Skocz do zawartości

Tonsil Siesta - co dobrać?


Darecki234

Recommended Posts

Witam, po raz kolejny zdaję się na Wasze doświadczenie icon_smile.gif
W najbliższym czasie planuję zakup kolumn Tonsil Siesta. Dlaczego? Po prostu jakoś darzę je niesamowitą sympatią. Naczytałem się o nich maksymalnie skrajnych opini, jednych, że to cud techniki, deklasujący sprzet za 5 tysięcy złotych, innych, że głośniiki Creative 2+1 grają lepiej... Dlatego postanowiłem pojechać na odsłuch i przekonać się na własne uszy o ich walorach.

I tutaj jest moje pytanie - jaki wzmaniacz i odtwarzacz CD najlepiej by się z nimi "zgrały"? Kwota, jaką miałbym na te dwa klocki to ok 800zł, planowałem przeznaczyć 500zł na wzmacniacz i 300zł na odtwarzacz.
Generalnie słucham wszystkiego po trochu - rock spokojniejszy, rock ostrzejszy, jazz, trochę metalu, elektroniki, ambient..
Dźwięk, jaki preferuję to przyjemna podstawa basowa, miękka, ale nie rozlazła, naturalna średnica i łagodne, ale nie wycofane wysokie tony.
Wstępnie poszukiwałem wzmacniaczy i odtwarzaczy NADa, inni polecają w tej kwocie Rotele...
Jednak mnogość wszystkich modeli i marek mnie po prostu przerasta icon_smile.gif

Dlatego zwracam się tutaj z prośbą o zaproponowanie czegoś sensownego tej niewysokiej kwocie 800 zł, ewentualnie na wzmacniacz może być część nieco większa, a CD dokupię później icon_smile.gif
Z góry dzięki za pomoc!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyczny dobrze Ci radzi. A jak będziesz w salonie, to posłuchaj nie tylko Siest, ale w miarę możliwości innych konkurencyjnych kolumn w tej klasie cenowej. Gdybyś mógł jeszcze posłuchać czegoś nieco droższego, to wiedziałbyś na czym stoisz. I może się okazać, że Siesty niekoniecznie Ci się spodobają a kupisz zupełnie inne kolumny niż myślałeś, może takie, o których nawet nie myślałeś albo je z założenia odrzucałeś. Jeśli by tego było sporo i nie dasz rady za pierwszym razem, umów się na następny raz i słuchaj. Może masz w zasięgu jeszcze inny salon z nieco innym asortymentem?
Dopiero jak coś wybierzesz, kupisz, to można będzie myśleć o wzmacniaczu. Bo wzmacniacz jak wiesz trzeba dobrać do danych kolumn i dlatego nikt Ci tu raczej nic konkretnego teraz nie zaproponuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cześć icon_smile.gif
Pojeźdźiłem, posłuchałem.... Wynikiem tego są dwie czarne Siesty stojące w pokoju icon_smile.gif
Oprócz nich słuchałem także KEFów C5, Avance S777, Taga Harmony Azure, jak również dane mi było posłuchać tańszych Jamo S606.
Siesty dawały najlepszy kompromis między tym, co dobre, a co złe, chociaż wracając z nimi do domu byłem pełen obaw, czy dźwięk nie będzie zbyt szorstki i z niewielką ilością basu... Bo tak było w tamtym pomieszczeniu odsłuchowym ze wmakiem Yamahy z serii AX, nie pamiętam dokładnie modelu.
U siebie podłączyłem je póki co do małego aplitunerka Onkyo CR-325 i góra złagodniała, a basu jest aż za dużo... icon_smile.gif Pewnie przez to, że na szybko ustawiłem je dosyć blisko ściany.

Daltego teraz przyszedł czas na wzmak+CD....
Jak wcześniej pisałem, rozglądałem się za czymś NAD'a w cenie do ok. 1000zł, lub ewentualnie, jeśli uda mi się sprzedać owe Onkyo, do ok. 1500zł.

Natrafiłem na ogłoszenie NAD C320 + NAD C540 za 999zł, co sądzicie o takim komplecie? Może jest coś innego wartego uwagi w tym zakładanym budżecie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darecki234, oczywiście że pomogę w miarę możliwości. Ale nieraz z tym schodzi. I nie zawsze jest czas. Wiem, że Ci się pewnie spieszy, ale czasem warto poczekać. Przeglądałem Allegro i ogłoszenia. Na razie nic ciekawego nie widzę. Oczywiście mogłem przeoczyć. Gdybyś miał te 1500zł, to proponowałbym się zainteresować się tym wzmacniaczem, który pojawił się w innym wątku
http://allegro.pl/advance-acoustic-map-105...2588371351.html
Odtwarzacz kupiłbyś za resztę. Moim zdaniem byłby to dobry podział kosztów.
A może przy okazji skrobniesz coś o odsłuchiwanych kolumnach KEF C5, Avance S777, Taga Harmony Azure i Jamo S606.
Myślę, że niejedna osoba na forum chętnie o tym poczyta. Trzeba dawać, nie tylko brać icon_biggrin.gif
Jeśli chodzi o NADa, to wolałbym dołożyć i kupić tego
http://allegro.pl/nad-350c-i2576816466.html
http://allegro.pl/nad-c350-wzmacniacz-pilo...2576588105.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz, można powiedzieć, że już zakupiłem - NAD C320BEE. Nad tymi 350-kami także się zestanawiałem, ale po przeczytaniu tego i owego jednak zdecydowałem się na 320BEE - ponoć nieco bardziej detaliczny i dobrą średnicą.

Teraz jeszcze pytanie o odtwarzacz - ten C540 już odpada, jak jest z C521BEE? Ładnie spasowałby się z tym wzmacniaczem? I do tego kabel QED Qunex 4s?

Okej, to teraz coś ode mnie icon_smile.gif
KEF C5... Gra miłym środkiem, wokale brzmią można by rzec, że wyśmienicie, ale jako całość, brakuje im trochę polotu... To właśnie między Siestami, a C5 miałem największy dylemat, które wziąć..
Avance S777 - przyjemny bas, trochę jazgotliwa średnica, wysokie nie kłują w uszy, ale średnio z detalicznością.
Taga Azure F80 - TWARDY, wręcz huczący bas, mocno wyeksponowana średnica (najbardziej ze wszystkich odsłuchiwanych zestawów), wycofana góra, aczkolwiek detaliczna.
Jamo S606 - bas mało różnorodny, kompletny brak średnicy...
Tonsil Siesta - mięciutki bas potrafiący całkiem nisko zejść, miękka średnica i bardzo neutralne wysokie tony, tak bardzo, że aż ciężko jest opisać i jakoś sklasyfikować.

Jeśli chodzi o budowanie sceny, to najlepiej wypadły tutaj KEFy i Siesty. Taga grała bardzo środkiem, pozostałe dwa na przeciętnym poziomie.

Wiadomo, jest to opinie skrajnie subiektywna, bardzo dużo zależy także od pomieszczenia odsłuchowego. Ja zestawów słuchałem w pokoju ok. 18m2 o nieregularnym rozstawieniu ścian - skosy itp. Jednakże pewien obraz grania wyżej opisanych zestawów przedstawiony jest icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odtwarzacze z serii 54x są sporo lepsze brzmieniowo niż 52x. A kolor może i ważny, ale nie zagra.
Oczywiście nie zamierzam Cię do niczego przekonywać. Twoje priorytety i tak zwyciężą.
Co do kabli QED Qunex, to trudno przewidzieć, czy dobrze zagrają w Twoim systemie. Nie masz zwykłych kabli, by na razie podłączyć i posłuchać jak zagra kompletny system? Może trzeba będzie pójść nieco w inną stronę niż "proponują" Qunexy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, wzmacniacz i CD do mnie dotarły (C320BEE i C541i), przesłuchałem tego i owego... I ciężko mi opisać, co by jeszcze w dźwięku poprawić, wszak przesiadłem się na sprzęt o kilka klas wyższy. Sporo do życzenia zostawia jeszcze akustyka mojego pokoju, ale to już pominę.
Teraz, tak jak pisał f1angel, wzmak z CD mam połączony jakimś zwykłym kablem 2RCA. Czyli generalnie każdy markowy będzie sto razy lepszy. Ale do rzeczy - co bym zmienił w dźwięku? Możę minimalnie, ale to naprawdę minimalnie, rozruszał nieco średnie tony... - może też pokój ma tutaj coś do powiedzenia? I właściwie to tyle icon_smile.gif
Dodam jeszcze, że do wzmacniacza dostałem także zworki pre out -> main in firmy Melodika. Naczytałem się o tej firmie sporo dobrego, na dodatek polskie i jeszcze niezbyt drogie..
Co sądziecie o kablach tej marki?
W sklepie RMS.pl są one bardzo chwalone.. Pomyślałem o takim zestawie:
http://www.sklep.rms.pl/index.php?p9852,me...urple-rain-0-5m
http://www.sklep.rms.pl/index.php?p9777,me...z-zyla-basscore

Możę są jakieś inne kable warte uwagi? Mógłbym przeznaczyć ok 350 zł. A kabla głośnikowego potrzebował będę 4 metry.
Z góry dzięki za pomoc icon_smile.gif

Jeszcze się zapytam jedną rzecz - wzmacniacz może być tak po prostu postawiony na odtwarzaczu? Jest trochę ciężki i szy nie spowoduje to jakiś naprężeń czy innych tego typu rzeczy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej byłoby zainwestować w akustykę, a nie w kable? Tzn. ok kupnienie czegoś solidniejszego rozumiem, ale to 350zł jak dla mnie jest trochę przesadzone icon_wink.gif

Za to byś mógł kupić kilka ustrojów, jakieś piramidki, może ze dwie pułapki basowe. Założę się, że efekt będzie znacznie lepszy niż przy drutach...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable kupione, te co podałem wcześniej. Oby nie popsuły tego, co jest już teraz icon_smile.gif

Pozostaje teraz kwestia adaptacji akustycznej - w jaki sposób zacząć walczyć z dziurami w paśmie basu? Wszelkie piramidki nadają się raczej na modelowanie wyższych częstotliwości.
Sprawdzałem generatorem fal, jakich częstotliwości "nie ma" - Najbardziej daje się we znaki kompletna cisza w okolicy 80hz. Latanie z kolumnami po pokoju, odginanie od osi itp na niewiele się zdaje. Gdy przesunę miejsce odsłuchu do przodu - niższy bas, 70, 60hz zanika kompletnie. Co ciekawe, nie ma jakiejś specyficznej częstotliwości specjalnie podbitej. Co na to poradzić? Ćwierćwalcowe pułapki basowe mogę w zasadzie umieścić jedynie w rogu między ścianą a sufitem za mną. W innych rogach są albo rury (blokowe warunki...), albo meble.
A i owe ćwierćwalcowe pułapki ponoć radzą sobie dobrze jedynie z wyższym basem.
Co zrobić w takiej sytuacji?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do APAMA Acoustics, mają siedzibę na Lisińcu w Częstochowie. Myślę, że Ci coś doradzą. Dziury w konkretnych pasmach wynikają ze specyfiki pomieszczenia. Nie wiem jakie masz do końca warunki, ale może spróbuj wystawić meble, a potem sukcesywnie je wstawiaj. Rozmieść je podporządkowując audio...

Polecam lekturę dwóch krótkich artykułów: link 1, link 2.

Nic więcej nie przychodzi mi do głowy w tej chwili.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...