Skocz do zawartości

Zestaw wzmacniacz + kolumny


blondynor

Recommended Posts

Witam.

Proszę o pomoc w doborze zestawu stereo.
Na początek chciałbym kupić wzmacniacz i kolumny a później dobrać do tego CD i ewentualnie Tuner. Zestaw chciałbym spiąć z dekoderem sat i DVD (przynajmniej do czasu zakupu lepszego CD). Obecnie mam w tym miejscu kupiony lata temu i wciąż działający wzmacniacz Unitry + kolumny Tonsil 60W.

Dane wejściowe:
- pomieszczenie ma wymiary 5x6m,
- rodzaj słuchanej muzyki to (w kolejności): rock, blues, jazz,
- lubię głęboki mocny bas ,
- do wydania na wzmacniacz około 300-400zł a na kolumny 600-700zł,
- oczywiście interesuje mnie tylko sprzęt używany ale dobrej klasy,
- pilot do wzmacniacza mile widziany ale nie niezbędny.

Przeglądając forum wytypowałem kilka wzmacniaczy które powinny spełnić moje oczekiwania a i może innym się przyda np.
1) Onkyo 8620, 8630, 9310,
2) Denon PMA-350SE, 560, 495,
3) Teac AX75
4) Akai AM-47
5) Rotel RA820bx, 840bx,
6) NAD 310, 312, 316 (ale to już chyba wyższa półka)

Jeśli chodzi o kolumny to Quadral lub Magnat które będą dobrze współgrały ze wzmacniaczem z powyższej listy.

Mam niewielkie pojęcie więc bardzo proszę o Wasze propozycje na tani, klasowy zestaw pod moje wymagania.

Pozdrawiam i z góry dziękuję
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że tani a klasowy zestaw w budżecie jakim dysponujesz, to coś równie rzadko wystepującego jak tanie a dobre wino.
Jeśli chodzi o kolumny Magnat lub Quadral, to pewnie unikałbym połączenia z nimi jasno, czy ostrzej brzmiącego wzmacniacza.
Poza tym 30m2 to już spora powierzchnia i obawiam się, że o ile w 12-18m2 700zł na dobre kolumny by wystarczyło (np. takie)
http://allegro.pl/quadral-altan-mk-iv-audi...2363379522.html
To do Twojego pokoju będą to już kolumny niższej klasy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no trochę "pojechałem" z tym klasowym icon_smile.gif
im bardziej się wgłębiam w temat, rozmawiam ze znajomymi to dochodzę do wniosku, że szukam białego kruka w cenie kanarka icon_smile.gif.
Zapewne cokolwiek bym nie wziął z mojej listy to i tak bedzie grało lepiej niż leciwa unitra. Chciałbym kupić sprzęt z którego będę zadowolnony przez dłuższy czas więc skłaniam się dołożyć powiedzmy wzmacniacz do 500zł a kolumny 900zł. Oczywiście w dalszym ciągu używany.
Co do kolumn to dałeś mi do myślenia f1angel. Nie brałem pod uwagę kolumn podstawkowych. A jaką stabilną podstawę do tego polecasz? Ja myślałem raczej o czymś takim
http://allegro.pl/kolumny-quadral-certo-mk...2355554914.html
http://allegro.pl/quadral-platin-super-kol...2340227025.html
tzn. kolumny podłogowe z wyżej umieszczonymi głośnikami, niekoniecznie Quadral.
Co sądzicie o Kef np. Q55, Q35 ? Czy w zestawieniu z NAD lub Rotel nie będzie zbyt miękko?
Czy ma ktoś takie zestawienie Onkyo np. 8620 lub Denon np. PMA-350SE + Kef np. Q35? Jakie opinie? Chodzi mi głównie o wrażenia z odsłuchu rock, blues, jazz.
Albo NAD np. 316 lub Rotel np. 820bx + Quadrale np. certo phonologue.
Dzięki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba źle mnie zrozumiałeś. Ja pisałem, że kolumny standowe (podstawkowe) byłyby dobre do 12-18m2. Trzeba czytać uważnie icon_smile.gif
Nie brałem pod uwagę Quadrali Certo, bo tak określiłeś budżet, ale jeśli jednak myślisz o nich, to może być dobra droga. Są w bardzo ładnym stanie.
Quadral Platin moim zdaniem brały udział w powodzi. Zobacz jak są napuchnięte u dołu.
Jeśli miały by to być Quadrale, to wiedz, że grają mocno, konturowo, średnica nie jest jednak za bardzo wypełniona. Raczej do rocka. Blues, jazz nieco gorzej, choć przy umiejętnym doborze wzmacniacza może być naprawdę dobrze.
Na przeciwnym biegunie KEF Q55. Średnica bardzo ładna, grają spokojniej, skraje pasma utemperowane. Basik niezły, choć nie bardzo mocny, wysokie delikatne, niestety niespecjalnie dobrej jakości (w stosunku do reszty pasma). Te bardziej do jazzu, bluesa.
KEF Q35 moim zdaniem za małe do Twojego pokoju.
Jak widać o uniwersalne kolumny też trudno.
Wzmacniacze. Denon PMA-350SE bardzo fajnie gra, ale nie wiem, czy dobrze napędzi takie kolumny.
Onkyo grają mocno, dynamicznie, ale nieco sucho, trochę upraszczają (raczej do KEFów jeśli już).
Starsze Rotele z końcówką BX (i chyba raczej 840 albo wyższe) mogłyby dobrze zagrać z Quadralami.
Nowsze modele raczej z KEFami.
Dość neutralnie i dynamicznie zagra TEAC. Ja polecam jeszcze (do Quadrali) Fine Arts by Grundig. dynamika, przestrzenność, ładnie wypełniona średnica, mocne niskie tony, wyraziste ale nie wyostrzone wysokie.
Akai odpuściłbym sobie. Co do NADów, widziałbym raczej wyższe, mocniejsze modele, niż te, które zaproponowałeś.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja słuchałem Kef-ów Q5, Q7 ( to chyba nastęcyaQ55 -czyli Q5)jak szukałem sprzętu i dla mnie grają bez polotu dość płasko jeśli chodzi o muzykę preferowaną przez Ciebie, której też słucham, one mają specyficzną górę nie koniecznie może się podobać.

moja rada skup się dobrze na tym co radzi F1angel, potem sam będziesz zbierał doświadczenie i radził następnym szukającym odpowiedzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zrozumiałem, że podstawkowe ale większej mocy niż te co pokazałeś icon_smile.gif.

Podsumowując skłaniam się za takimi opcjami
1) NAD C320BEE lub C325BEE + Quadrale certo (ew. kef55)
2) Rotel RA-931 lub 930AX lub 840bx + Quadrale certo (ew. kef55)

Czy możecie jeszcze coś powiedzieć o kolumnach:
- Wharfedale Diamond 8.3/8.4
- Roth Oli 4
- B&W DM 309
- jakieś własne typy?

No i na koniec jakie okablowanie niedrogie polecacie?
- sygnał B-Tech XA23-OM5
- głośniki Atlas Basic

Dzięki za pomoc.





Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Popieram to co napisał Don , te pierwsze słyszałem, jeśli chodzi o dynamikę to nie licz na to, jak dla mnie zbyt płaskie i papierowe, takie miałem wrażenie.
Jeśli szukasz wśród kolumn używanych to może np. Infinity, w tym przedziale cenowym coś znajdziesz na bank, lub coś co polecam

http://www.ebay.co.uk/itm/Bowers-Wilkins-B...3#ht_869wt_1216

Przedział trochę wyższy, ale wierz mi, że Wharfedale nie ma startu.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podtrzymuję propozycję Quadrala Certo, ew. popieram typ Zieluwid'a. Dobra cena tych B&W.
Moc kolumn, to jest taka, jaką są w stanie przyjąć bez szkody dla siebie. Prawdziwa moc płynie ze wzmacniacza (to tak lakonicznie, w telegraficznym skrócie). Zbyt "mocne" kolumny pod łaczone do zbyt słabego wzmacniacza mogą po prostu ulec awarii (spalą się głośniki).
Co do okablowania wydaje się niezłe. W tym przedziale cenowym nie ma co szaleć z kablami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Kupiłem wymienione Quadrale Certo oraz i tu niespodzianka FineArts V3. Trochę się wahałem ale f1angel mnie zachęcił i się cieszę z wyboru, gra pięknie icon_smile.gif.
Żonie jak puściłem A.M.Jopek (jej ulubioną) to stwierdziła, że na starym nie było tylu dźwięków i tej głebi. Te płyty są jakieś inne, fajniejsze. I ten wyraz twarzy, bezcenne icon_smile.gif
Po kilku dniach słuchania stwiedzam subiektywnie, że środek gra wybornie, czyli vocal, gitary solowe, basowe, fortepian, smyczki itd.. Poezja. Wypełnia przestrzeń bardziej niż oczekiwałem. Trochę jakby za "firanką" pozostaje perkusja tzn. talerze i bębny jakby perkusista siedział za sceną. To jest taka moja generalna opinia z odsłuchu z zamkniętymi oczami icon_cool.gif no i na każdej z płyt było trochę inaczej. Być może poprawią coś kable bo na razie popdiąłem na zwykłe chincze a kabel głośnikowy to też taka zwykła przeźroczysta plecionka 2,5kwadrat. Co ciekawe przy słuchaniu radia (dekoder Sagem z Polsatu) perkusista jest bliżej a zarazem środek nie tak przestrzenny. Dodam, że do płyt używam jakiegoś zwykłego DVD LG. Kupiłem też na początek kable sygnałowe Profigold ale jeszcze nie dotarły. Jestem ciekaw czy będą miały słyszalny wpływ.
Z ustawieniem kolumn jeszcze nie kombinowałem, są oddalone z tyłu na około 1m, z boku trochę więcej. Między kolumnami około 2m. Minimalnie skręcone do środka.
W związku z powyższym mam jeszcze pytania.
1) Co można poradzić, żeby ten "perkusista" był barzdziej z przodu, bardziej "przestrzenny"? Kable coś pomogą?
2) Czy w pierwszej kolejności zainwestować w kable czy CD?
3) Czy CD-ki z FineArts są tak samo dobre jak ten wzmacniacz? Czy raczej Marantz 5000 lub podobny philips?
4) Jaki CD ma lepszą "górę"? Jaki dobrać do mojego zestawu?

Dziękuje wszystkim za porady a w szczególności f1angel.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że dźwięk z nowego zestawu w sumie Ci się podoba. Ogólnie co mogę przekazać, to nie ma idealnych zestawów. A na pewno nie w takiej cenie. Coś będzie lepsze, coś gorsze. Można poprawić pewne aspekty brzmienia a inne się wówczas pogorszą. Naprawdę nie wiem co zrobić by perkusista był bardziej przestrzenny? Może go poprosić albo postawić dobrą wódkę? icon_wink.gif
A tak poważnie, to może być wiele czynników. Poczynając od tego, że klocki przecież nie hi-endowe a idąc dalej sam wiesz.
Dobry odtwarzacz CD zamiast DVD to dużo. Czy Fine Arts zagra tak jak sobie to wymarzysz , nie wiem. To na pewno niezły CDek, ale dobry odtwarzacz innej firmy też nie byłby zły. Z Marantzami może być przestrzenniej i lepsza góra ale nie wykluczone, że zrobi się za ostro.
Micromega Stage 4, 5 lub 6 to już chyba zbyt duże pieniądze (nie napisałeś ile możesz przeznaczyć na CD)?
Kable? Na pewno tak. Choć Profigoldy nie są jakimś dużym skokiem jakościowym a głośnikowe faktycznie mogły by być lepsze. Ostatnio w systemie kupionym dla kumpla, opartym na wzmacniaczu Fine Arts V2 zmieniłem nie najgorszy interkonekt Dexon na Monster Interlink 400 i jest słyszalna poprawa. Z lepszym kablem jest jeszcze lepiej, ale zmiany w porównaniu np. do wymiany kolumn na inne są tu o wiele subtelniejsze. To raczej delikatna korekta.
Mam nadzieję, że zadbałeś o odpowiednią akustykę pomieszczenia i ustawienie kolumn. Efekty przestrzenne są również w dużej mierze uzależnione od ustawienia kolumn. Pewnie trzeba jeszcze nimi "pojeździć" po pokoju, zwiększyć nieco rozstaw, skręcenie w osi?
Nieraz też trzeba dać się systemowi wygrzać. Może niektóre z elementów nie pracowały dłuższy czas?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...