Skocz do zawartości

Wybór Magnetofonu Kasetowego


Recommended Posts

Witam Wszystkich!
Jestem tu nowy i zwracam się do obeznanych w temacie o poradę..
Poszukuję najwyższej jakości magnetofonu kasetowego do odsłuchu oraz przegrywania kaset. Dotychczas rozglądałem się wyłącznie za modelami Technics dwu kasetowymi aczkolwiek wyczytałem, że takowe mają gorszą jakość odsłuchu... jak to dokładnie jest? Będę wdzięczny jeśli ktoś poda konkretne modele.


Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwukasetowce są gorszym rozwiązaniem...
Lepiej kupić 2 porządne, trzygłowicowe decki - lepsza jakość (parametry - pasmo przenoszenia, dynamika, nierównomierność przesuwu taśmy, wykonanie...), a do tego możliwość zmiany poziomu sygnału.

A ile możesz wydać?
Absolutne minimum to po 100-150zł na pojedyńczy deck, a dobrze kupić parkę takich samych albo bardzo podobnych decków.
Ale równie dobrze można pójść wyżej i wydać po 500-1000zł za jeden

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwota fajna - w takim razie zapomnij o dwukasetowcu.
Był może jeden dwukasetowy Technics wart polecenia - ale przez ostatnich parę lat widziałem go tylko jeden raz. a poza tym i tak wolałbym wziąć 2 szuki jednokasetowych.

Potrzebujesz Dolby S - czy wystarczy Dolby C?
Wrzuć informację gdzie mieszkasz do swojego profilu - bo warto oszukać czegoś w pobliżu i odebrać (i sprawdzić... ) osobiście.

Chodzi o to, by trafić zadbane sztuki - najlepiej z pewnych rąk albo po przeglądzie...
Z Technicsa to raczej mniej propozycji - B100 chyba nie trafisz w tej cenie icon_cool.gif

Jest sporo firm i dużo dobrych modeli...
W kazdym razie alfabetycznie to np. AKAI, AIWA (ale tylko najwyższe modele), niektóre JVC, Kenwood, Pioneer, starsze SONY, Teac, Yamaha ... i parę innych, których nie ująłem.

Będziesz przegrywał głównie z kaseta na kasetę, czy np. z płyt CD/winylowych na kasetę?
Jaki masz pozostały sprzęt?

Pozdrawiam
PS Uciekam - zanim mnie żona nie pogoni, bo już pora straszna a już parę razy coś mi sugerowała o siedzeniu po północy.
Do jutra (tzn. do dzisiaj - ale już w świetle dziennym)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie icon_smile.gif
Jestem z okolic Częstochowy. Jeżeli chodzi o Dolby to zdecydowanie S.
W planach mam również kupno monitorów studyjnych Alesis bądź KRG - jeszcze nie zdecydowałem (używam interface'u Focusrite Saffire). Chcę złożyć sobie sprzęt do kaset z sentymentu do tego nośnika... i wydaje mi się że częściej będę przegrywał CD -> kaseta -> CD. Przeglądając stare modele kaseciaków zaczynam zastanawiać się nad całą wieżą...

Pozdrowienia!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skoro musi być z Dolby S odpada Ci od razu parę firm jak Akai, Aiwa, Dual, Grundig, JVC i Technics oraz ogólnie starsze modele.
Nie łap się za decki dwugłowicowe (np. w miarę świeże proste modele Pioneera), ale szukaj trzygłowicowych.

Zostaje wybór z takich firm jak Kenwood, Pioneer, SONY, Teac i Yamaha (uwzględniam te firmy, które stosunkowo często pojawiają się w ogłoszeniach o sprzedaży - oraz w większości są do nich części jakby coś się zepsuło).

Największy wybór będziesz miał wśród decków Pioneera i SONY.
Jeżeli będziesz sporo korzystał z decków, to odpuść sobie rówież dolne modele trzygłowicówek SONY (głównie te z zakresu cen do 200zł).
W bardzo dobrym stanie w miarę świeży Pioneer CT-810S i 820S to około 300zł. W miarę solidny i w miarę dobry...

Pozdrawiam
PS. Jak nie masz - to warto złożyć całą wieżę... Zauważ, że na początek możesz kupić jeden lepszy a drugi gorszy deck, a pozostałe pieniądze przeznaczyć na zakup wieży...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest prosty dwugłowicowy deck bez Dolby S...
Napisałeś o kwotach rzędu 500zł za deck, a ten jest wart (wg mnie) poniżej 100zł.

W okolicach 200zl trafisz na solidne trzygłowicowe decki Pioneera model 737 (ale bez Dolby S) i jeżeli wystarczy Ci Dolby C to jest niezłe rozwiązanie.

To już CT-420S/430S masz jako dwugłowicowe decki Pioneera z Dolby S w okolicach 150zł (niekoniecznie od razu dostępny na aukcjach czy ogłoszeniach - czasami trzeba trochę poczekać).

Pozdrawiam
PS. Rozmawiamy o deckach w dość szerokim przedziale cenowym 100-500zł. Więc stąd takie skoki jakościowe icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...
Witam,

Składam swój zestaw muzyczny i postanowiłem, że jako pierwszy kupie magnetofon. Nie planuje na nim nagrywać kaset, ograniczę się tylko do słuchania. Nie mam żadnych innych elementów zestawu.
Wstępnie trochę czytałem i z tego co się orientuje dobry sprzęt powinien mieć 3 głowice i dolby S. Czy potrzebne jest coś jeszcze? Udało mi się znaleźć na allegro Sony model TC-K661S w dobrym stanie za 120zł. Oprócz niego jest jeszcze ciekawy Technics RS-AZ6 ale o 50zł droższy. No i chyba najciekawszy (sądząc po opinii jaką ma firma) AKAI DX-57 za 200zł. To dobre oferty? Jeśli tak to który lepszy? Czy może coś innego byłoby lepsze?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie nagrywasz 3 głowicowy deck nie jest niezbędny. O ile pamiętam amorficzne głowice w trzy głowicowych technics RS-AZ 6 i 7 umożliwiały opcję słuchania ,, jak się nagrało,, już w trakcie nagrywania. Jednk też tak się składa że te 3 głowicowe modele w przypadku np technicsa rs- az7 lub 6 ma lepsze parametry od dwugłowicowego rs-bx501.
Oczywiście model dwu głowiciwy technics 501 też nagrywał , ale już bez tego pdglædu, miał dolby b i c , filtr mpx. Zaś dolby b, c najlepiej działają jeśli kaseta wcześniej też była tak nagrana. Technics miał też opcję atc przed nagraniem sprawdzał parametry taśmy by dobrać bodaj præd podkladu na głowicę - kalibracja i obsługiwał kasety żelazowe, chromowane i topowe metal.

Ps pasmo dla technicsa AZ6 na kasecie żelazowej 20-18000 hz dla metalowej 20-24000hz , natomiast S/N dolby B 71dB, a dla dolby C 78dB . Natomiast 501 ciut gorzej, ale na średnim sprzėcie røżnice odsłuchowe minimalne.



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie czym się kierować? Bo dosyć zielony w tych sprawach jestem, a do wszelkich technikaliów głowy za bardzo nie mam.
czyli jeśli nie planuje nagrywać kaset to ten technics RS-BX501 powinien mi wystarczyć? Bo widzę, że cena sporo niższa niż te które ja znalazłem.
A pozostałe, które udało mi się znaleźć? Ten AKAI DX-57? Widziałem w jakimś wątku że był dosyć chwalony, a sama firma jako ogół też zbiera przychylne recenzje. Sony TC-K661S też wygląda na dobry sprzęt i nie kosztuje jakoś bardzo dużo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mój znajomy z sąsiedniego forum, bardzo zachwalał tego decka :
http://allegro.pl/deck-magnetofon-sharp-op...4650907177.html
[ OPTONICA RT-3838 ]
Trochę tego przerzucił, finalnie bazuje na Sansui.

Ja miałem kilka decków. Fajnie wspominam starsze JVC i Sony. Nie wspominając o Unitrze (no to jedne z pierwszych jakie miałem). Jeżeli chodzi o Technicsa, to na prawdę godny polecenia, to :
http://audio-heritage.jp/TECHNICS/player/rs-m255x.html
[ TECHNICS RS-M255X ]

Trochę do dzisiaj żałuję, że sprzedałem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grałem kiedyś na az6, a mam do dziś (w szafie) 501 technicsa. Działa idealnie i gra świetnie do dziś ( raz na ruski rok ) . Różnice miedzy nimi jak pisałem na dużych ówczesnych diorowskich, unitrowych, technicsowych wieżach z różnej maści kolumnami, była bardzo minimalna. Takie decki pokazują klasę i możliwości na dobrych kasetach (a takich już się nie produkuje) i najlepiej nagranych na nich właśnie (przegranych z CD), zaś firmowe kasety nagrane są najczęściej słabo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne są ceny używanych decków średniej klasy...kupujesz za 10-20% ceny nowego sprzętu icon_cool.gif

Poza tym jeżeli nie masz kaset nagranych w Dolby S - to nie potrzebujesz decka z takim systemem redukcji (podobnie jest z dbx-em), ale jak już będzie to może też coś sobie nagrasz.

Z decków JVC masz w tej chwili 2 ciekawe modele (oba z końca lat 80tych):
trzygłowicowy TD-V66 za 150zł
http://allegro.pl/magnetofon-jvc-td-v66-i4660778951.html
lub a autoreversem KD-VR5 za 100zł
http://allegro.pl/jvc-kd-vr5-100-sprawny-d...4664195154.html
Inne JVC obecne na allegro są albo zdecydowanie za drogie (model 711), albo za słabe.

Z ciut nowszych Technicsów poza RS-AZ6 warto też spojrzeć na BX-701 i BX-747 (lub tańszy 646), ale ceny 747 w okolicach 200zł to już przesada (a niektórzy tyle chcą za te modele, a spokojnie trafisz taniej). Przydatnym drobiazgiem jest wzmocniona podstawa (antywibracyjna) w ich konstrukcji.

Natomiast AKAI DX57 to niezły "klocek" w tej cenie.
Ale warto zawalczyć o GX-65:
http://allegro.pl/magnetofon-akai-gx-65-3-...4650229597.html

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Szanowni,

Czy ktoś mógłby mi doradzić w zakupie optymalnego magnetofonu w celu:

* przegrania kursów językowych z kasety na PC

* przegrania muzyki pop ze starych posiadanych kaset.

Jak się domyślam wymienione wcześniej sprzęty na pewno by to obskoczyły, ale nie chciałbym strzelać z armaty do muchy, poza tym gabaryty jak najmniejsze by mnie też zadowoliły ze względu na brak dużej przestrzeni do dyspozycji.

 

Czy warto kupować sprzęt od nowości nie serwisowany? bo niektórzy sprzedawcy uważają brak dotykania w środku sprzętu za atut. (chodzi mi o to czy paski np. nie sparciały)

Pozdrawiam

Edytowano przez Robi123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasek warto wymienić po kilku latach użytkowania magnetofonu (podobnie jak np. gramofonu z napędem paskowym), m.in. dlatego że się rozciąga.

Co do modelu decka - jeśli mała szerokość jest dla Ciebie najważniejsza, to są modele pasujące do miniwieży. Skoro chcesz tylko jednorazowo odtworzyć stare kasety by je przegrać na komputer, to raczej nie ma co wydawać za więcej niż stówkę na ten cel. Oprócz decka będziesz jeszcze potrzebował kabel 2x cinch - minijack stereo (bo zapewne Twoja karta dźwiękowa w kompie ma właśnie wejście minijack do nagrywania).

Swoje kasety nagrywałeś w jakimś systemie redukcji szumów (np. Dolby C)? Bo jeśli tak, to deck który będzie odtwarzał powinien mieć do prawidłowego odtworzenia taki sam system.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie.

Nagrań swoich (robionych przez siebie) nie mam.

Mam tylko kasety nagrane "oryginalnie" z kursami językowymi i jakieś z muzyką pop.

Można poprosić o jakąś propozycję deck'a mini, czy po prostu przejrzeć znany portal aukcyjny?

Czy poziom sygnału WY ma znaczenie? Są takie co mają 0,7V i są takie co mają ok połowę z tego poziomu.

pozdrawiam

Edytowano przez Robi123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...