszłosci. Chcę tylko dobre adekwatne, wykorzystujące tą wieżę głosniki, nic więcej. A powiedz mi jeszcze (to pytanie będzie pewnie gwoździem do mojej trumny) czy na tej wieży własnie jechać w stronę stereo czy serround? Możliwosc jest, tylko nie wiem czy warta uwagi. Chyba takie skondensowane stereo do takiej Metallici bardziej pasuje, prawda?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowałem Ci takie kolumny, ponieważ myślałem, że ma być do 300zł za parę. Do 600zł możesz zwrócić uwagę jeszcze na Tannoy M2 i Eltax Liberty 3+. Ale myślę, że zaproponowane wcześniej MS nie będą wcale gorsze.
http://allegro.pl/tannoy-mercury-m2-i2230014860.html
http://allegro.pl/eltax-liberty-3-ladny-st...2235076582.html
Co do kolumn, to sądzę, że lepszych do tej elektroniki nie trzeba. Z dobrym wzmacniaczem zagrają na pewno dużo lepiej, więc jest to zarazem wersja rozwojowa.
Jeśli chcesz słuchać muzyki, to zapomnij o surround i skoncentruj się na dwugłośnikowym stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...