Skocz do zawartości

Wzmancniacz Pionieer A 202 + kolumny Altus 110 + Tonsil Skart 120


fiukis

Recommended Posts

Witam mam pewien problem. Otóż posiadam wyżej wymieniony sprzęt i mam kłopot jak gram na nich dość długo załóżmy kilkadziesiąt godzin to wzmacniacz strasznie się grzeje (mam podłączone 2 pary właśnie takich kolumn ) . Czy ten wzmacniacz jest za słaby do 4 kolumn , ze 2 razy spaliła się już końcówka mocy , jak prawidłowo powinny być podpięte te 4 kolumny równolegle , czy szeregowo

Jeśli ten wzmacniacz jest za słaby to jaki byście polecił żeby się tak nie grzał i nie palił końcówek mocy podczas gdy są podłączone 4 kolumny

Z tego co udało mi sie wyszukać owy mój wzmacniacz ma 2 x 60 watts.

Mam jeszcze pytanko bo kolega właśnie dał zlecenie na zrobienie 2 kolumn ponoć jedna ma mieć 250 wat czyli razem 500wat. Jakim wzmacniaczem to uciągnąć aby nie było żadnych komplikacji

Proszę o pomoc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak mniej więcej, po co Ci 4 kolumny?? Stereo to dwa kanały czyli dwie kolumny. Więcej robi tylko bałagan.
Jak już upierasz się przy 4 to Twój wzmacniacz ma możliwość podpięcia -> sekcja A i sekcja B - tak podpiąłeś ??
Czy może wszystkie 4 do jednej sekcji - tak by sugerowało pytanie o to " jak prawidłowo powinny być podpięte te 4 kolumny równolegle , czy szeregowo ". Wtedy cuda się z oporem dzieją - popatrz TUTAJ

Kolumny 2 x 250 W - magia cyferek czy będziecie nagłaśniać dyskotekę ??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat co jakiś czas się powtarza... więc warto skorzystać z wyszukiwarki.

A tak na szybko - kup końcówkę mocy np. SHARP 8800 lub 7700, zmieścisz się spokojnie poniżej 500zł (za komplet, bo sama końcówka jest tańśza) i masz problem z głowy.
http://allegro.pl/sharp-sx-8800-potezna-ko...2386270910.html

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiukis odpowiedz najpierw na pytania, które zadał Ci Adamc. A ja powtórzę jedno pytanie. Dlaczego chcesz używać dwóch par kolumn?
Dodam, że dwie kolumny po 250W to nie 500W tylko wciąż 250. Ale nie "jaraj" się tak tymi watami, bo kolumna sama w sobie przez to, że ma więcej watów głośniej nie zagra. Ona może tylko przyjąć taką moc (niezniekształcony sygnał) bez ryzyka uszkodzenia głośników. A do "produkcji" watów potrzebny jest odpowiednio mocny wzmacniacz. Zbyt słabym często "palimy" głośniki, ponieważ wzmacniacz po podgłośnieniu zamiast dawać więcej mocy produkuje tylko więcej zniekształceń, które są bardzo groźne dla głośników.
Jeśli masz wzmacniacz dajmy na to 60W i dwie pary kolumn, jedne 80W a drugie 120W, to które zagrają głośniej? Te drugie?
Niekoniecznie. Jeśli obydwie przy podobnych innych parametrach będą miały różną efektywność, to nie zagrają jednakowo głośno. Załóżmy, że kolumny 80W mają efektywność 95dB a te 120W efektywność 84dB, to te pierwsze zagrają dużo głośniej. Poza tym jest jeszcze dużo innych zależności związanych z konstrukcją/parametrami.
RoRo, kolejny raz polecasz tę końcówkę Sharpa. To naprawdę jakoś zagra, słuchałeś? Jak dla mnie wygląda bardzo plastikowo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie wzmacniacz ma możliwość podpięcia selekcji A i B . Nie mam możliwości podpiecia 4 kolumn do jeden z selekcji.
Wydaje mi się jednak że ten wzmacniacz jest za słaby na te 4 kolumny . Miał ktoś styczność z tą końcówką mocy SHARP 8800 lub 7700.
Z tego co wyczytałem parametry ma bardzo dobre .A może polecacie jakąś inną końcówkę mocy

Wracając do tej końcówki SHARP SX-8800 występuje tam jakaś dziwna kosteczka w ogóle na innym forum czytałem że jest problem z podłączeniem tej koncówki mocy trzeba coś przerabiać a ta kosteczka to jakieś pobudzenie o co chodzi

Nie mogłem coś za uploadować także daje w linku obrazek tylnego panelu mojego wzmacniacza

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f2d22196191d4d45.html

No i zawsze podłączam każdą kolumnę oddzielnie także wszystkie wejścia są zajęte dobrze robię? Zaznaczam że zazwyczaj jak grałem na imprezach (aczkolwiek wiem że do imprez używa się sprzętu estradowego) na 4 kolumnach to wzmacniacz siadał icon_sad.gif (dobrze że miałem rezerwowe) a jak grałem na 2 to było okej aczkolwiek trochę cicho wtedy zależy od sali proszę o pomoc


Ktoś powie dlaczego 4kolumny a nie 2 zawsze na 4 zagra głośniej niż na 2 przynajmniej mi się tak wydaje a czasami gram na małych imprezach także chce aby było dość głośno. Mam mikser z 3 zakresowym equalizerem także myślę żeby po prostu zmienić wzmacniacz na końcówkę mocy. Co wymagam od końcówki mocy aby była w miarę bezawaryjna no i po prostu bez problemu uciągnęła moje 4 kolumny .

Jeśli ktoś zna jakieś dobre końcówki proszę pisać . Cena końcówki max 500 zł
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

RoRo, kolejny raz polecasz tę końcówkę Sharpa. To naprawdę jakoś zagra, słuchałeś? Jak dla mnie wygląda bardzo plastikowo.

Zagra - ale dyskotekowo, do zastosowań domowych dla osób które oczekują jakości to sam sieędomyślasz ... cena o czymś mówi icon_wink.gif
Dlatego polecam tylko w takich konkretnych sytuacjach icon_rolleyes.gif

fiukis
Co do tego dziwnego wyjścia - niektóre końcówki są już przerobione, a poza tym warto zapolować na całe zestawy (z przedwzmacniaczem, CD, radiem i deckiem).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na zdjęciu, które zamieściłeś Twój wzmacniacz jeśli podłączysz cztery kolumny, to przyjmuje tylko 8ohmowe. Jeśli impedancja kolumn, które używasz jest niższa, albo spada dużo poniżej 8ohmów (o czym się niestety na ogół nie pisze w instrukcjach obsługi), to wzmacniacz jest przeciążony i może ulec awarii.
Na razie nie widzę nic ciekawego, co interesowałoby Ciebie, jeśli chodzi o końcówki mocy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas po prostu podpinałem każdą kolumnę pod jedno z wejść (robiąc tak wszystkie wejście miałem zajęte a w wzmacniaczu miałem tak naciśnięte że grały kolumny które miałem podpięte pod A oraz te które były podpięte pod B )lecz niestety wzmacniacz po przegraniu kilkunastu godzin grzał się zdarzało się również że siadała końcówka mocy:( Prawdopodobnie tak nie można podpinać

Czy mogę zrobić tak że zmostkuje jedną parę kolumn i podepnę w wzmacniaczu pod selekcje A oraz drugą parę kolumn też zmostkuje i podepnę również pod selekcję A (I wtedy w wzmacniaczu wybrać tylko tak aby grały kolumny z selekcji A) . Czy w ten sposób moge zrobić czy też jest to błędem. Czy takie podpięcie jest podłączeniem szeregowym ?

Czy w ten sposób podpinając kolumny Impedancja będzie zachowana ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...