Skocz do zawartości

wymiana głośników..?


M_Kępa

Recommended Posts

Witam.
posiadam od dłuższego już czasu kolumny Mission 701.. do tej pory nie miałem z nimi kłopotów, ale od niedawna jeden z głośników przy niektórych utworach wyraźnie zaczął charczeć (brzęczeć) icon_sad.gif wydaje mi się, że w drugim pojawienie się tej "usterki" to tylko kwestia czasu.. moje pytanie, ze względu na to, że podoba mi się dźwięk jaki moim uszom dostarczają te kolumienki i nie chciałbym się ich pozbywać, brzmi: czy jest możliwość naprawy tejże "usterki" czy może lepiej będzie wymienić głośniki na nowe?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami zdarza się, że w wyniku drgań luzuje się bądź przemieszcza mocowanie przewodów między zaciskami głośnika a jego cewką (czyli NIE TE kable, które dochodzą do głośnika ze środka kolumny). Najczęściej jest to miedziana skrętka, czasami taśma. Skutkuje to bezpośrednim kontaktem przewodów z membraną, słyszalnym jako buczenie / brzęczenie, tym silniejsze, im większy skok membrany, a więc bardziej odczuwalne przy niskich częstotliwościach (bas) lub przy głośniejszym graniu.
Weź odkręć i wyjmij ten głośnik, następnie puść te kawałki, przy których słyszysz charczenie i obserwuj, czy przypadkiem nie masz wspomnianej sytuacji. Prąd Cię nie kopnie icon_lol.gif . Jeśli to jest to, wystarczy że trochę te przewody odgarniesz i masz problem z głowy icon_cool.gif . Jeśli nie, spisz od razu wszystkie oznaczenia z głośnika. Zakup nowego czy powiedzmy używki często wychodzi taniej niż naprawa u specjalisty (chyba że znajomy icon_wink.gif )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi na post icon_biggrin.gif głośniki wykręcałem już wcześniej bo myślałem, że może cosik się wewnątrz obudowy poluzowało no ale niestety..sprawdziłem opcję z przewodami ale również to nie to.. icon_mad.gif a już miałem nadzieję icon_lol.gif tak więc nie pozostało mi nic innego jak poszukać "zamienników".. no i tu pojawił się kolejny kłopot.. mianowicie oryginały mają oznaczenie CT160 i noszą firmowe "znamię" Mission.. trochę już szperałem ale nie trafiłem na nowe takie.. no i w sumie się nie dziwię bo trochę latek już te kolumny mają i firma raczej zaprzestała ich produkcji a nikt o zdrowych zmysłach nie trzymał by nowych głośników gdzieś na strychu icon_lol.gif szukałem ich szczególnie jako midwoofer-ów.. w wynikach same głośniki samochodowe icon_neutral.gif napiszcie mi, jakie ewentualnie głośniki mógłbym osadzić w tych kolumnach (oryginały maja śr. 15cm, odległość otworów 26,5cm) i czy głośniki, które występuja jako niskotonowe nadają się do tych kolumn czy raczej są przeznaczone tylko do systemów trójdrożnych?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że w jakiś sposób polubiłeś te kolumny. Ale może przyszedł czas aby dać im odejść do krainy wiecznych łowów?
Rozumiem pasję ludzi do odnawiania zabytkowych samochodów / motocykli. Ale kolumny?
Raczej trudno jest całe życie przechodzić w jednych butach i gaciach - podobnie jest ze sprzętem audio.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

why..Mission..why you must go?! icon_lol.gif nie chodzi o to, że nie jestem w stanie się z nimi rozstać.. jestem, tylko narazie mnie na to nie stać icon_razz.gif nie zakupie przecież jakiegoś chłamu a dobre kolumny jednak parę groszy kosztują.. póki co mam inne wydatki więc chciałem owe kolumienki lekko zmodernizować.. ale faktycznie chyba nie ma to sensu.. w takim razie może podsunie mi ktoś jakieś sugestie co do nowych kolumn? ;> przeznaczone one będą szczególnie do słuchania muzyki House, Progressive-House, Elektro-House.. tak więc szeroko pojętej muzyki klubowej.. nie mniej jednak inne gatunki, czy też jakiś film sporadycznie na nich zabrzmi icon_wink.gif koszt.. hmm.. ujmę to tak, bez przesady icon_biggrin.gif z 500-600zł w tej chwili to mój max.. grać miałoby to z Sony MHC-NX1.
co do "silnika", który miałby napędzać owe kolumny, ma on już parę lat ale dysponuje niezłą mocą, przynajmniej tak mi się wydaje bo z niejednymi kolumnami sobie już radził icon_wink.gif ogólnie to nie ogarniam tych oznaczeń i nie bardzo potrafię je "przeliczyć" na moc kolumn które miałyby do tego pasować więc podaję link do danych producenta.. http://www.docs.sony.com/release/MHCNX1.PDF (specyfikacja na 42str)
Pomóżcie mi coś dobrać..
Ps: co sądzicie o czymś takim http://allegro.pl/magnat-supreme-200-stere...2258608453.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś zadowolony z tych kolumn to jak już wczesniej napisał Adamc
"Najprawdopodobniej da się naprawić ale zwróciłbym się z tym do fachowców którzy to robią bo nie jest to tak całkiem proste."
Jest sporo firm, które zajmują się naprawą głośników - wymieniają zawieszenie, przewijają ...

Koszty nie są zbyt duże - i od razu daj oba głośniki.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli się zdecyduje na regenerację ("znalazłem" gościa który posiada dwa głośniki ale ceni je na 300zł a to trochę sporo icon_mad.gif) to od razu obydwóch, tego akurat nie musiałeś mi przypominać icon_lol.gif no ale dzięki icon_wink.gif
jednak czy regeneracja to nie jest "temat" na krótką metę? czy w ogóle istnieje realna możliwość (powtórnego) doprowadzenia głośnika do stanu sprzed usterki? czy zagra on tak samo?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien zagrać bardzo zbliżonym dźwiękiem.
Czy będzie identycznie ? Nie wiem...
Już np. sama wymiana zawieszenia (resory) górnego i dolnego może trochę zmienić sposób grania, bo raczej nie dostaniemy takiego zawieszenia jak daje producent (no może poza firmami, które sprzedają oddzielnie takie zawieszenia - najprawdopodobniej można kupić takie coś z Tonsilu).
Choćby samo przewinięcie uzwojenia - inne naciagnięcie drutu i już mamy inną ilość zwojów.

Trwałość piankowego zawieszenia tonsilowskich głośników to około 10 lat... To chyba nie jest mało ? icon_mrgreen.gif
Inni producenci piszą nawet o 15 i więcej latach icon_eek.gif

Jak już powyżej pisałem - mogą być drobne zmiany, ale ale czy będziesz w stanie usłyszeć jakąś różnicę to już wątpię icon_wink.gif .

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...