Skocz do zawartości

Dążenie do perfekcji drogą do nikąd?


Recommended Posts

A co zrobicie gdy wasze audio-marzenia się spełnią?
Gdy będziecie w posiadaniu idealnego zestawu Hi-End i nie będzie o czym marzyc?
Mój przyjaciel jest w takiej sytuacji. I co robi?
Zwrócił się w stronę płyt winylowych. Gramofonów starych i nowych. Właśnie jest na etapie odbudowania z części starych/nowych gramofonu, który był swego czasu warty dobrze ponad 100tys.złotych.

Inny aspekt dążenia do doskonałości może być także bardzo bolesny.W procesie ciągłego ulepszania sprzętu, w pewnym momencie okazuje się, że ulubione utwory muzyczne odtwarzane na super sprzęcie brzmią źle. No i magia pryska.
Im lepszy sprzęt audio, tym różnice w nagraniach są bardziej oczywiste.
Mój ulubiony cytat z z filmu Matrix: Niewiedza to błogosławieństwo - Ignorace is a bliss.

Tak według mnie wygląda obraz gorzko-słodkiego dążenia do doskonałości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzęt grający jest materialny więc dałem odpowiedź odpowiednią ....mmmmmm tak mi się wydaje....metafizykę, filozofię i podobne temu nauki a i owszem zgłębiałem ale ni jak to się ma do przedmiotu. Prawda jest taka że jak masz kasę to sobie kupujesz to co do przysłowiowego łba strzela, naprzykład gdybym posiadał mnustwo pieniędzy to daję głowę sobie obciąć że nie używał bym sprzętu grającego ponieważ.... zapłacił bym naprzykład madonnie za koncert w moim garażu icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy moje marzenia sprzętowe się spełnią będę po prostu słuchał muzyki. Już teraz za stosunkowo nieduże pieniądze (choć dla niektórych pewnie duże) udało mi się osiągnąć taki poziom satysfakcji podczas słuchania muzyki, że po raz pierwszy od wielu lat nie odczuwam potrzeby wymiany sprzętu, czy jakiegokolwiek z elementów zestawu na inny. Włączam zestaw i słucham, słucham, słucham a wciąż czuję niedosyt muzyki, bo czasu tak mało.
Dlaczego tak jest?
Myślę, że po początkowym (bardzo krótkim) okresie fascynacji mocą, dynamiką, niskimi tonami, które sprawiają, że drżą szyby i szklanki w kredensie, postawiłem na inne walory dźwięku. Teraz najważniejsze dla mnie są barwa, wypełnienie, mikrowybrzmienia, rozdzielczość, płynność muzyki (muzykalność?), oddech, ładna scena wszerz i w głąb (również czytelny jest aspekt wysokości).
W dźwięku nie ma niczego co mnie drażni. Może nie jest to najbardziej przejrzysty i rozdzielczy dźwięk, może nie najbardziej dynamiczny a niskie tony najniżej schodzące, ale słuchając wiele drogich zestawów, gdzie te aspekty brzmienia były na najwyższym poziomie nie znalazłem tam jednego "szczegółu". MUZYKI.
Oczywiście marzą mi się tak świetne kolumny jak Sonus Faber Amati Homage, Magico V2, Thiel CS 7.2, Ktema.
Wzmacniacze McIntosh, Ayon, Audio Research, BAT.
Odtwarzacze CD Wadia, Audio Aero, dCS.
Czy gramofony Linn Sondek LP12 albo Transrotor Gravita TMD.
Na pewno kiedyś, lecz nie dziś.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystko rozchodzi się o to jaki kto ma słuch.
Ja stwierdziłem że pewnej granicy cenowej nie ma sensu przekraczać ponieważ (jak to już wiele razy padało na tym forum) skutki są nie adekwatne do poniesionych kosztów.
Dla mnie jest to granica ok.2k zł za wzmocnienie i 4k. za nagłosnienie. Tylko dla mnie
Każdy ma tą granicę postawioną inaczej (jak wspomniałem zależnie od tego jaki kto posiada słuch)
Przypadkowy przykład >> Nie słyszałem różnicy między Yamahą A-S500 vs A-S2000 (pod XLR). Sprzedawca twierdził że różnica jest słyszalna na pierwszy rzut ucha.
Stwierdziłem STOP. Skoro JA nie słyszę różnicy to po co sie "mocniej" angażować. Sprzedawca na pewno wybrał by A-S2000 dla siebie.
Różnice słyszałem tylko między różnymi producentami w wyżej wymienionym przedziale cenowym. Tu już zostaje kwestia gustu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jak już myślisz że nie może być lepiej, to się mylisz.


Cytat

W procesie ciągłego ulepszania sprzętu, w pewnym momencie okazuje się, że ulubione utwory muzyczne odtwarzane na super sprzęcie brzmią źle. No i magia pryska.





I tu się pętla zamyka

P.S
pozostaje tylko słuchać muzyki icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chyba wszystko rozchodzi się o to jaki kto ma słuch.
Ja stwierdziłem że pewnej granicy cenowej nie ma sensu przekraczać ponieważ (jak to już wiele razy padało na tym forum) skutki są nie adekwatne do poniesionych kosztów.
Dla mnie jest to granica ok.2k zł za wzmocnienie i 4k. za nagłosnienie. Tylko dla mnie
Każdy ma tą granicę postawioną inaczej (jak wspomniałem zależnie od tego jaki kto posiada słuch)
Przypadkowy przykład >> Nie słyszałem różnicy między Yamahą A-S500 vs A-S2000 (pod XLR). Sprzedawca twierdził że różnica jest słyszalna na pierwszy rzut ucha.
Stwierdziłem STOP. Skoro JA nie słyszę różnicy to po co sie "mocniej" angażować. Sprzedawca na pewno wybrał by A-S2000 dla siebie.
Różnice słyszałem tylko między różnymi producentami w wyżej wymienionym przedziale cenowym. Tu już zostaje kwestia gustu.






PS:
Yam as500 nie posiada XLR icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

PS:Yam as500 nie posiada XLR


patiaro chyba imprezka była icon_wink.gif - wiadomo że nie posiada. Chdziło o proównanie nie tylko modeli ale i złaczy jednocześnie.

BTW ja nie kupiłem Yamahy tylko Marantza - bo jego dźwięk mi najbardziej podpasował.
W kieszeni miałem znacznie więcej pieniędzy i słuchałem modeli z wyższej półki cenowej gotowy zakupić.
Dla mojego ucha, jeśli różnica występowała to była zbyt subtelna.
Może jak bym przeskoczył na półap XX.XXX tys i więcej to usłyszę odrazu różnicę. Ale na pięciocyfrowe liczby już mnie nie stać więc po co sie martwić icon_mrgreen.gif
Puenta
Polecam każdemu odsłuchy różnych modeli przed zakupem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...