Skocz do zawartości

Wzmacniacz/Amplituner do muzyki


Luk3

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie icon_smile.gif

Obecnie słucham muzyki na amplitunerze Pioneer SX-305RDS, do tego altusy 200 i polarisy 180. Jednak nadszedł czas na zmianę amplitunera. No i pojawił się problem, bo rynek jest zasypany amplitunerami kina domowego, a ja filmów nie oglądam. Mój wybór padł na VSX-1016 albo 1017. Co prawda są wzmacniacze Pioneera (A-A9-J), ale cena jest trochę za wysoka na moje możliwości, no i nie ma ich dostępnych w kolorze srebrnym.
Mam dylemat czy poszukać jakiegoś dobrego, sprawdzonego wzmacniacza (oczywiście kolor srebrny, szampański) czy pakować się w 1016,1017?
Jakiej słucham muzyki? Głównie muzyka dyskotekowa, lata 90.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zależy Ci na jakości dźwięku, to zdecydowanie rozglądaj się za wzmacniaczami, żaden amplituner nie dorówna jakością wzmacniaczowi. Możesz również poszukać czegoś używanego. Często jest tak, że można kupić coś używanego lepszej jakości i tańszego niż nowy sprzęt ze sklepu.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technics odpada - zraziłem się do tej marki... Bardzo jestem za pioneerem (lubię jego brzmienie).
Na allegro w tej chwili jest pionek 701R, ale niestety nie mogę nigdzie znaleźć jego danych technicznych icon_sad.gif
Budżet... chciałbym się zmieścić w 1500zł.
Duża będzie różnica w jakości dźwięku w stosunku do obecnego ampli (6.5kg, pobór 460W, 85W@4ohm, 1kHz, 1%)?
Jak jest z trwałością elektroniki we wzmacniaczach typu a701? Powinno się coś z wiekiem wymienić?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica będzie odczuwalna na pewno, przede wszystkim dźwięk będzie mniej męczący, ale tak jak pisałem wcześniej nie jestem audiofilem więc nie znam się na tym jak reszta użytkowników:) Ten 1% to są zniekształcenia całkowite??Ja osobiście oglądam wzmacniacze na allegro w cenie do 300zł to już w nich wynoszą one średnio 0,08%. Ta liczba mówi sama za siebie:)

P.s Na tej aukcji, którą podałeś są podstawowe dane techniczne
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z takimi szczegółowymi danymi to już nie do mnie:) Poczekaj, aż ktoś z doświadczonych audiofilów się odezwie w tym temacie:)aczkolwiek różnica pomiędzy ampli a wzmacniaczem jest duża, nawet jeśli porównywać z moją poczciwą unitrą, ostatnio u znajomego słuchałem ampli prawie nowej yamachy i w porównaniu z moją unitrą słychać różnicę na plus dla unitry, nawet sam posiadacz yamachy przyznał mi rację:-)Myślę, że to mówi wiele:-)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam możesz spokojnie wchodzić w tego Pionieera.To bardzo dobry model i jeśli ci się podoba firmowe brzmienie ,jeśli takie istnieje Swego czasu miałem po kolei dwa wzmaki Pionieera i jeśli chodzi o dźwięk to nic nie można im zarzucić.Postęp w brzmieniu wzmacniaczy jest żaden i te stare konstrukcje potrafią zaskoczyć Nie oszczędzano wtedy na trafach czy radiatorach.Są w nim solidne zaciski na kable.A i pilot to miły i przydatny gadżet.Tu link do strony z opisem dźwięku kolumn, ale facet ma ten wzmacniacz można się z nim skontaktować ..http://www.audiostereo.pl/Acoustic_Energy_Evo3_kolumny_podlogowe-26-314-1.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luk3
W cenie ok.1500zł można już kupić nowy wzmacniacz stereofoniczny (lub amplituner stereo).
Będzie to np. wzmacniacz Harman Kardon HK-970, amplitunery HK-3480 lub tańszy HK 3380.
Można wybierać z nowych modeli takich firm jak Denon, Marantz, Nad, Onkyo, Pioneer, Yamaha, znajdzie się też coś z Cambridge Audio seria Azur, Xindak A-06 oraz najprostszy Rotel...
Widzę, że dopuszczasz wyższy ale używany model - ale wolisz to od nowego/z niższej serii?
A pozytywną opinię o 701R już dostałeś od Audioneta.

Ale po zakupie nowego piecyka będziesz pewnie chciał wymienić kolumny na lepsze...
Chyba, że w kwocie 1500zł którą przeznaczasz na sprzęt mają się jeszcze zmieścić kolumny icon_eek.gif

Mnie korci Harman, ale jeżeli słuchasz radia i będziesz musiał dokupić tuner, to trzeba jeszcze porównać wzmacniacz HK-970 z amplitunerem HK-3480...
Cytat

Może ja zamieszczę fragment specyfikacji, wszystko będzie jasne. Jak widzisz, jest trochę tych mocy i dlatego się czepiłem tej specyfikacji:)


Zniekształcenia ? w testach (np. w AUDIO) podaje się zakres mocy użytecznej (od ... do ... W) przy małych zniekształceniach THD poniżej 0,09%.
Przy wzmacniaczach tranzystorowych dla najmniejszej mocy (w zależności od klasy sprzętu ? zazwyczaj w okolicach 1 W dla lepszych i od kilku W przy gorszych modelach) generowane są duże zakłócenia, które wraz ze wzrostem mocy maleją aż do osiągnięcia minimum i następnie bardzo gwałtownie wzrastają od ok. 90-95% pełnej mocy.
Dla dobrych modeli minimalne zniekształcenia będą na poziomie 0,01% THD+N (mówi to o klasie sprzętu, bo przypada pod sam koniec zakresu mocy użytecznej, przed gwałtownym wzrostem zakłóceń). A kto w pokoju odkręca wzmacniacz na ok.95% mocy???
A żeby jeszcze bardziej zamącić to podawane są też zniekształcenia dla sygnału 1kHz i mocy 1W (zazwyczaj wynoszą one około 0,08% dla wzmacniaczy i powyżej 0,1% dla amplitunerów).

Dla Twojego modelu moc ciągła dla obciążenia 8 Ohm przy dwóch kanałach podawana jest dla pasma przenoszenia 20Hz-20kHz (u Ciebie 2x60W) i zniekształceniach poniżej 0,09%, a już dla 4 Ohm - przy sygnale 1Hz. Cóż - nasz producent, nasz pan, inna firma da 8Ohm i 20Hz-20kHz, ale już przy zniekształceniach 0,08% (np. ONKYO), inna przy 0,1%
W danych technicznych w instrukcjach jest różnie, w katalogach tak samo.
Co do mocy: ważne by moc interesujących Ciebie modeli porównywać wg tych samych standardów (np. 20Hz-20kHz) oraz tej samej impedancji (dla 8 Ohm moc będzie niższa niż dla 4 Ohm).

No i jeszcze masz stosunek sygnału do szumu (w decybelach) dla różnych wejść (analogowych i cyfrowych oraz Phono) oraz dynamikę.

Pozdrawiam
PS. Przepraszam - może jest to mało czytelne (wypowiedź odnośnie mocy i zniekształceń). Mam nadzieję, że jednak coś zrozumiesz. Napawdę się starałem pisać "po polsku" icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałem, chyba dość łopatologicznie mi to wytłumaczyłeś icon_wink.gif

Czytałem trochę opinii w sieci o hk970, musiałbym go posłuchać no i cena tunera... Z odsłuchem problem w tym, że u mnie (Koszalin) nie ma takiego sklepu icon_sad.gif

Cytat

Ale po zakupie nowego piecyka będziesz pewnie chciał wymienić kolumny na lepsze...


Aż takie kiepskie te altusy?
Te 1500 to oczywiście na sam wzmacniacz/amplituner icon_smile.gif

Cytat

Widzę, że dopuszczasz wyższy ale używany model - ale wolisz to od nowego/z niższej serii?


Jeśli starszy, używany zagra lepiej od nowego to czemu nie?

Cytat

Nie oszczędzano wtedy na trafach czy radiatorach.


No i dlatego celowałbym w coś starszego. Jestem zdania (być może błędnego), że porządne trafo/zasilacz swoje musi ważyć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luk3
Cieszę się, że jakoś udało mi się z wyjaśnieniami icon_lol.gif
Z zakupem używanego sprzętu ale wyższego modelu zamiast nówki z niższej serii to jak najbardziej popieram. Zresztą o czynniku masy też mam podobne zdanie (ale tylko w sprzęcie, w przypadku kobiet wolę jednak te drobniejsze i zgrabniejsze - co mogłaby potwierdzić moja żona gdyby przypadkiem trafiła na to Forum icon_lol.gif ).

Co do Twoich Altusów - te kolumny mają swoje ograniczenia, a wchodząc w lepszy sprzęt będą nieźle grały basem, natomiast brakuje im równego i pełnego pasma (kultury grania i ciut szlachetności). Dlatego tak napisałem - co nie oznacza jednak, że musisz od razu się zapożyczać i lecieć po kolumny, wytrzymasz z nimi jeszcze przez chwilę i poznasz braki Tonsili. W przyszłości docenisz zmianę i wejście wyższy segment sprzętu icon_cool.gif

A jeżeli chodzi o trwałość elektroniki - to ja bym się o to nie obawiał icon_cool.gif
Mam ponadzwudziestoletni amplituner JVC i CD Sony, niewiele młodsze decki, CD-ki i wzmacniacz i jeszcze nie było problemu. Tak właściwie to bardziej obawiam się serwisów i napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych, bo pracownicy dość bezceremonialnie odnoszą się do powierzanego im sprzętu, a o skuteczności napraw to wolę już nie wspominać... icon_eek.gif

Sprzęt HK pojawia się dość często - nawet w sklepach typu MMarkt czy Saturn, ale skoro piszesz o problemach z odsłuchem w Koszalinie ... trzymam kciuki!
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo więc teorię mas mamy podobną icon_wink.gif
Kolumn jak na razie nie mam w planie zmieniać i raczej szybko tego nie zrobię - będę musiał się zadowolić tym co mam icon_wink.gif

mejson dotychczas nie widziałem nic, co by mi pasowało do hk970 (no oprócz tu730) icon_sad.gif

Jak na razie na celowniku mam A-701R + do tego tuner F-701, kolor szampański.

Edit:
Miałem dzisiaj na trochę pionka 550R do posłuchania... Różnica jest i to nie mała, bas jest głębszy, wyraźniejsza góra, ogólnie dźwięk jest żywszy, dynamiczniejszy, czystszy. Jak z powrotem podłączyłem ampli to dźwięk zrobił sie jakiś zmulony icon_lol.gif Także.. nigdy więcej ampli icon_wink.gif

Edit 2:
Proszę, powiedzcie mi, za ile max opłaca się Pioneer A-701R no i tuner F-701?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...