Skocz do zawartości

Źródło >> DAC


tomgda

Recommended Posts

Uszanowanie
Ponieważ na dziale pc-audio właściciele DACów nie zabierają głosu chciałem zapytać tutaj.

Chcę podłączyć DAC do żródła (komputer) kablem optycznymi i dalej do wzmacniacza
Czy regulacja equalizerem w foobarze jest słyszalna w głośnikach ?


Na logike sygnał wychodzący z kompa przez kabel optyczny do DACa jest cyfrowy czyli jak by "direct" - żadna regulacja equalizerem nie zmienia jego harakterysyki.
Czy się mylę ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzykę odtwarzasz przez Foobara, w którym jest equalizer i jak tam ustawisz, tak odtworzysz w kolumnach. Mnie to się wydaje logiczne.
Dlaczego miałoby się nic nie zmieniać? A nie możesz spróbować, przecież będzie słychać. Zresztą po co bawić się equalizerem? Jeśli zestaw masz w miarę dobrze dobrany nie trzeba nic korygować. Można sobie wypaczyć gust brzmieniowy, jeśli za bardzo się "pojedzie". A to zawsze korci by coś podrasować i jesteśmy coraz dalej od neutralności.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grę wchodzi oczywiście delikatna korekta średnicy związana z akustyką pomieszczenia a raczej jej niedostatkami.

Pytam ponieważ zastanawiam sie nad zakupem DACa zamiast "gotowego" odtwarzacza sieciowego.
Jak wiadomo gotowy odtwarzacz ma ustaloną przez projektantów barwę i drobna jej korekta wiąże się z większymi nakładami typu (zmiana układów scalonych, zasilania lub kolumn, kabli albo kupno innego odtwarzacza bo akurat okaże się że ten będzie jakieś niedostatki w dźwięku itd.)
Zastosowanie DACa i i źródła w postaci np. laptopa jest opcją bezpieczniejszą i daje mi możliwość dopasowania dźwięku do mojego ucha.

Ubzdurało mi się że korekta equalizerem działa tylko w przypadku wyjść analogowych karty dźwiękowej komputera (czincz ,jack) ale jeśli działa również w przypadku wyjść cyfrowych to ok icon_wink.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jak sprawdzić i palca nie dam sobie uciąć, ale wydaje mi się, że jeśli poddasz sygnał korekcji, to wychodzi taki. Obojętnie czy to drogą analogową, czy cyfrową. Zresztą w odtwarzaczu foobar korekcja odbywa się na drodze cyfrowej.
Może ktoś inny się odezwie, wypowie na ten temat?
A co do akustyki, to lepiej ją poprawiać ustrojami akustycznymi (nawet typowymi meblami, półkami z książkami, dużymi, gęstymi roślinami doniczkowymi, itp.), ustawieniem kolumn oraz odpowiednim doborem elementów systemu. Choć wiem, że nie zawsze są na to pieniądze.
Ja od lat nie używam żadnych korekcji nawet jeśli były jakieś gałki, choćby we wzmacniaczach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Dobra informacja.

Czyli mało tego że słyszalny będzie wpływ equalizera to dźwięk można sobie jeszcze dodatkowo "dopieścić" wtyczkami typu WSAPI i ASIO nim wyjdzie z wyjścia cyfrowego komputera i zapodać do DACa zewnętrzbego który wprowadzi jeszcze swoją jakość grania icon_biggrin.gif Jest to optymistyczna wiadomość poniekąd.

A tak jeszcze z ciekawości czy w przypadku połączenia USB KOMPUTER >> USB DAC będzie działać ?

Pozdr.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...