Skocz do zawartości

Zestaw stereo za 1500 maks. 2000 PLN


blind

Recommended Posts

Witam serdecznie!

Bez owijania zacznę od tego, co chciałbym uzyskać. Do tej pory słuchałem muzyki na konsoli PS3 podpiętej do telewizora oraz głośnikach z marketu podpiętych pod zintegrowaną kartę dźwiękową w komputerze. Chciałbym by kupiony zestaw znacznie przewyższył poprzednie doznania co raczej nie powinno być trudne. Z drugiej strony audiofilem na pewno nie jestem, więc nie mam zamiaru przekraczać założonego budżetu.

Kilka podstawowych danych:
- pokój ma 14m2 powierzchni
- słucham głównie rapu i nu metalu, od czasu do czasu lżejszego rocka z większą ilością wokalu
- całość musi być czarna i nowa (z racji, że jestem laikiem, to nie będę sobie w stanie poradzić w razie problemów z używanym sprzętem)
- źródłem dźwięku, przynajmniej na początku, będzie konsola Playstation 3 (więc czasami też film z DVD pójdzie, ale kina domowego nie szukam) i laptop

2000 zł to jest naprawdę górna granica, więc fajnie by było złożyć coś za 1500-1700 zł. Na innym forum przeczytałem, że PS3 jako odtwarzacz jest całkiem niezły, więc ten element na razię sobie odpuszczę, chociaż w przyszłości nie wykluczam jego zakupu, tak jak tunera. Na razie więc chciałbym się skoncentrować na wzmacniaczu i kolumnach.

Jeśli chodzi o wzmacniacz, to nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na to, czego tak naprawdę szukam czy potrzebuję. Nie znalazłem nikogo szukającego nowego, w miarę uniwersalnego wzmacniacza do maksymalnie 1000 zł. na 14m2 na pewno nie trzeba ogromnej mocy, za to chciałbym aby dobrze grał i był podstawą do dalszej rozbudowy. Praktycznie jedyne co znalazłem w internecie, to:

Yamaga A-S300
Denon PMA-510AE

z czego skłaniam się ku drugiemu ze względu na nieco niższą cenę i ładniejszy wygląd (wiem, to kwestia gustu). Nie wiem tylko jak z brzmieniem i czy to byłby dobry wybór. Prawdę mówiąc tutaj potrzebuję jakiś propozycji, bo wybór spośród dwóch wzmacniaczy to żaden wybór...

Jeśli chodzi o kolumny, to nie wiem jakie będą odpowiednie do mojego pokoju. Wiem, że na pewno nie podłogowe. Wiem, że trzeba będzie je dobrać do wzmacniacza i moich preferencji (czego nie potrafię), ale zauważyłem, że najczęściej polecane i będące w moim zakresie finansowym to:

Mission M32i
Tannoy M2 (tych nie mogę nigdzie znaleźć)
Wharfedale Diamnod 10.2

Jestem oczywiście otwarty na wszystkie inne propozycje, które lepiej będą pasowały do moich oczekiwań. Jedna kolumna nie powinna jednak przekraczać 500zł.

Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże. Będę wdzięczny za wszelkie propozycje. Przepraszam wszystkich którym te pytania wydają się głupie, śmieszne lub irytujące (założe się, że są tutaj dziesiątki podobnych tematów).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
Biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia oraz gatunki odsłuchiwanej muzyki, zdecydowanie proponuję Ci zestaw złożony ze wzmacniacza Denon PMA-510AE lub Cambridge Audio Topaz AM5, ewentualnie Yamaha A-S300 oraz zestaw kolumn Pylon Audio Pearl Front.
Połączenie takie powinno w pełni usatysfakcjonować Ciebie i spokojnie mieści się w założonym budżecie.
Zapraszam na odsłuchy,
w przypadku pytań służę pomocą
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź!

O kolumnach marki Pylon Audio nigdy nie słyszałem, tak jak zresztą o większości marek produkujących kolumny, i pewnie sam bym się na nie nie zdecydował. Nie mniej jednak po przeczytaniu kilku opinii i recenzji na ich temat stwierdzam, że prawdopodobnie znajdą się u mnie w domu. Z tym, że raczej kupię monitory, na które łatwiej będzie mi znaleźć miejsce. Mam nadzieję, że nie zrobi to różnicy. Podobno Fronty, to tak naprawdę monitory z "podstawką".

Najprawdopodobniej zdecyduję się także na Denona PMA-510AE, ale tutaj mam jeszcze dwa pytania. Pierwsze dotyczy bezpośrednio tego wzmaczniacza. Zauważyłem, że posiada on 5 wejść liniowych poza wejściem gramofonowym. Są to kolejno: CD, Tuner, Line, Record 1 i Record 2. Do wzmacniacza chciałbym podpiąć 3 urządzenia: PlayStation 3, Laptopa i w przyszłości osobny odtwarzacz CD. O ile z odtwarzaczem CD jest wszystko jasne, to czy będę mógł podpiąc laptopa i konsole pod wejścia Line i Tuner? Głównie chodzi o Tuner? Czy jego nazwa coś zmienia w praktyce względem Line?

Drugie pytanie dotyczy Yamahy. W sklepach jest sprzedawany wzmacniacz Yamaha A-S300 i Amplituner Yamaha R-S300. Oba urządzenia są w niemal takich samych cenach, co według mnie jest trochę dziwne. Czy oba urządzenia różnią się jakoś znacznie? To tak na marginesie. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to, że tak naprawdę nie wiesz czego chcesz, bo skąd masz wiedzieć? Odpowiem.
A stąd, że trzeba się wybrać do jednego lub lepiej dwóch salonów audio (z pomieszczeniem odsłuchowym) i tam, po uprzednim umówieniu się na odsłuch (by pomieszczenie nie było zajęte) jedziesz z kilkoma swoimi płytami (o ile takie masz) i słuchasz. Wówczas stwierdzisz, czy podoba Ci się Yamaha, denon, czy może bardziej Rotel, NAD albo jeszcze coś innego. To samo kolumny. Pylony dobre, ale mogą nie trafić w Twój gust. To, że ktoś Ci tu poleci Yamahę a ja np. Rotela lub NADa, to nie znaczy, że Tobie przypadnie do gustu.
Dobrze Ci radzę zrób tak a będziesz bardziej zadowolony.
Piszesz:
Cytat

Z tym, że raczej kupię monitory, na które łatwiej będzie mi znaleźć miejsce. Mam nadzieję, że nie zrobi to różnicy. Podobno Fronty, to tak naprawdę monitory z "podstawką".

A monitory, to myślisz, że postawisz na półce wśród książek i będą Ci dobrze grały?
Potrzebne są standy (podstawki) i to razem zajmie dokładnie tyle samo miejsca co kolumny podłogowe. A kolumny podłogowe, to nie monitory z dodaną podstawką. Nie wiem jak jest u Pylona, ale zazwyczaj podłogowe mając nawet takie same głośniki są strojone nieco inaczej i mając także większą skrzynię na ogół dysponują mocniejszymi niskimi tonami (niekoniecznie lepszymi jakościowo - coś za coś).
Piszesz także:
Cytat

(z racji, że jestem laikiem, to nie będę sobie w stanie poradzić w razie problemów z używanym sprzętem)


Z nowym, to sobie poradzisz w razie czego? dwa, trzy lata gwarancji szybko mijają i masz taki sam problem. Do tego w razie odsprzedaży tracisz 25-50% albo więcej a ten nowy (obecnie robiony) sprzęt nie jest już robiony tak solidnie jak ten dobry kilku/nastoletni. Wnioski pozostawiam Tobie.
Wzmacniacz Yamaha A-S300 powinien lepiej zabrzmieć, ma lepsze zasilanie. Amplituner Yamaha R-S300, to słabszy wzmacniacz z tunerem radiowym w jednej obudowie (plus wyświetlacz i kilka innych gadżetów = oszczędności na jakości wzmacniacza).
Urządzenia o których piszesz możesz podłączyć do niemal każdego wejścia liniowego. Nazwane są dla ułatwienia. Dla spokoju sumienia najlepsze źródło możesz podłączyć pod CD (w niektórych wzmacniaczach są złocone).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Najgorsze jest to, że tak naprawdę nie wiesz czego chcesz, bo skąd masz wiedzieć? Odpowiem.
A stąd, że trzeba się wybrać do jednego lub lepiej dwóch salonów audio (z pomieszczeniem odsłuchowym) i tam, po uprzednim umówieniu się na odsłuch (by pomieszczenie nie było zajęte) jedziesz z kilkoma swoimi płytami (o ile takie masz) i słuchasz. Wówczas stwierdzisz, czy podoba Ci się Yamaha, denon, czy może bardziej Rotel, NAD albo jeszcze coś innego. To samo kolumny. Pylony dobre, ale mogą nie trafić w Twój gust. To, że ktoś Ci tu poleci Yamahę a ja np. Rotela lub NADa, to nie znaczy, że Tobie przypadnie do gustu.



No tak, mógłbym tak zrobić, tylko po co? Jak pisałem, nie znam się. Pewnie nawet nie zauważę większej różnicy. Oba sprzęty mnie zachwycą, obu będę słuchać w innych warunkach i na innych kolumnach, więc i tak wrócę tutaj by zapytać o to samo. Gdybym był jakimś ekspertem, to pewnie mógłbym oceniać sam. W obecnej sytuacji, gdy do wyboru mam dwa-trzy wzmacniacze, to wystarczy mi opinia kogoś o wiele bardziej obeznanego ode mnie. Poza tym opisałem do czego będę go używał, więc tak naprawdę wiem czego chcę. Chcę uniwersalnego wzmacniacza to 1000 zł, na którym zarówno rap, jak i nu metal zagra nieźle. Nie jestem audiofilem, nie będę się wsłuchiwał w podmuch wiatru od machniętej pałeczki. Napisałem co udało mi się znaleźć i poprosiłem opinię. Dostałem odpowiedź. Skoro wszystko można załatwić samodzielnym odsłuchem w salonie, to nie wiem po co forum o stereo?

Cytat

A monitory, to myślisz, że postawisz na półce wśród książek i będą Ci dobrze grały?
Potrzebne są standy (podstawki) i to razem zajmie dokładnie tyle samo miejsca co kolumny podłogowe.



Jestem laikiem, ale nie jestem idiotą. Wiem jak wygląda moje mieszkanie, jakie mam umeblowanie i jakie mam miejsca na kolumny. Zapewniam, że kolumny nie będą stały na półce wśród książek, a i podstawek nie potrzebuję. Żeby postawić Fronty musiałbym zrobić przemeblowanie.


Cytat

A kolumny podłogowe, to nie monitory z dodaną podstawką. Nie wiem jak jest u Pylona, ale zazwyczaj podłogowe mając nawet takie same głośniki są strojone nieco inaczej i mając także większą skrzynię na ogół dysponują mocniejszymi niskimi tonami (niekoniecznie lepszymi jakościowo - coś za coś).



Cytat

Po rozkręceniu kolumny – kilka zaskoczeń. Okazuje się, że to tak naprawdę monitory podstawkowe w dużej obudowie; poniżej zacisków głośnikowych mamy przegrodę, która zamyka przestrzeń powyżej.



Podobny tekst czytałem też w jakieś innej recenzji. Sprzętu nie kupię jutro ani pojutrze. Wciąż mam czas by jeszcze n-razy zmienić wybór. Jak nie będę mógł się zdecydować a kandydatów będzie dużo, to może i wybiorę się by odsłuchać jak grają.

Cytat

Z nowym, to sobie poradzisz w razie czego? dwa, trzy lata gwarancji szybko mijają i masz taki sam problem. Do tego w razie odsprzedaży tracisz 25-50% albo więcej a ten nowy (obecnie robiony) sprzęt nie jest już robiony tak solidnie jak ten dobry kilku/nastoletni. Wnioski pozostawiam Tobie.


Przez pierwsze trzy lata sobie poradzę. Będę miał też czas by nadgonić braki w wiedzy. Już wiem znacznie więcej niż 3 dni temu. Co jednak zrobię, jak wydam 1000zł na stary wzmacnicz z allegro, który był naprawiany z 3 razy i rozpadnie mi się po tygodniu? Albo nie ma nic wspólnego z oryginałem? Ja nawet tego nie poznam, a tak to przynajmniej mam gwarancję od producenta, który dbając o opinię mnie nie oszuka.

Szkoda, że nie pokusiłeś się o zaproponowanie czegoś nowego albo wydaniu opinii o sprzęcie który już się w tym temacie pojawił, bo po to ten temat został przeze mnie założony. Dzięki jednak za odpowiedzi na dwa pytania z mojego ostatniego posta.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No tak, mógłbym tak zrobić, tylko po co?

Jak to po co? Przeciez pisałem Ci, że po to, abyś wybrał według swojego słuchu, gustu. Wspomniałeś jakiej muzyki będziesz słuchał, ale to jeszcze nie oznacza, że jakiś konkretny typ brzmienia jest przypisany do niej. Szkoda, że nie wierzysz w moje rady a szczególnie w swoje możliwości.
Znam wiele osób, które twierdziły, że nie mają słuchu, doświadczenia itp. Moja dziewczyna np. potrafi rozpoznać i opisać (niefachowo, swoimi słowami ale trafnie) gdy wymienię kabel sieciowy w odtwarzaczu CD. Ale generalnie nie interesuje się tematem audio.
Zaciekawiło mnie gdzie w takim razie postawisz monitory, skoro piszesz, że nie na półce z książkami, ale też nie na standach (jak należy) a na podłogowe nie masz miejsca. To gdzie będzie miejsce na podstawkowe?
Forum audio jest między innymi po to, by Ci próbować wytłumaczyć takie rzeczy. Albo też dla ludzi, którzy już wiedzą jakie brzmienie preferują, co chcieliby uzyskać a tylko chcą delikatnej podpowiedzi. Jest również po to, by wymieniać między sobą różne spostrzeżenia, opinie. Jest.... nocy by nie starczyło by opisać po co jest.
W tej sytuacji nadal nic nie poradzę, czyli jaki zestaw konkretnie. Bo tu chodzi o gust a wrażenie przyjemności płynącej ze słuchania muzyki zależy również od tego jak brzmi (przetwarza) dany sprzęt. Jakieś brzmienie dla mnie będzie przyjemne a dla Ciebie nie do zniesienia. Dlaczego? Poczytaj między innymi ten wątek, gdzie na temat "uniwersalizmu" też jest:
http://forum.audio.com.pl/Brzmienie-rzeczy...two-t28463.html
Co do tego, że chcesz jednak nowy sprzęt, wytłumaczyłeś to całkiem logicznie.
Jeśli już sam wybrałbyś jakiś wzmacniacz albo kolumny, ale po odsłuchu a nie przypadkiem, to wówczas znając Twoje preferencje można by się pokusić o dobór następnego elementu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zaciekawiło mnie gdzie w takim razie postawisz monitory, skoro piszesz, że nie na półce z książkami, ale też nie na standach (jak należy) a na podłogowe nie masz miejsca. To gdzie będzie miejsce na podstawkowe?



Nie na półce z książkami, a na szafkach mających około 70 cm wysokości. icon_smile.gif

Z odsłuchem jest taki problem, że trzeba mieć co z czym porównać. Póki co, jeśli chodzi o kolumny, to mam tylko jedne do odsłuchu. Przydałaby się jakaś druga propozycja, która według kogoś bardziej doświadczonego, mogłaby trafić w mój gust muzyczny. icon_razz.gif Jeśli mam to porównywać z moim telewizorem albo głośnikami od komputera, to wszystko mi się podoba. Jeśli więc pójdę jutro i odsłucham tych Pylonów, to nic się nie zmieni. W obecnej chwili nawet miniwieża za 500zł zagra dla mnie lepiej.

Piszesz bym dobrał jeden kawałek, a wtedy zwrocił się o pomoc w dobraniu drugiego. Sęk w tym, że nie mam z czego dobrać nawet tego jednego kawałka. Moim zdaniem więc można założyć, że "wybrałem" Denona PMA-510AE. Z głośników padła tylko jedna propozycja, więc nie mam z czego wybierać i czego z czym porównywać dlatego piszę, że to na razie mój wybór i czekam na jakieś inne propozycje. Ponadto, przeczytałęm wiele opinii na temat tych dwóch elementów i kilka recenzji. Póki co nic mnie nie zaniepokoiło.

Szukam czegoś, na czym zagra w miarę dobrze rap, nu metal i rock. Nie oczekuję przecież cudów. Szukam czegoś dla początkującego. Nie szukam mega basu kosztem wokalu i na odwrót.

PS. Kolumny ostatecznie przed zakupem i tak dla pewności odsłucham, ale wolałbym odsłuchać kilka propozycji przed decyzją o zakupie, by mieć z czego wybierać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
Gniazda w Denon PMA-510AE są równorzędne, nie ma znaczenia jakie urządzenia podłączysz pod poszczególne wejścia we wzmacniaczu.
Rzeczywiście w podobnej cenie są wzmacniacz i amplituner Yamaha serii 300. Wzmacniacz jest delikatnie lepszy, bardziej szczegółowy. Różnica jednak nie jest duża, tak więc jeśli zależy Ci na tunerze, spokojnie można decydować się na R-S300.
Zapraszam w miarę możliwości na odsłuchy, w przypadku pytań służę pomocą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też kiedyś porównywałem brzmienie A-S300 i R-S300 i różnica rzeczywiście jest minimalna, dołożono tylko tuner, który minimalnie wpływa na pogorszenie dźwięku. Jak zależy Ci na tunerze to bierz R-S300. A co do kolumn to ja zamiast Pylona poleciłbym Roth Oli, do Twojej muzyki, będą znacznie lepsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tej muzyki Rothy będą ok (20 ale spokojnie mógłbyś wstawić małe podłogówki 30), jeszcze lepsze, a raczej bardziej odpowiednie do takiej muzyki przez charakter brzmienia będą Paradigmy np Atom Monitor v7 (bas 14cm) albo Mini Monitor v7 (bas 16,5cm), tyle że to już ponad to co chcesz wydać (choć do pokoju 14m jednak bardziej odpowiednie te większe)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście na Roth jakoś źle spojrzałem. icon_smile.gif Mam już więc kilka ciekawych opcji do przesłuchania. Powinienem sobie coś z tego wybrać. Dzięki za propozycje.

Co zaś się tyczy dozbierania sobie na coś lepszego, cuż... Już dozbierałem do tych 2 000 PLN. Mogę oczywiście dozbierać jeszcze, ale wtedy ktoś zaproponuje mi, bym dozbierał sobie jeszcze na coś jeszcze lepszego. Tak to można w nieskończoność iść. icon_razz.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Witam

Chciałbym odświeżyć temat, ze względu na dość podobne rozterki:) Też poszukuje kolumn do powiedzmy 1200zł, mam wzmacniacz Yamaha AX-640 i obecnie Altony 110, ale jakość dźwięku już mnie nie zadowala. Poza tym te altony stoją w pokoju 12m2:D nieźle, nie?icon_smile.gif Słucham każdego rodzaju muzyki, zaczynając na hip hopie (głównie) poprzez dubstep na rocku kończąc, a i jakieś delikatne rytmu też się zdarzają. Myślałem o Roth Oli 20, czy do mojej Yamahy będą dobre? Mam możliwość ich odsłuchu i to zrobię, ale przecież tam nie będą podpięte do takiego samego wzmacniacza jak mam ja. Roth Oli 30 będą pewnie już za duże? a może PARADIGM ATOM MONITOR v.7, które też ktoś tu polecał? A może coś zupełnie innego?

Dzięki za pomoc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...